Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 września 2019 r.

// 17-09-2019

Wszystkiego dobrego, Pani Marianno!

stulatka

17 września do grona gliwickich stulatek dołączyła Marianna Kołsut. Życzenia od prezydenta Gliwic i urodzinowy bukiet kwiatów przekazała jej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Małgorzata Korzeniowska. My również życzymy pani Mariannie wszystkiego najlepszego!

Marianna Kołsut przyszła na świat 17 września 1919 roku w Julianowie (Świętokrzyskie) w rodzinie rolników. W 1942 roku wyszła za mąż. Małżonkowie zajmowali się gospodarstwem rolnym, domem i dziećmi. Pani Marianna jest wdową od 36 lat. Doczekała się 2 dzieci, 5 wnuków i 8 prawnuków. Stan zdrowia sprawił , że w 2011 roku zamieszkała w Gliwicach z córką. Rodzina podkreśla, że przez lata jej największą pasją i radością było czytanie książek.

Uważaj na silny wiatr!

wiatr

Dziś wieczorem, całą noc i rano w Gliwicach i na Górnym Śląsku może silnie wiać – ostrzega Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych.

Synoptycy prognozują wystąpienie wiatru z północnego zachodu o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje 17 września od godz. 19.00  do 18 września do godz. 9.00.

(źródło: IMGW-PIB)

 

Geny + muzyka = ?

dziecko przy pianinie

Profesor Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk, 26 września będzie gościem Wszechnicy PAU. Wygłosi wykład pt. „Czy geny wpływają na muzykę?”.

Myślicie, że genetykę i muzykę coś łączy? A może wszyscy mamy swoje muzyczne DNA? Czy wybitni muzycy są stworzeni do bycia wirtuozami, czy po prostu dużo ćwiczą? Takie pytania stawia sobie wielu. Wykład na temat związków biologii i sztuki w Gliwicach wygłosi prof. Michał Witt, biolog molekularny, genetyk i autor wielu prac naukowych.

Spotkanie Wszechnicy PAU rozpocznie się 26 września o godz. 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp wolny. (mm)

Niefart w osłabieniu

Piast Gliwice

Piast Gliwice w meczu wyjazdowym kończącym ósmą serię gier PKO Ekstraklasy przegrał z Cracovią 0:2. Niebiesko-Czerwoni grali w osłabieniu przez 80 minut po tym, jak czerwoną kartką ukarany został Bartosz Rymaniak. Szansa na poprawę nastrojów nadejdzie już w piątek, kiedy to mistrzowie Polski u siebie zagrają z Rakowem Częstochowa.

Pogratulowałem trenerowi Michałowi Probierzowi tej wygranej. Żałuję jednak, że nie mogliśmy całego meczu rywalizować jedenastu na jedenastu, bo wtedy mielibyśmy odpowiedź na co nas było w tym spotkaniu stać – powiedział po meczu trener Piasta Waldemar Fornalik.

W 12. minucie meczu boisko musiał opuścić Bartosz Rymaniak. Obrońca Piasta najpierw obejrzał żółtą kartkę, ale po wideoweryfikacji VAR sędzia zmienił decyzję i pokazał czerwony kartonik. Niebiesko-Czerwoni mogli jeszcze zdobyć bramkę, ale swoich okazji nie wykorzystali między innymi Piotr Parzyszek i Sebastian Milewski. – Grając w osłabieniu z silną Cracovią, udawało się dochodzić do sytuacji i stwarzać zagrożenie pod bramką przeciwnika. Nie było łatwo grać z tym zespołem dziesięciu na jedenastu. Pogratulowałem mojej drużynie determinacji – zakończył Waldemar Fornalik.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA