Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 17 stycznia 2020 r.

// 17-01-2020

Pamiętają o ofiarach marszu śmierci

pomnik ku czci pomordowanych w marszu śmierci na cmentarzu centralnym

W 75 rocznicę marszu śmierci z Auschwitz-Birkenau do Gliwic uczestnicy Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju upamiętnią ofiary ewakuacji hitlerowskiego obozu. 28 stycznia sztafeta zakończy się w Gliwicach.

Zbliżające się w 1945 roku wojska koalicji antyhitlerowskiej przesądziły o likwidacji obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Między 17 a 21 stycznia w pieszych kolumnach wyprowadzono blisko 56 tys. więźniów. Zimowe warunki, głód, wycieńczenie – wielu z nich zmarło przed dotarciem do transportów kolejowych. Wielu z nich zastrzelili konwojujący ich esesmani.

Gliwice były ostatnim miastem na jednej z tras marszów śmierci. Ostatni odcinek Biegu Pamięci Ze Światłem Pokoju 28 stycznia zakończy się w Gliwicach, na cmentarzu Centralnym. Zostaną tam złożone kwiaty na mogiłach, do których w 1948 roku przeniesiono szczątki ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Zrobią to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach oraz Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, którzy włączają się obchody rocznicowe. Zakończenie wydarzenia zaplanowano na Zatorzu – na tak zwanym nowym cmentarzu żydowskim i w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). (mm)

Niepełnosprawni mają talent!

chłopak z gitarą przy mikrofonie

Choć poruszają się na wózku inwalidzkim, są niepełnosprawni intelektualnie, to ich występy poruszają serca widzów. Uczestnicy Festiwalu piosenki osób niepełnosprawnych Zaczarowany Mikrofon to ludzie, którzy przybywają z całego kraju.

Ich występy na eliminacjach ocenia jury, a najlepsi występują w wielkim finale. Wydarzenie odbywa się w Gliwicach. Eliminacje w „Perełce” przy ulicy Studziennej, natomiast finał w „Mrowisku” przy ul. Pszczyńskiej. Organizator jest otwarty na każdego – niezależnie czy jest niepełnosprawny intelektualnie, czy fizycznie.

Każdego, kto chce spróbować swoich sił, zapraszamy do wysłania kilku słów opisu na adres presto@presto.gliwice.pl najpóźniej do 20 lutego. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków miasta Gliwice, sponsorów oraz Funduszu Promocji Twórczości. (Rytm)

Eliminacje Mistrzostw Polski w futsalu po raz kolejny w Gliwicach

zawodniczki ŚAF

Już po raz trzeci w naszym mieście odbędą się eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski kobiet U14 w futsalu. 25 stycznia do Gliwic przyjadą zespoły z Głogówka, Częstochowy, Katowic oraz Chorzowa.

Ponad 60 zawodniczek będzie rywalizowało w hali przy ul. Jasnej 31. (g. 13:00 - 19:00). Powalczą o dwa miejsca premiowane do dalszych gier. O punkty dla Gliwic walczyć będą zawodniczki Śląskiej Akademii Futbolu. Sekcję kobiet wspiera Miasto Gliwice.

 

Ferie z szachami

chłopcy grający w szachy

Ferie to czas wolny od szkoły, ale nie od myślenia. Dlatego zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w zimowym turnieju szachowym.

Zmagania młodych szachistów odbędą się we wtorek, 21 stycznia, o godz. 10.00 w Centrum Sportowo-Kulturalnym "Łabędź".

Rozgrywki odbędą się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 15 minut dla zawodnika na wykonanie wszystkich swoich posunięć w partii. Klasyfikacje będą prowadzone w trzech grupach wiekowych. Grupy zostaną utworzone po pierwszej rundzie tak, by w każdej z nich było przynajmniej 6 osób.

Na turnieju zawodnicy powinni się pojawić o godz. 9.50 i potwierdzić swój udział oraz przekazać wypełniony druk zgody rodziców na udział w zawodach oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku (do pobrania na stronie www.mdk.gliwice.pl).

W zawodach mogą wziąć udział dzieci i młodzież do lat 18,  które do 19 stycznia zgłoszą swój udział poprzez e-mail lub sms do sędziego zawodów (mat.ryszard@op.pl, 888-909-617) lub poprzez stronę internetową  www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_246/. W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, rok urodzenia, miejscowość i numer telefonu. Jeśli będą wolne miejsca możliwe będą również zapisy tuż przed rozpoczęciem turnieju. Udział w zawodach jest bezpłatny. (mf)

 

SPR Gliwice rozpoczyna II rundę sezonu

piłkarki SPR

W sobotę, 18 stycznia, o godz. 18.00 w hali sportowej przy ul. Chorzowskiej 5, SPR Gliwice rozegra spotkanie z TS MKS SAN Jarosław, rozpoczynając tym samym II rundę rozgrywek sezonu 2019/20 I ligi piłki ręcznej kobiet. Zachęcamy do kibicowania!

W drugiej rundzie czeka SPR dziesięć niełatwych meczów, ale drużyna, grając jak zawsze z wielką ambicją i determinacją, z pewnością sprawi swoim kibicom niejedną niespodziankę. Tym bardziej, że do drużyny gliwickiej powróciła - po półrocznym pobycie w klubie Zgoda Ruda Śląska - znakomita bramkarka Patrycja WRÓBEL.

Życzymy SPR Gliwice  udanej rundy, a kibicom mnóstwo niezapomnianych sportowych wrażeń!

/źródło: SPR Gliwice/

 

Kolędowy podwieczorek w Willi Caro

mężczyzna z mikrofonem stoi w pobliżu choinki

W niedzielę 19 stycznia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) wystąpią Jan Maria Dyga, Jacek Dzwonowski i Janusz Natali-Szperka. Podwieczorek muzyczny rozpocznie się o godz. 16.00.

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, później dopiero przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Do dziś funkcjonuje w dwóch podstawowych odmianach: religijnej i świeckiej, jako pastorałka.

Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i wykonano ją w zorganizowanej przez niego szopce. Tak więc ten szczególny gatunek muzyczny od wieków stanowi nieodłączny element zimowego pejzażu, decydując o jego wyjątkowym uroku. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź, królu anielski” z 1424 roku.

Najsłynniejszą z kolei kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów, jest oczywiście austriacka „Cicha noc”. Jedna z najstarszych do dziś śpiewanych kolęd „In dulci jubilo”, napisana częściowo w języku łacińskim, a częściowo w języku niemieckim, powstała około 1328 roku i będziemy mogli wysłuchać jej także podczas pierwszego tegorocznego podwieczorku muzycznego. Dla nas oczywiście najpiękniejsze są kolędy polskie. Bogaty program styczniowego koncertu dowodzi jednak, że niemal pod każdą szerokością geograficzną powstawały bożonarodzeniowe melodie, które swoim pięknem wcale nie ustępują naszym rodzimym kolędom i pastorałkom. (KIK)

Bilety: 16 zł i 12 zł, do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (piątek i sobota, godz. 10.00–18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro

Pisarz owiany legendą

tablica z wizerunkiem mężczyzny w okularach

W 2020 roku mija 100 lat od narodzin pisarza Leopolda Tyrmanda. 17 stycznia o tym niegdyś kultowym literacie opowie autor jego biografii, Marcel Woźniak.

Rok Leopolda Tyrmanda to świetna okazja, by poznać takie książki jak „Zły” czy „Dziennik 1954”, prawdopodobnie pierwsze polskie bestsellery. Ich autor był wielkim znawcą jazzu i jednym z pierwszych bikiniarzy, a także popularnym dziennikarzem i publicystą. Tyrmand to Polak, Żyd, Amerykanin – po prostu: obywatel świata.

O wielu ciekawych faktach z życia autora „Złego” w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) opowie Marcel Woźniak. Spotkanie autorskie rozpocznie się w piątek 17 stycznia o godz. 18.00. Wstęp wolny. (mm)

Kataloński geniusz i ekscentryk

młody Dali w Paryżu

Salvador Dali – malarz, surrealista, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. Jego życie obrosło legendą. W kinie Amok będzie okazja, by dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Na 19 i 26 stycznia zaplanowano projekcje filmu dokumentalnego „Salvador Dali w poszukiwaniu nieśmiertelności”. Akcja filmu Davida Pujola rozpoczyna się w 1929 roku – to wtedy 25-letni Dali zajął się surrealizmem, poznał też swoją żonę Galę – wielką miłość i muzę. W Amoku (ul. Dolnych Wałów 3) zobaczymy najważniejsze miejsca z życia Dalego: jego dom rodzinny, pracownię i zamek w Púbol.

Salvador Dali przeszedł do historii malarstwa jako jeden z najoryginalniejszych twórców XX wieku. Jego ogromna wyobraźnia wywarła wielki wpływ na innych artystów, a ekscentryczny sposób bycia uczynił z niego także ikonę kultury masowej. Elegant z oryginalnymi wąsami, gdziekolwiek się pojawiał, wzbudzał wielkie zainteresowanie. Film Pujola rzuci trochę więcej światła na tę zagadkową postać i życie, z którego Dali uczynił pewien rodzaj sztuki. (mm)