Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 czerwca 2020 r.

// 19-06-2020

75-letni Mistrz!

piłkarze Piasta Gliwice, lata 70-te

Mija 75 lat od powstania Piasta Gliwice. 18 czerwca 1945 roku grupa mieszkańców miasta, głównie pochodzących ze Lwowa, założyła Klub Sportowy Piast Gliwice.

Obecnie to klub zasłużony dla polskiego sportu. W dorobku Piasta Gliwice są medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy oraz tytuły Mistrza Polski w różnych dziedzinach sportowych. – Przez lata klub rozwijał się, odnosił sukcesy, ale też musiał mierzyć się z porażkami. Zawodnicy w niebiesko-czerwonych barwach przez lata rywalizowali m.in. w rozgrywkach piłkarskich, zawodach szermierczych, tenisowych, brydżowych, lekkoatletycznych i futsalowych, a ostatnio także e-sportowych. Przez 75 lat tysiące zawodników uprawiających różne dyscypliny przynosiły chwałę naszemu Klubowi, miastu, regionowi i Polsce – piszą w liście otwartym zarządy GKS Piast Gliwice i Gliwickiego Klubu Sportowego Piast SA.

Stowarzyszenie GKS Piast Gliwice oraz Gliwicki Klub Sportowy Piast SA z okazji 75-lecia istnienia klubu przygotowały bogaty program wydarzeń. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną, huczne obchody jubileuszowe z udziałem sportowców i kibiców odbędą się w 2021 r. Obecnie mają one charakter głównie medialny i wirtualny. Jednak Piast Gliwice, nie zapominając o fanach,  przygotował ciekawe jubileuszowe upominki, m.in. specjalne wydawnictwo filatelistyczne złożone ze znaczka, pocztówki i okolicznościowego stempla.

Piast Gliwice zachęca do świętowania, śledzenia mediów społecznościowych klubu, udziału w jubileuszowych konkursach i kibicowania – najbliższy mecz Piasta, już z udziałem kibiców na trybunach (!!!) odbędzie się w sobotę 20 czerwca o godz. 17.30. Na stadionie przy ul. Okrzei Piast podejmie Lecha Poznań. Do zobaczenia na stadionie!

Mecz odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego - klub został zmuszony do zamknięcia części powierzchni na stadionie i  wyznaczenia ograniczonych stref dostępu.  Widzowie będą mogli zająć do 25 proc. miejsc z sektorów udostępnionych dla publiczności, zgodnie z zasadą – co czwarte miejsce w rzędach naprzemiennie, bez wyjątków dla członków rodziny czy osób wspólnie zamieszkujących.  Obowiązuje również bezwzględny nakaz dezynfekcji rąk przy wejściu na stadion, zajmowania wyznaczonego miejsca oraz zakrywania ust i nosa (podczas poruszania się po obiekcie, aż do momentu zajęcia wyznaczonego miejsca), a także stosowania się do komunikatów spikera oraz poleceń służb informacyjnych i porządkowych.

W pierwszej kolejności prawo wstępu na mecz uzyskają dotychczasowi karnetowicze. Klub zrobił ukłon w kierunku swoich stałych widzów - bilety dla nich kosztują 0 zł, są dostępne on-line do godz. 23.59 w piątek, 19 czerwca. Pozostała pula trafi do sprzedaży w sobotę, 20 czerwca od godz. 00.15. Więcej informacji na stronie Piast-gliwice.eu.

75 lat to pełna przemian historia klubu. Od ligowych rozgrywek w ramach Podokręgu Śląska Opolskiego, do ekstraklasy.  Do największych sukcesów Piasta Gliwice należy zdobycie tytułu Mistrza Polski w 2019 r. Dzięki temu wydarzeniu klub może nad swoim herbem umieścić białą gwiazdkę, która symbolizuje zdobycie od jednego do czterech tytułów mistrzowskich. Gwiazdka znajduje się jedynie na przedniej części koszulki meczowej nad herbem klubu.

GKS Piast to nie tylko piłka nożna. Więcej informacji o sukcesach gliwickich zawodników m.in. w lekkoatletyce, szermierce, boksie czy hokeju można znaleźć TUTAJ.

Nabór kandydatów na rachmistrzów

pola

Prezydent Miasta Gliwice – Gminny Komisarz Spisowy ogłasza nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych w powszechnym spisie rolnym w 2020 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, państwa członkowskie Unii Europejskiej raz na 10 lat przeprowadzają pełne badanie statystyczne obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne. Najbliższy Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r. Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez samospis internetowy za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego lub odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne. Wszystkie zbierane dane są objęte tajemnicą statystyczną i podlegają szczególnej ochronie. Więcej informacji o spisie można znaleźć na stronie Spisrolny.gov.pl.

Kto może zostać rachmistrzem?

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzony jest przez m.in. przez Prezydenta Miasta Gliwice – Gminnego Komisarza Spisowego. Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rachmistrza powinny dostarczyć swoje zgłoszenia do 8 lipca 2020 r. do budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21, przy wejściu od ul. Wyszyńskiego (zgłoszenie należy wrzucić do skrzynki podawczej w holu budynku) lub wysłać na adres korespondencyjny – Gminny Komisarz Spisowy, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice. Na kopercie ze zgłoszeniem należy napisać: „Nabór na rachmistrza terenowego – Powszechny spis rolny 2020 r.”. O rozpatrzeniu kandydatury zadecyduje data faktycznego wpływu do Urzędu. Dokumenty, które wpłyną po 8 lipca nie będą rozpatrywane.

Kandydaci powinni być pełnoletni, mieszkać na terenie Gliwic, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Ponadto nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Mile widziana jest umiejętność obsługi komputera i GPS, korzystania z map cyfrowych oraz komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Kandydaci na rachmistrza przejdą szkolenie zakończone egzaminem testowym. Za prace spisowe rachmistrzowie otrzymają wynagrodzenie zgodnie z art. 21 ust. 3 pkt. 2 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.

W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Należy również dołączyć oświadczenia o spełnianiu: wymagań kandydata na rachmistrza, wymogu niekaralności oraz wymogu dodatkowych umiejętności.

Więcej informacji na temat naboru, a także wzory zgłoszenia i oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej Bip.gliwice.eu/powszechny_spis_rolny_2020. Informacja telefoniczna: 32/238-54-34, mejlowa:  so@um.gliwice.pl. (mf)

Uwaga na Rybnickiej!

ul. Rybnicka

W poniedziałek, 22 czerwca, na ul. Rybnickiej zostanie wprowadzone ręczne sterowanie ruchem. Taka sytuacja potrwa od godz. 7.00 do 11.00 – możliwe utrudnienia w ruchu.

Zmiany związane są z układaniem warstwy ścieralnej nawierzchni w rejonie budowanego odcinka obwodnicy zachodniej (ul. Daszyńskiego - Rybnicka) i przebudowy ul. Rybnickiej. Kierowcy proszeni są o ograniczenie prędkości w miejscu robót oraz stosowanie się do oznakowania i poleceń osób kierujących ruchem. Realizacja prac uzależniona jest od warunków atmosferycznych. (mf)

Wraca handel na Krakowskim

przedmioty na targu

Wraca wyprzedaż garażowa na placu Krakowskim. To dobry sposób, by pozbyć się rzeczy, których nie potrzebujemy lub znaleźć perełkę, innym już niepotrzebną. Najbliższa garażowa wyprzedaż odbędzie się 21 czerwca.

Wyprzedaże organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście cieszą się dużym zainteresowaniem gliwiczan. To okazja, by kupić unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Warto wystawić swoje stoisko – opłata wynosi tylko 1 zł. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę i potrwa od godz. 8.00 do 13.00. Organizacja wydarzenia będzie przebiegała zgodnie z obowiązującymi zasadami higieniczno-sanitarnymi.  (mf)

Kto głosuje, ten się liczy - kampania ZMP

grafika

Związek Miast Polskich zachęca do udziału w głosowaniu w wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca. Każdy głos ma znaczenie!

W niedzielę, 28 czerwca będziemy wybierać prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to wyjątkowe wybory, ponieważ ze względu na panującą pandemię koronawirusa będzie można oddać swój głos zarówno tradycyjnie, w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnie.
O fotel prezydenta ubiega się 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.
Warto pamiętać, że każdy z nas, uczestnicząc w wyborach i oddając swój głos, ma wpływ na to, kto będzie reprezentował nasz kraj przez najbliższe 5 lat.
Nie pozbawiajmy się zatem możliwości decydowania o wspólnej przyszłości – idźmy na wybory.
Udział w wyborach jest ważny, bo sprawia, że jesteśmy współodpowiedzialni za nasz los i przyszłość Polski. Dlatego ważne jest, aby nie tylko samemu pójść na wybory, ale także zachęcać innych – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP, które prowadzi kampanię „Kto głosuje, ten się liczy” mającą zachęcić Polaków do udziału w wyborach prezydenckich.

Więcej informacji wyborczych na oficjalnym profilu Miasta Gliwice w serwisie Facebook oraz w serwisie wyborczym BIP Urzędu Miejskiego w Gliwicach.