Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 listopada 2020 r.

// 17-11-2020

Sukcesy wspinaczy GTW w Mistrzostwach Śląska

bouldering

Bouldering, czyli wspinaczka bez asekuracji, był ostatnią konkurencją tegorocznych Mistrzostw Śląska rozgrywanych przed tygodniem na ścianie wspinaczkowej „Klif” w Tarnowskich Górach. Zawodnicy Akademii Wspinaczki GTW osiągnęli tam bardzo dobre wyniki i obronili swoje pozycje w klasyfikacji trójboju (wspinaczka na czas, trudność, bouldering) z zawodów w Arenie Gliwice.

Na podium boulderingu stanęli w Tarnowskich Górach: Bartosz Laskowski (1. miejsce, kat. dzieci), Michał Wojtanowski (2. miejsce, kat. dzieci) i Jakub Janicki (3. miejsce, kat. dzieci). Na 7. miejscu w kat. juniorek młodszych uplasowała się Martyna Kowalewska, awansując tym samym do finału.

Klasyfikacji generalnej trójboju w kat. dzieci przewodzi Michał Wojtanowski, tuż za nim plasuje się Jakub Janicki. Trenerem zawodników jest Tomasz Ciechanowski. Sekcję wspiera Miasto Gliwice.

Trzy nowe ulice w Gliwicach

z MSIP

W Żernikach i Ostropie powstały nowe ulice – Konstantego Wolnego, Wiklinowa i Trzcinowa. Nazwy korelują z nazwami innych ulic w tych okolicach.

Uchwały o nadaniu nazw nowym ulicom podjęli radni podczas październikowej sesji Rady Miasta. Oficjalnie funkcjonują od 13 listopada po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Nazwy są spójne z nazewnictwem przyjętym w okolicy, w której zostały nadane. W Żernikach powstała ul. Konstantego Wolnego, polskiego działacza narodowego. Ulica sąsiaduje m.in. z ulicami: Janiny Omańkowskiej – działaczki społecznej, Alfonsa Zgrzebnioka – działacza samorządowego, Michała Grażyńskiego – wojewody śląskiego i Jana Chryzostoma Paska – marszałka sejmiku.

Konstanty Wolny urodził się w 1877 r. w Bujakowie. Był adwokatem obrońcą w procesach politycznych i polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Już jako uczeń katowickiego gimnazjum męskiego wspólnie z Wojciechem Korfantym założyli w szkole tajne kółko gimnazjalistów polskich. Również z Korfantym działał w Towarzystwie Akademików, później w Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, któremu patronowała Narodowa Demokracja. Jako młody adwokat Konstanty Wolny zamieszkał z żoną w Gliwicach. Przy Rynku 14 prowadził kancelarię prawniczą. Był prezesem gliwickiego gniazda Towarzystwa Sportowego „Sokół”, prezesem Okręgu Gliwicko-Zabrskiego Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, sympatyzował z chórami śląskimi. W 1912 r. został wybrany do Rady Miejskiej w Gliwicach.

Za działalność propolską został aresztowany przed I wojną światową. Został uwolniony po interwencji polskich posłów w Berlinie. W 1920 r. nominacją Józefa Piłsudskiego objął stanowisko komisarza rządu dla Górnego Śląska, był jednym z trzech zastępców Korfantego, reprezentował Chrześcijańskie Zjednoczenie Ludowe. Konstanty Wolny kierował również zespołem opracowującym projekt śląskiej autonomii. W Polskim Komisariacie Plebiscytowym był zastępcą Korfantego oraz kierownikiem Wydziału Prawnego, członkiem Komisji Mieszanej w Katowicach, posłem do Sejmu Śląskiego i marszałkiem Sejmu Śląskiego I, II i III kadencji. Brał udział w rokowaniach w Genewie poprzedzających podpisanie polsko-niemieckiej konwencji o podziale Górnego Śląska. W 1935 r. Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji, do którego należał Konstanty Wolny zbojkotowało wybory do IV Sejmu Śląskiego, a Wolny wycofał się z życia politycznego. Zmarł w 1940 r. we Lwowie.

Z kolei w Ostropie powstały dwie nowe ulice: Trzcinowa i Wiklinowa. Znajdują się nieopodal ul. Nad Stawem. Obie nazwy korespondują z nazwą już istniejącej ulicy i nawiązują do flory stawów i zbiorników wodnych. (mf)

 

„Zielona” przyszłość jest tu

zielona radiostacja

Gliwice to jeden z liderów nowych technologii w Polsce. Tworzone w mieście nowoczesne rozwiązania znajdują praktyczne zastosowania w informatyce, robotyce, medycynie, lotnictwie i wielu innych dziedzinach. Dokonania te wspierają władze miasta, dostrzegając w przenikaniu się nauki i przemysłu kreatywnego nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i gospodarcze, lecz – w obliczu galopujących zmian klimatycznych – wielką szansę na lepsze jutro mieszkańców. I właśnie tzw. zielonej transformacji oraz zastosowaniu w niej sztucznej inteligencji (AI) poświęcony był gliwicki Skyhacks Business Weekend (13–15 listopada), wypełniony dyskusjami ludzi nauki i samorządności, inspirującymi spotkaniami biznesowymi i konkursami dla najlepszych programistów od AI i startupów. Wydarzenie – przewidziane pierwotnie w Arenie Gliwice – odbyło się ze względów bezpieczeństwa zdalnie, na platformie online.

Gospodarzem Skyhacks Business Weekend był prezydent Gliwic Adam Neumann. Uczestnikami – łączący się zdalnie naukowcy z kraju i zagranicy, politycy, przedstawiciele biznesu i branży IT, programiści i inżynierowie.

W Gliwicach nowoczesny biznes tworzony przez zdolnych absolwentów Politechniki Śląskiej rozwija ogromny potencjał i daje możliwości tworzenia kreatywnych rozwiązań oraz międzynarodowej współpracy w zakresie transferu technologii. To innowacyjne środowisko wspierane przez lokalny samorząd inspiruje do realizowania śmiałych przedsięwzięć naukowych i gospodarczych, zmieniających przyszłość tu i teraz, na naszych oczach – podkreślał możliwości Gliwic prezydent miasta Adam Neumann. Podczas inauguracji SBW przypomniał najważniejsze zmiany zachodzące w Gliwicach w ostatnich dekadach i nakreślił strategiczne cele miasta, akcentując znaczenie współpracy samorządu ze światem nauki, biznesu i przemysłu.

O potencjale Gliwic i Górnego Śląska, rozwijaniu projektu smart cities, elektromobilności i najważniejszych wyzwaniach związanych z zieloną transformacją regionu (od węgla w kierunku zielonej gospodarki przyszłości) dyskutowano podczas piątkowej sesji plenarnej online. Swoje projekty przedstawiały prelegentom m.in. dwie gliwickie spółki miejskie, będące partnerem wydarzenia – Śląska Sieć Metropolitalna i Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów.

Mówiliśmy o Gliwicach w kontekście rozwoju smart city, a więc o sieci szerokopasmowej i systemie miejskiego monitoringu, nowoczesnych technologiach w Strefie Płatnego Parkowania i sferze miejskiej reklamy świetlnej, wreszcie o analizach biznesowych dla samorządów. Obok wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie, dodatkowym wkładem Śląskiej Sieci Metropolitalnej w Skyhacks Business Weekend był udział w wydarzeniu mentora-specjalisty z dziedziny administracji i konfiguracji sieci lokalnych i rozległych – komentuje Agnieszka Olbrycht-Banach, prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Magdalena Budny, prezes zarządu gliwickiego Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów, mówiąc o aspektach zielonej transformacji zaprezentowała uczestnikom SBW m.in. projekt Centrum Edukacji Ekologicznej, realizowany we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach.

Obok wykładów, magnesem Skyhacks Business Weekend były rozłożone na trzy dni wielogodzinne konkursy: organizowany już po raz trzeci programistyczny AI/ML Hackathon oraz adresowany do młodych firm Business Hackathon.

W ramach maratonu programistów uczestnicy zmierzyli się z konceptem „Zielona transformacja i sztuczna inteligencja – razem dla planety”, znajdując za pomocą tzw. uczenia maszynowego inteligentne rozwiązania technologiczne dla wybranych wyzwań. Rozpatrywano m.in. problemy wskazane przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów („Co, oprócz paliw RDF, można zrobić z nadmierną ilością styropianu pochodzącego z rozpakowywanego sprzętu AGD czy styropianu budowalnego?”; „Jakie rozwiązania mają szansę zaistnieć w kontekście przetwarzania wielkich gabarytów, zwłaszcza mebli?”). Przedsiębiorczy i kreatywni rywalizowali z kolei o możliwość zaprezentowania swojego pomysłu i skonsultowania go z mentorami. Obydwa konkursy spinał piątkowy Innovation Day pod auspicjami firmy z branży IT, Plug and Play Tech Center Vienna.

Szewczyk „wykroi” trójki dla gliwiczan

Szymon Szewczyk rzuca piłka do kosza

Kiedy 6 marca tego roku trafiał w Gliwicach „trójkę” dającą zwycięstwo Anwilowi Włocławek nad GTK, zapewne nikt się nie spodziewał, że kilka miesięcy później trafi w to miejsce na stałe. Życie pisze jednak różne scenariusze. Szymon Szewczyk właśnie został zawodnikiem GTK Gliwice i podpisał kontrakt 1+1.

Tak utytułowanego zawodnika w Gliwicach jeszcze nie było. Szewczyk w ciągu 22 lat (!) dotychczasowej zawodowej kariery trzykrotnie zostawał mistrzem Polski (raz ze Stelmetem BC Zielona Góra i dwa razy z Anwilem Włocławek), mistrzem Słowenii z Olimpiją Ljubljana, dwukrotnie brązowym medalistą mistrzostw Polski (z BM Slam Stalą Ostrów Wlkp. i Anwilem) i dwukrotnie brązowym medalistą mistrzostw Niemiec (z Albą Berlin). Wśród otrzymanych nagród indywidualnych warto wspomnieć o MVP Superpucharu Polski w 2019 roku i tytule najlepszego debiutanta Bundesligi w 2003 roku.

Szewczyk to jednak nie tylko sukcesy w klubowej koszykówce. Przez wiele lat stanowił podporę reprezentacji Polski i był jej kapitanem, a w latach 2007, 2009 i 2011 wystąpił z nią na mistrzostwa Europy. Gdyby nie poważna kontuzja, razem z kadrą zagrałby także na EuroBaskecie w 2013 roku. W późniejszych latach brał jeszcze udział w kwalifikacjach do ME i po raz ostatni w kadrze Biało-Czerwonych wystąpił w 2016 roku.

Po 12 latach europejskich wojaży zdecydował się na powrót do ojczyzny. Pierwszym klubem był AZS Koszalin, do którego ściągnął go Igor Milicić. Drogi obu panów jeszcze się ponownie skrzyżują, ale zanim do tego dojdzie Szewczyk zagra w Stelmecie BC Zielona Góra i zdobędzie pierwszy tytuł mistrza Polski – nie licząc tych z czasów juniorskich. Po sezonie odejdzie jednak ze Stelmetu i zagra dla BM Slam Stali Ostrów, co zostanie uwieńczone brązowym medalem. Wreszcie zdecyduje się na przyjście do Anwilu Włocławek i współpracując z Miliciciem dwa razy zdobędzie medal z najcenniejszego kruszcu. Latem 2020 roku we Włocławku dojdzie jednak do sporych zmian, a w raz z erą Milicicia zakończyła się też era Szewczyka. Sam zawodnikiem miał latem kilka propozycji m.in. Legii Warszawa i Pszczółki Start Lublin, ale ostatecznie do podpisania kontraktu nigdzie nie doszło. Koszykarz skupił się na życiu rodzinnym, ale jednocześnie cały czas był w treningu, by być gotowym do powrotu na parkiet. 

Byłem już po słowie z innym klubem, ale kiedy okazało się, że temat nie może zostać sfinalizowany, wróciłem do tematu mojej gry w Gliwicach i wszystko potoczyło się błyskawicznie – przyznaje Szewczyk, który we wtorkowy wieczór stawi się na pierwszych zajęciach w Arenie. – GTK w ekstraklasie występuję dopiero czwarty sezon, ale cały projekt wywiera mocno pozytywne wrażenie. Wokół klubu działa kilka ambitnych oraz pracowitych osób i mam nadzieję, że razem zrobimy kolejny krok do przodu – zapowiada weteran ligowych parkietów, który po cichu liczy też na powrót kibiców. – Obiekt w Gliwicach wygląda bardzo dobrze i mam nadzieję, że kiedy w końcu uporamy się z pandemią, na trybunach zobaczę komplet widowni – dodaje.

Na współpracę z Szewczykiem cieszy się także trener Matthias Zollner. – To nadal jeden z najlepszych polskich zawodników na pozycjach podkoszowych. Ma za sobą wiele lat rywalizacji na europejskich parkietach wśród najlepszych, a to coś czego nikt inny w naszym młodym zespole nie miał możliwości okazji doświadczyć. Szymon posiada odpowiedni charakter i osobowość, by pomóc drużynie – podkreśla niemiecki szkoleniowiec. – Po odejściu Mateusza Szlachetki nasza kadra meczowa była dość wąska, dlatego cieszę się, że pozyskaliśmy tak wartościowego zawodnika – przyznaje trener GTK. 

Gliwiczanka trzecia we wspinaczce na czas

dziewczynki na podium

Udany debiut w reprezentacji Polski wspinaczy sportowych zaliczyła 14-letnia gliwiczanka Milena Ciechanowska. Na zawodach Pucharu Europy Juniorów we wspinaczce na czas, rozgrywanych 14 listopada w Tarnowie, zajęła 3 miejsce. Gratulacje!

Milena od dłuższego już czasu odnosi juniorskie sukcesy we wspinaniu na czas. Na co dzień szlifuje formę na Chwyciarni w Arenie Gliwice. Jej trenerem jest Marek Chłopaś reprezentujący klub Skarpa Bytom.

100 nowych drzew i ponad 14 tys. bylin ozdobi gliwickie drogi

Ul. Kolberga

W najbliższym czasie, na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, nasadzonych zostanie 14 360 bylin, m.in. proso rózgowate, bodziszek, miskant, jeżówka purpurowa, trzcinnik, czyściec wełnisty i rudbekia. Z kolei wiosną na ul. Płowieckiej zostanie nasadzonych 100 drzew.

Coraz trudniej w gliwickich pasach drogowych znaleźć puste i zaniedbane miejsce. Staramy się obsadzić krzewami lub przynajmniej bylinami każdą nadająca się do tego przestrzeń – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.
Rośliny ozdobią pasy drogowe ulic: Wybrzeże Wojska Polskiego, Partyzantów, Pionierów, Konarskiego, Tarnogórskiej, zbieg ulic: Perseusza i Bereniki, Perseusza i Kopernika, Perseusza i Wielkiej Niedźwiedzicy oraz Toszeckiej, Pionierów i Myśliwskiej, Akademickiej i Panewnickiej, a także rondo Błonie i ul. Pszczyńską i Portową.
Posadzone zostaną również drzewa. W miejsce koniecznych do wycinki ze względu na stan zdrowia (spróchnienia i choroby grzybowe) 50 klonów, przy ul. Płowieckiej zostanie nasadzonych 100 czeremch wirginijskich odmiany „Shubert”. Wiosną będą cieszyć oko pięknymi kwiatami, a w sezonie wegetacyjnym purpurowymi liśćmi. (mf)

Jak chronić swój majątek? Bezpłatne porady

plakat

28 listopada odbędzie się 11. edycja Dnia Otwartego Notariatu, największej akcji edukacyjnej organizowanej przez samorząd notarialny.

Tego dnia, w godzinach od 10.00 do 16.00 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych pozwalających lepiej chronić majątek. Porady będą prowadzone telefonicznie (32/205-05-08), mailowo (pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl) i za pośrednictwem mediów społecznościowych – poprzez czat, który będzie odbywał się podczas prowadzonej na żywo transmisji na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB.

Dzień Otwarty Notariatu jest organizowany przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych. Ma podnosić świadomość prawną obywateli poprzez informowanie m.in. o rodzajach umów, konsekwencjach podjętych decyzji, kwestiach związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego. (mf)

Jeden muzyk, jedna scena...

pianista podczas koncertu

...i jeden instrument. W piątek 20 listopada wystąpi gliwicki pianista i kompozytor Krzysztof Kobyliński. Występ będzie transmitowany na Facebooku.

Kobyliński jest obecnie jednym z najchętniej słuchanych jazzmanów według statystyk na popularnym serwisie Spotify. Czerpie inspiracje także z muzyki etnicznej i klasyki. Koncertuje na całym świecie, grając na dużych festiwalach i w kameralnych salach. W Gliwicach znany jest także jako animator życia kulturalnego, od lat zapraszając najciekawszych muzyków jazzowych (i nie tylko!) na festiwale Filharmonia i PalmJazz.

Transmisja koncertu rozpocznie się na Facebooku PalmJazzu o godz. 19.15. Wydarzenie zakończy tegoroczny festiwal PalmJazz.