Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 maja 2021 r.

// 17-05-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Miasta Idei. Porozmawiamy o kulturze

banner

Gliwice zapraszają do dyskusji o kulturze w mieście. 18 maja w ramach akcji Miasta Idei, organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, odbędą się wirtualne warsztaty i debata. W wydarzeniu weźmie udział między innymi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Tematem gliwickiej akcji jest szeroko pojęta kultura, z uwzględnieniem planowanej nowej instytucji kultury i rewitalizacji ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni. Jakiej kultury oczekują gliwiczanie? Jakie wydarzenia kulturalne powinny być organizowane w nowej przestrzeni?  Jaka struktura organizacyjna najlepiej sprawdzi się w nowej instytucji? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w ramach akcji Miasta Idei w Gliwicach.

We wtorek 18 maja o godz. 16.00 rozpoczną się internetowe warsztaty dla mieszkańców. Mejlowe zapisy są prowadzone przez redaktora Przemysława Jedleckiego (przemyslaw.jedlecki@agora.pl). Warsztaty będą miały charakter zamknięty, natomiast zaraz po nich – o godz. 17.45 – rozpocznie się otwarta wirtualna debata na temat działalności kulturalnej w Gliwicach, ale także szerzej – polityki kulturalnej miast.

W panelu dyskusyjnym obok wiceprezydent Ewy Weber będą uczestniczyć także Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Michał Kubieniec, menedżer kultury.

Miasto Gliwice jest partnerem akcji „Miasta Idei – Gliwice 2021”. Więcej informacji można znaleźć w serwisie katowice.wyborcza.pl.

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dla rowerzystów

stacja naprawy rowerów przy ul. Łanowej

W Gliwicach przybywa infrastruktury przyjaznej rowerzystom – przy ul. Łanowej w Bojkowie zamontowano stację naprawy rowerów.

Stacja naprawy rowerów z dwoma stojakami została zamontowana przy Urzędzie Pocztowym przy ul. Łanowej 2. Teren wokół stacji został wybrukowany. Zadanie zrealizowano w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała 13 530 zł.
To 18 stacja naprawy rowerów w Gliwicach. Lokalizacje stacji i stojaków można znaleźć na geoportalu rowerzysty: http://msip-mapa.um.gliwice.pl:9090/gpt4/?profile=5524815 (mf)

 

Wiwat powstańcy śląscy!

powstańcy przed Willą Caro

Posterunek niemiecki został zdobyty, a na Willi Caro powiewała biało-czerwona flaga! Noc Muzeów odbyła się w sobotę 15 maja.

Tegoroczna edycja skupiła się wokół tematyki powstań śląskich. W Gliwicach rozegrano grę miejską, a na Rynku stanął samochód pancercny – replika Korfantego skonstruowana przez kpt. Roberta Oszka. W obchodach wzięli także udział żołnierze Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT. Najmłodsi miłośnicy historii drukowali ulotki powstańcze z hasłem gliwickiej Nocy: „Tobie Polsko!”. Nie brakowało też chętnych do zwiedzania wystaw w oddziałach Muzeum w Gliwicach. To była Noc Stulecia!

Będzie padać, możliwe przekroczenia stanów alarmowych

ręka trzyma różowy parasol na ulicy, pada deszcz

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu. Według Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, możliwe są wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Dziś i jutro na terenie woj. śląskiego prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, od 30 mm do 50 mm. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9.00 18 maja.

Intensywne opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody w zlewni górnej Odry i na górnej Odrze, ostrzega Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu. W okresach silnych opadów wzrosty mogą być gwałtowne, zwłaszcza w zlewniach silnie zurbanizowanych i górskich. Na górnej Odrze niewykluczone przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenie jest ważne do g. 15.00 18 maja.

 

Gołębiowski zostaje, Stumbris zagra w GTK

Roberts Stumbris

Daniel Gołębiowski nadal będzie reprezentował barwy GTK Gliwice, a nowym zawodnikiem gliwickiego klubu został właśnie Łotysz Roberts Stumbris.

23-letni Gołębiowski podpisał umowę z GTK przynajmniej na jeden kolejny sezon, odrzucając propozycje innych klubów. – Uznałem, że na tym etapie mojej kariery to jest najlepsza decyzja. Wiem, czego będzie oczekiwał ode mnie trener i liczę na to, że uda nam się zrealizować nakreślone cele – przyznał popularny „Gołąb”. Występujący na pozycji rzucającego obrońcy lub niskiego skrzydłowego koszykarz był w minionym sezonie liderem polskiej części składu GTK. Oprócz Terry'ego Hendersona był jedynym zawodnikiem, który wystąpił we wszystkich 30 meczach. W ciągu średnio 28 minut gry legitymował się bilansem: 9.9 punktu, 3.3 zbiórki, 2.3 asysty i 1.3 przechwytu na mecz. Trener Matthias Zollner często wykorzystywał go do krycia najlepszych zawodników obwodowych rywala. Również w kolejnym sezonie Gołębiowski powinien otrzymywać sporo zadań defensywnych, ale i nie tylko. – Daniela, póki co, znam tylko z obserwacji na parkiecie. To zawodnik o sporych możliwościach atletycznych, który dał się już poznać jako świetny defensor. Będzie pasował do szybkiej koszykówki, którą chcemy grać i powinien się odnaleźć w naszym systemie – zapowiada szkoleniowiec GTK, Robert Witka.

Trener ma za to bardzo dobre rozeznanie możliwości nowego zawodnika gliwickiego klubu, Robertsa Stumbrisa, który w niedawno zakończonym sezonie występował pod jego wodzą w HydroTrucku Radom. Mierzący 199 cm wzrostu Łotysz, występujący na pozycji niskiego lub silnego skrzydłowego, związał się z GTK 1-roczną umową.  – W Radomiu szybko dał się poznać jako zawodnik całkowicie podporządkowany drużynie. Niezwykle cenię go za jego osobowość i charakter. To typowy „walczak”, który zawsze daje z siebie wszystko i nie ma dla niego sytuacji beznadziejnych. Posiada dobry rzut z dystansu, ale też umiejętnie odnajduje się w grze obronnej. Potrafi walczyć o zbiórkę – charakteryzuje Stumbrisa Robert Witka.

(GTK)

Uwaga! To tylko ćwiczenia

syrena alarmowa

20 maja 2021 r. pomiędzy godziną 8.00 a 11.00 może zostać przeprowadzony test sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Uruchomienie systemu na terenie miasta Gliwice uzależnione jest od przebiegu scenariusza krajowego ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21 organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Celem treningu jest przetestowanie działania systemu syren alarmowych w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych działań, dlatego zostanie on przeprowadzony w sposób dynamiczny. Pomiędzy godziną 8.00 a 11.00 dyżurny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Gliwice może włączyć syreny po otrzymaniu polecenia uruchomienia sygnału z jednostki nadrzędnej (Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach).

W przypadku uruchomienia testu emitowany będzie:

  • dźwięk modulowany trwający trzy minuty - OGŁOSZENIE ALARMU
  • dźwięk ciągły trwający trzy minuty - ODWOŁANIE ALARM.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że alarmowanie będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy Miasto Gliwice znajdzie się na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego. (CRG)

 

Mecz niewykorzystanych szans

Piast gliwice w akcji

Pomimo walki do samego końca, Piast w ostatnim meczu sezonu został pokonany przez Wisłę Kraków 2:3. Niebiesko-Czerwoni w starciu ze skutecznymi do bólu Wiślakami wypracowali sobie pokaźny dorobek sytuacji bramkowych, ale nie zdołali dostatecznie wykorzystać okazji, by finalnie pokonać swoich rywali. Gliwiczanie zakończyli sezon 2020/21 PKO Bank Polski Ekstraklasy na szóstym miejscu.

Od pierwszych minut pewne było, że mecz dostarczy zgromadzonym kibicom wielu emocji. Mimo że inicjatywę mieli gospodarze, to Wisła prowadziła już po pierwszym strzale Konrada Gruszkowskiego. Piłka nieszczęśliwie odbiła się jeszcze od obrońców i wpadła do bramki. Po chwili Piast doprowadził do wyrównania. Jakub Świerczok uderzył mocno z ostrego kąta i mieliśmy remis 1:1. Kilka minut później Wisła za sprawą fantastycznego uderzenia Savicia w samo okienko wyszła po raz drugi na prowadzenie. Po chwili Piast mógł szybko doprowadzić do wyrównania, lecz z rzutu karnego nie wykorzystał aktywny Jakub Świerczok. Niewykorzystana okazja zemściła się w 43. minucie, kiedy to Piotr Starzyński poradził sobie z Tomasem Hukiem i podwyższył wynik na 3:1 dla Wisły. 

Druga połowa była pełna ataków Piasta i skutecznej, głębokiej obrony krakowian. Niesamowite interwencje co chwilę prezentował Mateusz Lis, długo chroniąc swoją drużynę przed stratą drugiego gola. Bramka krakowska w końcu padła za sprawą Tiago Alvesa, który wykończył składną akcję całego zespołu. Gliwiczanie złapali kontakt. Po tym golu gospodarze uwierzyli jeszcze bardziej w odwrócenie losów meczu, ale kolejne ataki nie przynosiły skutku. Ponownie bohaterem gości był ich bramkarz, Niebiesko-Czerwoni nie zdołali strzelić wyrównującej bramki i sędzia zakończył spotkanie przy rezultacie 2:3. Rezultat rywalizacji w Gliwicach w połączeniu z wynikami na innych stadionach sprawił, że Piast Gliwice zakończył sezon na szóstym miejscu. Apetyty były znacznie większe, ale Niebiesko-Czerwonym z pewnścią nikt nie odmówi determinacji i walki do samego końca.

Biuro Prasowe GKS Piast

Piąty remis z rzędu

futsaliści w akcji

Futsalowa drużyna Piasta nie zdołała pokonać broniących się przed spadkiem Akademików z Wilanowa, remisując 5:5. Mecz zaczął się jednak bardzo dobrze dla ekipy Orlando Duarte, bo po 10 minutach gliwiczanie prowadzili już 3:0.

Bramki Rafała Franza i Mateusza Mrowca chyba trochę uśpiły czujność gliwiczan, bo następnie w niespełna 15 sekund Piast stracił dwa gole. Jeszcze przed przerwą za sprawą Dominika Soleckiego zdobył jednak czwartą bramkę.Na drugą połowę gospodarze wyszli skoncentrowani i zdeterminowani, i w przeciągu minuty za sprawą Macieja Pikiewicza i Denysa Lifanova doprowadzili do wyrównania. Jeszcze Dasaiev przywrócił nadzieję Niebiesko-Czerwonym na wywiezienie kompletu punktów, ale ostatnie zdanie należało do gospodarzy. Na 5 minut przed końcem spotkania Bartosz Przyborek zdobył bramkę, która jeszcze przedłuża nadzieje Akademików na utrzymanie, a gliwiczanom odbiera szanse na srebrny medal. Piast traci już bowiem do Constractu 4 punkty, a do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwa mecze.