Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 maja 2022 r.

// 17-05-2022

#zielonegliwice Oaza zieleni nad główną arterią Gliwic

skwer nad DTŚ

Z każdym słonecznym dniem zmienia się i pięknieje zielony skwer nad Drogową Trasą Średnicową w Gliwicach. Po rearanżacji stał się wielobarwną, zróżnicowaną przestrzenią do wypoczynku, która cieszy oczy spacerujących.

Nasadzono tam niemal 61 tys. roślin różnych gatunków, które dobrze czują się w miejskim mikroklimacie, a harmonijne rosnąc i kwitnąc, są całoroczną ozdobą skweru. O to dba m.in. inteligentny system nawadniający, dostosowujący cykl podlewania do aktualnych warunków pogodowych. Jego istotą jest podaż odpowiedniej ilości wody do roślin w sposób powolny, ale równomierny. Potrzebne dane pozyskuje ze stacji meteo.

Zieloną oazę nad DTŚ tworzy dziś 127 drzew, blisko 2,4 tys. krzewów, prawie 26 tys. bylin i 32 tys. roślin cebulowych oraz 220 pnączy. Znajdziemy wśród nich m.in. klony tatarskie, ambrowce amerykańskie, brzozy pożyteczne, platany i graby, jabłonie, klony, lipy czy wiśnie różowe w dwóch odmianach. Drzewa posadzono w specjalnie przygotowanym podłożu – mieszance mineralno-organicznej, pod którą rozłożono m.in. maty antykorzenne zapobiegające uszkodzeniu drenażu i stropu tunelu DTŚ.

Wśród niezmienionego układu alejek można dostrzec liczne miejsca wypoczynku – różnego rodzaju ławki, siedziska i leżaki. Otaczające je, barwne kompozycje krzewów róż, hortensji, tawuł, berberysów czy lawend pozwolą latem wyciszyć się i zapomnieć o odgłosach miasta.

Wzrok spacerujących przykuwają obecnie karminowe kobierce tulipanów. Równie efektownie będą prezentować się ozdobne, wielobarwne rabaty z traw i bylin, wśród których znajdziemy m.in. miskanty, trzcinniki, liliowce, żurawki i maki. Za moment feerią kolorów zachwycać będzie również łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami, takimi jak chabry, rumianki czy dziurawce.

Całość zielonej przestrzeni skweru dopełnia ważny dla gliwiczan wątek historyczny. Wyznaczający ślad DTŚ dawny Kanał Kłodnicki upamiętniają specjalne tablice zawierające informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału i instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego. Nie brakuje też stojaków na rowery, zamontowanych z myślą o rowerzystach.

Inwestycja, zrealizowana przez Miasto Gliwice w drugiej połowie 2021 roku, kosztowała niemal 3,9 mln zł. Koncepcję i projekt zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO.

 

Lidia Fidura na podium Mistrzostw Świata!

Lidia Fidura z zespołem
16 maja był świetnym dniem dla polskiego boksu olimpijskiego – na Mistrzostwach Świata w Stambule reprezentantka GUKS Carbo Lidia Fidura (+81 kg) wygrała walkę ćwierćfinałową i zagwarantowała sobie medal! To wielki sukces Biało-Czerwonych, których trenerem od kilku miesięcy jest Tomasz Dylak.
 
32-letnia Lidia Fidura w pojedynku o krążek pokonała Ukrainkę Mariię Lovchynską 5:0 (30-24, 30-25, 30-25, 30-25, 29-26). Z tą samą rywalką Polka wygrała jednogłośne przed 3 laty w Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska.
 
Od początku poniedziałkowa walka układała się po myśli zawodniczki ze Śląska. Pierwszą rundę wygrała 4:1, a bardzo wysoko prowadziła po drugiej, kiedy dodatkowo Ukrainka dostała dwa ostrzeżenia. W tej sytuacji tylko kataklizm mógł odebrać zwycięstwo Lidii Fidurze. Na szczęście nic złego się nie stało, a ogłoszenie wyniku było tak naprawdę formalnością.
 
8-krotna Mistrzyni Polski zdobywała już medale Mistrzostw Europy i Igrzysk Europejskich, a teraz zapewniła sobie też medal Mistrzostw Świata. W środowym półfinale zmierzy się z Turczynką Sennur Demir. Dla Polski to medal nr 11 w historii MŚ Kobiet, pierwszy od 2012 roku.
 
(PZB)

To był udany bieg!

biegacze w parku

V Bieg Charytatywny św. Goara już za nami. 14 maja w lesie Komunalnym nie brakowało atrakcji, pozytywnej energii i doskonałej pogody. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna, który również wziął udział w biegu.

Uczestnicy zmierzyli się na dystansie 10 km, wzięli też udział w biegu z wózkami na ponad 3 km oraz marszu z kijkami na dystansie 6,6 km. Swoje konkurencje biegowe miały też dzieci, które chętnie stanęły na linii startu – wystartowało ich aż 135! Każdy z uczestników za swój wyczyn otrzymał medal z limitowanej serii. Konkurencjom sprawnościowym towarzyszył piknik rodzinny z atrakcjami, m.in. warsztatami, konkursami, grami i zabawami dla dzieci oraz stanowiskiem gliwickiej policji.
Zebrane tego dnia pieniądze zostaną przeznaczone na ścieżkę sensoryczną na terenie Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego, która łagodzi i niweluje dysfunkcje przetwarzania informacji przez mózg.
Wydarzenie zorganizowali pracownicy Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego i Rada Rodziców przy GCER. W skład  Gliwickiego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego wchodzą: Gliwicki Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Gliwicki Ośrodek Adaptacyjno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Niepubliczne Przedszkole Dla Dzieci Niepełnosprawnych przy ul. Słowackiego 58 B. (mf)

 

#zielonegliwice: 300 dębów posadzono w dzielnicy Kopernika

rodzinka sadzi drzewo

Gliwicka odsłona ogólnopolskiej akcji „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dziękujemy wszystkim, którzy 15 maja byli eko i dołożyli swoją cegiełkę do tego, by Gliwice były czyste i zielone!

W dzielnicy Kopernika, w lesie pomiędzy pływalnią Olimpijczyk a areną lekkoatletyczną zasadzono 300 dębów. Sadzonki zostały przekazane przez Lasy Państwowe. Posadzili je gliwiczanie, którzy bardzo licznie wzięli udział w imprezie. Zebrano także sporo śmieci pozostawionych w lesie. Razem z mieszkańcami w wydarzeniu wzięła udział Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Poza akcją sadzenia drzew i sprzątania lasu przy arenie lekkoatletycznej odbył się rodzinny ekofestyn. Były warsztaty malowania na plastrach drewna czy zdobienia doniczek, a także wielka wymiana plastikowych śmieci na wielorazowe butelki z tritanu.

Drzewa nie tylko produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, ale też neutralizują zanieczyszczenie i obniżają temperaturę powietrza. W Gliwicach regularnie zazieleniamy miasto. Bo zielone miasto, to dobre miasto!

Biało-Czerwone w Gliwicach. Tego nie można przegapić!

plakat zapowiadający mecz polskich siatkarek w Arenie Gliwice

24 maja Gliwice będą miastem, gdzie po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentuje się kobieca reprezentacja Polski w siatkówce pod wodzą nowego szkoleniowca Stefano Lavariniego. Miejscem zmagań będzie Arena Gliwice. Początek meczu – godz. 18.30.

Biało-Czerwone na inaugurację tegorocznej rywalizacji zagrają dwa mecze z reprezentacją Niemiec, prowadzoną przez Vitala Heynena, co przyda dodatkowego smaczku tym dwóm spotkaniom. W historii polskiej siatkówki było już podobne wydarzenie: w opolskiej Stegu Arenie oglądaliśmy debiut właśnie Vitala Heynena, a naprzeciwko męskiej reprezentacji Polski stanęła wówczas Kanada, prowadzona przez jednego z jego poprzedników – Stephane'a Antigę. Belg ze swoimi podopiecznymi zawędrował na najwyższy stopień podium mistrzostw świata. Oby Stafano Lavarini ze swoją ekipą poszedł w ślady polskich siatkarzy!

 Punktem startowym naszej przygody z reprezentacją Polski będą rozgrywki Ligi Narodów – powiedział Stefano Lavarini w wywiadzie dla pzps.pl. – Mamy do zrealizowania kilka celów. Po pierwsze, musimy zrozumieć i ustalić nasz sposób gry. Po drugie, trzeba poprawić pozycję Polski w rankingu FIVB, co jest ważne w kontekście rywalizacji o awans do igrzysk olimpijskich oraz po trzecie, dać młodym zawodniczkom szansę na zdobycie doświadczenia na arenie międzynarodowej.

W gronie powołanych do kadry znalazły się m.in. Karolina Drużkowska, Martyna Czyrniańska, Julita Piasecka, Justyna Łysiak czy Aleksandra Szczygłowska. Młode zawodniczki zaprezentowały już swoje możliwości w rozgrywkach TAURON Ligi, która jak podkreślił polski szkoleniowiec „była dla niego bogatym źródłem informacji o najlepszym polskich siatkarkach”.

Oczywiście w kadrze trenera Lavariniego są zawodniczki, które stanowiły o sile swoich polskich i zagranicznych klubów. Jest Joanna Wołosz, uważana przez wielu za najlepszą aktualnie rozgrywającą na świecie oraz Malwina Smarzek i Magdalena Stysiak w ataku.

Mecz w Gliwicach będzie znakomitą okazją do zobaczenia na żywo najlepszych polskich zawodniczek i niesamowitego widowiska sportowego. Nasi kibice nie raz udowodnili, że potrafią stworzyć w hali wspaniałą atmosferę, a gliwicki obiekt jest naprawdę przyjazny siatkówce.

W Arenie Gliwice w październiku 2019 roku zagrano o Superpuchar Polski siatkarzy – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała wówczas Projekt Warszawa 3:1 (25:17, 34:32, 19:25, 25:23). 12 stycznia tego roku kędzierzynianie przegrali w fazie grupowej Ligi Mistrzów z Cucine Lube Civitanova 2:3 (17:25, 25:16, 18:25, 25:22, 12:15).

Bilety są dostępne na ebilet.pl.

(ARENA GLIWICE)

Nikodem Ciomcia z VLO w finale konkursu Explory

baner

Gliwiczanin Nikodem Ciomcia, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga, zwyciężył w regionalnym etapie Konkursu Explory - najważniejszej inicjatywie dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku Nikodem weźmie udział w finale podczas Gdynia Explory Week.

Program Explory od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. To największa w Polsce inicjatywa wyszukująca i rozwijająca młode talenty. Kluczowym elementem programu jest konkurs, w którym uczniowie z całej Polski opracowują innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców dziewięciu zwycięskich projektów znalazł się podopieczny Beaty Zimnickiej i Ewy Trybalskiej – Nikodem Ciomcia z V LO.

Nikodem w swoim projekcie „Altenratywne ładowanie - energia z życia” stworzył ekologiczny sposób ładowania urządzeń. Jego kluczowym elementem jest pobieranie ciepła z organizmu – dobrym przykładem mogłaby być bluza lub kamizelka, która dzięki sensorom i wykorzystaniu zjawiska Seebecka przy różnicy temperatur pomiędzy ludzkim ciałem i otoczeniem jest w stanie wyprodukować odpowiednio dużo mocy, aby naładować baterię telefonu komórkowego.

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł oraz akredytacje na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Trzymamy kciuki za Nikodema! (mf)

 

Tymon Tymański w Dobrym Zbeerze

grupa muzyków w czerni

W czwartek 19 maja o godz. 20.00 w Dobrym Zbeerze (ul. Zygmunta Starego 11a) wystąpi Tymon Tymański z projektem „Republika”. Trójmiejski artysta podejmie się muzycznej konfrontacji z nowofalową legendą lat 80.

Tymański rozpoczął pracę nad „Republiką” wraz ze swym kwartetem Cztery Czwarte jesienią 2020 roku, wykonując piosenki toruńskiej supergrupy na koncertach. Niedługo po premierze jego solowego debiutu, dobrze przyjętych „Paszkwili”, Tymański wszedł do studia, ażeby wybrać piosenki Republiki i zaaranżować je na odmienny, nowatorski sposób. Płyta „Republika” Tymona Tymańskiego z towarzyszeniem grupy 4/4 oraz z udziałem specjalnych gości ukaże się 30 września 2022 roku nakładem jego nowej oficyny wydawniczej Świątynia Szumu.

Żaden polski zespół nie zrobił na mnie tak piorunującego wrażenia jak Republika. Uczyłem się pisać polskie teksty, nieustannie konfrontując z charyzmatyczną rockową poezją Ciechowskiego. Pojawienie się Republiki było wielkim wyłomem w polskiej muzyce rozrywkowej – mówi Tymon Tymański.

Bilety w cenie 50 zł są dostępne w serwisie Go Out.

Artystyczne Spotkania w Kolorowych Skarpetkach

baner

W marcu, z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa w Gliwicach odbył się I Gliwicki Bieg Kolorowych Skarpetek połączony z Rodzinnym Piknikiem Sportowym organizowanym przez Fundację Tośka i Przyjaciele. Pokłosiem pikniku, który okazał się bardzo twórczy i artystyczny, będzie wystawa stworzonych wówczas dzieł. W sobotę, 21 maja w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się licytacja obrazów połączona z licznymi atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Podczas pikniku rodzinnego towarzyszącego I Gliwickiemu Biegowi Kolorowych Skarpetek powstało 15 wyjątkowych prac stworzonych przez dzieci i młodzież. Wszystkie przedstawiają kolorowe skarpetki, są barwne, wesołe, oryginalne, a przede wszystkim są wyrazem akceptacji i szacunku wobec osób z zespołem Downa. Wszystkie prace można nabyć – całkowity dochód ze sprzedaży obrazów oraz ze zbiórki prowadzonej podczas wydarzenia zostanie przeznaczony na półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. 21 maja w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się wernisaż i licytacja obrazów.

Program wydarzeń 21 maja:
•    godz.10.00-12.00
Poranek dla dzieci: nietypowe spotkanie malarskie, czyli Tośka i przyjaciele malują oraz bezpłatne warsztaty malarskie dla dzieci w wieku 5-116 lat i tajemnicze techniki oraz nietypowe przedmioty, dzięki którym powstaną oryginalne prace. Warsztaty poprowadzi Dominika z Mix Media. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisysar@gmail.com lub 504-676-972.

•    godz. 12.30-14.00
„Kolorowe skarpetki NIE do pary” – wernisaż i aukcja sztuki. Jednodniowa wystawa prac powstałych podczas Światowego Dnia Zespołu Downa. . W tym roku, 21 marca,  z inicjatywy Fundacji Tośka i Przyjaciele odbył się I Gliwicki Bieg Kolorowych Skarpetek. W trakcie wydarzenia powstało 15 niezwykle barwnych i niepowtarzalnych prac, które znalazły się na wystawie. Teraz będą one przedmiotem licytacji na rzecz Fundacji.  Wstęp wolny.

•    godz. 15.00-16.00
Sztuka performatywna – spektakl „Randka w Balatonie”
Gdzie jest tytułowy Balaton i co ciekawego się tam wydarzyło, będzie można się dowiedzieć oglądając spektakl, który gwarantuje dobrą zabawę. . Na scenie Stacji Artystycznej Rynek wystąpią słuchacze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, o udziale decyduje kolejność przyjścia. Dodatkowo, podczas wydarzenia będą e animacje dla dzieci oraz słodki poczęstunek. Udział w wydarzeniu jest darmowy. (mf)

 

Miasto w rękach studentów

studenci w przebraniach na Rynku

Rozpoczęły się IGRY – święto studentów Politechniki Śląskiej. Do piątku miastem będą rządzić żacy. Głównym punktem programu będą oczywiście koncerty pod gołym niebem, ale to nie jedyne atrakcje zaplanowane na najbliższe dni.

16 maja gliwickie juwenalia rozpoczęły się od występu Akademickiego Teatru Remont i jam session w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”. 17 maja będzie dniem gier – o godz. 17.00 rozpocznie się gra miejska (przy kampusie) oraz turniej planszówek (godz. 20.00, klub Spirala, ul. Pszczyńska 85). W środę studenci będą obchodzili Dzień Sportu. Emocjonującyym punktem programu jest zwłaszcza Kłodnica Challenge, czyli spływ kajakiem.  Wieczorem na tak zwanej łące igrowej w dzielnicy akademickiej odbędzie się wielkie grillowanie i kino pod chmurką (godz. 18.00).

To, co najlepsze, czyli koncerty, rozpoczną się w czwartek 19 maja. Ale zanim pod Areną Gliwice wpadniemy w wir zabawy, o godz. 16.00 nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do miasta braci studenckiej przez władze miejskie, a uczestnicy IGRÓW w fantastycznych przebraniach, barwnym korowodem przejdą na miejsce imprezy. Między godz. 16.30 a 17.30 na trasie pochodu (Rynek -> ul. Zwycięstwa -> ul. Wyszyńskiego -> ul. Dworcowa - > ul. Dunikowskiego -> ul. Łużycka - > ul. Krzywoustego - > ul. Akademicka - > Arena Gliwice) wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.

19 maja pod Areną Gliwice, od godz. 17.30, wystąpią:

  • Borys LBD,
  • Lej Mi Pół,
  • Łydka Grubasa.

20 maja zabawę podczas IGRÓW od godz. 18.00 rozkręcą:

  • Stach Bukowski,
  • Lordofon,
  • Wojtek Szumański,
  • Video.

Wstęp wolny. Imprezę organizuje Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną w siedzibach Centrum 3.0. dla mieszkańców dzielnic: Baildona, Politechnika Śląska i Śródmieście.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 24 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Baildona (Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnic Politechnika Śląska i Śródmieście (Centrum 3.0, ul. Studzienna 6).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

#zielonegliwice. W donicach i w ziemi. Sadzimy!

świdośliwy w doniach na placu mickiewicza

Geometryczne donice stojące do ubiegłego roku na skwerze nad DTŚ trafiły w nowe lokalizacje – w sąsiedztwo przystanku autobusowego przy placu Adama Mickiewicza i na ul. Dolnych Wałów. Obecnie zdobią je już świdośliwy i powojniki bylinowe. W ciągu najbliższych dwóch tygodni młode sadzonki krzewów powinny intensywnie wznowić wegetację.

Wcześniej wykonawca wyłożył donice styropianem, który będzie pełnił funkcję izolacyjną, a następnie wypełnił keramzytem i urodzajną ziemią – substratem.

Na tym nie koniec! W ostatnich tygodniach wzdłuż ul. Daszyńskiego pojawiło się ponad 100 sadzonek wiązów holenderskich. Nieodłącznym elementem pasów przyulicznych tej drogi jest także róża okrywowa. Zakończył się właśnie II etap nasadzeń tego krzewu.

W I etapie miejsce tu znalazło blisko dwa tysiące sadzonek róży. Obecnie na odcinku od obwodnicy zachodniej do Starej Cegielni zasadzono ich ponad tysiąc dwieście. W przyszłym roku nasadzeniami tego krzewu planujemy objąć odcinek od Starej Cegielni do węzła autostradowego – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pod patronatem św. Floriana

Strażacy podczas apelu

Walczą z pożarami, klęskami żywiołowymi i wieloma innymi zagrożeniami. Są grupą zawodową cieszącą się największym zaufaniem społecznym. Strażacy obchodzą w tym miesiącu swoje święto. W gliwickich uroczystościach zorganizowanych 13 maja uczestniczył prezydent Gliwic Adam Neumann.

Gliwickie uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka zorganizowane zostały na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Tego dnia prawie 160 strażaków otrzymało awanse i wyróżnienia, 45 funkcjonariuszy nagrodzono medalami, a 3 odebrało dyplomy Komendanta Głównego. Strażaków wyróżniono również nagrodami pieniężnymi, w tym przyznanymi przez prezydenta Gliwic za wzorowe wykonywanie zadań służbowych i szczególne osiągnięcia w służbie (10 strażaków).

Podczas spotkania wręczono decyzje o włączeniu trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: OSP Gliwice-Ostropa, OSP Kotulin i OSP Sośnicowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który ujednolica działania ratownicze podejmowane przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty KSRG koordynuje walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwo techniczne, ekologiczne i medyczne na wszystkich szczeblach administracji. W trakcie uroczystości uczczono też minutą ciszy ofiary wojny w Ukrainie oraz zmarłych górników z KWP Pniówek i Zofiówka, a także poległych w akcjach strażaków. Na zakończenie zaprezentowano pięć nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Dziękujemy!

W KM PSP w Gliwicach służbę pełni 235 funkcjonariuszy i 2 pracowników cywilnych. Na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego działają też Ochotnicze Straże Pożarne zrzeszające 1205 członków, z czego 839 jest uprawionych do udziału w akcjach ratowniczych.  
Tylko w 2021 r. gliwicka straż pożarna odnotowała 4699 zdarzeń, z czego 2708 na terenie Gliwic. Strażacy walczyli z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami. Prowadzili też szereg działań podczas walki z epidemią COVID-19, m.in.: dostarczali tlen medyczny do szpitali i środki ochrony indywidualnej do instytucji publicznych. Dodatkowo ratownicy medyczni KM PSP zostali oddelegowani do szpitali tymczasowych, strażacy pobierali też wymazy w punkcie przy Arenie Gliwice. Ponadto zaangażowali się w akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy – zajmowali się i nadal zajmują transportem uchodźców, prowadzili zbiórkę sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy, wraz ze strażakami z OSP przekazali również umundurowanie, agregaty prądotwórcze, pompy i samochód pożarniczy. Gliwicki kontener kwatermistrzowski oraz paliwowy wspomagał działania strażaków na granicy polsko-ukraińskiej, a strażacy konwojowali transporty humanitarne z innych państw.

Działalność straży pożarnej jest bardzo ważna, dlatego Miasto Gliwice dofinansowuje i doposaża jednostkę oraz ochotnicze straże pożarne.

W 2021 r. przekazano z miejskiego budżetu prawie 220 tys. zł na zadania KM PSP Gliwice, m.in. na nagrody pieniężne, zakup sprzętu informatycznego i aktualizację projektu kolejnego etapu modernizacji wnętrza zabytkowego budynku Komendy. W 2022 r. Miasto planuje wesprzeć jednostkę kwotą prawie 1,5 mln zł, która przeznaczona ma zostać m.in. na zakup umundurowania i wyposażenia (w tym samochodu dowodzenia i łączności) oraz kontynuowanie prac modernizacyjnych.
Miasto dofinansowuje też Ochotnicze Straże Pożarne mające siedzibę w Gliwicach: Bojkowie, Brzezince i Ostropie. Środki finansowe przeznaczane są m. in. na bieżące funkcjonowanie OSP oraz na zakup samochodów pożarniczych, sprzętu specjalistycznego, wyposażenia ratowniczego, środków ochrony indywidualnej, umundurowania, remonty oraz modernizacje remiz strażackich. W roku 2021 przekazano członkom OSP łącznie  prawie 1,7 mln, a w bieżącym roku Miasta planuje wydatkować ponad 2,6 mln, w tym m.in. na budowę nowej remizy dla OSP w Gliwicach – Brzezince. (mf)

 

 

Zabawa w rodzinnym gronie

piknik w parku

Rodzinne gry sportowe, zumba, dmuchańce i występy muzyczne – w sobotę 21 maja odbędzie się VI Gliwickie Święto Rodziny. W parku Chopina zaplanowano atrakcje dla małych i dużych.

W jednym z najbardziej urokliwych zakątków Gliwic już o godz. 13.00 rozpocznie się piknik dla rodzin z dziećmi. Na terenie parku będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, spotkać się z policjantami i strażnikami miejskimi, którzy udzielą wskazówek na temat bezpieczeństwa, a także poćwiczyć zumbę. Najmłodsi wyszaleją się na fantastycznych dmuchańcach, a razem z rodzicami będą mogli spróbować swoich sił w grach sportowych.

Na scenie wystąpią gliwickie przedszkolaki, uczniowie szkół oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Zaplanowano także koncert zespołu Time. Gwoździem programu będzie występ Queens of Violin, któremu towarzyszyć będzie utytułowany zespół taneczny Salake z Gliwic. Impreza zakończy się około godz. 19.30.

VI Święto Rodziny to inicjatywa koordynowana przez Radę Dzielnicy Łabędy i Radę Dzielnicy Śródmieście, w którą włączają się miejskie instytucje i jednostki (Centrum Kultury Victoria, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Zarząd Usług Komunalnych, Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych, Ośrodek Pomocy Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14, Szkoła Podstawowa nr 6) oraz inne podmioty. Zabawa co roku jest fantastyczna – tak się dzieje, gdy wiele rąk angażuje się w przygotowanie imprezy.

Odlotowa impreza

ludzie przy samolocie

14 i 15 maja na gliwickim lotnisku odbyły się „Noce pod skrzydłami” – impreza, podczas której miłośnicy lotnictwa znaleźli się w siódmym niebie. Niecodzienna rekonstrukcja lotu balonem, podniebne pokazy i koncerty w hangarze przyciągnęły wielu mieszkańców.

Okazją do „wzbicia się w powietrze” była nietypowa rocznica – 14 maja 1790 roku w Warszawie pierwszy Polak wzniósł się w niebo balonem. Był to ekscentryczny hrabia Jan Nepomucen Potocki, miłośnikom literatury znany jako autor „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. W sobotę 14 maja z Rynku na lotnisko na Trynku przejechał zaprzężony w dwa konie powóz. W środku był oczywiście hr. Jan Potocki z nieodłącznym małym białym psem. Po przyjeździe na Trynek Potocki wsiadł do kosza balonu i poleciał – tak jak 232 lata wcześniej. Od tej widowiskowej rekonstrukcji pierwszego polskiego lotu balonem rozpoczęła się impreza „Noce pod skrzydłami”.

W ciągu dwóch weekendowych dni na gliwickim lotnisku nie brakowało atrakcji. Usatysfakcjonowani byli zarówno powietrzni żeglarze, którzy obserwowali pokazy akrobacji samolotowej, modeli samolotowych i skoków spadochronowych, jak i „głodni kultury”. Hangar na lotnisku w oba wieczory rozbrzmiewał bardzo ciekawą muzyką. Dla gliwiczan zagrali Jazz Band Młynarski – Masecki i Cinema Brass Band. Zorganizowano także dwa seanse filmowe. Można było obejrzeć między innymi „Arktykę” z Madsem Mikkelsenem i… Antkiem z Gliwic, czyli samolotem Antonow AN-2, byłym członkiem Aeroklubu Gliwickiego, który po zakończeniu lotniczej kariery wystąpił w filmie Joego Penny.

Gliwickie lotnisko odwiedziło bardzo dużo mieszkańców. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym miejscu po zakończonej w 2020 roku modernizacji obiektu. Powstał wtedy między innymi utwardzony, blisko kilometrowy pas startowy i płyta postojowa, dzięki którym w miniony weekend mogły lądować samoloty biznesowe. W ubiegłym roku w dawnych warsztatach lotniczych otwarto Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej, w którym mieści się między innymi modelarnia i symulator lotów. Gliwickie lotnisko to jedno z najciekawszych miejsc na mapie miasta i jedna z jego gospodarczych wizytówek.

„Noce pod skrzydłami” zostały zorganizowane przez Centrum Kultury Victoria i Aeroklub Gliwicki.

Informacja dla gliwiczan goszczących Ukraińców

sypialnia z łóżkiem piętrowym

Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców i nie mogą dłużej zapewnić im mieszkania, mogą skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach. Działa Gliwicka Przystań 35 – miejsce, w którym bezpieczne schronienie znajdują obywatele Ukrainy, którzy uciekli do naszego miasta przed wojną.

Gospodarzem Przystani jest gliwicki OPS. Z pracownikami można uzgodnić przeniesienie uchodźców, którzy dotąd przebywali w prywatnych mieszkaniach, do obiektu przy ulicy Warszawskiej 35a. W tym celu należy zadzwonić pod numer telefonu 514 049 611, który jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 7.00 a 15.00.

W obiekcie przy ulicy Warszawskiej przygotowano ponad 30 pokoi, sanitariaty, kuchnię, jadalnię oraz pokoje do nauki i zabawy dla dzieci. Błyskawiczna akcja remontowa gliwickiego samorządu i prywatnych firm sprawiła, że w Szobiszowicach funkcjonuje komfortowe i w pełni umeblowane schronienie dla potrzebujących. Obecnie Gliwicka Przystań 35 otworzyła swoje podwoje dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Gliwic z obawy przed działaniami zbrojnymi w swoim kraju.

RIPH zachęca: zgłoś kandydatów do nagrody

Baner z napisem Marka Śląskie

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach zachęca do zgłaszania kandydatów do nagrody „Marka – Śląskie”. To okazja, aby docenić aktywnych ludzi, firmy i instytucje, które poprzez swoją działalność kreują pozytywny wizerunek naszego województwa w kraju czy na świecie.

To już 13. edycja konkursu. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: Gospodarka, Nauka, Kultura, Sport, Turystyka i rekreacja, Produkt, Usługa, Zdrowie, Organizacje pozarządowe, Dziedzictwo kulturowe regionu, Społeczna odpowiedzialność biznesu, Media, Osobowość roku.

Kandydatów do nagrody „Marka-Śląskie” mogą zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego, samorządy zawodowe, gospodarcze, wyższe uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, pożytku publicznego, fundacje oraz redakcje prasy, radia i telewizji. Zainteresowane konkursem podmioty mają również prawo same zgłosić swoją kandydaturę. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Wnioski wraz z odpowiednimi załącznikami należy przesłać do 30 czerwca wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: markaslaskie@riph.com.pl (tylko wyjątkowo można przesyłać pocztą tradycyjną – na płycie CD lub pendrivie – na adres Biura Kapituły Konkursu: Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, ul. Zwyciestwa 36, 44-100 Gliwice).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.riph.com.pl, uzyskać pod numerem telefonu 32/231-99-79 lub e-mailem, pisząc na markaslaskie@riph.com.pl.

 

Festiwal Nauki

baner

Nauka nie musi być trudna, a z pewnością jest fascynująca. Dowodzą tego uczniowie ZSO nr 8 przy ul. Syriusza 30, którzy po raz kolejny organizują Festiwal Nauki połączony z dniem otwartym placówki. Atrakcji nie zabraknie.  

Środa, 18 maja, będzie w ZSO nr 8 pełna wrażeń, eksperymentów, doświadczeń, warsztatów, gier i zabaw. Podczas Festiwalu Nauki nikt nie będzie się nudził, a nawet wyjdzie ze szkoły bogatszy o nowe przeżycia, wiedzę i pragnienie dalszego pogłębiania zdobytych informacji.
To impreza naukowa, dzięki której chcemy promować przedsiębiorczość oraz zachęcić do poszerzania wiedzy, nauki języków obcych oraz poznania kierunków ścisłych, a przez to wskazać atrakcyjną ścieżkę dalszej edukacji. Głównymi organizatorami są uczniowie i uczennice, którzy w zespołach planują warsztaty, eksperymenty, doświadczenia, pokazy i gry zespołowe. To właśnie oni będą promować naukę w formie warsztatów i dydaktyki eksperymentalnej, zaprezentują aktywne formy uczenia się przez praktyczne rozwiązywanie problemów, zamiast klasycznego zapamiętywania faktów – mówi Katarzyna Dąbrowska, dyrektor ZSO8.
Wydarzenie potrwa od godz. 14.00 do 18.00. W programie m.in.: gry i zabawy językowe dla dzieci i młodzieży, budowa lego-robotów, warsztaty wirtualnej rzeczywistości, doświadczenia i eksperymenty geograficzne i chemiczne, warsztaty modelarskie, planetarium, fotobudka, plenerowe warsztaty dla dzieci oraz dmuchane zamki i konkursy z nagrodami. Wstęp wolny, młodzi naukowcy zapraszają zainteresowanych! (mf)