Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 marca 2022 r.

// 18-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Najlepsze siatkarki świata w Arenie Gliwice!

baner Mistrzostw Świata w Piłce siatkowej kobiet

Gliwice będą jednym z trzech polskich miast gospodarzy jesiennych Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet, organizowanych po raz pierwszy w historii w dwóch krajach jednocześnie – w Polsce i Holandii. Turniej rozpocznie się 23 września, a wystąpią w nim 24 reprezentacje.

W trakcie mistrzostw zostanie rozegranych 100 meczów. Znane są już grupy tych prestiżowych zawodów. Losowanie odbyło się w Lozannie. Cztery reprezentacje – Holandia, Polska, USA i Brazylia – zostały rozstawione, a do nich systemem serpentynowym dolosowano po pięć kolejnych, podzielonych na koszyki według miejsca w rankingu, w kolejności od niższych do najwyższych. Miejsce wykluczonej z rozgrywek Rosji zajęła Chorwacja.

Oto wyniki losowania:

  • Grupa A: Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia
  • Grupa B: Polska, Turcja, Dominikana, Korea, Tajlandia, Chorwacja
  • Grupa C: USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan
  • Grupa D: Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna Czechy

Po stronie polskiej gospodarzami mistrzostw będą Gliwice, Gdańsk i Łódź. Czekamy na najlepsze zawodniczki w Arenie Gliwice!

(ARENA GLIWICE)

Wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice

grafika

8 marca odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice. Przed 23 świeżo upieczonymi radnymi zaprzysiężenie, które odbędzie się na najbliższym posiedzeniu. Będzie to wyjątkowa kadencja – Młodzieżowa Rada Miasta świętuje 20-lecie działalności.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice zostały przeprowadzone w 16 szkołach. W 7 placówkach nie były one konieczne, ponieważ zgłosiła się liczba kandydatów odpowiadająca liczbie możliwych do objęcia mandatów.
Działalność w młodzieżowej radzie może być nie tylko wyzwaniem, ale i ciekawą przygodą. Młodzi gliwiczanie mogą lepiej zrozumieć, jak złożoną strukturą organizacyjną jest miasto, jak funkcjonują samorządy miast, gmin czy powiatów, ponieważ GMRM działa podobnie jak Rada Miasta Gliwice. Do tego młodzi radni podejmują dużo inicjatyw, z których większość sami później realizują. Mogą też przyjmować uchwały ze swoimi pomysłami czy wnioskami i przekazywać je do Rady Miasta Gliwice czy Prezydenta Miasta, przedstawiać swoje opinie. To ogromna szansa na rozwój, nie tylko poprzez aktywność i wpływanie na działania społeczne wśród gliwickiej młodzieży, ale także na zdobywanie umiejętności we współpracy z rówieśnikami i różnymi gremiami – mówi Mariusz Kucharz, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice.
Gliwicka Młodzieżowa Rada Miasta powstała w 2002 r. Jest organem samorządowym młodzieży o charakterze wnioskodawczym i opiniotwórczym. Pełni funkcje doradcze przy Radzie Miasta Gliwice i pracuje społecznie na rzecz gliwickiej młodzieży. Radni, których łączy zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności, spotykają się  na comiesięcznych sesjach. Mają również możliwość pracy w komisjach stałych (m.in. komisji do spraw kontaktu z Radą Miasta) i roboczych (m.in. do spraw organizacji warsztatów obywatelskich dla młodzież).Więcej informacji na temat zasad działalności MRMG można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, w zakładce Młodzieżowa Rada Miasta. (mf)

Nowo wyłonieni młodzieżowi radni:
KAJA NEYMAN, I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne
ŁUKASZ NOWAKOWSKI, I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne
DORIAN KUGEL, II Liceum Ogólnokształcące
MAJA KOBIERECKA, II Liceum Ogólnokształcące
PEDRO CARTON WRĘBEL, III Liceum Ogólnokształcące
MAJA HYRSZ, IV Liceum Ogólnokształcące
ANNA GABRYŚ, IV Liceum Ogólnokształcące
MIŁOSZ SWIERCZEK, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
ANTONI FORENDA, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
SZYMON KLOŚ, VII Liceum Ogólnokształcące
ALEKSANDRA GRYNIEWICZ, VIII Liceum Ogólnokształcące
OLIWIA STASIK, Zespół Szkół im. J. Korczaka
KACPER BARCZYK, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
TYMOTEUSZ CHMURA, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
WIKTORIA ZIELIŃSKA, Górnośląskie Centrum Edukacyjne
JULIA MASZNIEW, Górnośląskie Centrum Edukacyjne
MICHAŁ PRZYBYŁA, Zespół Szkół Łączności
WIKTORIA MACHEL, Zespół Szkół Łączności
WIKTOR GORBASZEWICZ, Zespół Szkół Budowlano-Ceramicznych
CELINA MICHALSKA, Liceum Ogólnokształcące Filomata
KACPER MYSZKA, Zespół Szkół Samochodowych
OLIWIA NIEZGODA, Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych
LUIZA GROSS, Akademickie Liceum Ogólnokształcące

 

 

 

 

Punkt pomocowy na dworcu już działa

punkt pomocowy na dworcu

18 marca miasto uruchomiło całodobowy punkt wsparcia dla przyjeżdżających do naszego miasta Ukraińców. To już drugie, po Punkcie Pomocy Ukrainie przy ul. Studziennej, miejsce, w którym uchodźcy mogą m.in. uzyskać ważne informacje.

Punkt pomocowy na dworcu kolejowym to miejsce pierwszego wsparcia dla obywateli Ukrainy. Po podróży można się tam posilić i napić gorącej herbaty. Dla najmłodszych przygotowano także mleko w proszku, pieluchy. Dostępne są podstawowe artykuły higieniczne. Pracownicy punktu i wolontariusze informują o tym, jak znaleźć nocleg, gdzie w Gliwicach można złożyć wniosek o PESEL albo jak otrzymać niezbędne wsparcie rzeczowe. Punkt pomocowy znajduje się w holu głównym przy kasach biletowych i jest czynny przez całą dobę.

Punkt na dworcu kolejowym, na zlecenie miasta, koordynuje Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. W punkcie pomocowym pracują także nieocenieni wolontariusze, którzy służą pomocą uchodźcom z Ukrainy. Dyżurują w zaadaptowanym na potrzeby punktu lokalu, a także wychodzą z termosami i przekąskami na perony, gdy przez Gliwice przejeżdżają pociągi z uchodźcami. Pasażerowie z Ukrainy mogą od nich także otrzymać ciepły napój i prowiant na dalszą podróż.

Zwierzęta domowe z Ukrainy

kobieta z psem u weterynarza

Wiele osób przyjeżdżających z Ukrainy zabiera ze sobą zwierzęta domowe. Pies, kot, fretka czy świnka morska – one także mogą wjechać do Polski. Warto wiedzieć, co zrobić po przyjeździe.

Zwierzęta domowe z Ukrainy mogą przekroczyć granicę z Polską ze swoimi opiekunami. Przywóz gryzoni (takich jak świnki morskie, myszy, króliki domowe) obecnie nie podlega żadnym restrykcjom. Żeby zalegalizować pobyt psa, kota lub fretki, wystarczy:

  • mikrochip identyfikujący,
  • paszport,
  • ważne (czyli nie starsze niż 12 miesięcy) szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Zwierzęta domowe są badane i, ewentualnie, szczepione podczas przekraczania granicy. Jeżeli uchodźca ze swoim zwierzęciem przebywa w Gliwicach albo powiecie gliwickim, powinien przesłać skan albo zdjęcie otrzymanego „Pozwolenie na przemieszczenie zwierząt w celach niehandlowych” do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gliwicach, mejlowo na adres: gliwice.piw@wetgiw.gov.pl.

W sytuacji, gdy z jakichś powodów te formalności nie zostały dopełnione na granicy, uchodźca powinien zgłosić się ze swoim zwierzęciem do weterynarza w miejscu, w którym zamierza przebywać. Wówczas na adres gliwice.piw@wetgiw.gov.pl należy przesłać skan albo zdjęcie „Wniosku o pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren Unii Europejskiej”. W lecznicy można zaczipować i zaszczepić zwierzę psa, kota lub fretkę.

Lista działających w Gliwicach i powiecie gliwickim weterynarzy jest dostępna w załączniku.

 

Kulturalny Rozkład Jazdy 18-20 marca

baner

Niezwykłe seanse, spektakle, warsztaty i koncerty – w najbliższy weekend czeka nas moc kulturalnych wrażeń. Zabieramy Was do kina, teatru, muzeum i na wyjątkowe koncerty. Wybierzcie coś dla siebie!

Piątek 18 marca

  • Świetne kino dla całej rodziny – „Za duży na bajki” w reżyserii Kristoffera Rusa bawi, wzrusza i krzepi. Poznajcie Waldka, w którego życiu wypełnionym grami komputerowymi następuje trzęsienie ziemi w postaci… nieprzewidywalnej ciotki. Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza na seans o godz. 16.00 (również 19 i 20 marca).

Sobota, 19 marca

  • Gliwickie Muzeum (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8) zaprasza dzieci od lat 6 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzież oraz osoby dorosłe, na warsztaty „Batikowe pisanki” (godz. 11.00 i 13.00) Zapisy: tel. 783-560-006. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
  • W CK Mrowisko (ul. Pszczyńska 85) odbędzie się WINTER REGGAE, jedno z najstarszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Podczas edycji 2022 wystąpią: Shahamane, Radykalna Wieś, Tabu i Gutek.
  • O godz. 18.00 w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) zobaczymy spektakl „Pokojówki” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Przedstawienie będzie można zobaczyć również 20 marca o godz. 17.00.
  • Na godz. 19.00 Teatr Miejski zaprasza na spektakl „Kartoteka”. Przedstawienie zostanie pokazane również 20 marca, o tej samej godzinie.
  • O godz. 19.00 w Cechowni („Nowe Gliwice”, ul. Bojkowska 35A) odbędzie się Projekt INDIALUCIA – wystąpi dwóch wybitnych muzyków (Giridhar Udupa & Michał Czachowski) w niecodziennym projekcie łączącym klasyczną muzykę indyjską z muzyką flamenco,z towarzyszeniem wspaniałej  tancerki Anny Mendak.

Niedziela, 20 marca

  • O godz. 12.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat „Fauna i flora w świecie żydowskim”, organizowane w ramach Drejdel Klubu.
  • O godz. 19.30 w Palmiarni Miejskiej w parku Chopina (ul. Aleksandra Fredry 6) rozpocznie się występ Piotra Alexevicza, który koncertem „Walc. Świetność salonu” zainauguruje  „Wiosnę z Fryderykiem”.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

 

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 19 marca elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Trynek, ul. Młodych Patriotów (parking przy wjeździe   
na osiedle)
• godz. 12.30–14.30 – Obrońców Pokoju, ul. Paderewskiego (parking samochodowy)

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)