Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 17 grudnia 2021 r.

// 17-12-2021

Platfoma SEKAP zostanie wygaszona

kobieta pracuje przy komputerze

W związku z wygaszaniem wojewódzkiej platformy SEKAP od 23 grudnia 2021 r. system SEKAP (wraz z platformą) będzie niedostępny. Wobec powyższego nie będzie możliwa komunikacja z urzędami i jednostkami za pomocą platformy SEKAP.

Cała komunikacja zostanie przerwana, nie będzie możliwości zalogowania się na skrzynkę ani pobrania pism. Załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną będzie możliwe za pomocą platformy ePUAP.

Kulturalny rozkład jazdy: 18–19 grudnia

banner

Malarstwo renesansowe na kinowym ekranie, wizyta „W królestwie rzeźby” i książkowe prezenty od gliwickich bibliotekarzy – to najmocniejsze punkty zbliżającego się weekendu w naszym mieście. Przypominamy także, że sporo kulturalnych atrakcje będzie na Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

sobota 18 grudnia

  • O godz. 11.00 dzieci do 12 lat stworzą na warsztatach „Glino-stworki”, a o godz. 13.00 młodzież zagłębi się w „Świat figur”. Warsztaty rzeźbiarskie są organizowane w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
  • W ramach Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego Rynku o godz. 16.00 rozpoczną się ekowarsztaty tworzenia ozdób świątecznych. Na scenie wystąpi zespół Pedro y Mari z brazylijską bossa-novą i Kapela Góralska Zbójnicy ze Szczyrku. Bawimy się do około godz. 19.00.

niedziela 19 grudnia

  • W klubie Spirala (Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, ul. Pszczyńska 85) od godz. 11.00 do 14.00 będzie odbywać się Gliwicka Giełda Płytowa.
  • Od godz. 16.00 do 19.00 warto zajrzeć na Rynek, gdzie trwa Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystąpi Orkiestra Dęta Ostropa, gospelowy zespół Sound i tancerze z gliwickiego zespołu Salake.
  • Między godz. 17.00 a 18.00 na scenie głównej Centrum Handlowego Forum (ul. Lipowa 1) mikołaj będzie rozdawał książkowe prezenty. Akcja Świąteczne Zaczytane Gliwice jest organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.
  • Na godz. 18.00 zapraszamy do Ibu (ul. Matejki 3). Koncert da grupa KSW 4 Blues.
  • „Rafael odkryty na nowo” to filmowa wystawa z popularnego cyklu „Sztuka na ekranie” w reżyserii Phila Grabsky’ego. Tytułowy Rafael to oczywiście Rafael Santi, autor słynnej „Madonny Sykstyńskiej”. Projekcja rozpocznie się o godz. 18.15 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

poza tym:

  • Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) zaprasza na spektakle „Dziki Wschód” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i „Królowa Śniegu” w reżyserii Przemysława Jaszczaka..
  • Do 13 lutego 2022 roku w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) można oglądać ekspozycję „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby I połowy XX w. na Górnym Śląsku”. W Czytelni Sztuki natomiast prezentowana jest wystawa fotograficzna – „Naga Portret i akt 1959–1966” Kazimiery Dyakowskiej. Można ją oglądać do 6 lutego 2022 roku.
  • W Filii nr 30 MBP w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) do końca grudnia można oglądać wystawę „Bomb(k)owe rękodzieło”.
  • Na zakończenie Roku Stanisława Lema SAR zaprasza na wystawę grafik inspirowanych twórczością pisarza. Można ją zwiedzać do końca grudnia.
  • W Centrum. 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) do 4 stycznia eksponowany jest komiks „110 lat ZPAP” Tomasza Bereźnickiego, a do 7 stycznia prezentowana jest wystawa malarstwa „Punkty czasu” Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

 

Wielki finał pięknej akcji

Wiceprezydent Śpiewok i dyrektor NIO przy choince

Zakończyła się ogólnopolska akcja Fundacji Onkologicznej Rakiety „Książka potrzebna od zaraz”. Książki, które podczas niej zebrano trafią do chorych, którzy najbliższe święta spędzą w szpitalu. W ramach akcji, dziś w ogrodzie Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach stanęła wielka choinka ozdobiona bombkami wykonanymi przez uczestników warsztatów organizowanych przez Fundację. W wydarzeniu wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok i przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak.

Święta Bożego Narodzenia to taki czas, który chcemy spędzać z najbliższymi, czas radości i odpoczynku od codziennej gonitwy. Szczególnie więc chcemy wspierać tych, którzy w tym wyjątkowym czasie z bliskimi być nie mogą. Cieszę się, że dzięki zorganizowanej przez Fundację Rakiety Onkologiczne akcji, uśmiech na twarzach a radość w sercach zagości także u osób odosobnionych od swoich rodzin, przebywających w szpitalach, chorych. Dużo zdrowia dla Państwa! Całej masy świątecznych cudów! A przedstawicielom Fundacji wytrwałości w czynieniu dobra –  mówił Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwice.

 

Przez dwa miesiące międzypokoleniowe drużyny przygotowywały ozdoby świąteczne, które 17 grudnia ozdobiły choinkę Fundacji Onkologicznej Rakiety i Miasta Gliwice. Świąteczne drzewo pojawiło się w ogrodzie Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

 

Zamieniliśmy dziesiątki styropianowych bombek w małe, świąteczne dzieła sztuki. Poruszyliśmy cały kraj, by zebrać ponad 80 tysięcy książek z dedykacjami dla chorych onkologicznie, którzy Święta Bożego Narodzenia spędzą w szpitalach. To są świąteczne cuda. Wspólne ubieranie choinki to symboliczne wsparcie chorych onkologicznie, pokazanie im, że jesteśmy z nimi, danie choć odrobinę otuchy w tym trudnym dla nich czasie. Święta to czas rodzinny, w dobie COVID-19 spędzanie go razem dla pacjentów jest niemożliwe. Dlatego chcemy wspólnie dać im choć trochę nadziei – mówi Maja Surowicz-Biłyj, prezes Fundacji Onkologicznej Rakiety.

W wydarzeniu, podczas którego strojono choinkę uczestniczyli przedstawiciele lokalnych społeczności, samorządu, firm i instytucji.

Bardzo nam miło, że tak wiele ludzi dobrej woli zaangażowało się w to przedsięwzięcie z myślą o osobach z chorobami nowotworowymi. Diagnoza onkologiczna i proces leczenia to dla chorych bardzo stresujące doświadczenie i szczególnie trudne wyzwanie, zwłaszcza w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Mamy nadzieję, że ta pięknie ozdobiona choinka i książkowe upominki sprawią trochę radości naszym pacjentom i dodadzą im otuchy – mówi prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Odbyła się także część artystyczna. Kolędowy repertuar zaprezentowała Anna Laskowska, uczennica 7. klasy SP w Chudowie i 1. klasy Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu, laureatka wielu festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych i uczestniczka programu „Szansa na sukces - Eurowizja Junior”.
Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Gliwice i Miejski Zarząd Usług Komunalnych. (mf)

 

 

 

 

 

 

Gliwiczanka Edyta Korzec Przyjacielem Rodziny

Edyta Korzec odbiera nagrodę

Laureatką tegorocznej edycji konkursu „Przyjaciel Rodziny 2021” została Edyta Korzec, która wraz z mężem Andrzejem prowadzi Rodzinny Dom Dziecka w Gliwicach. Do wyróżnienia panią Edytę zgłosiło miasto. Gratulacje, pani Edyto!

Organizatorem konkursu jest Zarząd Województwa Śląskiego wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Katowicach. Tytuł „Przyjaciel Rodziny” otrzymują osoby zasłużone dla regionalnej polityki prorodzinnej, które prowadzą lub prowadziły efektywne działania na rzecz rodzin.
Dla nas ważne jest dziecko. Każde, które do nas przychodzi zmienia nasz świat i wnosi coś nowego, o każde się troszczymy i staramy się wspierać. Rodzicielstwo samo w sobie to ogromne wyzwanie, któremu  wraz z mężem na co dzień stawiamy czoła. Rodzicielstwo zastępcze to ciężka praca uwieńczona radością i uśmiechem naszych dzieci. Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni w konkursie. To wyróżnienie potwierdza sens organizowania kolejnych Rodzinnych Domów Dziecka, które dadzą dzieciom pozbawionym opieki biologicznych rodziców szansę na normalne życie wśród ludzi, którzy o nie dbają, mają dla nich czas i wskażą właściwą drogę w życiu. Ta nagroda to piękna gloryfikacja dla wszystkich form pieczy zastępczej, nie tylko zawodowej. Tym razem ja otrzymałam to wyróżnienie, lecz zapewniam, że wszystkie rodziny trudzące się tym fachem zasługują na owację. Dziękujemy za wsparcie miastu Gliwice i pracownikom Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach, lokalnej społeczności, wszystkim placówkom oświatowym w dzielnicy Sośnica, a szczególnie Szkole Podstawowej nr 14, Parafii Świętego Jacka w Gliwicach oraz byłym i obecnym radnym – bez tej pomocy nie byłoby naszego Rodzinnego Domy Dziecka – mówi Edyta Korzec.

Dom pełen ciepła i wsparcia

Edyta i Andrzej Korzec rodzicami zastępczymi już od sześciu lat. W tym  czasie wychowali w sumie 11 dzieci w wieku od 0 do 17 lat. Rodzinny Dom Dziecka utworzyli w 2021 r. W mieszkaniu przekazanym i wyremontowanym przez miasto z pełnym zaangażowaniem i empatią sprawują pieczę zastępczą nad ośmiorgiem dzieci. Mają czworo własnych dzieci, z czego troje jest już dorosłych.

Rodzina państwa Korzec to bardzo otwarci, przyjaźni, serdeczni i kochający ludzie, którzy dbają o siebie nawzajem i chętnie dzielą się wszystkim, co mają. Państwo Korzec potrafią sprostać zadaniom stawianym przed rodzicami zastępczymi, są zaangażowani w pomoc dzieciom przyjętym w pieczę. Dzieci przebywające w tej rodzinie podkreślają, że zawsze mogą liczyć na wsparcie i poradę, czują się w rodzinie państwa Korzec ważne i kochane  – mówi Julian Jasiński, dyrektor Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach.

Tworzenie Rodzinnych Domów Dziecka wpisuje się w Miejski Program Rozwoju Pieczy Zastępczej dla Miasta Gliwice na lata 2019-2021. Na rzecz Gliwic działa już kolejna tego typu forma pieczy zastępczej, w 2022 r. powstaną następne.

Rodzinny Dom Dziecka to jedna z najlepszych form pomocy dzieciom i rodzinom w kryzysie. Cieszymy się, że inicjatywa została doceniona. Gratulujemy też państwu Korzec wyróżnienia i dziękujemy za ogromne zaangażowanie w Rodzinny Dom Dziecka i codzienną opiekę nad dziećmi wymagającymi szczególnej uwagi, ciepła i troski. To z pewnością wielkie wyzwanie, ale też szansa dla tych dzieci na szczęśliwe dzieciństwo i satysfakcjonujące dorosłe życie, na nawiązanie prawidłowych relacji społecznych i uporania się ze swoimi problemami z przeszłości – mówi Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Samorząd Miasta Gliwice szczególną troską otacza rodziny zastępcze

Miasto udziela wsparcia dzieciom umieszczonym w pieczy zastępczej, rodzicom zastępczym, Rodzinnym Domom Dziecka i rodzicom biologicznym, którzy starają się o odzyskanie pełni praw rodzicielskich. Potrzebę troski o bezpieczeństwo materialne rodzin zastępczych i dzieci miasto traktuje bardzo poważnie, dlatego udostępnia lokale mieszkalne rodzinom, które chcą stworzyć zawodową rodzinę zastępczą. Każda rodzina otrzymuje też wsparcie Koordynatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej lub innego pracownika wyznaczonego przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. W ramach pomocy finansowej, na którą wnioski składane są w Ośrodku Pomocy Społecznej rodziny zastępcze mogą liczyć na: pokrycie kosztów utrzymania każdego dziecka przyjętego do rodziny zastępczej, dodatek za opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi, dofinansowanie do wypoczynku, pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka, środki na utrzymanie lokalu mieszkalnego, pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnego remontu.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności zawodowych rodzin zastępczych można znaleźć w Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny (ul. Generała Władysława Sikorskiego 134, tel. 32/335-41-37; https://rodzinazastepcza.gliwice.pl). (mf)

 

Znalezisko przy obwodnicy w ewidencji zabytków

Betonowa podstawa stanowiska niemieckich stacjonarnych baterii przeciwlotnicznych z czasów II wojny i tablica informacyjna

Betonowa podstawa stanowiska niemieckich stacjonarnych baterii przeciwlotnicznych z czasów II wojny światowej, odkryta podczas budowy zachodniej obwodnicy Gliwic, została wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach dołączył betonową podstawę stanowiska przeciwlotniczego do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako archeologiczny zabytek lądowy.
Jest to pozostałość po niemieckim systemie obrony przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej, która została odsłonięta w pobliżu skrzyżowania z ul. Rybnicką, podczas budowy obwodnicy zachodniej (na odcinku od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej). Na tym terenie odkryto też elementy innych artefaktów, m.in. fragmenty porcelanowych filiżanek, które znajdują się aktualnie w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Przy eksponatach, które obecnie zlokalizowane się w pobliżu skrzyżowania z ul. Rybnicką, umieszczono tablicę informacyjną opisującą  m.in. historię powstania obiektów. (ZDM/mf)

 

Uwaga kierowcy, utrudnienia na Toszeckiej

znak drogowy

W sobotę, 18 grudnia, o godz. 6.00 rozpocznie się remont kolejnego odcinka ul. Toszeckiej. Tymczasowo obowiązywać będzie ruch wahadłowy, kierowany – informuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA., wykonawca inwestycji.

Jeżeli wszystko przebiegać będzie zgodnie z planem, prace na tym odcinku powinny zakończyć się jeszcze w tym samym dniu. W przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych termin rozpoczęcia prac ulegnie zmianie.  (mf)

 

Zwycięzcy Ligi Mistrzów w Arenie Gliwice

zapowiedź spotkania Zaksy Kędzierzyn Koźle i Cucine Lube Civitanova 12 stycznia 2022 roku w Arenie Gliwice

Za mniej niż miesiąc, 12 stycznia, w meczu siatkarskiej Ligi Mistrzów Arena Gliwice gościć będzie dwóch ostatnich triumfatorów siatkarskiej Ligi Mistrzów. Obrońca trofeum – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmie dwukrotnego zwycięzcę w elitarnych rozgrywkach – Cucine Lube Civitanova. 17 grudnia powinna ruszyć sprzedaż biletów na to spotkanie.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdominowała poprzednią edycję siatkarskiej Ligi Mistrzów. Zespół z Kędzierzyna-Koźla do elitarnych rozgrywek przystępuje zatem w roli obrońców trofeum. ZAKSA już w fazie grupowej europejskich pucharów zmierzy się ze światową czołówką. W siatkarskiej „grupie śmierci" obok polskiego zespołu znalazły się OK Merkur Maribor, Lokomotiw Nowosybirsk i Cucine Lube Civitanova. To właśnie reprezentujący włoską Serie A Mistrz Italii będzie rywalem, z którym kędzierzynianie zmierzą się w Arenie Gliwice. Przed nami zatem starcie dwóch drużyn, które w ostatnich latach zdobywały puchar zwycięzcy Ligi Mistrzów. Biancorossi sięgali po to trofeum dwukrotnie, w latach 2002 i 2019, kędzierzynianie natomiast w 2021 roku (w 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 rozgrywki zostały wstrzymane bez wyłaniania zwycięzcy).

To nie pierwszy raz, kiedy Arena Gliwice będzie gościć siatkówkę na najwyższym poziomie. Przypomnijmy, że pierwszym meczem siatkarskim rozgrywanym w tym nowoczesnym obiekcie było właśnie spotkanie fazy grupowej Ligi Mistrzów z udziałem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (w 2019 roku), kiedy to polski zespół podejmował… Cucine Lube Civitanova. Już za niespełna miesiąc Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Cucine Lube Civitanova swoją grą ponownie przyciągną do Areny fanów siatkówki.

 – Bardzo się cieszymy, że razem z Miastem Gliwice i Areną Gliwice  możemy ponownie organizować to wielkie wydarzenie. Dla nas to kontynuacja dobrej współpracy z miastem i przedstawicielami Areny Gliwice. Współpracy, którą rozpoczęliśmy trzy lata temu, kiedy to ZAKSA jako pierwszy siatkarski zespół w Polsce i Europie stanęła przed okazją sprawdzenia się i przetestowania tego nowoczesnego obiektu. Teraz do Gliwic przyjeżdżamy w nieco innej sytuacji, przywozimy ze sobą  najcenniejsze trofeum, jakie można zdobyć w klubowej siatkówce – Puchar Ligi Mistrzów. Występujemy tutaj w roli obrońcy tytułu i dla nas to wielkie wydarzenie, ale przede wszystkim też promocja polskiej siatkówki klubowej na arenie międzynarodowej. Już w styczniu czeka nas mecz na szczycie, walka o pozycję lidera w grupie C. Myślę, że okazja zobaczenia dwóch ekip, które w ostatnich latach wygrywały w zmaganiach Ligi Mistrzów, dla każdego fana siatkówki nie tylko w  regionie, ale i w Polsce, jest czymś wyjątkowym. Dla nas to również szansa na promocję kędzierzyńskiej siatkówki i zaprezentowanie się nie tylko w regionie, ale również szerszej publiczności. Stąd, chcąc dać szansę zobaczenia spotkania większej liczbie kibiców, nasza wspólna decyzja o rozegraniu tego meczu właśnie w Gliwicach – przyznał prezes ZAKSA S.A. Sebastian Świderski.

– Przed nami kolejne, sportowe emocje w Arenie Gliwice i świetna okazja, by potwierdzić, że ten obiekt świetnie nadaje się do organizacji rozgrywek najwyższej, światowej rangi. Współpraca z zespołem Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle od samego początku układa nam się doskonale i wiem, że podobnie będzie tym razem. To niezwykły prestiż gościć u siebie aktualnego zwycięzcę Ligi Mistrzów, dlatego cały zespół Areny już dzisiaj intensywnie pracuje, by organizacja styczniowego meczu przebiegła bez zarzutu. Liczymy, że trybuny wypełnią się kibicami, głodnymi prawdziwego sportowego spektaklu – ocenił Paweł Chomentowski, wiceprezes spółki Arena Operator, zarządzającej Areną Gliwice.

Mecz Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn- Koźle z Cucine Lube Civitanova w Arenie Gliwice przewidziano 12 stycznia 2022 roku o godz. 18.00. W piątek 17 grudnia powinna rozpocząć się sprzedaż biletów na to spotkanie m.in. za pośrednictwem portalu EVENTIM.

Świąteczne zmiany w komunikacji

autobus

W kresie świąt oraz Bożego Narodzenia i Nowego Roku zmieni się rozkład jazdy komunikacji organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Warto zapoznać się ze zmianami.

W okresie zimowej przerwy świątecznej w szkołach (od 23 do 31 grudnia), nauki zdalnej w szkołach (20-22 grudnia i 3-5 stycznia), świąt Bożego Narodzenia (od 25 do 26 grudnia), Nowego Roku (1 stycznia 2022 r.) oraz Święta Trzech Króli (6 stycznia 2022 r.) komunikacja organizowana przez ZTM będzie funkcjonowała według zmienionych zasad:

 

20-23 grudnia 2021 r. (poniedziałek-czwartek)
Na liniach będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne / niewakacyjne).

 

24 grudnia 2021 r. (piątek - Wigilia Bożego Narodzenia)
Na liniach ZTM obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne w soboty, z uwzględnieniem wcześniejszych zjazdów na liniach autobusowych  w godzinach od 16.00 do 18.00 (zgodnie
z założeniami rozkładów jazdy poszczególnych linii) oraz z uwzględnieniem następujących wyjątków:
Linie autobusowe:
– na liniach nr: 232 i 250 obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne
w soboty, z wcześniejszymi zjazdami w godzinach od 13.00 do 14.00;
– na linii nr 288 obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne w dni robocze z wcześniejszymi zjazdami w godzinach od 16.00 do 18.00.
W nocy z 24 na 25 grudnia dla linii nocnych, które rozpoczynają kursowanie przed godz. 24.00 obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne soboty, natomiast dla linii rozpoczynających kursowanie po godz. 24.00 rozkłady jazdy ważne w święta szczególne lub w Boże Narodzenie (pierwsze święto) - dotyczy linii nr: 60N, 194N, 692N i 840N.

 

25 grudnia i 26 grudnia
Będą bowiązywały rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta (niewakacyjne), z uwzględnieniem następujących wyjątków:
– zawieszone zostanie funkcjonowanie linii nr: 71, 232, 250, 676;
– według rozkładów jazdy ważnych w święta szczególne będą kursowały linie nr: 6, 8, 32, 41, 58, 59, 156, 186, 194, 259, 617, 677, 692, 699, 840;
– według rozkładów jazdy ważnych w niedziele niehandlowe i święta
(poza wakacjami) będą kursowały linie nr: 850;

 

27-30 grudnia
Będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne i niewakacyjne).

 

31    grudnia
Będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w soboty, z wcześniejszymi zjazdami
na liniach w godzinach od 18.00 do 20.00 (zgodnie
z założeniami rozkładów jazdy poszczególnych linii) oraz z uwzględnieniem następujących wyjątków:
– na liniach nr: 232 i 250 będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne
w soboty, z wcześniejszymi zjazdami w godzinach od 18.00 do 20.00;
– na linii nr 288 obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne
w dni robocze, z wcześniejszymi zjazdami w godzinach od 18.00 do 20.00.
W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia dla autobusów linii nocnych rozpoczynających kursowanie przed godz. 24.00 będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w Sylwestra, natomiast dla linii rozpoczynających kursowanie po godz. 24.00 rozkłady ważne w święta szczególne lub w Nowy Rok. Dotyczy to linii nr: 60N, 194N, 692N i 840N.

 

1    stycznia 2022 r.
Będą obowiązywały rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta (niewakacyjne), z uwzględnieniem następujących wyjątków:
– zawieszone będzie funkcjonowanie linii nr: 71, 232, 250, 676;
– według rozkładów jazdy ważnych w święta szczególne będą kursowały linie nr: 6, 8, 32, 41, 58, 59, 156, 186, 194, 259, 617, 677, 692, 699, 840;
– według rozkładów jazdy ważnych w niedziele niehandlowe i święta
(poza wakacjami) będą kursowały linie nr: 850;

 

3-5 stycznia 2022 r.
Obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne / niewakacyjne).

 

6 stycznia 2022 r.
Obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta (niewakacyjne), z uwzględnieniem następujących wyjątków:
– zawieszone będzie funkcjonowanie linii nr: 232 i 250;
– według rozkładów jazdy ważnych w niedziele niehandlowe i święta
(poza wakacjami) będą kursowały linie nr: 850.

 

7 stycznia 2022 r.
Obowiązywały będą rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne / niewakacyjne).
Więcej informacji na ten temat w poniedziałek  20 XII będzie można znaleźć na ten temat na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego. (mf)

 

Na co Gliwice wydadzą pieniądze w 2022 roku?

Grafika z napisem Budżet Miasta 2022

Na wczorajszej sesji Rady Miasta uchwalony został budżet Gliwic na 2022 rok. W związku z trudną sytuacją ekonomiczno-gospodarczą, w jakiej znalazły się polskie samorządy, miejskie finanse trzeba wyjątkowo mocno trzymać w ryzach. Program inwestycyjny musiał wyhamować, ale Gliwice wciąż mają środki na realizację wielu ważnych i potrzebnych zadań. Największą inwestycją jest budowa nowoczesnego Centrum Przesiadkowego.

Na przyszłoroczny budżet silnie oddziaływać będzie inflacja. Rosną ceny energii, paliw, gazu, koszty pracy, usług i materiałów, więcej trzeba zapłacić za funkcjonowanie miasta, z dnia na dzień drożeją inwestycje. Za te same kwoty, co wcześniej, można zrobić mniej. Wydatki rosną, a wpływy do budżetu maleją.

Trudną sytuację samorządów pogłębiają zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Zmniejszają się dochody do budżetu z podatku dochodowego płaconego przez mieszkańców, a jest to najważniejsze źródło dochodów własnych miasta. Brakuje jednocześnie rozwiązań, które w pełni rekompensowałyby gminom straty z tego tytułu. Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że w Gliwicach łączny ubytek z PIT-ów do 2034 roku przekroczy 800 mln zł.

W tym szczególnym czasie władze miasta musiały podjąć trudne decyzje, m.in. ograniczyć plan przyszłorocznych wydatków, zwaloryzować stawki podatku od nieruchomości, obniżyć ilość i jakość niektórych usług świadczonych dla mieszkańców. Wyjątkowo żmudne prace nad budżetem przyniosły spodziewane efekty – miasto ma zapewnioną płynność finansową.

Nasze miasto, podobnie jak inne polskie gminy, znalazło się w zupełnie nowej sytuacji, która wymaga nieco innego spojrzenia na finanse w najbliższych latach. Musimy przede wszystkim bezpiecznie przejść przez okres kryzysowy, zachować stabilność miejskich finansów i utrzymać dobre warunki do budowania potencjału ekonomicznego Gliwic i dalszego dynamicznego rozwoju po przejściu przez obecny trudny czas – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic. – W świetle ograniczania dochodów samorządów spowodowanych przez Polski Ład, niedofinansowania niektórych zadań zlecanych przez rząd, rosnącej inflacji i niestabilnej sytuacji na rynku globalnym, musieliśmy oczywiście szukać oszczędności, ograniczyć wydatki i utrzymać budżet w ryzach. W Gliwicach, mimo trudnej sytuacji, nadal mamy pieniądze na realizację wielu potrzebnych miastu przedsięwzięć – dodaje prezydent.

Gliwicki budżet zakłada wpływy i wydatki na relatywnie wysokim poziomie w porównaniu z wieloma innymi gminami. Dochody Gliwic mają w przyszłym roku wynieść ponad 1,5 mld zł, a wydatki szacowane są na ponad 1,7 mld zł. Deficyt zostanie sfinansowany wolnymi środkami oraz przychodami z kredytów.

Na co wydane zostaną pieniądze? Najwięcej, bo ponad ¼ wydatków przeznaczono na oświatę i wychowanie. W łącznej kwocie ponad 460 mln zł są przede wszystkim pieniądze na bieżące finansowanie placówek wraz z pensjami nauczycieli, a także na inwestycje w szkołach czy przedszkolach. Relatywnie duże wydatki, przekraczające 260 mln zł, przewidziano w grupie zadań dotyczących transportu, w tym na kontynuowanie budowy Centrum Przesiadkowego, komunikację publiczną, utrzymanie i remonty dróg oraz chodników. Ponad 240 mln zł pochłonąć ma gospodarka mieszkaniowa, w tym m.in. budowa nowych budynków mieszkalnych. Na więcej niż 200 mln zł oszacowano również potrzeby w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, dotyczące np. utrzymania porządku i czystości w mieście, odśnieżania, oświetlenia ulic oraz placów i dróg, dalszej modernizacji kanalizacji deszczowej.

Miasto będzie w 2022 roku realizować wiele potrzebnych inwestycji. Jedne wykonane zostaną w całości z pieniędzy miasta, a inne przy wsparciu z funduszy zewnętrznych. W obecnej sytuacji Gliwice jeszcze bardziej intensywnie poszukiwać będą możliwości dofinansowania zadań z różnych źródeł.

Wśród planowanych na 2022 rok przedsięwzięć, które się rozpoczną lub będą kontynuowane, znalazły się m.in.:

  • kontynuacja budowy Centrum Przesiadkowego,
  • budowa odcinka  zachodniej obwodnicy miasta od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego,
  • kontynuacja rozbudowy odcinka ul. Ziemięcickiej wraz z budową wiaduktu nad terenem kolejowym,
  • kontynuacja budowy połączenia ul. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską,
  • kontynuacja budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kujawskiej od wiaduktu A1 do mostu nad rzeką Kłodnicą,
  • budowa mieszkań pomiędzy ul. Kujawską, św. Jacka, Górną i Samotną, przy ul. Opolskiej, przy ul. Dworskiej, pomiędzy ul. Dworską i Zbożową oraz pomiędzy ul. Dolną a Rymera,
  • budowa nowego miejskiego szpitala – pod warunkiem otrzymania dofinansowania zewnętrznego,
  • modernizacja targowiska przy ul. Lipowej,
  • stworzenie obiektu gastronomicznego w miejscu „Okrąglaka” na placu Grunwaldzkim,
  • budowa wodnego placu zabaw w parku Chopina,
  • budowa siłowni zewnętrznej przy ul. Jasnej z urządzeniami ze zmiennym obciążeniem,
  • kontynuacja przebudowy zabytkowego budynku przy ul. Ziemowita na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej,  
  • kontynuowanie budowy przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 przy ul. Okrzei oraz rozpoczęcie budowy przedszkola przy ul. Elsnera 25 w Szkole Podstawowej nr 13,
  • modernizacja boisk w Szkole Podstawowej nr 2,
  • budowa inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej na terenie miasta Gliwice (w tym stworzenie aplikacji do zarządzania systemem wód opadowych i informatycznego systemu danych oraz zakup urządzeń pomiarowych),
  • budowa zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka wraz z jego zagospodarowywaniem rekreacyjnym,
  • zazielenianie terenu przy zbiornikach retencyjnych pomiędzy ul. Bojkowską a ul. Toruńską (nasadzenie około: 100 drzew, 400 krzewów, 2600 bylin) oraz przy ul. Elsnera (nasadzenie około: 15 drzew, 400 bylin, 20 pnączy),
  • budowa remizy strażackiej dla Ochotniczej Straży Pożarnej Brzezinka.

W 2022 r. rozpoczną się także przygotowania do realizacji różnych przedsięwzięć – planowane jest wykonanie dokumentacji projektowych dotyczących np. budowy nowego obiektu żłobkowo-przedszkolnego przy ul. Dworskiej czy modernizacji zabytkowego kompleksu budynków Radiostacji Gliwice wraz z opracowaniem projektu stałej wystawy muzealnej w tym kompleksie.

Magia Świąt na Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym

Rynek pdoczas Jarmarku z drona

Na Rynku jest pięknie! W drewnianych domkach kupieckich znajdziecie między innymi wyjątkowe rękodzieło – w sam raz pod choinkę – a także oryginalne ozdoby świąteczne – idealne na choinkę. Jarmark kusi także świątecznymi smakołykami i aromatem grzanego wina. 18 i 19 grudnia zapraszamy Was na wydarzenia specjalne – przygotowaliśmy artystyczne warsztaty, koncerty i pokaz tańca irlandzkiego.

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 12.00 a 18.00, a w soboty i niedziele do godz. 19.00. Przez cały ten czas można pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej – zdobionej w stylu retro. Tegoroczny Jarmark potrwa do 26 grudnia. Miasto Gliwice zaprasza!

sobota 18 grudnia

O godz. 16.00 rozpoczną się ekowarsztaty. Razem spróbujemy zrobić zimowe miasto w słoiku, będzie też okazja nauczyć się tworzyć filcowe zabawki oraz świąteczne breloki i bransoletki. W sam raz na prezent!

Rozgrzejemy się także brazylijską bossa-novą z zespołem Pedro y Mari. Dla miłośników folkowych klimatów wystąpi Kapela Góralska Zbójnicy ze Szczyrku.

niedziela 19 grudnia

Między godz. 9.00 a 10.30 radio RMF FM rozda kilkaset drzewek w ramach akcji „Choinki pod choinkę”. Kto pierwszy, ten lepszy!

Po południu na scenie wystąpią Orkiestra Dęta Ostropa i gospelowy zespół Sound. Niesamowity pokaz tańca irlandzkiego da gliwicki zespół Salake. Uczestnikom Jarmarku będą także towarzyszyć Kowalski, Rico, Szeregowy oraz Skipper, czyli Pingwiny z Madagaskaru! Wielkie maskotki będą bawić się z dziećmi przez cały czas trwania imprezy.

W niedzielę przekażemy sobie także Betlejemskie Światło Pokoju i złożymy świąteczne życzenia. Malutki płomień odpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przemierza cały świat, niosąc ludziom znak zrozumienia i pojednania pomiędzy narodami. Do Gliwic przywożą go harcerze. Podczas Jarmarku na Rynku płomień zostanie uroczyście przekazany władzom miasta.

Warsztaty rzeźbiarskie w Muzeum w Gliwicach

kolaż rzeźb

Nie mogło być inaczej! Najnowsza wystawa czasowa Muzeum w Gliwicach, współorganizowana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pt. „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” to świetna okazja, by zrealizować warsztaty rzeźbiarskie!

Dzieci, a także młodzież i dorośli, mają teraz możliwość sprawdzenia się w roli… rzeźbiarza! Od grudnia do lutego odbywać się będą spotkania – po dwa w każdym miesiącu, które wprowadzą nas w różne techniki rzeźbiarskie, spróbujemy też pracy w rozmaitym materiale (glina, gips, masa solna, papier). Zajęcia poprowadzi Wojciech Grzywaczyk, artysta plastyk, przed którym ta dziedzina działalności artystycznej nie ma absolutnie żadnych tajemnic.

Pierwsze spotkanie dla najmłodszych rzeźbiarzy pt. „Glino-stworki” odbędzie się już w sobotę, 18 grudnia w Willi Caro o godz. 11.00. Podczas warsztatów zaznajamiać się będziemy z właściwościami gliny. Jaki ma kolor, jaką konsystencję? Czy łatwo zrobić z niej rzeźbę? Wspólnie się o tym przekonamy – spróbujemy stworzyć nasze własne fantastyczne zwierzątka z gliny i… patyczków!

Z kolei młodzież i dorośli tego samego dnia, o godz. 13.00 w ramach spotkania pt. „Świat figur” poznają odpowiedź na pytanie, czy wykorzystując patyki, sznurki, bandaże gipsowe i sam gips można stworzyć pełnoplastyczną rzeźbę oraz na czym polega technika gipsu z narzutu? Sprawdzimy w teorii i… praktyce! Serdecznie zapraszamy, może dzięki grudniowym warsztatom stworzymy dla kogoś bliskiego prawdziwy artystyczny prezent od serca? Do zobaczenia!

Koszt udziału w warsztatach to 1 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Zaczytaj się na Święta

mikołaj na ławce

Dla kogo z Was najlepszym prezentem pod choinkę jest książka? Specjalnie dla „zaczytanych” niespodziankę na Boże Narodzenie wyczarują Święty Mikołaj i jego Elfy oraz… gliwiccy bibliotekarze, oczywiście!

Co trzeba zrobić, żeby w niedzielę 19 grudnia zostać obdarowanym przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach? Między godz. 17.00 a 18.00 zameldować się na scenie głównej w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1) i rozwiązać zagadkę ze świątecznego koła fortuny. Wszystkie upominki, jak na bibliotekę przystało, będą książkowe. Literackie historie w sam raz na Święta!

Uwaga! Święty Mikołaj i jego Elfy przed Świętami mają pełne ręce roboty, dlatego na spotkanie w Gliwicach przygotują ograniczoną liczbę książek. W prezentowym worku znajdzie się 100 tytułów dla dzieci i 100 książek dla dorosłych. Kto pierwszy, ten lepszy!

Mamy świąteczny przebój

cała grupa

Nie „Last Christmas” i nie „Jingle Bells”, ale „Ach i och – Gliwicka Pastorałka” to nasz hit na nadchodzące Boże Narodzenie. 18 grudnia na YouTube’ie będzie miała premierę cała płyta kolęd i pastorałek, które przygotowali młodzi artyści z Sośnicy.

Projekt został zrealizowany w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Najpierw odbyły się warsztaty wokalno-instrumentalne w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.

Pierwotnie projekt warsztatów nie przewidywał wydania płyty, a jedynie koncert finałowy, jednak sytuacja roku 2021 związana z COVID-19 była na tyle nieprzewidywalna, że od początku spotkań edukacyjnych dzięki zaangażowaniu prowadzących, a przede wszystkim dzięki entuzjazmowi i aktywnej postawie muzykujących dzieci i młodzieży było wiadomo, że na koncercie nie może się skończyć – mówi ks. Marek Ludwig, nauczyciel katecheta w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach.

Materiał na płytę został nagrany w Domu św. Jacka w Sośnicy – wyjątkowym miejscu spotkań na kulturalnej mapie Gliwic. Na płytę składa się sześć utworów, w tym „Ach i och – Gliwicka Pastorałka”, do której słowa napisali młodzi sośniczanie, a muzykę skomponował Konrad Kuchciak, odpowiedzialny za aranżację, produkcję muzyczną i – wraz z Kamilem Milczarkiem – współprowadzący warsztaty.

Dwa koncerty dla rodziców i przyjaciół dzieci zaangażowanych w nagranie płyty odbyły się 12 grudnia w Domu św. Jacka w Sośnicy. Jednego z tych występów wysłuchał między innymi Adam Neumann, prezydent Gliwic. Krążek swoją oficjalną premierę będzie miał na Jarmarku Sośnickim 18 grudnia. Od tego dnia cały album będzie dostępny na YouTube’ie: https://linktr.ee/gliwickapastoralka.