Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 listopada 2021 r.

// 17-11-2021

Gliwicki Budżet Obywatelski. Konsultacje

baner

Tegoroczne, emocjonujące głosowanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2022 za nami. Już teraz jednak trwają prace nad kolejnymi edycjami.

Prowadzona w tegorocznej procedurze po każdym z etapów ewaluacja, rozmowy prowadzone podczas spotkań z Radami Dzielnic, uwagi mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miejskiego zaangażowanych w ocenianie wniosków – wszystko to posłużyło jako punkt wyjścia do prac nad zmianami w procedurze. Należy jednak zaznaczyć, że większość postulatów ma charakter dobrych praktyk i ich wdrożenie nie wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w uchwale. Modyfikacja karty do głosowania, elektroniczny nabór wniosków – to najistotniejsze zmiany, które pojawiły się w tym roku.

Kolejne zmiany wymagają podjęcia odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta. W związku z tym Prezydent Gliwic ogłasza konsultacje projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje skierowane są do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gliwicach, Rad Dzielnic oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych wyrażeniem swojej opinii. Odbywają się one w terminie od 5 do 22 listopada 2021 r.

Czego dotyczą rozwiązania zaproponowane w projekcie uchwały?
  1. Uwzględnienia w projektach zgłaszanych do GBO uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez co rozumie się, że efekty zadań będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji oraz nie wykluczając określonych grup społecznych. Zmiana ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, a także jest wyrazem intencji Miasta, aby podkreślić istotność dostępności w zadaniach GBO.
  2. Określenia obowiązkowych miejsc publikacji informacji o GBO: BIP i tablica ogłoszeń w Urzędzie Miejskim. Modyfikacja zapisu poprzez dodanie wymogu publikacji na tablicy ogłoszeń UM ma na celu umożliwienie dostępu do wszelkich informacji na temat GBO również osobom wykluczonym cyfrowo. Jako miejsce obligatoryjnej publikacji w internecie wskazano BIP, co nie oznacza jednak, że informacje będą zamieszczane tylko tam.
  3. Wprowadzenia możliwości zbierania poparcia dla projektów ogólnomiejskich nie tylko poprzez papierowe listy, ale i poprzez system informatyczny. Ta zmiana może bardzo ułatwić zbieranie poparcia np. w sytuacji wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią.
  4. Uporządkowania zapisów dotyczących oceny wniosków oraz dodanie nowego kryterium oceny – ogólnodostępności. Jest ona rozumiana jako możliwość korzystania z efektów projektów przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a w przypadku projektów o ograniczonej liczbie uczestników - konieczność przeprowadzenia otwartej rekrutacji z wykorzystaniem ogólnodostępnych kanałów informacyjnych.
  5. Dodanie możliwości weryfikacji głosów elektronicznych poprzez kod otrzymany jako sms (obecnie – jest to tylko link aktywacyjny przesłany na adres e-mail głosującego).

Szczegóły dotyczące zasad przeprowadzenia konsultacji oraz proponowany projekt uchwały Rady Miasta można znaleźć na stronie www.gods.gliwice.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w siedzibach Centrum 3.0 - Gliwickiego Działań Społecznych. (GODS)

 

Ważne spotkanie na Trynku

zdjęcie ze spotkania

Miasto chce udostępnić zielone tereny na Trynku wszystkim gliwiczanom. Pomysł budzi niepokój grupy mieszkańców, którzy nadal chcieliby korzystać z ogródków działkowych urządzonych na miejskich gruntach. Czy kompromis w tej sprawie jest możliwy?

Prezydent Gliwic, Adam Neumann oraz jego zastępca, Mariusz Śpiewok spotkali się w poniedziałek z mieszkańcami, aby porozmawiać o planach powstania nowej alei rekreacyjnej pomiędzy ulicami Nowy Świat i Toruńską. Inicjatorami spotkania byli dzierżawcy gruntów miejskich z obszaru, przez który przebiegać ma aleja. Korzystają oni z ogródków działkowych urządzonych na tym gminnym terenie.

Miasto od dawna zawierało z dzierżawcami umowy krótkoterminowe, biorąc pod uwagę możliwość stworzenia w tym miejscu ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Przewidywane zmiany budzą jednak obawy dzierżawców, co jest zrozumiałe, bo posiadanie ogródka w mieście ma wiele zalet.

Podczas spotkania reprezentant dzierżawców, Andrzej Cybulski, opowiedział o znaczeniu terenów zielonych dla pobliskich osiedli oraz przedstawił oczekiwania użytkowników ogródków. Współpracująca z dzierżawcami architektka Monika Głowacka z Moogaa Studio zaprezentowała pomysły na aleję uwzględniające postulaty dzierżawców. To m.in. ograniczenie obszaru potencjalnej inwestycji, przeznaczenie na aleję węższego pasa terenu oraz wykorzystanie opuszczonych ogródków i łąki.  

Nasze cele są zbieżne. Teren jest pokryty zielenią i wszystkim nam zależy na tym, żeby jego charakter, z przyrodniczymi walorami, został zachowany – podkreślał prezydent Gliwic, Adam Neumann. To teren miejski, który może służyć znacznie szerszej grupie gliwiczan niż użytkownicy ogródków, bo kilkunastu tysiącom mieszkańców pobliskich ulic i osiedli. Możliwe byłoby tu stworzenie nie tylko alei, ale parku dla południowych dzielnic miasta.

Jesteśmy na początku drogi. Przystępujemy dopiero do prac koncepcyjnych, rozważamy różne możliwości, zbieramy pomysły i uwagi. Nie wszystkie ogrody muszą zostać wykorzystane na potrzeby inwestycji, część może zostać zachowana. Dzisiaj o wszystkim nie przesądzimy – mówił prezydent.

Bardzo się cieszymy, że współdziałacie Państwo z architektem i jesteście gotowi przedstawić koncepcję zagospodarowania alei w konkursie ogłoszonym przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Jesteśmy otwarci na współpracę – przekonywał Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. – Jeśli potrzebujecie Państwo więcej czasu, możemy przesunąć termin przyjmowania prac konkursowych. Społeczna reprezentacja dzierżawców może także uczestniczyć w ocenie ofert. Wszyscy dążymy do kompromisu i wypracowania jak najlepszych rozwiązań – odpowiadał na propozycje dzierżawców.

Planowana aleja o długości około półtora kilometra powinna umożliwić bezpieczne przemieszczanie się w tej części Gliwic piechotą, rowerem czy na rolkach, a równocześnie stanowić zielone i atrakcyjne miejsce odpoczynku oraz rekreacji. Mogłyby przy niej powstać m.in. wydzielone strefy relaksu, ławki, przystanki rekreacyjne, stoliki do gier, miejsca do ćwiczeń w plenerze.

W spotkaniu na Trynku uczestniczyło wielu zainteresowanych mieszkańców.

Na finał All’improvviso

mężczyzna grający na violi da gamba

Legenda muzyki dawnej – Jordi Savall – wystąpi 19 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Artysta razem z zespołem Hespèrion XXI zakończy tegoroczny Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso.

W listopadowe popołudnie przy ul. Nowy Świat 55–57 zabrzmi muzyka z Półwyspu Iberyjskiego, z którego pochodzi Jordi Savall. W programie „Folias, Romanescas & Canarios” Savallovi będzie towarzyszył założony przez niego zespół muzyki dawnej Hespèrion XXI w składzie Xavier Diaz-Latorre  (gitary historyczne) i Pedro Estevan (perkusja). Koncert rozpocznie się 19 listopada o godz. 18.00. Bilety w cenie 80 zł są dostępne w TMG oraz na portalu Ticketmaster.

Jordi Savall nazywany jest ojcem europejskiej muzyki dawnej. Specjalizuje się w utworach z epoki renesansu i baroku, które wykonuje na instrumentach smyczkowych (zwłaszcza violi da gamba). W 2008 roku wraz z sopranistką Montserrat Figueras został mianowany Ambasadorem Unii Europejskiej ds. Dialogu Międzykulturowego i Artystą Pokoju w ramach programu Ambasadorów Dobrej Woli UNESCO. 18 listopada Jordi Savall otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Koncert jest ostatnim wydarzeniem w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. Projekt został zorganizowany przy wsparciu z budżetu Miasta Gliwice.

Wejście do Urzędu Miejskiego od ul. Zwycięstwa i Wyszyńskiego

Urząd Miejski od strony skweru Doncaster

W czwartek, 18 listopada, o godz. 8.30 rozpoczną się zabiegi pielęgnacyjne drzew rosnących przy budynku Urzędu Miejskiego od strony skweru Doncaster. Prace potrwają około 4 godziny. W tym czasie wejście do budynku Urzędu Miejskiego od strony skweru będzie zamknięte.

W ramach prac zostaną wykonane cięcia pielęgnacyjne i usuwanie posuszu 7 drzew. Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, którego pracownicy przeprowadzą przycinkę, prosi o zachowanie szczególnej ostrożności, nie przechodzenie w pobliżu miejsca prowadzenia prac i korzystanie w tym czasie z wyjść od strony ulicy Zwycięstwa i Wyszyńskiego. (mf)

 

Śląski Tydzień w Gliwicach

Zbigniew Rokita

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na jubileuszową, 5. edycję Śląskiego Tygodnia. 19 listopada o godz. 18.00 na Scenie Forum odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, gliwiczaninem i zdobywcą podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Lichecka.

21 listopada o godz. 17.00 zaplanowano wirtualne spotkanie z Agatą Listoś-Kostrzewą, która niedawno wydała książkę o sąsiednim Bytomiu, będącą nietypową monografią tego miasta.  Rozmowa, którą poprowadzi Filip Springer, będzie transmitowana na Facebook MBP Gliwice.

22 listopada 2021 r., godz. 17.00 w Bibliotece Centralnej odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący twórczości Kazimierza Kutza. Do rozmowy i wspomnień o wybitnym reżyserze zaproszono eksperta prof. Andrzeja Gwoździa z UŚ, Aleksandrę Klich – dziennikarkę i biografkę Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kuca – wiceprezesa Fundacji Filmowej Kazimierza Kutza oraz gościa specjalnego - aktora Jerzego Trelę. Spotkanie poprowadzi dr Urszula Biel. Bezpośrednio po spotkaniu zaplanowano projekcję filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza.

23 listopada o godz. 18.00 gościem w Bibliotece Centralnej będzie Marta Matyszczak – autorka cyklu komedii kryminalnych „Kryminał pod psem”, która w rozmowie z Marią Olechą-Lisiecką prześledzi główne wątki w kryminałach pisanych o Śląsku i przez śląskich autorów.

24 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej Remigiusz Rączka zabierze czytelników w smakowitą podróż przez śląskie smaki, opowiadając o nich barwnie śląskom godkom. Po spotkaniu zaplanowano degustację śląskich potraw przygotowanych przez pracownię szkolną Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka.

26 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej wystąpi związana z Gliwicami folkowa grupa Krzikopa, która zaprezentuje tradycyjne pieśni górnośląskie w nowoczesnym brzmieniu.

28 listopada 2021 r., o godz. 17.00 zaplanowano spotkanie online z Anną Dziewit-Meller – pisarką i dziennikarką do dziś przywiązaną do rodzinnego Śląska, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jej powieściach. Rozmowę poprowadzi Maria Olecha-Lisiecka.

Do końca listopada w Bibliotece Centralnej oglądać można jubileuszową wystawę akwarelisty Grzegorza Chudego z okazji 15-lecia pracy twórczej. Wystawę zwiedzać można w godzinach otwarcia biblioteki.

Pełen program Śląskiego Tygodnia można znaleźć na stronie biblioteka.gliwice.pl. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny, a liczba miejsc jest ograniczona.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

AZM ma 25 lat

AZM w sali prób

Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej kończy 25 lat. Z tej okazji grupa przygotowała koncert jubileuszowy w kościele pw. św. Bartłomieja w Gliwicach. Rozpocznie się w sobotę 20 listopada o godz. 19.00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich byłych i obecnych chórzystów, instrumentalistów, przyjaciół i sympatyków AZM na jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia działalności Zespołu. Szczególnie ciepło zapraszamy byłych i obecnych pracowników naszej Alma Mater. Podczas koncertu będzie można usłyszeć światowej sławy dzieło „Petite messe solennelle” Gioacchina Rossiniego – informuje Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej.

W koncercie wezmą udział Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej i Chór Mieszany KLASTER. Partie solowe wykonają: Anna Noworzyn (sopran), Dominikia Noskiewicz (alt), Piotr Brożek (tenor) i Jakub Borgiel (bas). Przy instrumentach zasiądą: Grzegorz Biegas (fortepian) i Daniel Strządała (organy).

Akademicki Zespół Muzyczny wykonuje muzykę klasyczną i rozrywkową, w swoim repertuarze ma również gospel. Występują w nim przede wszystkim studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Śląskiej, ale nie tylko – dołączyć do grupy może każdy, kto interesuje się muzyką. Zespołem dyryguje prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. W ciągu 25 lat działalności AZM zdobył wiele nagród na prestiżowych konkursach.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 18 listopada do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)

 

Stop przemocy!

baner

Widzisz przemoc lub jej doświadczasz? Przerwij ciszę, przyjdź na spotkanie, pomóż sobie i innym. W sobotę, 20 listopada, w PH Arena odbędzie się kolejne wydarzenie organizowane w ramach kampanii „Razem przeciw przemocy” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Podczas spotkania „Przerywamy ciszę – polne maki mają siłę” pomoc i wsparcie będą mogły uzyskać osoby doświadczające przemocy lub nie radzące sobie z negatywnymi emocjami.

Przemoc karmi się milczeniem, rozgrywa w zaciszu domowym, stanowi najpilniej strzeżoną tajemnicę rodzinną. Zamyka w cierpieniu osobę, która jej doznaje, a sprawcy umożliwia dalsze działanie. Każdy brak czy powstrzymanie się od reakcji, przyzwolenie czy usprawiedliwienie, umniejszenie czy zbagatelizowanie stosowania przemocy potęguje  poczucie siły i bezkarności osób stosujących przemoc. U osób doświadczających przemocy wzmacnia i utrwala poczucie bezsilności i bezradności. Dlatego wyraźmy sprzeciw wobec przemocy i razem przerwijmy ciszę jak makiem zasiał. Chrońmy siebie i najbliższych – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
W ramach wydarzenia, w którym mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, odbędą się warsztaty: „Temperatura temperamentu”, „Oddech zamiast złości”, „PrzeMOCne eMOCje” i  „Polne maki mają siłę”. Ponadto zaplanowano spotkania z psychologami, specjalistami i konsultantami z Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariuszem policji Komendy Miejskiej Policji i prawnikami kancelarii adwokackiej LIBRA. Organizator wydarzenia – OPS w Gliwicach – zapewnia poufność i anonimowość rozmów, swobodę wypowiedzi oraz możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności profesjonalistów.
Spotkania odbędą się w sobotę, 20 listopada, w godz. od 11.00 do 17.00 w Parku Handlowym Arena przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1.
Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać u koordynatorki kampanii Jadwigi Konopki-Chełmińskiej, pod nr. tel.: 32/300-01-11. (mf)