Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 sierpnia 2021 r.

// 17-08-2021

Gliwickie Gry Rodzinne i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni, czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.

Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze dwie rodzinne zabawy (14 sierpnia i 11 września) oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii.

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Można zapisać się na Grę Rodzinną, która odbędzie się 14 sierpnia oraz długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

„Złota rączka dla seniora”. Do usług!

logo projektu

Jesteś osobą starszą, mieszkasz w Gliwicach i „walczysz” z cieknącym kranem, zatkanym odpływem czy nieszczelną rurą? Pomocą w usunięciu tych i podobnych usterek służy „Złota rączka dla seniora”. Od 16 sierpnia w domowych naprawach pomoże fachowiec „na telefon”.

Z usług mogą korzystać seniorzy mieszkający na terenie Gliwic, którzy ukończyli 60 lat. Chodzi w szczególności o osoby samotne, chore, które nie potrafią sobie poradzić z domowymi naprawami i nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. W Gliwicach wychodzimy do takich osób z pomocą, uruchamiając projekt „Złota rączka dla seniora” – wyjaśnia Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Usterki można zgłaszać telefonicznie w firmie POG-Tech (tel.: 32/270-55-00), od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00.

Każdy gliwiczanin po ukończeniu 60 roku życia może skorzystać z usług złotej rączki raz w miesiącu. Fachowiec służy pomocą m.in. w naprawieniu spłuczki czy wymianie żarówki. Może także zamocować żyrandol albo lustro, wymienić zepsute gniazdko elektryczne albo wyregulować nieszczelne okna i drzwi. Usługi w ramach projektu są bezpłatne, ale koszt wykorzystanych do naprawy materiałów przekraczający 30 zł pokrywa senior.

Pomoc złotej rączki dotyczy drobnych czynności naprawczych i remontowych – usług, których wykonanie nie przekracza dwóch godzin i które nie wymagają natychmiastowej interwencji (termin przyjazdu ustalany jest podczas telefonicznego zgłoszenia i zależy między innymi od liczby zgłoszeń od innych seniorów). Projekt „Złota rączka dla seniora” nie obejmuje remontów (malowania ścian, kafelkowania), prac budowlanych ani składania mebli.

Naprawy będą świadczone z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

To się opłaca!

kobieta za biurkiem

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej zaprasza do udziału w projekcie Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Projekt przeznaczony jest dla osób chcących zdobyć kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie samodzielnego księgowego. Udział w kursie jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób z terenu Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, po 30 roku życia, niepracujących bądź zatrudnionych na umowach krótkoterminowych lub cywilnoprawnych.

Organizator zapewnia bezpłatny kurs księgowości, staż zawodowy, stypendium, zwrot kosztów dojazdu, catering oraz ubezpieczenie.

Nabór jest stały i potrwa do czerwca 2022 r. Liczba miejsc na poszczególne edycje kursów jest ograniczona.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej  www.gapr.pl. (mf)

SuperLATO z Biblioteką!

baner

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na przedostatni weekend wrażeń w ramach Summer Arena.

W sobotę 21 sierpnia, od godz. 15 do 18.00, na małej scenie, razem z Utgard Gliwice, dzieci wezmą udział w Akademii Małego Woja - zobaczą prawdziwy pokaz wojowników i spróbują swoich sił w walce (oczywiście bezpieczną i przystosowaną bronią).
 
W niedzielę 22 sierpnia o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Jarosław Kret - dziennikarzem telewizyjnym i fotoreporterem, autorem licznych reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce podróżniczej.
 
W części kreatywnej FUNZONE: zbudujecie modele z klocków Classic oraz Technics i wprowadzicie swoje modele w ruch za pomocą baterii i silników LEGO. Na plastrach drewna wymalujecie wspaniałe wzory, a razem z Utgard Gliwice wykonacie tkane zakładki do książek, poznacie sztukę pisania run oraz dowiecie się o mitologii nordyckiej i znaczeniu znaków runicznych. Stowarzyszenie GTW Gliwice zaprosi na zdrowe i kolorowe animacje ze Stacja Artystyczna RYNEK, a na pamiątkę dobrej zabawy ozdobicie się brokatowym tatuażem!
 W części edukacyjnej EDUZONE: konstrukcje i wyścigi robotów, budowle z lego i żonglowanie!
 
Na stoisku Biblioteki czekać będą ciekawe quizy i zabawy literackie z nagrodami, ciekawe książki dla małych i dużych oraz nasi wspaniali Bibliotekarze.
 
W sobotę, na swoje stanowisko informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego zaprasza również Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach.
 
Do tego oczywiście strefa chill z wygodnymi leżaczkami oraz kącik malucha i strefa gier i zabaw: szachy, chińczyk, twister, puzzle i klocki xxl!
 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00.  Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. (MBP w Gliwicach)
 
 

Nowe miejsca postojowe przy ul. Franciszkańskiej

Ul. Franciszkańska

W piątek, 20 sierpnia, o godz. 7.00 rozpocznie się remont odcinka ul. Franciszkańskiej w dzielnicy Baildona – powstaną nowe miejsca postojowe. Kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami.

W ramach prac, na odcinku od ul. Św. Anny do ul. Cecylii, zbudowane zostaną zatoki postojowe z miejscami do parkowania. Uwaga kierowcy, na czas robót (już w czwartek 19 sierpnia) ul. Franciszkańska na odcinku jednokierunkowym zostanie zwężona do jednego pasa ruchu, a przystanek „Gliwice Cecylia” dla linii nr 197 zostanie przesunięty o około 50 metrów w kierunku Sośnicy, za skrzyżowanie z ul. Św. Cecylii w rejon posesji nr 23. Praca eksploatacyjna tej linii nie ulegnie zmianie.

Zakończenie remontu ul. Franciszkańskiej zaplanowano na przełom września i października. Inwestycja będzie kosztować około 500 tys. zł. (mf)

 

Wawel odzyskany

Obraz

„Poruszyły się duchy królów i bohaterów śpiących snem wiecznym w podziemiach katedry, zaszumiał w powietrzu nad Wawelem niewidzialny sztandar polski (…) bo oto nasz Wawel stał się wreszcie naszym, nie tylko symbolicznie i dziejowo, ale realnie”. Słowa te, opublikowane w krakowskim dzienniku „Nowa Reforma” na trzy lata przed wybuchem I wojny światowej, która przyniosła Polsce niepodległość, kończyły trwający blisko pół wieku okres starań o odzyskanie królewskiego zamku na Wawelu – symbolu polskiej państwowości.

Degradacja Wawelu postępowała przez szereg lat, szczególnie, gdy w 1846 r. wzgórze wawelskie zostało opanowane przez Austriaków. Siedzibę królów polskich przemianowano wówczas na koszary wojskowe. Polacy podjęli starania o odzyskanie Wawelu i był to jeden z przejawów walki z duchowym i politycznym zniewoleniem charakteryzującym okres zaborów. O tej właśnie – tym razem trudnej części historii wawelskiego wzgórza – jego odzyskaniu, pomysłach na przywrócenie dawnej świetności a także wielkiej, patriotycznej akcji Polaków dla Wawelu opowiemy na zajęciach. Poznamy losy  Zamku Królewskiego, architektów, konserwatorów i wizjonerów, którzy przyczynili się do jego odbudowy. Do wspólnego odkrywania wawelskich tajemnic zapraszamy w sobotę, 21 sierpnia 2021 o godz. 11.00. Udział w zajęciach, które prowadzone będą w ogrodzie Willi Caro, jest bezpłatny, nie obejdzie się też bez wizyty na wystawie „Młoda Polska”, gdzie wiele uwagi poświęcimy   obrazowi Leona Wyczółkowskiego „Sarkofagi”. Zajęcia przygotowała i prowadzić będzie historyk, Anna Pikulska-Stępień.
 
Inspiracją  do przygotowania zajęć stał się nie tylko prezentowany na wystawie „Młoda Polska” w Willi Caro, pochodzący z 1896 roku obraz Leona Wyczółkowskiego „Sarkofagi”, ale też fakt, że to właśnie w epoce Młodej Polski udało się odzyskać dawną siedzibę królów, będącą symbolem polskiej państwowości.

W 1895 roku Wyczółkowski rozpoczął pracę nad cyklem symbolicznych dzieł „Sarkofagi”, które rzeźbił i malował w różnych wersjach do roku 1900. Prezentowany obraz stanowi studium do wielkoformatowego dzieła, które artysta zaprezentował na przełomie 1896/1897 roku w warszawskiej Zachęcie. „Sarkofagi”, inspirowane królewskimi nagrobkami z katedry na Wawelu, nie przedstawiają żadnego z nich. Są niosąca symboliczne skojarzenia artystyczną imaginacją wykonaną pod wpływem pracy „Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego” (1869) Jana Matejki. /Muzeum w Gliwicach/

 

21 sierpnia 2021, Willa Caro i ogród Willi Caro, godz. 11.00
Wawel odzyskany
Warsztaty w ogrodzie Willi Caro połączone ze zwiedzaniem wystawy „Młoda Polska”
Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień
Zajęcia dla rodziców/opiekunów z dziećmi
Zapisy: tel. 783-560-006
Wstęp wolny, liczba uczestników ograniczona
Realizacja warsztatów oraz liczba osób w nich uczestniczących uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

 

 

„Robimy 'Kartotekę' w jego mieście” – powstaje spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka

próba spektaklu

Tadeusz Różewicz napisał „Kartotekę” w Gliwicach, w kamienicy przy Zygmunta Starego – 300 metrów od Teatru Miejskiego w Gliwicach. Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka będzie pierwszą realizacją Różewicza na gliwickiej scenie. Premiera 9 października.

W spektaklu zobaczymy Karolinę Olgę Burek, Przemysława Chojętę, Mariusza Galilejczyka,  Cezarego Jabłońskiego, Łukasza Kucharzewskiego, Dominikę Majewską, Jolantę Olszewską, Krzysztofa Prałata, Aleksandrę Wojtysiak i Błażeja Wójcika. - Robimy „Kartotekę” w jego mieście. To ma potężną wagę – zaznaczył na pierwszej próbie czytanej Paweł Szkotak.

Data premiery nie jest przypadkowa – 100 lat temu, 9 października 1921 r. urodził się Tadeusz Różewicz. Rok 2021 ustanowiono uchwałą Sejmu Rokiem Różewicza. Premierze spektaklu towarzyszyły będą niezwykłe wydarzenia dodatkowe - więcej informacji już wkrótce na stronie Teatru Miejskiego (teatr.gliwice.pl). (TM)

 

 

"Młoda Polska" dłużej w Gliwicach

wystawa

Co do tego, że wystawa „Młoda Polska” będzie wakacyjnym hitem – nie mieliśmy wątpliwości. Ale liczba zwiedzających, zachwyconych pracami najlepszych polskich twórców ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – przyprawiła nas o zawrót głowy. Od czasu rozpoczęcia wakacji, w tygodniu – każdego dnia –  liczba zwiedzających waha się pomiędzy 50 a 70 osób, a w weekendy dochodzi do 150 osób dziennie!

Tylko w lipcu wystawę „Młoda Polska”, której kuratorem jest Urszula Kozakowska-Zaucha, odwiedziło ponad dwa tysiące osób! W czerwcu było ich ponad tysiąc! W związku tym liczba zwiedzających wystawę przekroczy niebawem cztery tysiące osób! - Prezentacja prac najwybitniejszych młodopolskich twórców – Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Włodzimierza Tetmajera - to kolejne, bardzo udane, wspólne przedsięwzięcie programowe Muzeum w Gliwicach i Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2019 roku prezentowaliśmy, również cieszącą się sporym zainteresowaniem – wystawę <Kresy w malarstwie polskim> ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Życzyłem sobie wtedy, by stała się ona zapowiedzią naszych dalszych wspólnych działań. I tak się stało. Cieszę, że  narodowa instytucja kultury, jedna z najważniejszych w kraju, znalazła w naszej gliwickim placówce godnego ambasadora na Górnym Śląsku. Składam tu podziękowanie Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i wyrazy uznania Urszuli Kozakowskiej-Zausze, kuratorce obydwu wystaw, której pieczołowitym wyborom zawdzięczamy ogromną radość, jaka wiąże się z ich zwiedzaniem – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Entuzjastyczna reakcja odbiorców na wystawę  „Młoda Polska”, podziw zwiedzających dla artystycznego kunsztu, jakim tchną prezentowane na niej prace, utwierdziły nas także w przekonaniu, że przestrzeń Muzeum powinna być miejscem spotkania z takimi dziełami, które przede wszystkim ubogacają człowieka, a których źródłem są nieprzemijające wartości: dobro, prawda i piękno.

Z radością więc informujemy, że ze względu na ogromne zainteresowanie wystawa „Młoda Polska” w Muzeum w Gliwicach prezentowana będzie dłużej – aż do 19 września!

Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach.

(MwG)

W Europie Centralnej będzie można zaszczepić się przeciwko Covid-19

szczepienie

Od 20 sierpnia, w każdy piątek i sobotę, w Europie Centralnej będzie się można zaszczepić jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Na miejscu na wszystkich chętnych czekać będą przedstawiciele Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu – placówki odpowiedzialnej za organizację punktu od strony medycznej. Każdy pacjent, po wypełnieniu kwestionariusza, przejdzie kwalifikację, a po szczepieniu otrzyma od ręki Unijny Certyfikat COVID. W centrum zorganizowana zostanie też poczekalnia przeznaczona na 15-minutowy odpoczynek po przyjęciu szczepionki, podczas którego nad zdrowiem i samopoczuciem pacjenta będzie cały czas czuwać personel medyczny. Ze szczepienia w Europie Centralnej będą mogły skorzystać wyłącznie osoby pełnoletnie.  

Punkt szczepień w Europie Centralnej będzie czynny w piątki w godz. 16.00 – 21.00 oraz w soboty w godz. 10.00 – 21.00. Lokalizację tę można również wskazać podczas rejestracji internetowej (pacjent.gov.pl) lub telefonicznej (bezpłatna infolinia 989) . (CH Europa Centralna)

 

Pamiętaj o badaniu

baner

Mammografia może może uratować życie, dlatego warto z niej skorzystać. 20 sierpnia na placu Krakowskim stanie mammobus, w którym panie w wieku  50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badania.  

Badania w mobilnej pracowni mammograficznej odbędą się na placu Krakowskim, w piątek 20 sierpnia, w godz. od 8.00 do 15.00. Mogą z nich skorzystać ubezpieczone panie w wieku do 50 do 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Uwaga, programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe w piersi o charakterze złośliwym.
Zachęcamy do systematycznego wykonywania badań. Tylko przestrzeganie terminów kolejnych mammografii umożliwia wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal całkowitą gwarancję powrotu do zdrowia – mówi Anna Niemirska z LUX MED Diagnostyka.
Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy się zarejestrować pod nr tel. 58/666-24-44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Do rejestracji potrzebne będą dane z dowodu osobistego.  Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii i stawić się w wyznaczonym podczas rejestracji czasie, w maseczce ochronnej. Badania organizowane przez LUX MED są refundowane przez NFZ. Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)