Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 lipca 2022 r.

// 19-07-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Masz pomysł? Działaj!

Logo z napisem Gliwicka Inicjatywa Lokalna

Trwa nabór wniosków do Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2023. Propozycje można zgłaszać do 19 sierpnia.

Na czym polega inicjatywa lokalna? W dużym skrócie oznacza wspólne realizowanie przez wnioskodawcę i miasto działań na rzecz społeczności lokalnej. Co istotne – w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy nie tylko składają wnioski dotyczące konkretnych przedsięwzięć, ale również włączają się w ich realizację – deklarują zakres i formę swojego udziału oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania. To odróżnia inicjatywę lokalną od innych form partycypacji, takich jak np. budżet obywatelski, gdzie udział mieszkańców kończy się na zgłoszeniu pomysłu.

Zgodnie z przepisami wnioskodawcy muszą włączyć się w realizację proponowanych zadań.

Jakie pomysły można realizować w ramach inicjatywy lokalnej? Główne zasady regulują przepisy krajowe. Zadania muszą się mieścić w katalogu wskazanym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wśród nich mogą być zarówno propozycje o charakterze inwestycyjnym, jak i tzw. zadania miękkie, np. różnego rodzaju warsztaty, spotkania, imprezy kulturalne czy sportowe.
Aby ubiegać się o wsparcie dla inicjatywy lokalnej, wnioskodawca musi wskazać, jakiej pomocy od miasta oczekuje oraz jaki będzie jego udział w realizacji zadania. Może on zadeklarować świadczenie pracy społecznej, świadczenia pieniężne lub rzeczowe.

Na wsparcie zadań prezydent Gliwic przewidział 2 543 000 zł.

Szansę na zakwalifikowanie do realizacji w 2023 roku (i w kolejnych latach dla zadań wieloletnich) mają wnioski zgłoszone do 19 sierpnia 2022 roku. Będą one mogły być poddane pełnej, dwuetapowej ocenie, zgodnie z kryteriami określonymi przez Radę Miasta Gliwice. Zostanie ona zakończona do 15 listopada br.

Wnioski zgłoszone po 19 sierpnia 2022 r. będą także oceniane, jednak trafią na listę zadań, spośród których dopiero w 2023 roku będą wybierane zadania do realizacji roku kolejnym.

Szczegółowe informacje Gliwickiej Inicjatywie Lokalnej, m.in. o przebiegu całej procedury, kryteriach oceny, sposobach składania wniosków oraz pomocniczy formularz wniosku znajdują się na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl (są także na stronach internetowych gods.gliwice.pl i Gliwice.eu). W razie pytań lub wątpliwości, można kontaktować się z pracownikami Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych pod numerem telefonu 32/238-24-55. (GODS)

Trwa remont ul. Świętojańskiej

ul. Świetojańska

Trwa remont ul. Świętojańskiej – prace zakończą się w przyszłym miesiącu, do tego czasu trzeba liczyć się z kolejnymi utrudnieniami.

W poniedziałek, 25 lipca, na odcinku ul. Świętojańskiej – od ul. Dziewanny w kierunku ul. Toszeckiej – wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Jezdnia zostanie zawężona, ale ruch będzie utrzymany w obu kierunkach.
Remont ul. Świętojańskiej rozpoczął się w kwietniu.  W tym czasie wymieniono nawierzchnię jezdni na odcinku od ul. Tarnogórskiej do Dziewanny, uporządkowano miejsca postojowe i częściowo – tam, gdzie wymagał tego stan techniczny – ułożono nowe chodniki. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa pieszych wprowadzono azyle przy przejściach. Teraz prace przeniosą się na odcinek do skrzyżowania z ul. Toszecką – informuje Zarząd Dróg Miejskich. (mf)

 

Uwaga, będzie upalnie!

chmury na niebie

We wtorek 19 lipca słupek rtęci w termometrze może osiągnąć nawet 34°C. W Gliwicach do czwartku 21 lipca będzie upalnie.

Ostrzeżenie wydało Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Wypowiedz się na temat obiektów poprzemysłowych i techniki na terenie miasta Gliwice

grafika z ludźmi promująca konsultacje społeczne

Trwają prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice, w ramach tych prac planowane jest wykonanie inwentaryzacji terenowej obiektów poprzemysłowych i techniki. Od 19 lipca do 4 września za pomocą Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej można wskazywać na terenie miasta Gliwice propozycje cennych obiektów poprzemysłowych i techniki do objęcia ochroną planistyczną.

Chcąc aktywnie uczestniczyć w działaniach nad Studium, można wskazać na terenie miasta Gliwice propozycje cennych obiektów poprzemysłowych i techniki (np.:  powydobywczych, powojskowych i pokolejowych) do objęcia ochroną planistyczną. Wskazania mogą dotyczyć obiektów użytkowanych, nieużytkowanych lub takich, dla których zmieniona już została pierwotna funkcja przy zachowaniu dawnej formy. Proponowanymi obiektami mogą być budynki, budowle (m. in. obiekty liniowe, mosty, wiadukty, budowlane hydrotechniczne, części budowlane urządzeń technicznych) bądź obiekty małej architektury.

Link do konsultacji

Trwa święto melomanów – Gliwicki Festiwal Bachowski

w trakcie koncertu

Za nami dwa pierwsze koncerty odbywające się w ramach XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. Słuchacze mogli zasłuchać się w barokowe melodie nawiązujące swoją formą do polonezów oraz instrumentalne wykonania najpiękniejszych barokowych utworów. Co przyniosą kolejne festiwalowe wieczory?

Kolejne koncerty zapowiadają się równie rewelacyjnie. 20 lipca o godz. 19.00 w Ruinach Teatru Victoria posłuchamy „Weneckich Inspiracji” w wykonaniu Natalii Kawałek (mezzosopran), Stefana Plewniaka (skrzypce, kierownictwo artystyczne)  oraz Zespołu Muzyki Dawnej IL GIARDINO D’AMORE. Podczas koncertu zabrzmią utwory Händla, Vivaldiego, Marcello i Torellego. Recital będzie pierwszym spotkaniem gliwickich melomanów z jednym z czołowych zespołów muzyki dawnej, który ma na koncie entuzjastyczne recenzje, wypełniony po brzegi kalendarz i występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Podczas koncertu wykonane zostaną najważniejsze dzieła weneckich mistrzów, które miały niebagatelny wpływ na twórczość Jana Sebastiana Bacha.

Z kolei 22 lipca o godz. 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zagra Mahan Esfahani z „Nadzwyczajnym recitalem klawesynowym – Zuzana Růžičková in memoriam”. Podczas koncertu zagrane zostaną popularne „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha. Każdy żywy kontakt z tak genialnym dziełem gwarantuje słuchaczom moc intensywnych artystycznych przeżyć i okazję do głębokiej refleksji, wykraczającej daleko poza świat dźwięków. Tym bardziej, jeśli tajemnicę tej muzyki zgłębia jeden z najbardziej utytułowanych i wszechstronnych współczesnych klawesynistów – Mahan Esfahani. Artysta jest ostatnim i ulubionym uczniem wspaniałej czeskiej klawesynistki Zuzany Růžičkovej. Wart uwagi jest również instrument, na którym zostanie zagrany koncert. To wierna kopia klawesynu wykonanego przez Michaela Mietka w 1710 roku na specjalne zamówienie Jana Sebastiana Bacha – dzięki niemu kompozycje niemieckiego wirtuoza zyskają zupełnie nowy wymiar.

Zgoła inny charakter będzie miał koncert, który odbędzie się 23 lipca o godz. 19.00 w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku. Tutaj scena będzie należała do wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. Zespół Muzyki Dawnej AMOS ENSEMBLE, to grupa młodych ludzi zafascynowanych kompozycjami barokowymi. W ich wykonaniu usłyszymy wokalne i instrumentalne dzieła niemieckiego baroku, reprezentujące dwa główne nurty epoki: sacrum i profanum. Artystycznym credo młodych wykonawców jest prezentowanie tej muzyki według panujących ówcześnie zasad, przy jednoczesnym  zaimplementowaniu  świeżego,  współczesnego spojrzenia  na  jej  materię.

Jednym z bardziej frapujących walorów dawnej muzyki jest to, że mimo upływu wieków ciągle pozwala nam ona  odkrywać swoje  nowe oblicze poprzez nieznane dotąd obszary repertuarowe. W przepastnych zasobach archiwów i bibliotek co rusz udaje się odnaleźć intrygujące dzieła, zarówno tych największych mistrzów, jak i twórców znanych dziś wyłącznie ze wzmianek w leksykonach. My także będziemy mogli uczestniczyć w takiej eksploracji wspólnie z wykonawcami szóstego koncertu. Anna i Krzysztof Firlusowie przedstawią gliwickiej publiczności program składający się wyłącznie z prawykonań. „Barokowe premiery” rozpoczną się 24 lipca o godz. 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Festiwal zakończy się 26 lipca koncertem „Jesu, meine Freude” w kościele Zbawiciela przy ul. Jagiellońskiej. O godz. 19.00 wystąpi Ensemble Baroque Quintet. Tytuł finałowego koncertu zaczerpnięty jest z największego i najbardziej złożonego bachowskiego motetu, zaś cały program stanowi muzyczną  egzemplifikację barokowego rozumienia sensu i celu ziemskiej wędrówki człowieka. Większość kompozycji, które wykona dla nas Ensemble Baroque Quintet to właściwie muzyka żałobna lub pasyjna, co oczywiście w przypadku tej epoki nie oznacza, że bezgranicznie smutna i pozbawiona jakiejkolwiek nadziei.

Przypominamy: bilety na koncerty do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55.

Dawna szkoła muzyczna przyszłą siedzibą Centrum 3.0

Wizualizacja budynków przy Siemińskiego

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za około dwa lata Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych zacznie działać w nowym miejscu. Decyzją władz miasta siedzibą GODS staną się bowiem dotychczasowe budynki Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Siemińskiego. Ich wnętrza czeka jeszcze konieczna przebudowa. Muszą być w pełni przyjazne osobom z niepełnosprawnościami i dostosowane do wymogów stawianych obiektom użyteczności publicznej. Centrum 3.0 dysponuje już projektem zmian i właśnie ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Wstęp do prac projektowych stanowiły spotkania z odbiorcami działań Centrum 3.0, zorganizowane przez Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. – Miały charakter otwarty. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, seniorów, Gliwickiej Rady Rowerowej, osoby z niepełnosprawnościami. Spotkania pomogli zorganizować – jako wolontariusze – architekci z jednej z gliwickich firm projektowych – relacjonuje Marta Kryś, dyrektor miejskiej jednostki Centrum 3.0 – GODS. – Dopiero po odbyciu spotkań, w drodze przetargu został wyłoniony projektant – chorzowskie Biuro Usług Architektonicznych PROFIL, któremu przedstawiono wypracowane pomysły i postulaty. W swoich pracach musiało ono także uwzględnić uwagi miejskiego konserwatora zabytków. Etap projektowy został zakończony w tym roku uzyskaniem pozwolenia na budowę – mówi Marta Kryś.

Projekt przebudowy został opracowany z poszanowaniem dotychczasowej roli i charakterystycznego wyglądu budynków przy ul. Siemińskiego. Ich bryły zostaną zachowane niemal bez widocznych zmian.

Aby uzyskać więcej przestrzeni i stworzyć miejsca pracy na drugim piętrze obecnego głównego budynku szkolnego, zaplanowano jednak wymianę dachu i jego podniesienie o pół kondygnacji. Przewidziano też montaż paneli fotowoltaicznych, co wizualnie nie zaszkodzi obiektowi, a zapewni mu dodatkową „zieloną” energię. Drugą znaczącą zmianą ma być dostosowanie budynku do potrzeb osób z problemami w poruszaniu się poprzez dostawienie do niego szybu windy od strony placu postojowego oraz zainstalowanie przy wejściu podnośnika wózków inwalidzkich (podobne rozwiązanie zaplanowano również w budynku pomocniczym z charakterystycznym murem pruskim). Uwzględniono także zmianę systemu ogrzewania – z olejowego na miejską sieć ciepłowniczą. W efekcie budynki po Państwowej Szkole Muzycznej będą przyjazne ekologicznie, w pełni dostępne architektonicznie i dostosowane do wymogów stawianych obiektom użyteczności publicznej pod względem ergonomii wykorzystania powierzchni.

Budynek główny i pomocniczy mają łącznie około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Znajdują się tam pomieszczenia o zróżnicowanych wymiarach i funkcjach. To doskonałe warunki dla Centrum 3.0, które wspierając organizacje pozarządowe, chce oferować im różnorodną przestrzeń – zarówno małą, na kilkuosobowe zebrania, jak i dużą, niezbędną do realizacji przedsięwzięć kulturalnych bądź konferencji. Adaptacja budynków pozwoli nam na stworzenie nowoczesnego, odpowiednio wyposażonego i przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami miejsca dedykowanego NGO, wolontariuszom oraz dojrzałym gliwiczanom, z myślą o których nasze Centrum prowadzi Strefę Seniora i wspiera organizacyjnie Radę Seniorów Miasta Gliwice – zwraca uwagę Marta Kryś.

Rozpoczęcie prac będzie uzależnione od kilku czynników. Pierwszym z nich będzie wyłonienie wykonawcy w postępowaniu przetargowym, które już zostało ogłoszone. Następnie, po  wyłonieniu firmy budowlanej, planowane jest rozpoczęcie remontu. To, jak szybko i sprawnie on przebiegnie, będzie jednak uwarunkowane dostępnością materiałów budowlanych na rynku oraz sytuacją ekonomiczno-gospodarczą, na którą inwestor – Miasto Gliwice – musi reagować na bieżąco.

Misją Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych jest wszechstronne wspieranie aktywności społecznej gliwiczan. Placówka od lat służy bezpłatną pomocą merytoryczną i techniczną gliwickim stowarzyszeniom i fundacjom. Promuje i animuje aktywność społeczną i wolontariat, wspiera działalność rad dzielnic, inicjatywy kulturalne i senioralne, prowadzi platformę partycypacyjną. Realizuje też kampanie promujące przekazywanie 1% podatku na rzecz gliwickich organizacji pożytku publicznego i koordynuje proces Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego oraz Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. To ważne ogniwo w relacjach gliwickiego samorządu z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, którzy w nowej siedzibie GODS będą mogli znaleźć inspirujące, przyjazne, w pełni dostępne architektonicznie miejsce spotkań i nieograniczonych działań – podkreśla Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.