Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 lutego 2020 r.

// 18-02-2020

Młodzi radzą. Już od 18 lat!

Spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta

Łączy ich zapał i zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności. W poniedziałek, 17 lutego, Młodzieżowa Rada Miasta rozpoczęła kolejną kadencję. Nowym przewodniczącym MRM został Gabriel Krzyszkowski, uczeń Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych,  przewodniczący Komisji Kultury i Sportu w  Młodzieżowym Sejmiku Województwa Śląskiego.

Gliwicka Młodzieżowa Rada Miasta powstała w 2002 r. Jest organem samorządowym młodzieży o charakterze wnioskodawczym i opiniotwórczym. W jej wchodzi 21 radnych i 7 radnych wspierających – uczniów gliwickich szkół średnich, wybieranych w wewnątrzszkolnych wyborach powszechnych na dwie kadencje (mandat dwuletni). MRM pełni funkcje doradcze przy Radzie Miasta Gliwice i pracuje społecznie na rzecz gliwickiej młodzieży.

W uroczystej sesji inaugurującej kolejną kadencję MRM udział wzięli m.in.: Wanda Nowicka posłanka na Sejm RP, Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic oraz Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta Gliwice, którzy wręczyli powołania młodym radnym. - Bardzo mnie cieszy, że tak wielu młodych ludzi chce pracować na rzecz samorządu. Zaangażowanie Młodzieżowej Rady Miasta jest ważnym elementem w procesie dyskusji nad kierunkiem, w jakim ma się rozwijać nasze miasto – mówiła podczas spotkania Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

 – W 2002 r. byłem jednym z radnych, którzy podejmowali decyzję o powołaniu MRM. Rada działa od 18 lat, osiągnęła pełnoletniość i po latach  widzimy, że to była dobra decyzja. Wielu młodych ludzi z MRM funkcjonuje później w samorządzie. MRM to głos pokolenia, który ma doradzać i prezentować punkt widzenia młodych ludzi. Wasze zdanie jest bardzo ważne w kształtowaniu przyszłości Gliwic – mówił Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta Gliwice.

Młodzieżowi radni wybrali prezydium i rozpoczęli pracę na rzecz Gliwic. Będą się spotykać, podobnie jak radni Rady Miasta Gliwice, na comiesięcznych sesjach. Przewodniczącym MRM został Gabriel Krzyszkowski. Prezydium będą tworzyć: Wiktoria Bartosiewicz (I zastępczyni), Andrzej Sobota (II zastępca), Nikola Niemczakiewicz (sekretarz), Paulina Pietrzykowska (skarbnik) i Emilia Penkała (członek prezydium). Rzecznikiem Praw Ucznia został Jan Carton Wrębel.

Najbardziej zależy mi, by jeszcze bardziej zwiększyć aktywność Młodzieżowej Rady Miasta i sprawić, by była bardziej widoczna i rozpoznawalna w mieście. Zamierzam skupić się m.in. na organizacji warsztatów obywatelskich w szkołach średnich i warsztatach lepszego uczenia się – mówi Gabriel Krzyszkowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Miasto wspiera działania MRM m.in. finansując bieżące wydatki związane z działalnością i organizacją wydarzeń, a także udostępniając do tego celu pomieszczenia w filiach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Tam młodzieżowi radni debatują, planują, opiniują obecną działalność władz miasta i przyjmują uchwały dotyczące swoich działań. Radni mają również możliwość pracy w komisjach stałych (m.in. komisji do spraw kontaktu z Radą Miasta) i roboczych (m.in. do spraw organizacji warsztatów obywatelskich dla młodzieży). Więcej informacji na temat działalności MRM można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, w zakładce Młodzieżowa Rada Miasta. (mf)

Spotkania na pograniczu

brunetka oparta o drzewo z lirą korbową

Dawna Rzeczpospolita to tygiel kultur, dźwięków i języków. W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich ruszymy śladem mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Ukraińcom.

Nowy cykl spotkań „Dom kultur, dom dźwięków” to okazja do poznania Ukraińców, Żydów, Ormian, Tatarów, Karaimów. Różne języki i zwyczaje przenikały się przez wieki, tworząc barwny, wielonarodowy pejzaż Rzeczypospolitej. 27 lutego w pierwszej odsłonie cyklu zostanie zaprezentowana kultura Ukraińców. Wykład wygłosi dr hab. Jarosław Syrnyk, historyk i antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po prelekcji wystąpi Karolina Skrzyńska. Gliwicka artystka czerpie pełnymi garściami ze słowiańskiego folkloru. Śpiewa, komponuje, pisze teksty i gra na lirze korbowej. Na scenie będą towarzyszyć jej multiinstrumentalista Mateusz Szemraj (lutnia, saz, cymbały polskie, rubab, gitara) i akordeonista Hubert Giziewski. Tego trzeba posłuchać!

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Wstęp wolny. (mm)

 

Obszerna informacja na temat nowego cyklu znajduje się na stronie Muzeum w Gliwicach.

Tym razem podróżniczo. Nowe nazwy ulic w Gliwicach

mapka

Arkadego Fiedlera, Marii Czaplickiej, Tony'ego Halika, Leonida Teligi i Zimowa - to nowe nazwy ulic w Żernikach, które podczas ostatniej sesji nadali radni. Nowe nazwy ulic honorujące osoby, korelują z nazwami sąsiednich ulic upamiętniających wielkich podróżników, badaczy, odkrywców i przyrodników.

Arkady Fiedler był polskim prozaikiem, reportażystą, przyrodnikiem, podróżnikiem i porucznikiem Wojska Polskiego. Brał udział w powstaniu wielkopolskim. W czasie II wojny światowej poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię i napisał o nich książkę  „Dywizjon 303”. W swoim dorobku ma 32 książki, które zostały przetłumaczone na 23 języki. Odbył 30 wypraw i podróży.

Maria Antonina Czaplicka. Podróżniczka, geograf, antropolog, etnograf. Prowadziła m.in. pionierskie badania terenowe w Syberii, wykładała na uniwersytetach w Londynie, Bristolu i Oxfordzie, gdzie była jedyną kobieta wykładowcą i pierwszą kobietą w dziejach uczelni, która kierowała Katedrą Antropologii. Uczestniczyła w pracach Królewskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Królewskiego Instytutu Antropologicznego. Jej badania skupiały się głównie na kulturze Tunguzów żyjących u ujścia Jeniseju, praktykach szamańskich i zjawisku histerii arktycznej.

Tony Halik – polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej, które prowadził z Elżbietą Dzikowską. Za swoją działalność został odznaczony francuskim Krzyżem Wojennym. Przez ponad trzydzieści lat pracował jako korespondent NBC, napisał trzynaście książek, wiele artykułów, współtworzył komputerową Encyklopedię Świata.

Leonid Teliga – dziennikarz, tłumacz, żeglarz, kapitan. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, podczas II wojny światowej był w niewoli sowieckiej. Zgłosił się  do Armii Polskiej w ZSRR i wydostał do Wielkiej Brytanii, gdzie służył jako strzelec pokładowy w dywizjonie 300. Po powrocie do kraju pracował jako dziennikarz i tłumacz, nadal rozwijając swoje pasje żeglarskie. Pracował w misjach rozjemczych ONZ, m.in. jako attaché prasowy polskiej ambasady we Włoszech. Zbudował jacht ,,Opty”, którym jako pierwszy Polak samotnie opłynął świat.

Nazwy podróżników zostały zaproponowane przez Radę Dzielnicy Żerniki oraz właściciela działki leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie tej drogi, uzyskując rekomendację Dyrektora Muzeum w Gliwicach.

Jedna z ulic w Żernikach zyskała nazwę niezwiązaną z podróżnikami. Jest nią ul. Zimowa. Nazwa została zaproponowana przez firmę, która jest właścicielem działki leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie tej drogi.

Nowe nazwy ulic zaczną obowiązywać, kiedy uchwały o nadaniu ich nazw wejdą w życie - po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. (mf)

Zapraszamy na Kawiarenkę Zdrowia!

Kawiarenka Zdrowia

19 lutego w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (naprzeciw gliwickiej katedry) odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach popularnego miejskiego cyklu Kawiarenka Zdrowia. Początek – godz. 17.00. Wstęp wolny!

W związku z tym, że w lutym przypada dzień walki z rakiem, tematem przewodnim spotkania będą wyzwania, jakie stawia przed nami choroba nowotworowa. Prelekcję wygłosi dr n.med. Maria Turska-d’Amico. O oprawę muzyczną zadbają Claudia i Kasia Chwołka. Jak zwykle na uczestników będzie czekał zdrowy poczęstunek.

Organizatorem Kawiarenki Zdrowia jest Miasto Gliwice.

Pomoc ofiarom przestępstw

temida

21 lutego rozpocznie się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do ostatniego piątku miesiąca prokuratorzy i asystenci sędziów będą pełnić dyżury, podczas których udzielą bezpłatnych porad prawnych. 

W Prokuraturze Rejonowej Gliwice- Wschód w Gliwicach przy ul. Dubois 16  prokuratorzy będą przyjmować osoby potrzebujące pomocy prawnej od godz. 10.00 do 15.00. Szczegółowa informacja zostanie umieszczona na drzwiach wejściowych budynku prokuratury.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten przypomina o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. Ma również służyć wyznaczaniu kierunków niezbędnych dla poprawiania ich położenia.