Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 października 2021 r.

// 18-10-2021

Innowatorzy Śląska 2021

wręczenie nagród na gali Innowatora Roku

Konkurs Innowator Śląska wyróżnia śląskie firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucje badawczo-rozwojowe, kreujące innowacyjny wizerunek regionu i odnoszące sukcesy w opracowaniu własnych technologii, nowatorskich rozwiązań produktowych i usługowych. W tegorocznej, 13. już edycji o zwycięstwo walczyło 20 najlepszych innowacji ze wszystkich zgłoszonych rozwiązań. Laureatów konkursu uhonorowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, 16 października, w Arenie Gliwice.

Uroczystość uświetnił koncert muzyki śląskich kompozytorów – Wojciecha Kilara, Henryka Góreckiego, Krzysztofa Kobylińskiego – w wykonaniu Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy i Jekateriny Drzewieckiej. Występ ten zorganizowano w ramach festiwalu PalmJazz.

W kategorii mikroprzedsiębiorstwo wyróżniono Magdy2 Studio Projektowe Sp. z o. o. za Dizajn ze sznurka. Laureatem został Maskup Polska za maskup higieniczny – osłonę na twarz i szyję. W grupie małych przedsiębiorców wyróżnienie otrzymało gliwickie EMT-Systems za praktyczne szkolenia techniczne on-line, a główną nagrodę –  ARH+ Centrum Badawczo Rozwojowe za wysokowydajne oprogramowanie sortujące do borówek amerykańskich.

W kategorii średnich przedsiębiorstw wyróżniono i2 Analytical Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce za automatyzację procesu oznaczania biochemicznego zapotrzebowania tlenu poprzez wykorzystanie zautomatyzowanej stacji roboczej. Laureatem został BRUK za kostkę brukową VJETRA®. W kategorii instytucja badawczo-rozwojowa wyróżnienie przyznano Wydziałowi Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej za MedShield – system indywidualnej izolacji pacjenta i ochrony personelu medycznego przed zakażeniem SARS-CoV-2. Nagrodzono Główny Instytut Górnictwa za BioCargo – urządzenie do analizy i transportu próbek biologicznych.

Nie zabrakło nagród specjalnych. Wyróżnienie od Polskiej Izby Rzeczników Patentowych otrzymał OBRUM za SJCL 6P – symulator/trenażer dla kierowcy czołgu LEOPARD 2A4. Nagrodę Przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyznano KSK Developments za dynamiczny, bezprzewodowy, magnetyczny, z potwierdzeniem radarowym czujnik zliczeniowy pojazdów. Nagroda Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trafiła do Głównego Instytutu Górnictwa za BioCargo – urządzenie do analizy i transportu próbek biologicznych. Nagrodą Prezesa Zarządu Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. uhonorowano Uniwersytet Śląski za system do efektywnego utleniania krwi, z autorską konstrukcją, materiałem i membraną.

Organizatorem Konkursu Innowator Śląska 2021 był Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. w ramach projektu „Enterprise Europe Network”. Patronat nad wydarzeniem sprawowali m.in. Prezydent Miasta Gliwice, Marszałek Województwa Śląskiego i Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Tadeusz Różewicz patronem „23”

Adam Neumann wbija gwóźdź w drzewiec sztandaru

Gdyby żył, skończyłby 100 lat. Tadeusz Różewicz (1921–2014), wybitny poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, Honorowy Obywatel Gliwic związany z naszym miastem przez blisko 20 lat, jest już oficjalnie patronem Szkoły Podstawowej nr 23, w której murach uczył się niegdyś jego starszy syn Kamil. Uroczystość nadania szkole imienia Mistrza zorganizowano 15 października, łącząc ją z przełożonymi z powodu pandemii obchodami 60-lecia placówki. W gronie uczestników wydarzenia znaleźli się m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann, jego zastępczyni Ewa Weber oraz przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Gliwice Krystyna Sowa. Gościem honorowym była synowa poety – dr Małgorzata Różewicz.

Uroczystość zainaugurowano mszą św. w gliwickiej Katedrze, podczas której poświęcono nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 23 i przyjęto ślubowanie uczniów. Uczestnicy przeszli następnie do sąsiedniego Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, w którym zorganizowano jubileuszową galę. Goście wysłuchali na wstępie nagrań z udziałem przedszkolaków, w których najmłodsi odpowiadali na fundamentalne pytanie, kim jest poeta. Obejrzeli również występ artystyczny łączący elementy poezji Tadeusza Różewicza z grą aktorską, śpiewem i ruchem scenicznym. Wyjątkowy montaż oparto m.in. na fragmentach utworów „Przyszli zobaczyć poetę”, „List do ludożerców” i „Kasztan”.

Część artystyczną poświęconą nowemu patronowi szkoły podsumowało wystąpienie Małgorzaty Różewicz, żony Jana – młodszego syna Tadeusza Różewicza, reżysera teatralnego, dramaturga, scenarzysty, prozaika i również poety. Opowiedziała ona o domu Różewiczów, w którym bardzo ważną osobą była Wiesława, żona artysty. Przedstawiła również główne zagadnienia Różewiczowskiej poezji: głęboki humanizm, poszukiwanie wartości oraz człowieka w człowieku. Na zakończenie przytoczyła wiersz – „Wygaśnięcie Absolutu niszczy” z tomu „Płaskorzeźba”.

Główną część uroczystości, poświęconą nadaniu szkole imienia poety oraz nowego sztandaru, otworzył prezydent Gliwic Adam Neumann. – Tadeusz Różewicz, mieszkając w naszym mieście w kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 przez dwadzieścia lat, napisał nie tylko swoje najbardziej znane utwory sceniczne, ale i inne dzieła literackie, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. Jego literatura i postawa życiowa były i są niedościgłym wzorem dla wielu osób. Życzę całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 23, by Tadeusz Różewicz stał się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń uczniów – mówił Adam Neumann. Jego wystąpienie poprzedziło przekazanie przez radną Krystynę Sowę dyrektor SP nr 23, Joannie Sokołowskiej-Czarneckiej, specjalnie oprawionej lipcowej uchwały Rady Miasta Gliwice nadającej szkole imię poety. Głos zabrał również Jakub Padewski, zastępca dyrektora gliwickiej delegatury Kuratorium Oświaty.

Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru szkolnego, honorowi goście (w kolejności: Adam Neumann, Krystyna Sowa i Małgorzata Różewicz) przybili symbolicznie w jego drzewcu pamiątkowe gwoździe i podpisali dokument aktu.

Nie zabrakło filmu poświęconego historii SP nr 23, występu szkolnego zespołu muzycznego i zapakowania kapsuły czasu, która wolą społeczności szkolnej została później zakopana w szkolnym ogrodzie. Ma być odkopana za 40 lat – w 100-lecie istnienia placówki. Obok kapsuły, na pamiątkę tego wydarzenia, zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber, Małgorzata Różewicz oraz dyrektor Sokołowska-Czarnecka posadziły różę.

Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność

kobieta przy tablecie

Szukasz dobrej pracy i nowych wyzwań? Chcesz rozwijać swoje umiejętności? W samą porę! 18 października wystartowały IX Dni Otwarte Poradnictwa Zawodowego organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Od 18 do 24 października potrwają IX Dni Otwarte Poradnictwa Zawodowego PUP w Gliwicach. W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery będzie można skorzystać ze wsparcia specjalistów, uzyskać poradę zawodową i pomoc w planowaniu dalszej edukacji czy ścieżki zawodowej.
Celem projektu jest inspiracja lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Adresatami są zarówno uczniowie, jak i studenci oraz osoby dorosłe, które potrzebują profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy i kariery – mówią organizatorzy wydarzenia.
Spotkania online – trwa rekrutacja
W ramach IX Dni Otwartych Poradnictwa Zawodowego PUP w Gliwicach zachęca do udziału w grupowych spotkań online z doradcami zawodowymi PUP Gliwice. Mogą w nich wziąć udział osoby zarejestrowane w PUP, bezrobotne i poszukujące pracy oraz każda osoba zainteresowana rozwojem zawodowym i ideą Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
Spotkanie „Doradca zawodowy przewodnikiem na szczyt Twojej kariery!” odbędzie się 19 października, w godzinach od 11.00 do 11.45.
Spotkanie odbędzie się poprzez platformę do wideokonferencji Click Meeting.
Zapisy: https://doradcazawodowy.clickmeeting.com/grupowa-informacja-doradca-zawodowy-przewodnikiem-na-szczyt-twojej-kariery-/register
Liczba miejsc na spotkaniu online jest ograniczona.

Spotkanie online „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność" odbędzie się  21 października, w godzinach od 11.00 do 12.30. Spotkanie odbędzie się poprzez platformę do wideokonferencji Click Meeting.
Zapisy: https://doradcazawodowy.clickmeeting.com/grupowa-informacja-wyprawa-na-3k-kariera-kompetencje-kreatywnosc-/register
Liczba miejsc na spotkaniu online jest ograniczona.

Tematyka spotkania:
•    Strategia planowania, czyli jak planować swoją karierę
•    Bądź architektem swojej kariery - przykładowe narzędzia do badania kompetencji
•    Kompetencje zawodowe przyszłości - znaczenie kompetencji w procesie planowania kariery
•    Kreatywność w pracy - nieszablonowe spojrzenie na rynek pracy
•    Zawodowy zawrót głowy - zawody przyszłości
•    Panel dyskusyjny
Informacje na temat zapisów i spotkań grupowych: tel. 519-130-779, 32/444-23-99; e-mail: doradca@pup.gliwice.pl
Tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery to „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność”. Podejmij wyzwanie! (mf)

 

Spotkajmy się w FORUM!

baner spotkania z mieszkańcami

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” zaprasza do rozmowy o przyszłości naszego miasta wszystkich gliwiczan, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach strategicznych organizowanych w swoich dzielnicach. W sobotę 23 października będzie oczekiwał na zainteresowanych w C.H. FORUM przy ul. Lipowej 1, między godz. 14.00 i 18.00.

Przyjdźcie koniecznie! Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Lem – fantastyczny wizjoner

kadr z filmu, para przy lustrze

„Solaris” w reżyserii Andrieja Tarkowskiego rozpocznie przegląd filmów opartych na twórczości Stanisława Lema. Gliwickie kino Amok będzie w ten sposób świętować rok Stanisława Lema.

„Widziałem przyszłość: rok Stanisława Lema | 1921–2006” będzie filmowym hołdem dla jednego z najciekawszych polskich pisarzy. Za kolegów po piórze i czytelników był uważany za wizjonera i filozofa, który nauczył Polaków, czym jest fantastyka naukowa. Philip K. Dick sądził, że Lem „jest najprawdopodobniej wieloosobowym komitetem, a nie pojedynczym osobnikiem, gdyż pisze wieloma stylami i raz zna niektóre obce języki, a raz nie”. Bogactwo jego wyobraźni i przenikliwość jego intelektu były nieograniczone.

Przegląd filmowy w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się w czwartek 21 października od monumentalnego „Solaris” w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. Do środy 27 października w Amoku wyświetlonych zostanie w sumie sześć filmów nakręconych przez reżyserów polskich i zagranicznych. Najstarszy obraz, „Ikaria XB-1” Jindřicha Poláka, pochodzi z 1963 roku, najnowszym filmem jest „Głos Pana” (reż. György Pálfi) z 2018 roku. Na seanse, poza pojedynczymi biletami, są także dostępne karnety. Więcej informacji można znaleźć na stronie amok.gliwice.pl.

Elektryki nadjeżdżają – ruszyła budowa ładowarek

wizualizacja

W przyszłym roku na gliwickie ulice wyjadą elektryczne, zeroemisyjne autobusy. Będą kursować jako linia A4 między zajezdnią PKM, a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Zanim jednak wyruszą w trasę, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury – w zatoce postojowej przy ul. Czapli rozpoczęła się budowa stacji  ładowania dla „elektryków”. Budowa kolejnej – przy ul. Nowy Świat – rozpocznie się 20 października.

W pierwszej kolejności powstanie infrastruktura do ładowania na terenie Zajezdni przy ul. Chorzowskiej 150. Na infrastrukturę składa się 5 stacjonarnych elektrycznych podwójnych ładowarek o mocy 80 kW każda i jedno stanowisko do ładowania szybkiego o mocy 200 kW. Fundamenty pod ładowarki są już gotowe, brakuje tylko ładowarek, które zostaną dostarczone do Gliwic wraz z autobusami, czyli pod koniec roku. Powstaną jeszcze dwie takie stacje -  na Sikorniku oraz na granicy Sikornika i Śródmieścia.
Prace przy budowie stacji przy ul. Nowy Świat ruszą w środę, 20 października. Będzie ona usytuowana w zatoce autobusowej naprzeciwko Teatru Miejskiego. Na czas prowadzonych robót zmieniona zostanie lokalizacja przystanku dla linii komunikacji miejskiej A4.
Prace przy ul. Czapli planuje się rozpocząć w czwartek, 21 października. Podczas robót obowiązywać będzie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Zatoka autobusowa, przy której budowana będzie stacja ładowania, na czas prowadzonych robót, zostanie częściowo wyłączona z użytkowania.
10 elektrycznych autobusów marki Volvo trafi do gliwickiej zajezdni pod koniec roku, a na ulice wyjedzie na początku 2022 r.
Będzie to 7 autobusów dwuosiowych i 3 autobusy trzyosiowe, przegubowe. Będą kursować na dwóch liniach – na trasie linii A4 między Teatrem Miejskim w Gliwicach przy ul. Nowy Świat a zajezdnią PKM przy ul. Chorzowskiej oraz na trasie linii nr 676, okrężnej, między Sikornikiem a Sikornikiem przez Szobiszowice.
Dzięki takim inwestycjom  ograniczamy zanieczyszczenie powietrza w mieście. Ekologiczny transport to lepsza jakość życia mieszkańców – mówi Henryk Szary, Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.
Volvo to jeden z największych na świecie producentów autobusów i autokarów turystycznych, stosujący zrównoważone rozwiązania transportowe wpływające na podniesienie jakości życia mieszkańców.
Całkowity koszt projektu pn. "Zakup autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania” wyniesie ponad 39 mln zł. PKM otrzymał dofinansowanie unijne w kwocie około 27 mln zł.
Gliwicki PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia starsze autobusy na nowe, bardziej ekologiczne.
Do końca roku do Gliwic ma trafić jeszcze 15 nowoczesnych, ekologicznych  autobusów marki MAN Lion’s City 19C. To nowa jakość, gdyż autobusy są pojazdami hybrydowymi, które posiadają dodatkowe ekologiczne cechy, tj.  mają funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu. Autobusy będą niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, który zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych spalin i hałasu. Będą wyjątkowo wygodne i przyjazne dla osób mających trudności w poruszaniu się i dla rodziców z małymi dziećmi.
Autobusy hybrydowe będą kosztować 23 mln zł i zostaną sfinansowane z środków własnych PKM. (mf)

 

 

One współtworzą kulturę w Gliwicach

prezydent Glwiic Adam Neumann i nagrodzone

Prezydent Gliwic Adam Neumann przyznał trzy nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Wyróżnienia w XXVIII edycji konkursu otrzymały Urszula Biel, Anna Kwiecień i Agnieszka Chrzanowska-Małys.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę 17 listopada na Scenie Bajka w kinie Amok. W gronie laureatek znalazły się: szefowa gliwickiego kina studyjnego Amok – Urszula Biel, historyczka sztuki i muzealniczka – Anna Kwiecień, plastyczka i animatorka kultury – Agnieszka Chrzanowska-Małys. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ zespołu Holland Baroque. Koncert odbył się w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso.

Od 28 lat Prezydent Miasta Gliwice co roku przyznaje nagrody osobom zasłużonym w dziedzinie kultury. Ta regularność świadczy o tym, że kultura jest stale obecna w Gliwicach. Jesteśmy nie tylko miastem techniki i sportu, ale również kultury – powiedział podczas gali Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Nagrody w dziedzinie kultury są przyznawane przez Prezydenta Miasta Gliwice. Laureatów rekomenduje komisja konkursowa, w skład której wchodzą radni Rady Miasta Gliwice, laureaci nagród w dziedzinie kultury w poprzednich edycjach konkursu i przedstawiciele miasta. Kandydatów do wyróżnienia wskazują gliwiccy radni, przedstawiciele miejskich instytucji kultury, placówek oświatowych i szkół wyższych oraz członkowie związków twórczych i stowarzyszeń kulturalnych.

Urszula Biel

nagroda w kategorii „Ochrona kultury” za osiągnięcia w 2020 roku

Urszulę Biel znają w Gliwicach wszyscy miłośnicy dobrego kina. Jest historyczką kina i animatorką kultury filmowej. Od wielu lat kieruje kinem studyjnym Amok, (prawdopodobnie) najlepszym kinem w Polsce. Za jej sprawą w repertuarze kina przy ul. Dolnych Wałów 3 goszczą nie tylko najnowsze produkcje filmowe, ale też klasyka kina. Amok jest także chętnie odwiedzany przez najmłodszych, dzięki specjalnym seansom dla dzieci. Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodził Amok jako „Najlepsze kino” w 2012 roku oraz przyznał mu nagrodę w kategorii „Edukacja filmowa” w 2017 roku. Urszula Biel od 2016 roku jest prezeską Śląskiego Towarzystwa Filmowego.

Poza prowadzeniem kina Urszula Biel od wielu lat interesuje się także historią kinematografii i kultury filmowej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Górnego Śląska. Jest doktorem nauk humanistycznych, publikuje i prowadzi badania naukowe oraz kwerendy archiwalne. W 2020 roku wydała książkę „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”. Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami przyznało tej publikacji tytuł Książki Roku 2020.

Anna Kwiecień

nagroda w kategorii „Ochrona kultury” za całokształt działalności

Anna Kwiecień jest historyczką sztuki i muzealniczką. Przez 25 lat kierowała Działem Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Muzeum w Gliwicach. To jeden z najzasobniejszych działów gliwickiego muzeum – znajduje się w nim około 16,5 tys. zabytków. Anna Kwiecień była autorką scenariusza i kuratorką wielu wystaw stałych i czasowych. To ona zapoczątkowała kolekcjonerstwo fotografii artystycznej, z której obecnie słynie gliwickie muzeum. Zorganizowała między innymi wystawy poświęcone twórczości Zofii Rydet. Ekspozycje, których była kuratorką oraz jej publikacje książkowe były wielokrotnie doceniane w konkursach. Już w 1991 roku otrzymała nagrodę „Najciekawsze wydarzenie muzealne 1991 roku” za wystawę „Od Huty Gliwickiej do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych”. Wystawa „Wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” została wyróżniona w konkursie „Najciekawsze wydarzenie muzealne – Sybilla 2000”, a książka „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945). Wystawa ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” została wyróżnione w konkursie „Wydarzenie muzealne – Sybilla 2017”. Anna Kwiecień w 2020 roku otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury, w uznaniu dla jej ponad 30-letniej działalności na rzecz ochrony i popularyzacji zabytków gliwickiego muzeum i dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Agnieszka Chrzanowska-Małys

nagroda w kategorii „Upowszechnianie kultury” za całokształt działalności

Agnieszka Chrzanowska-Małys to artystka plastyczka i animatorka kultury. Jest absolwentką architektury na Politechnice Śląskiej oraz studiów podyplomowych z malarstwa i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczyła się także tkactwa artystycznego. Od 2012 roku prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w swojej pracowni artystycznej Studio ACM w Gliwicach. Studio było kilkukrotnie wyróżniane – między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiczny talent” i Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Agnieszka Chrzanowska-Małys współpracuje z gliwickimi placówkami oświatowymi i organizacjami pozarządowymi. Od 3 lat jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Zajmowała się między innymi edukacją plastyczną podopiecznych Domu Dziecka nr 3 w Gliwicach, prowadzi warsztaty dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Zabrzu. Jej uczniowie są jej dumą – ich prace zdobywają liczne nagrody w konkursach i są prezentowane na wystawach w wielu krajach świata, między innymi na Białorusi, w Egipcie i Japonii. Agnieszka Chrzanowska-Małys włącza się także w organizację różnych inicjatyw kulturalnych na terenie Gliwic, takich jak ArtNoc, Industriada i Skup Kultury. Jako twórczyni bierze również udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Film z audiodeksrypcją i transkrypcją

Dali z siebie wszystko

Początek biegu

Za nami VII PKO Półmaraton Gliwicki. Emocji nie brakowało! W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad tysiąc miłośników ruchu na świeżym powietrzu, którzy z pełną mocą walczyli w półmaratonie, Gliwickiej Dysze i Nordic Walking na dystansie 10 km. Wydarzenie zainaugurował prezydent Gliwic Adam Neumann.

Dwudniowe zmagania rozpoczęły się 16 października biegiem nieznoszących stagnacji najmłodszych gliwiczan. Młodzi biegacze pokazali, że stać ich na wiele. Dzień później na trasę wybiegło 596 długodystansowców, którzy pokonali 21,0975 km. Najszybszy biegacz przebiegł dwie pętle po Drogowej Trasie Średnicowej w czasie 1:15:11, w średnim tempie 16,9 km/h – mniej więcej w takim tempie jeździmy rekreacyjnie na rowerze! W biegu Gliwicka Dycha wzięło udział 441 osób, a w marszu Nordic Walking 106.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Bieg rzeźnika. Wyniki zawodów można znaleźć na stronie internetowej www.polmaratongliwicki.pl.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy kondycji, dobrego samopoczucia i przede wszystkim zdrowego stylu życia. Do przodu! (mf)

 

DOM, który daje NADZIEJĘ

Dom Nadziei w Łabędach. Budynek

Zakończył się remont i adaptacja budynków przy ul. Głównej przeznaczonych na prowadzenie Katolickiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży "Dom Nadziei" oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków. To pierwsza tego typu placówka w Gliwicach. Inwestycja  została dofinansowana kwotą 1,32 mln zł z budżetu miasta.

Dzięki współpracy Miasta, Fundacji „Dom Nadziei” i Rady Dzielnicy Łabędy powstał nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który będzie służył potrzebującej wsparcia młodzieży. Do wyremontowanych budynków dawnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 19 przy ul. Głównej 30 przeniesiony został Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy „Dom Nadziei” oraz administracja Fundacji. W obiekcie znajduje się także poradnia zdrowia psychicznego i hostel dla osób po zakończonej terapii stacjonarnej. Całodobową pomoc znajdą tam młodzi ludzie, którzy pobłądzili na wczesnym etapie swojego życia, borykają się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy innych uzależnień behawioralnych, którzy potrzebują wsparcia i terapii. Opiekę nad nimi sprawować będą pracownicy Fundacji „Dom Nadziei”, której w 2017 r. Miasto Gliwice przekazało budynki. Nieruchomość została wydzierżawiona na rzecz Fundacji „Dom Nadziei” na 30 lat.
Dobry pomysł i dobrze przemyślane, konkretne działania mają to do siebie, że zawsze kończą się sukcesem. Sukces jest tym bardziej pewny, gdy pomysłodawca zwróci się do życzliwych osób, przedstawi pomysł i zadeklaruje swoje zaangażowanie. Tak było w tym przypadku. Gratuluję i dziękuję za tę inicjatywę, której wagi nie sposób przecenić. Mam nadzieję, że wiele młodych osób, które potrzebują wsparcia skorzysta z pomocy Domu Nadziei w Łabędach – mówił podczas uroczystego otwarcia ośrodka prezydent Gliwic Adam Neumann. W wydarzeniu udział wzięła również m.in. zastępca prezydenta Ewa Weber i wiceprzewodnicząca Rady Miasta i przewodnicząca Rady Dzielnicy Łabędy Krystyna Sowa. Po zwiedzeniu obiektu goście mieli okazję zobaczyć występ młodzieży z Domu Nadziei, która zaprezentowała spektakl „Noc Kupały” w reżyserii Justyny Masłowskiej-Kosteckiej.
Adaptacja na potrzeby ośrodka rozpoczęła się na początku 2019 r., a zakończyła we wrześniu br. Podczas gruntownego remontu obiektów pracom poddano 1888 m2 powierzchni. Budynki Domu Nadziei przeszły kompleksową naprawę dachu, wyburzono część pomieszczeń, wymieniono wszystkie instalacje, wybudowano nowe łazienki, zamontowano windę, klimatyzatory i okna połaciowe. Dodatkowo kupiono wyposażenie do poradni zdrowia psychicznego, działu farmacji, kuchni, pralni, siłowni, sal pacjentów oraz pomieszczeń do terapii indywidualnej i grupowej. W obiekcie wyznaczono sale spotkań oraz terapii indywidualnych i grupowych, kaplicę pw. Matki Bożej z La Salette i Św. Józefa, zorganizowano pomieszczenia sanitarne.
W budynku A, o powierzchni 1350 m2 ulokowano pralnię z suszarnią i pomieszczeniem konserwatora. Na piętrze powstała rejestracja Poradni Zdrowia Psychicznego, Izba Przyjęć PZP i pokoje lekarskie, gabinet zabiegowy wraz z poczekalnią, łazienki dla personelu i pacjentów,  pokój przyjęć, pomieszczenie socjalne, kuchnia, zmywalnia, magazyn produktów suchych, pomieszczenie chłodziarek, pomieszczenia do przechowywania i dezynfekcji, magazyn i obieralnia warzyw, jadalnia, kaplica, winda, serwerownia i klatka schodowa. Na piętrze przygotowano 11 sal 2, 3 i 4 osobowych i salę rekreacyjną dla pacjentów, pokój socjalny dla terapeutów oraz szereg pomieszczeń porządkowych. Na poddaszu ulokowano salę terapii grupowej, pokoje terapii indywidualnej, pomieszczenia farmaceutyczne i magazynowe oraz salę komputerową, kotłownię i centralną wentylację.
W budynku B, o powierzchni  462 m2, wydzielono piwnicę z trzema pomieszczeniami magazynowymi i serwerownię, na piętrze salę do muzycznej i teatralnej terapii zajęciowej, łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenie porządkowe, oraz zaplecze kuchenne. Na piętrze znajduje się sekretariat, pokój dyrektora, biuro, pomieszczenia gospodarcze, poczekalnia i toaleta dla personelu, a na poddaszu: pokoje gościnne (łącznie dla 6 osób) wraz z garderobą i łazienką.
W budynku C, najmniejszym, o pow. 76 m2, zaadaptowano salę gimnastyczną z siłownią, szatnie i łazienki. W ośrodku jest miejsce dla 30 pacjentów.
Przystosowanie obiektów na potrzeby podopiecznych Fundacji „Dom Nadziei” kosztowało ponad 5 mln zł. Miasto Gliwice przekazało na ten cel 1,32 mln zł.
Dotychczas na terenie Gliwic nie było placówki, która oferowałaby kompleksową pomoc dzieciom i młodzieży uzależnionej od środków psychoaktywnych. To bardzo ważna pomoc, dlatego Miasto wsparło  inwestycję. W 2020 r. kwotą 1,26 mln zł z budżetu miejskiego zostały dofinansowane prace modernizacyjno-adaptacyjne i zakup wyposażenia. W 2021 r. miasto przekazało jeszcze 60 tys. zł. na ochronę przeciwpożarową.
To było bardzo istotne wsparcie. Dzięki niemu będziemy mogli w godnych warunkach pomagać młodzieży. A potrzebujących nie brakuje – liczba osób chorych psychicznie wzrasta, coraz częściej są to młode osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, gier komputerowych, hazardu czy telefonów. W naszym regionie nie ma drugiej tego typu poradni, jestem przekonany, że będziemy dużym wsparciem nie tylko dla Śląska, ale całego kraju – mówi ks. Bogdan Peć, Misjonarz Świętej Rodziny, psychoterapeuta i specjalista terapii uzależnień.
Fundacja „Dom Nadziei” pomaga dzieciom i młodzieży uzależnionej od substancji psychoaktywnych oraz chorej psychicznie. Fundacja posiada kontrakt z NFZ na leczenie uzależnionych dzieci i młodzieży. Organizuje też konferencje naukowe poświęcone ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży oraz kampanie społeczne dotyczące uzależnień. Każdego roku pomaga około 600 osobom. (mf)

 

 

 

Wszechnica PAU – fakty i mity o leczeniu chorób serca

baner Wszechnicy PAU

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności w Willi Caro cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. W czwartek, 28 października, gościem Wszechnicy będzie kardiolog dr n. med. Przemysław Wilczewski, ordynator Centrum Sercowo-Naczyniowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Szpitalu Polskim w Sztumie.

Wykładowca zajmie się tematem „Faktów i mitów na temat epidemiologii i profilaktyki chorób serca”, przybliżając stan aktualnej wiedzy, opartej na badaniach naukowych. Ponieważ schorzenia układu krążenia nadal stanowią wiodącą przyczynę śmiertelności populacji Polski,  znajomość aktualnych osiągnięć w tym obszarze pozwala na wdrożenie do codziennego życia zasad, dzięki którym można uniknąć większości z nich.  Wykład dementuje także nieprawdziwe treści szeroko rozpowszechnione w ogólnej opinii społecznej, rozprawiając się z propagowanymi alternatywnymi metodami terapeutycznymi, dietami, suplementami oraz źle wykorzystanymi lekami.

Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Tęczowy festiwal twórczości

Artyści na scenie

28 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Bojkowie odbędą się XIV Gliwickie Spotkania Tęczowe, czyli festiwal twórczości osób niepełnosprawnych. To wielkie święto radości i kreatywności – osoby niepełnosprawne zaprezentują swoje talenty oraz umiejętności wokalne, aktorskie, taneczne i kabaretowe. Emocji – jak co roku – z pewnością nie zabraknie. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Taniec, występy zespołów muzycznych i solistów, spektakle teatralne, występy kabaretowe – to wszystko na XIV Gliwickich Spotkaniach Tęczowych, które rozpoczną się o godz. 9.30 w MDK przy ul.  Parkowej 5 w Bojkowie. Gliwickie Spotkania Tęczowe to cykliczny festiwal twórczości osób niepełnosprawnych zainicjowany przez gliwiczan.
28 października, podczas prezentacji wystąpi około 130 artystów, m.in. z domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej m.in. z Gliwic, Bielska-Białej i Częstochowy.
– Gliwickie Spotkania Tęczowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. To wyjątkowe święto, podczas którego niepełnosprawni artyści mogą zaprezentować swoje talenty i możliwości, pokazać, że mają wiele do zaoferowania, również w sztuce. To nie jest konkurs, tylko spotkanie pozbawione zbędnej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki – mówi Wojciech Kotylak, terapeuta, opiekun na Warsztatach Terapii Zajęciowej „Tęcza” i organizator Gliwickich Spotkań Tęczowych, którego podopieczni 28 października na bojkowskiej scenie zaprezentują spektakl luminescencyjny.
Wydarzenie organizują Warsztaty Terapii Zajęciowej TĘCZA Gliwice i MDK Gliwice. Wstęp na wydarzenie jest wolny. (mf)