Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 maja 2022 r.

// 18-05-2022

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Symboliczne „pożegnanie” szkoły muzycznej. Od września w nowej siedzibie!

artyścia na pl. Mickiewicza

11 maja na placu Mickiewicza odbył się koncert plenerowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Podczas koncertu wystąpiły zespoły działające w szkole: orkiestra symfoniczna,  chór PSM II st., chór dziecięcy PSM I st., młodzieżowa orkiestra dęta oraz trio perkusyjne.

Wydarzenie artystyczne odbyło się w ramach aktualnie prowadzonej rekrutacji do PSM II st.. Nawiązywało również do cieszącego się od lat wielką popularnością dorocznego koncertu uczniów szkoły muzycznej „Gliwiczanie – Gliwiczanom”, który ze względu na pandemię COVID-19 nie mógł odbyć się przez ostatnie trzy lata.

W trakcie koncertu dopisała wspaniała pogoda oraz licznie zgromadzona gliwicka publiczność, która  nagrodziła gromkimi brawami wspaniały występ uczniów PSM. Wydarzenie było też symbolicznym pożegnaniem z aktualną siedzibą szkoły przy ul. o. Jana Siemińskiego 6, w której szkoła funkcjonuje od 1953 r. Od 1 września 2022 r. nową siedzibą szkoły będzie budynek znajdujący się przy ul. księcia Ziemowita 12 w Gliwicach.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną w siedzibach Centrum 3.0. dla mieszkańców dzielnic: Baildona, Politechnika Śląska i Śródmieście.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 24 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Baildona (Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnic Politechnika Śląska i Śródmieście (Centrum 3.0, ul. Studzienna 6).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Święto wszystkich dzieci

banner z wyrysowanymi na asfalcie klasami

Pamiętacie z pewnością, kiedy jako dzieci całe dnie spędzaliście na podwórku? Akrobacje na trzepaku, malowanie kredą, gra w chowanego, kopanie piłki! I właśnie na „Podwórko” z okazji Dnia Dziecka zaprasza Centrum Kultury Victoria wraz z licznymi partnerami. Wierzcie, tego dnia także dorośli poczują się dziećmi.

Miejski Dzień Dziecka odbędzie się 29 maja przy ulicy Akademickiej (plac główny przy Arenie Gliwice). Na „Podwórku” spotykamy się o godzinie 12.00. Gry, zabawy, taniec, sport, animacje, warsztaty, sztuczki cyrkowe – przed nami 6 godzin wypełnionych atrakcjami.

Dzięki licznym warsztatom rozbudzimy w najmłodszych kreatywność. Do ramek trafią obrazy z suszonych kwiatów, a na deskach powstaną żywe obrazy, czyli kompozycje kwiatowe. Z patyczków, wełny i bibuły powstaną zabawki, z tektury – imprezowe piniaty i kolorowe jednorożce. Babka zielarka zaprosi na warsztaty o naturze, podczas których m.in. poznamy właściwości ziół i posadzimy swoje sadzonki. W niebo poszybują latawce, które wcześniej – dzieci zbudują same. Do świata literatury zaprosi nas Miejska Biblioteka Publiczna. Komu bliżej do nowoczesnych technologii, powinien odwiedzić warsztaty technologiczne, a tam budowanie robotów z klocków lego, wykonanie drewniano-metalowych zabawek i polowa drukarnia! Przekonamy się, czy roboty zastąpią nas w sprzątaniu… Z myślą o najmłodszych dzieciach powstanie strefa maluszka z zabawami sensorycznymi z wykorzystaniem naturalnych produktów, malowaniem buzi i animacjami (także dla rodziców).

W podróż w czasie zabierze nas Muzeum PRL. Kto odwiedzi przygotowaną ekspozycję, cofnie się o kilkadziesiąt lat: wejdzie do w pełni umeblowanego pokoju. A tam nie tylko podstawowe wyposażenie mieszkania, ale też wózek dziecięcy, rower i hulajnoga.

Najlepiej uczymy się przez zabawę. Przekonywać będzie nas do tego Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, która zorganizuje warsztaty technologiczne. Naukowcy przygotują dla dzieci mnóstwo doświadczeń. Majsterkowicze zajrzą do silnika samochodu i nauczą się podstaw elektroniki. W niebo wzbijemy się dzięki Laboratorium Wirtualnego Latania. Mali chemicy stworzą słynne glutki i poznają tajemnicę PH. Mali inżynierowie w jadalnej ziemi poszukają żelkowych dżdżownic.

Na „Podwórku” koniecznie zajrzyjcie na ulicę Śląską. To będzie prawdziwy hula hop fest! Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze podwórkowe gry, w które dzieci z naszego regionu bawiły się przed laty (a może i teraz?). Będzie więc kulanie felgi na 1000 fajerek, ciepanie do ozdobnej kołkastli, granie o kotloki. Wszystko dzięki animatorowi, który z odniesieniem do ciekawostek i anegdot oraz z wykorzystaniem stylizowanych strojów i rekwizytów, zabierze nas na górnośląskie podwórko.

Dzieci kochają cyrkowe sztuczki. Magia, iluzja, żonglerka, akrobacje – tego nie mogło zabraknąć na naszym „Podwórku”. Dla lubiących sport i rywalizację przygotowano m.in. stanowiska do minigolfa, warsztaty taneczne i tory wyścigowe (w tym Slot Cars, na których ścigać będziemy się zabawkowymi samochodami).

Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.ckvictoria.pl.

Wszystkie atrakcje przygotowane dla gości „Podwórka” będą bezpłatne. (Centrum Kultury Victoria)

Skarby romantycznej liryki

banner ze zdjęciami dwóch kobiet

Podwieczorek muzyczny w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się w niedzielę 22 maja o godz. 16.00. Wystąpią: Joanna Iwaszkiewicz (mezzosopran) i Joanna Steczek (fortepian).

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Kierunek ten rozwijał się w naszym kraju w ścisłym kontakcie z tendencjami panującymi w ówczesnej sztuce europejskiej. Dlatego też nasz kolejny podwieczorek dedykujemy romantycznej liryce wokalnej i instrumentalnej, powstałej w kręgu niemieckojęzycznym. Te gatunki zdecydowanie zdominowały muzykę XIX wieku, wzajemnie się przenikając i wpływając także na większe formy. Absolutnym ich synonimem stało się niemieckie słowo „Lied” – określające właśnie pieśń romantyczną. To szczególna forma w której wybitny tekst poetycki i skomponowany do niego głos solowy są równie ważne, jak towarzysząca im partia fortepianu. Nie jest ona już wyłącznie akompaniamentem, ale współtworzy nastrój, wzmacnia ekspresję tekstu. Arcydzieła pieśniarskie najwybitniejszych twórców romantycznych usłyszymy w wykonaniu obdarzonej głosem mezzosopranowym Joanny Iwaszkiewicz. To finalistka i laureatka konkursów wokalnych, m.in. im. Adama Didura w Bytomiu, im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przy fortepianie zasiądzie znakomita solistka i kameralistka Joanna Steczek, w której wykonaniu usłyszymy też szereg arcypopularnych fortepianowych miniatur tej epoki.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł można kupić  w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz bezpośrednio przed koncertem.

II rata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

kawiarenka

Do 31 maja należy wpłacać II ratę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – przypomina przedsiębiorcom Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Opłaty przyjmowane są na rachunek bankowy:
Urząd Miejski w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
Bank Millennium S.A.
48 1160 2202 0000 0005 0904 4009

Na przelewie, bądź dowodzie wpłaty należy wpisać nazwę i adres punktu sprzedaży oraz kategorię zezwolenia, np. „sklep ul. … , zezwolenie A,B,C – II rata”, „restauracja ul. … , zezwolenie A – II rata”).

Przedsiębiorca, który nie dokona opłaty w terminie będzie mógł to zrobić w ciągu kolejnych 30 dni, pod warunkiem dokonania dodatkowej opłaty w wysokości 30% opłaty za korzystanie z danego rodzaju zezwolenia, wyliczonej dla danego roku. Jeżeli tego nie zrobi zezwolenie wygaśnie. Wówczas przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia, ale nie wcześniej, niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Wydziale Usług Komunalnych przy ul. Zwycięstwa 21 – pokój 366 (III piętro), tel. 32/239-11-58, 32/238-54-24.

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 19 maja, do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.