Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 stycznia 2022 r.

// 18-01-2022

Piłkarski kompleks na europejskim poziomie otwarty

Zdjęcie boiska z piłką

W Gliwicach oficjalnie otwarto w tym tygodniu Marco Football Center. To nowoczesny kompleks obiektów sportowych przeznaczonych do całorocznego uprawiania piłki nożnej, który służyć profesjonalistom i amatorom. 

Kompleks wybudowała gliwicka firma Marco, a inwestycja pochłonęła do tej pory ponad 8 milionów zł. – Marco Football Center to obiekt najwyższej klasy w tej części Europy. Inwestujemy w jakość i wyjątkową funkcjonalność, aby dać maksimum korzyści i zadowolenia wszystkim, którzy chcą grać w piłkę na dużo wyższym poziomie – podkreśla Marek Śliboda, właściciel firmy Marco, inwestor ośrodka MFC.

Obiekt znajduje się przy ul. Ceglarskiej 40a, a jego centralne miejsce zajmuje imponująco wyglądające całoroczne boisko piłkarskie o wymiarach 84 x 53 m ze sztuczną nawierzchnię trawiastą wysokiej jakości. Można na nim rozgrywać mecze i prowadzić szkolenia – na potrzeby równoległych zajęć grupowych główna płyta jest podzielona na 3 odrębne boiska szkoleniowe o wymiarach 53 x 26,5 m każde.

Boisko pod nadmuchiwanym dachem

Boisko ma niecodzienne „zadaszenie”. Nad boiskową płytą wznosi się powłoka pneumatyczna, tworząc zamkniętą kopułę o wysokość 16 metrów w najwyższym punkcie. Konstrukcja zwana potocznie „balonem” jest wykonana z dwóch warstw lekkich membran z tworzywa sztucznego. Utrzymuje stały kształt dzięki ciągłemu nadmuchowi z zewnętrznych wentylatorów.

Zaplecze sportowo-socjalne

Bezpośrednio do hali przylega murowany budynek zaplecza sportowo-socjalnego. Jak informuje firma Marco, to pierwsza w Europie konstrukcja, gdzie hala zadaszona pneumatycznie bezpośrednio łączy się ze stałym obiektem zaplecza usługowego. Pozwala to na szybkie i wygodne przejście do hali wprost ze strefy szatni, które mają też bezpośredni dostęp do komfortowych węzłów sanitarnych.

W budynku mieści się także m.in. recepcja, sala do treningu motorycznego oraz gabinet fizjoterapii. Urządzono również Mundial Caffe&Bar – strefę relaksu dla sportowców i gości, gdzie można wypić kawę lub herbatę i dzięki przeszklonej ścianie zaglądać do wnętrza hali. Podwieszone monitory pozwalają prowadzić streaming oraz obserwować transmisje i relacje np. z meczów.

Obiekty na wolnym powietrzu

Kompleks Marco Football Center obejmuje także zewnętrzne boisko ze sztuczną murawą i ścianą do doskonalenia techniki piłkarskiej. Na wiosnę korzystać będzie można z placu rozgrzewkowo-rekreacyjnego z zestawem urządzeń do treningu osobistego i ćwiczeń indywidualnych.

Całość  kompleksu jest ogrodzona, oświetlona i monitorowana. Przygotowano parking dla samochodów osobowych, który pozwala też na wjazd autokarów klubowych.

Dobra baza dla piłkarzy

Marek Śliboda podkreśla, że nie byłoby tego obiektu bez współpracy z Jarosławem Kaszowskim, znanym piłkarzem Piasta Gliwice, który w tych samych barwach klubowych przeszedł od B-klasy do Ekstraklasy, a obecnie prowadzi Akademię Piłkarską TEAM. Wspólnie pracowali nad założeniami koncepcyjnymi nowego ośrodka sportowego.

Marco Football Center stało się już bazą treningową dla Akademii TEAM, w której obecnie trenuje ponad 300 młodych adeptów piłki nożnej. – Przez cały rok Marco Football Center będzie dla nas znakomitym miejscem prowadzenia intensywnego, profesjonalnego szkolenia i treningu – od 4-latków stawiających pierwsze kroki na murawie po młodych piłkarzy z szerokimi perspektywami na sukces –  mówi Jarosław Kaszowski.

Marco Football Center jest czynne przez cały rok, przez siedem dni w tygodniu, od rana do późnego wieczora.

 

Pamiętamy o ofiarach marszu śmierci

żołnierze przy mogile

W 77. rocznicę ewakuacji hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau odbędzie się III Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Na trasie Oświęcim–Gliwice zapłonie symboliczny ogień pokoju.

Bieg odbędzie się 20–21 i 28 stycznia. Do Gliwic sztafeta z Oświęcimia dotrze 21 stycznia. Cmentarz Centralny jest ostatnim punktem na trasie Biegu Pamięci. W tej inicjatywie biorą udział między innymi uczniowie gliwickich szkół – I LO im. E. Dembowskiego w Gliwicach i Gliwickiego Centrum Edukacyjnego. Tegoroczny projekt zostanie podsumowany 28 stycznia podczas sesji popularnonaukowej poświęconej historii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, która odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych w Chorzowie.

Między 17 a 21 stycznia 1945 roku w pieszych kolumnach wyprowadzono blisko 56 tys. więźniów. Wielu z nich zastrzelili konwojujący ich esesmani, wielu zmarło z zimna, wycieńczenia i głodu. Na cmentarzu Centralnym znajdują się mogiły, do których w 1948 roku przeniesiono szczątki ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku.

III Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Koduj z Gigantami „Szyfry i Zagadki”

baner

Wystartowała rejestracja do 10 edycji ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania: „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”, organizowanych przez szkołę GIGANCI PROGRAMOWANIA. W Gliwicach stacjonarne warsztaty odbędą się 6 i 12 lutego przy ul. Zwycięstwa 10, a także online, dostępne z każdego miejsca w Polsce. Akcja potrwa od 5 do 27 lutego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumann.

Mamy dobrą wiadomość dla uczniów w wieku od 7 do 18 lat – 6 lutego rozpocznie się kolejna edycja akcji „Koduj z Gigantami”. Wydarzenie ma promować ideę programowania wśród dzieci i młodzieży i przygotować młodych ludzi do świadomego, mądrego korzystania z nowych technologii oraz tworzenia własnych gier, stron internetowych i aplikacji. Akcji towarzyszą również konkursy z nagrodami.

Tym razem hasłem przewodnim akcji są szyfry i zagadki. Wydarzenie odbywa się cyklicznie i cieszy się dużą popularnością – w zajęciach bierze udział około 10 tys. osób. Warsztaty prowadzone są zarówno w formule online, jak i stacjonarnie, w 90 miastach. Akcja potrwa od 6 do 27 lutego, a rejestracja na zajęcia ruszy 15 stycznia. Organizatorem wydarzenia jest firma Giganci Programowania Sp. z o.o. Patronami honorowymi wydarzenia są: NASK, ORE oraz włodarze miast, m.in. Prezydent Miasta Gliwice Adama Neumann. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.kodujzgigantami.pl. (mf)

 

 

 

 

To się opłaca!

baner

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej zaprasza do udziału w projekcie Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Projekt przeznaczony jest dla osób chcących zdobyć kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie samodzielnego księgowego. Udział w kursie jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób z terenu Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, po 30 roku życia, niepracujących bądź zatrudnionych na umowach krótkoterminowych lub cywilnoprawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Organizator zapewnia: bezpłatne kursy z  księgowości wraz z egzaminami (I i II stopień certyfikacji), staż zawodowy, stypendium szkoleniowe/stażowe, zwrot kosztów dojazdu, ubezpieczenie NNW podczas wsparcia.
Wykonawcą kursów księgowych jest Oddział Okręgowy w Katowicach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Nabór do czwartej i piątej edycji szkolenia potrwa do końca stycznia. Ilość miejsc jest ograniczona.

Uwaga !
Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie również podmioty (przedsiębiorstwa, instytucje) z subregionu centralnego województwa śląskiego zainteresowane przyjęciem stażystów na okres czterech miesięcy na stanowiska związane z księgowością.

GAPR gwarantuje pokrycie kosztów związanych z przyjęciem stażysty – stypendium stażowego, badań lekarskich i ubezpieczenia NNW. Istnieje także możliwość refundacji części miesięcznego wynagrodzenia/dodatku dla opiekuna stażysty.
Więcej informacji na temat projektu oraz warunków i terminów aplikacji do projektu można znaleźć na stronie internetowej  www.gapr.pl. (mf)

 

 

Uwaga, będzie ślisko!

śliska droga przez las

Uwaga na oblodzenie jezdni i chodników - ostrzega  Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna może wynieść około -2°C. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje do godz. 08.00 18 stycznia 2022 r.

 

Gliwice zagrają z Orkiestrą

Rynek

W niedzielę 30 stycznia po raz kolejny będziemy obchodzić nieoficjalny dzień życzliwości – przed nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na Rynku czeka nas moc atrakcji – superkoncerty zagrają między innymi Muchy i Pozyton Sound. Jesteśmy z WOŚP-em – do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Dlaczego gra Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy? Żeby zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci! W czasie jednodniowej zbiórki publicznej Fundacja WOŚP zrobi wszystko, aby u małych pacjentów jak najszybciej stwierdzać ewentualne nieprawidłowości wzroku i podejmować leczenie tego najważniejszego dla poznawania świata zmysłu człowieka. Pamiętajcie, że wszystko w naszych rękach!

W 2021 roku w Gliwicach we wszystkich sztabach WOŚP-u zebraliśmy 331 658,61 zł. Czy w tym roku uda nam się podwyższyć ten świetny wynik? Mamy nadzieję, że tak!

Uśmiechniętych wolontariuszy będzie można spotkać z puszkami w całym mieście, a wielki gliwicki finał odbędzie się na Rynku. W sercu starówki około godz. 13.00 rozpocznie się rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji. Przez cały czas będzie tez można wesprzeć podopiecznych Fundacji WOŚP – na scenie będą prowadzone licytacje gadżetów.

Jakie atrakcje znajdziemy 30 stycznia na Rynku? Stanie tam, poza tradycyjnymi stoiskami organizacji pozarządowych i sportowych, osada Wikingów i ich przyjaciół. Za to pozytywne zamieszanie odpowiada Stowarzyszenie Utgard. W tym roku do ludzi dobrej woli dołączą także… sympatyczne alpaki. Ich zagroda będzie przyciągać nie tylko najmłodszych. Dla małych miłośników lotów w przestworzach na Rynku przygotowana zostanie makieta samolotu. Podczas finału będzie także można nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy od tej wiedzy będzie zależeć czyjeś życie!

Kto zagra na WOŚP-owej scenie? Tegoroczny skład to mocna reprezentacja gliwickich artystów i muzyczny gość z Poznania – zespół Muchy.

Dla uczniów i tych, którzy szkolne lata mają dawno za sobą, wystąpi Belfer Band, czyli ekipa pozytywnie zakręconych pedagogów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Gliwicach. Wystąpi też pochodzący z Gliwic raper i beatboxer Dejlu. Zagra także gliwicki Pozyton Sound – muzyczna mikstura, na którą składają się brzmienia rodem z Jamajki i polskie korzenie. To będzie szalone widowisko i świetna zabawa!

Po Światełku do Nieba, czyli WOŚP-owej tradycji, scena będzie należeć do rockowej grupy Muchy. Ich utwór „Szaroróżowe” bije rekordy popularności w mediach społecznościowych – 1,2 mln wyświetleń!

Finał WOŚP-u w Gliwicach przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice organizuje Stowarzyszenie GTW.

niedziela 30 stycznia, Rynek

  • godz. 13.00: rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego – stoiska organizacji pozarządowych i gastronomiczne, konkursy, zabawy oraz licytacje
  • godz. 16.30: Belefer band
  • godz. 17.30: Dejlu
  • godz. 18.30 Pozyton
  • godz. 20.00: Światełko do Nieba – pokaz laserów
  • godz. 20.20 Muchy

Między koncertami zapraszamy na licytacje gadżetów przekazanych na WOŚP!