Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 września 2021 r.

// 17-09-2021

Kulturalny rozkład jazdy: 17–19 września

kolaż zdjęć z wydarzeń w fioletowych barwach i napis Kulturalny rozkład jazdy

W nadchodzący weekend zapraszamy między innymi na koncerty do Jazovii i Cechowni, seans i spotkanie z twórcami filmu o Najmrodzkim oraz Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Kulturalny weekend w Gliwicach czas zacząć!

  • Od piątku 17 września do niedzieli 19 września Muzeum w Gliwicach zaprasza na XIX edycję Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Bieguny Modernizmu”. W weekend przewodnikiem po modernistycznych Gliwicach będzie dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
  • 17 września o godz. 19.00 w Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10) rozpocznie się koncert Aimee Allen Quartet. A już wkrótce do Jazovii zawita PalmJazz Festival – trzymajcie rękę na pulsie!
  • W piątek o godz. 19.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) rozpocznie się wernisaż wystawy „Kolor to tworzywo”. Malarstwo Moniki Krasoń będzie można oglądać do 15 października.
  • W sobotę 18 września o godz. 10.00 w SAR-ze rozpocznie się Poranek dla dzieci pod hasłem „Jesienne klimaty”. Warsztaty plastyczne są przeznaczone dla dzieci od 5 do 9 lat.
  • 18 września kino studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza na śląską premierę filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii M. Rakowicza, który weźmie udział w wydarzeniu. Początek o godz. 20.00.
  • W sobotę o godz. 17.00 przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 rozpocznie się koncert Sleeping in Utopia. W sam raz na koniec lata!
  • W sobotę o godz. 19.00 w Cechowni (ul. Bojkowska 35a) zagra zespół Vechi Acum. Czas na folklor!
  • W niedzielę gliwickie kino Amok zaserwuje Kinowy podwieczorek dla rodziny. O godz. 16.15 rozpocznie się projekcja filmu „Pan Patyk i morski potwór” w reżyserii T. Undheim.
  • 19 września będzie też pożegnaniem z wystawą „Młoda Polska” w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczno-ruchowe „Tańczące linie, kreski i plamy”, a o godz. 13.00 – warsztaty tańca intuicyjnego „Sztuka porusza”. O godz. 16.00 w ramach Podwieczorku muzycznego w Willi Caro wystąpią sopranistka Aleksandra Stokłosa i pianista Piotr Oczkowski.
  • W niedzielę o godz. 12.00 w parku Chopina wystąpi Zespół Muzyki Salonowej Eleganza.
  • W ten weekend w Teatrze Miejskim w Gliwicach widzowie mogą wybierać spośród dwóch propozycji: „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii J.J. Połońskiego i „Amadeusza” w reżyserii N. Rakowskiego.
  • W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) do końca września można oglądać interaktywną wystawę „Balticarium” Natalii Uryniak. To element Gliwickich Spotkań Literackich „Haczyk”.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Spisowa sobota w Urzędzie Miejskim

spis grafika

Mieszkańców Gliwic, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku spisowego, zapraszamy na „Spisową Sobotę” w Urzędzie Miejskim, organizowaną 18 września w godzinach 8.30–13.30.

W Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa 21 będą czekali rachmistrzowie, którzy pomogą dokonać spisu. Udział w spisie jest obowiązkowy, a objęte są nim wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy.

Gminne Biuro Spisowe przypomina jednocześnie, że w holu budynku Urzędu Miejskiego – wejście od strony skweru Doncaster – od poniedziałku do piątku, w godzinach urzędowania, dyżur pełni rachmistrz spisowy.

Podstawowe informacje, które są niezbędne do spisania, to znajomość numeru PESEL – swojego i pozostałych domowników, metraż mieszkania, rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, sposób ogrzewania.

 

Spotkajmy się w Ostropie!

ostropa baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic.

W niedzielę 19 września staną między godz. 8.45 a 11.00 na placu kościelnym przed kościołem pw. Świętego Ducha. Przyjdźcie koniecznie! Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Jest zwycięstwo!

GTK Gliwice

GTK przegrywało z Legią przez ponad 30 minut, jednak ambitna walka do samego końca pozwoliła mu doprowadzić do wyrównania. W ostatniej sekundzie meczu celny, zwycięski rzut oddał Matthew Williams. Dla gliwiczan to pierwszy triumf w sezonie.

Nie takiego początku sezonu spodziewano się w Gliwicach. GTK przegrało dwa pierwsze mecze i musiało szukać punktów w starciu z silną Legią Warszawa. Z kolei podopieczni Wojciecha Kamińskiego rozpoczęli sezon od dwóch wygranych i chcieli swoją serię podtrzymać. Mocno zmobilizowani gospodarze rywalizację z drużyną ze stolicy rozpoczęli bardzo dobrze, goście nie zamierzali jednak zostawać z tyłu. Legia po 10 minutach gry miała trzy punkty przewagi (19:22).

Gliwiczanie cały czas byli blisko, ale dojść rywala nie mogli. Główna w tym zasługa Łukasza Koszarka, który umiejętnie prowadził grę swojej drużyny, a kiedy trzeba było, wcielał się także w rolę egzekutora. W pewnym momencie Legia odskoczyła na 10 punktów przewagi. Dopiero sama końcówka pierwszej połowy pozwoliła gliwiczanom zbliżyć się do przeciwnika po udanych zagraniach Hindsa i Woodsa (36:42).

W drugiej połowie gry GTK ponownie zaczęło odrabiać straty. Przyjezdni cały czas kontrolowali jednak sytuację, a Koszarek wyśmienicie obsłużył pod koszem najpierw Wykę, a następnie Jure Skificia. Przed końcem tej kwarty zza linii 6,75 m trafił jeszcze Williams (58:62) i losy spotkania nadal były otwarte.

W czwartej kwarcie GTK nie zamierzało się poddawać i doprowadziło do remisu, a nawet prowadzenia. Po kolejnym wyrównaniu przez legionistów ostatnia akcja meczu należała do gliwiczan. Pierwsza próba Woodsa okazała się niecelna. Gliwiczanom udało się jednak zebrać piłkę i ta powędrowała do Williamsa, który rzutem w ostatniej sekundzie meczu zapewnił gospodarzom pierwszy komplet punktów w tym sezonie.

Kolejny mecz GTK zagra w Toruniu, a rywalem będą Twarde Pierniki.

Centrum Przesiadkowe wyłania się z ziemi

Centrum przesiadkowe panorama budowy

W niedalekiej przyszłości Centrum Przesiadkowe powstające po północnej stronie gliwickiego dworca kolejowego skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Wyraźnego kształtu nabrały już zarówno poszczególne obiekty oraz „fale” zadaszenia kompleksu, jak i jego przyszły układ drogowy.

W ostatnim czasie na placu budowy Centrum Przesiadkowego zakończono montaż aluminiowej konstrukcji elewacji budynku głównego, służącego do obsługi pasażerów. Obecnie na dwóch fasadach montowane jest szklenie. Wykonano już wszystkie wylewki pod posadzki oraz tynki wewnętrzne, dobiegają też końca prace przy instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz montaż kanałów wentylacyjnych i tras kablowych.

W przyszłym budynku pomocniczym CP (z pomieszczeniami przeznaczonymi pod wynajem) na ukończeniu jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i pokrycia dachowego. W najbliższej przyszłości wykonawca rozpocznie zabudowę aluminiowej konstrukcji elewacji.

W istniejącym i nowym tunelu podziemnym łączącym Centrum Przesiadkowe z dworcem kolejowym trwa montaż betonowych płyty okładzinowych oraz prace instalacyjne przy kanałach wentylacyjnych i trasach kablowych. W następnej kolejności wykonawca rozpocznie zabudowę granitowych płyt na posadzkach.

Na ukończeniu jest montaż kolejnej stalowej „fali” – konstrukcji najwyższego zadaszenia nad budynkiem do obsługi pasażerów. Na trzecim segmencie trwa instalowanie oraz przytwierdzanie obróbek, siatek cięto-ciągnionych oraz tras kablowych.

W sąsiadującej z kompleksem Centrum Przesiadkowego zabytkowej wieży ciśnień zamontowano nową stolarkę okienną i odnowiono obróbki blacharskie. Teraz trwają tam prace związane z renowacją kopuły i ścian. Rozpoczęto też wykonywanie instalacji wewnętrznych.

Cały czas toczą się roboty przy infrastrukturze podziemnej – sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, kanalizacji kablowej. Rozpoczęto wykonywanie przyłącza ciepłowniczego.

Coraz bardziej zaawansowane są prace związane z powstaniem nowego układu drogowego na terenie Centrum Przesiadkowego. Wykonano już znaczną cześć podbudowy pod konstrukcje nawierzchni jezdni i miejsc postojowych (na nich ułożono dodatkowo pierwsze pasma z kostki betonowej). Na przyszłych peronach autobusowych trwa zabudowa krawężników. W ciągu ul. Toszeckiej prowadzone są roboty związane z konstrukcją nowej nawierzchni, a na ul. Tarnogórskiej wykonawca jest w trakcie wykonywania warstw bitumicznych nawierzchni na jednej z połówek drogi. Ścieżka dla pieszych i rowerzystów jest na ukończeniu.

Inwestycję po północnej stronie dworca PKP realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Roboty powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.

Zmienia się również pejzaż miasta po południowej stronie dworca kolejowego. W tej części przebudowany jest układ drogowy, który wraz z Centrum Przesiadkowym stworzy przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Obecnie dobiegają końca prace związane z nowym zagospodarowaniem ul. Na Piasku. Jeszcze w tym miesiącu planowany jest w tym miejscu montaż nowych latarni oświetlenia ulicznego. Równolegle roboty prowadzone są także na ul. Okopowej, gdzie przebudowywana jest sieć uzbrojenia podziemnego na odcinku od dworca PKP w kierunku placu Piastów. Powstają również miejsca parkingowe w obszarze pomiędzy pętlą objazdową przy dworcu a ulicami Okopową i Bohaterów Getta Warszawskiego.

W rejonie placu Piastów prowadzone są prace związane z przebudową sieci cieplnej. Po wschodniej stronie wyspy centralnej placu oraz w jego północnej części (dotychczasowe miejsce postoju autobusów komunikacji miejskiej) realizowane są intensywne roboty związane z przebudową infrastruktury technicznej.

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska S.A. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Umowny termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2022 r.

Czuły Dotyk - w ramach profilaktyki raka piersi

baner

Niby wszyscy wiemy, że badania profilaktyczne to ważny element naszej dbałości o zdrowie, a jednak z ich systematycznością bywa różnie. Warto podkreślać, że regularne badania mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia wielu niebezpiecznych chorób, a nawet uratować życie. Dlatego w Gliwicach cyklicznie organizowane są bezpłatne akcje prozdrowotne, które mają na celu uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna. Najbliższa – Czuły dotyk. O profilaktyce raka piersi - odbędzie się w sobotę, 18 września w Centrum Handlowym Forum przy ul. Lipowej.

Podczas kilkugodzinnej akcji. (od 12.00 do 16.00) zaplanowano:
•    naukę samobadania piersi zakończoną uzyskaniem certyfikatu
•    tworzenie flagi „czułego dotyku”
•    kontrolę masy ciała BMI
•    konsultacje z dietetyczką Teresą Widerą (godz. 12.00-16.00)
•    konsultacje z onkologiem (godz. 12.00-12.30 i 13-14.00)
•    konsultacje z psychologiem (godz. 14.00-15.00 oraz 15.30-16.00)
•     jogę i relaks z Kamilą Sierocką (godz. 13.30-14.00 i 14.30-15.00)
W programie przygotowano też dwie interesujące rozmowy – od godz. 12.30 do 13.00 odbędzie się spotkanie z onkologiem dr hab. n. med. Michałem Jarząbem, którego temat to: Profilaktyka - życie w Twoich rękach, a w godz. 14.00 do 14.30 z psycholog mgr Marylą Sokołowską: w temacie Zdrowie mieszka w głowie.
– Profilaktyka, niezwłoczne reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, dbałość o siebie i bliskich - wszystko to, niezależnie od warunków w jakich funkcjonujemy, powinno być jak najwyżej na liście priorytetów odpowiedzialnego człowieka. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy to w najbliższą sobotę w Gliwicach. Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie, podczas którego porozmawiamy o tym, co najważniejsze – zachęcają organizatorzy. Miasto Gliwice zostało partnerem wydarzenia.
Bądź z nami w sobotę, 18 września, od godziny 12.00 w Forum Gliwice! Tu chodzi o Twoje zdrowie! (mf)

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 18 września elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Wojska Polskiego ul. Ordona, parking samochodowy
•    godz. 12.30–14.30 – Ligota Zabrska ul. Pocztowa przy szkole
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.
Uwaga! Elektroodpady dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

Niebiesko-czerwony futsal w Arenie Gliwice

baner meczu futsalowego

W niedzielę futsalowa drużyna Piasta rozegra swój pierwszy mecz w Arenie Gliwice w sezonie 2021/2022. Spotkanie z Fit Morning Futsal Brzeg będzie można zobaczyć na żywo!

W zespole prowadzonym przez Orlando Duarte zaszło sporo zmian, które mają na celu podniesienie jakości sportowej drużyny. W zespole znaleźli się Brazylijczycy, Portugalczycy, Estończyk, Słowak i Polacy. To gwarantuje wysoką atrakcyjność widowiska! Warto więc na żywo zobaczyć niedzielny mecz Niebiesko-Czerwonych z Fit Morning Futsal Brzeg. Miejsce – mała hala Areny Gliwice, ul. Akademicka 50. Początek spotkania – godz. 17.00. Bilety sa dostępne na www.eventim.pl oraz w kasie przed meczem. -