Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 marca 2020 r.

// 19-03-2020

KOMUNIKAT: Informacja z 19 marca 2020 r. o działaniach miasta związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego

koronawirus , sytuacja w Gliwicach, infografika

Na terenie Gliwic kwarantannie poddano 157 osób.  (stan z 19.03, godz. 12.00). Nie mamy potwierdzonych  przypadków osób zarażonych. W związku ze zgodą służb sanitarnych na upowszechnianie informacji o liczbie osób w kwarantannie i zarażonych, codziennie -  z wyjątkiem weekendu - będziemy prezentować zaktualizowane dane.

W związku z tym, że pomimo zakazu, grupy dzieci i młodzieży gromadzą się w  ogólnodostępnych miejscach rekreacyjnych, od 19.03 zamknięte zostają przyszkolne oraz ogólnodostępne kompleksy boisk i szkolne place zabaw.

Apelujemy o niekorzystanie z placów zabaw, siłowni plenerowych i podobnych obiektów w czasie zagrożenia epidemicznego. Pozostaną one otwarte, ponieważ wiele z nich nie posiada ogrodzeń, a zamknięcie tych posiadających może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się mieszkańców na pozostałych obiektach tego typu. Straż Miejska będzie jednak systematycznie kontrolować te miejsca i interweniować jeśli będą się w nich gromadziły duże grupy ludzi.

Prezydent Gliwic podjął decyzję o przygotowaniu działań osłonowych w dziedzinie czynszów pobieranych od przedsiębiorców dotkniętych zakazem i ograniczeniem działalności. Jak informowaliśmy wcześniej, kluczowym w procesie podejmowania przez kierownictwo miasta decyzji w tej sprawie było zapoznanie się z propozycjami działań osłonowych rządu. Po wczorajszych zapowiedziach rządowych wiadomo, że miasto musi podjąć działania osłonowe we własnym zakresie. Proponowane przez miasto rozwiązania zostaną przedstawione przedsiębiorcom w przyszłym tygodniu.

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców, dotyczącymi funkcjonowania przychodni w mieście, Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odbyła telekonferencje z osobami zarządzającymi tymi placówkami. Z najnowszych informacji wynika, że zwiększa się dostępność przychodni. W przypadku dalszych problemów w tym zakresie informujemy, że możliwy jest kontakt z Rzecznikiem Praw Pacjenta poprzez Telefoniczną Informację Pacjenta: 800 - 190 – 590 (połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych, czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 18.00).

Dobiegają końca prace w Szpitalu nr 4. i dawnym Domu Dziecka przy ul. Zygmunta Starego. O nowych zasadach funkcjonowania POZ, szpitala, poradni i nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej poinformujemy w najbliższych dniach. Miasto nie ustaje w działaniach wspierających szpital. 11 marca przekazano kolejne 16,5 mln zł  z budżetu Gliwic. Łączna kwota środków przekazanych szpitalowi przez miasto tylko w tym roku wynosi 21,5 mln zł.

 

Koncert Nicka Cave'a odwołany

mężczyzna przed lustrem

Uprzejmie informujemy, że Nick Cave and the Bad Seeds przekłada europejską trasę. Informacje na temat nowej daty polskiego koncertu podamy wkrótce, a wszystkie zakupione dotychczas bilety zachowują ważność.

Oświadczenie artystów: „Podjęliśmy decyzję o przełożeniu europejskiej trasy Nick Cave and The Bad Seeds. Chociaż jest to dla nas niezwykle trudne, czujemy, że to najlepszy krok, jaki możemy podjąć w celu utrzymania Waszego pełnego bezpieczeństwa. Ciężko pracujemy nad ustaleniem nowych dat i przekażemy Wam te informacje tak szybko, jak to możliwe. Wszystkie zakupione bilety zachowają ważność na przełożone koncerty. Wysyłamy Wam dużo miłości Nick Cave and The Bad Seeds”

Kwarantanna. Jakie są zasady?

kwarantanna,infografika

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi kwarantanny. Nie możesz wychodzić z domu i potrzebujesz pomocy np. w zrobieniu zakupów?  Skontaktuj się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Na czym polega 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna?

Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie:
  •  w żadnym wypadku nie wychodź z domu
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski
  •  jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie
  •  jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.
Jak wygląda sytuacja osób, które przebywają w kwarantannie? Czy są jakieś kary za nieprzestrzeganie procedur?

Policja w ramach patroli odwiedza te osoby, które są objęte kwarantanną, sprawdzając, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Doświadczenie Włoch pokazuje, że nieprzestrzeganie zasad kwarantanny jest jedną z głównych przyczyn bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny są karane, włącznie z nakładaniem wysokich kar finansowych. Nie możemy narażać zdrowia innych, nie możemy narażać zdrowia naszych rodziców, dziadków oraz starszych. Osoby, które łamią nakaz kwarantanny zagrażają przede wszystkim innym. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 5 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

(źródło: www.gov.pl/web/koronawirus)

 

Chcesz bezinteresownie pomagać osobom potrzebującym? Zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach!

 

 

Szpital Wielospecjalistyczny ze zmienioną organizacją pracy

szpital wielospecjalistyczny

Szpital Wielospecjalistyczny sp. z o.o. w Gliwicach informuje o zmianach w organizacji pracy placówki, związanych z wystąpieniem pandemii koronawirusa SARS CoV-2.

Szczegółowe informacje  o zmianach w funkcjonowaniu poszczególnych oddziałów można znaleźć na stronie internetowej szpitala (www.szwg.pl)

UWAGA! NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA PROSI O UNIKANIE OSOBISTYCH WIZYT W PORADNI !!!

Osoby wymagające konsultacji z lekarzem proszone są w pierwszej kolejności o umówienie na TELEPORADĘ podczas której lekarz zdecyduje czy istniej koniczność wizyty osobistej w poradni. Tel. 32 332 45 26

(źródlo: Szpital Wielospecjalistyczny sp. z o.o. w Gliwicach)

 

„W zawieszeniu”. MDK zaprasza do udziału

banner graficzny z chłopcem w domu i tekstem (w treści informacji)

Z dnia na dzień zmieniło się nasze życie. Jeszcze kilka dni temu byliśmy w szkołach, wykonywaliśmy prace, spotykaliśmy się.

A teraz świat jakby się skurczył do przestrzeni domu, mieszkania, pokoju. Chcemy, by ta nowa rzeczywistość stała się inspiracją do tworzenia. Tworzywem artystycznym mają być nasze refleksje, spostrzeżenia, obserwacje i doświadczenia, które niesie nowa dla nas wszystkich sytuacja.

Zachęcamy młodzież w wieku od 12 do 25 lat do aktywnego uczestnictwa w trzech odsłonach konkursu: fotograficznej, filmowej lub teatralnej. Na wasze zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia 2020 r. Szczegóły są dostępne TUTAJ. (MDK)

Obwodnica coraz bliżej

obwodnica z lotu ptaka

Jeszcze w tym roku ma być przejezdna ponad połowa nowej obwodnicy Gliwic. Zakres prac jest ogromny i dlatego – podobnie jak w przypadku innych tak dużych inwestycji – nieuniknione są miejscowe utrudnienia na drogach.

To obecnie najważniejsza inwestycja drogowa w Gliwicach i jedna z najbardziej znaczących w ostatnich latach. Otwarcie obwodnicy powinno bardzo korzystnie wpłynąć na jakość życia w mieście. Prace są już bardzo zaawansowane i w tym roku przejezdne będą dwa nowe odcinki – informuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

W budowie są odcinki: Daszyńskiego – Rybnicka o długości 3,4 km i Bojkowska – Pszczyńska o długości 1,5 km. Pierwszy ma zostać ukończony w trzecim kwartale tego roku, a drugi – w czwartym kwartale. Stan zaawansowania prac wynosi około 60%.

Co się dzieje na placach budowy?

Na tych odcinkach dobiegają końca roboty ziemne, wykonano kanalizację deszczową, gotowa jest podbudowa jezdni i krawężniki, a na niektórych fragmentach jest już asfalt. Poza tym na odcinku Bojkowska – Pszczyńska zakończono przebudowę infrastruktury podziemnej. Natomiast na odcinku Daszyńskiego – Rybnicka rozpoczęto montaż ekranów akustycznych, wykonano konstrukcję mostów nad potokami, powstają także drogi serwisowe, które będą poprowadzone wzdłuż całej obwodnicy. Umożliwią nie tylko obsługę trasy i dojazd do pól, ale równocześnie, tak jak np. przy autostradzie, będą służyć rekreacji – zostaną udostępnione rowerzystom i rolkarzom.

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy ostatnich dwóch odcinków obwodnicy, które domkną całość: Sowińskiego – Daszyńskiego o długości 1,8 km i Rybnicka – Bojkowska, który będzie mieć długość około 2,2 km. Pierwszy z nich jest już projektowany i powinien być zbudowany do końca 2021 roku. Jako ostatni powstanie odcinek Rybnicka – Bojkowska jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a ukończenie budowy może nastąpić na przełomie 2023/2024 roku.

Cała obwodnica o długości około 11 km przebiegać będzie przez południową i zachodnią część miasta – od ul. Pszczyńskiej do alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (tzw. dekawki).

Obwodnica będzie składać się generalnie z jednej jezdni z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę), ale miejscami może być szersza, np. przy skrzyżowaniach z ulicami Rybnicką i Daszyńskiego. Cała droga zostanie oświetlona, znajdą się na niej też – znane już z gliwickich ulic – tablice zmiennej treści, na których wyświetlane będą informacje o ewentualnych utrudnieniach, sytuacji na drogach lub warunkach pogodowych.

Noga z gazu!

Aby zintegrować tereny po obu stronach obwodnicy, nowa trasa musi zostać włączona w istniejący układ drogowy. Newralgiczne punkty stanowią skrzyżowania – z ulicami Sowińskiego, Daszyńskiego, Ku Dołom, Rybnicką, Okrężną i Pszczyńską.

Przy tak dużej inwestycji trzeba się liczyć z utrudnieniami na drogach. One są nieuniknione. Obecnie prace prowadzone są przy skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Rybnicką i Daszyńskiego, a zmiany w organizacji ruchu mogą być wprowadzane praktycznie do końca trwania robót. Prosimy kierowców o cierpliwość, ostrożną jazdę i dostosowanie się do aktualnego oznakowania, w tym ograniczenie prędkości – apeluje Anna Gilner, dyrektor ZDM.

Budowa przebiega sprawnie i odcinek obwodnicy od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej może być przejezdny pod koniec czerwca.

Zarząd Dróg Miejskich jest w stałym kontakcie z wykonawcami robót, zabiega o minimalizowanie trudności na drogach i zachowanie na ul. Daszyńskiego i Rybnickiej przejezdności w obydwu kierunkach.

W tej chwili nie możemy w stu procentach zapewnić, że w jakimś momencie przy skrzyżowaniach z obwodnicą na ul. Rybnickiej i Daszyńskiego nie będziemy musieli wprowadzić ruchu wahadłowego. To zależy od wielu czynników. Razem z wykonawcami robimy jednak wszystko, aby takie rozwiązanie nie było konieczne, uważamy, że mogłaby to uzasadnić tylko jakaś wyjątkowa sytuacja – informuje Anna Gilner.

Ulga dla śródmieścia

Co zmieni się po otwarciu obwodnicy? Przewiduje się, że w zauważalny sposób zmniejszy się ruch w centrum Gliwic, m.in. na fragmentach ulic: Pszczyńskiej, Rybnickiej, Daszyńskiego, Kozielskiej, Andersa, Kościuszki, Orlickiego, Wyszyńskiego, Jana Pawła II.

Obwodnicę, jako szybszą trasę, będą wybierać na przykład kierowcy jadący w kierunku Sośnicowic, Rybnika czy Tarnowskich Gór, ale także dojeżdżający do pracy w Gliwicach. Przede wszystkim będzie ona jednak wygodnym połączeniem dla gliwiczan przemieszczających się pomiędzy dzielnicami – wyjaśnia dyrektor ZDM.

Obwodnica to kolejny element dobrze przemyślanej drogowej układanki, systematycznie tworzonej przez gliwicki samorząd.

Miasto ma już dużą, autostradową obwodnicę, która przejęła ruch tranzytowy. Jest Drogowa Trasa Średnicowa, która odciążyła sporą część śródmieścia.

Układ ten świetnie dopełni nowa obwodnica – w części zachodniej i południowej miasta. Będziemy mieć już wybudowany cały system obwodnic na wzór zachodnioeuropejskich miast. W okolicy nie będzie drugiego miasta, w którym kierowcy mieliby taki komfort, jeśli chodzi o wybór trasy przejazdu – podkreśla zastępca prezydenta Gliwic.

Otwarcie obwodnicy umożliwi także zmianę przebiegu Drogi Krajowej nr 78, która prowadzi m.in. przez Tarnowskie Góry, Rybnik i centrum Gliwic.

Droga Krajowa nr 78 – po otwarciu autostrady A1 – nie ma już wielkiego znaczenia dla ruchu tranzytowego na linii północ – południe. Uporządkowanie jej przebiegu jest właściwie formalnością. Zostanie poprowadzona w nowy sposób, z wykorzystaniem obwodnicy i fragmentu alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Już w tym roku w części przerzucimy ją na odcinek obwodnicy Daszyńskiego – Rybnicka, ale na razie obejmie jeszcze niektóre miejskie ulice. Docelowo, po wybudowaniu odcinka Sowińskiego – Daszyńskiego, chcemy wyprowadzić DK 78 w całości z miejskich ulic – informuje dyrektor Gilner.

Nadanie ostatecznego kształtu układowi komunikacyjnemu w Gliwicach pozwoli także na podjęcie nowych działań spowalniających ruch uliczny w niektórych miejscach w centrum i poprawiających bezpieczeństwo użytkowników dróg, w tym pieszych i rowerzystów. Takich

metod spowalniania ruchu może być wiele, mogą dotyczyć m.in. oznakowania czy wprowadzania różnego rodzaju wyniesień lub innych przeszkód na jezdnię. Jak zapewnia ZDM, możliwości na wybranych ulicach będą dokładnie analizowane, a na początek zmiany takie obejmą przygotowywaną do modernizacji ul. Zwycięstwa. (al)

UWAGA NA RYBNICKIEJ!

Od środy, 18 marca, wprowadzono kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie budowanej obwodnicy na ul. Rybnickiej. Ruch samochodów w kierunku centrum miasta został przeniesiony na wybudowaną, nową jezdnię. Kierowcy jadący w kierunku Rybnika, na wysokości prowadzonych prac w rejonie węzła z autostradą A4, mają do dyspozycji dwa pasy ruchu. Zarząd Dróg Miejskich informuje, że wjazd i wyjazd z autostrady A4 będzie odbywał się bez zakłóceń. Według nowej, tymczasowej organizacji ruchu kierowcy będą poruszali się przez około 6 tygodni.

 

Samorządowcy skutecznie zabiegają o wsparcie budowy obwodnicy ze źródeł zewnętrznych. Część Daszyńskiego - Rybnicka wyceniono na 84 mln zł i na budowę tego odcinka miasto pozyskało 85-procentowe dofinansowanie z Unii europejskiej. Natomiast budowa część Bojkowska - Pszczyńska ma kosztować około 55 mln zł, a z tego prawie 12 mln zł pokryje dotacja otrzymana z Funduszu Dróg samorządowych. Władze miasta deklarują, że także w przypadku pozostałych odcinków będą szukać możliwości dofinansowania.

Karo Glazer w finale International Songwriting Competition 2019

blondynka w mocnym makijażu, oryginalnie ubrana

Gliwiczanka w finale najważniejszego konkursu dla songwriterów na świecie. Teraz jej utwór będą oceniać m.in. Coldplay, Dua Lipa, Tom Waits i Danilo Perez.

International Songwriting Competition to największy i najbardziej prestiżowy konkurs dla songwriterów na świecie. W gronie jego laureatów znaleźli się m.in. Gotye, Lindsey Stirling, Kimbra, Gregory Porter, Bastille i Omar Sosa. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 18 000 piosenek, a w skład jury oceniającego finalistów wchodzą m.in. Coldplay, Dua Lipa, Tom Waits, John Mayall i Danilo Perez.

Karo Glazer, na krótko przed wydaniem swojego nowego singla, zapowiadającego jej powrót, dostała się do finału International Songwriting Competition dzięki swojej starszej kompozycji zatytułowanej „Flying Circle”, którą artystka nagrała w towarzystwie Mike'a Sterna, Johna Taylora, Larsa Danielssona i Andrzeja Olejniczaka na swoją ostatnią płytę „Crossings Project”. Utwór utrzymany jest w radosnej stylistyce i świetnie nadaje się na letnie imprezy.  Nośna melodia utworu, jak sam tytuł piosenki mówi, szybko wpada w ucho i nie chce z niego wyjść.

Artystka zdradza, że do skomponowania utworu nakłonił ją znany basista Richard Bona, który zaraził ją miłością do afrykańskich rytmów. „Flying Circle” jest w tym roku jednym z dwunastu finałowych utworów w kategorii Jazz. Laureatów konkursu poznamy w maju, tym czasem do 3 kwietnia otwarte jest głosowanie publiczności na swój ulubiony utwór. Fani mogą codziennie oddawać głos na piosenkę Karo Glazer poprzez oficjalną stronę: https://songwritingcompetition.com/peoplesvoice~category-12

Zyskamy 200 drzew i 6270 krzewów!

kwiaty

Wiśnie, lipy, topole, graby, klony i robinie  – Zarząd Dróg miejskich sadzi rośliny w każdym wolnym miejscu nie ograniczającym widoczności kierowcom. W ramach wiosennych nasadzeń zyskamy 6270 krzewów i 200 drzew.

Trwają wiosenne nasadzenia roślin w pasach drogowych. Pracownicy ZDM posadzą 6270 krzewów i 200 drzew dobrze znoszących miejskie warunki, które dodadzą uroku naszemu miastu. Prace trwają już od kilku tygodni. Sadzone są wiśnie osobliwe, lipy srebrzyste, topole osiki, graby pospolite, klony pospolite  i robinie akacjowe. Tam gdzie nie można nasadzić drzew, miejsce zajmują krzewy, m.in. doskonale radzące sobie w mieście ligustry pospolite  i pęcherznice kalinolistne. W pasach drogowych zakwitło też mnóstwo posadzonych jesienią kolorowych kwiatów. (mf)