Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach –17 czerwca 2022 roku

// 17-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Kulturalny rozkład jazdy: 17–19 czerwca

banner ze zdjęciami

Czerwcowy weekend będzie obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. Szczególnie polecamy uwadze wyjątkowy koncert grup Bastarda i Holland Baroque.

piątek 17 czerwca

  • O godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria wystąpi trio Bastarda i Holland Baroque. Będzie to premiera ich najnowszej płyty – „Minne”.

sobota 18 czerwca

  • Między godz. 10.00 a 12.30 w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 25) rozpoczną się warsztaty dla kobiet „Blisko Siebie”.
  • Filmy Jima Jarmuscha nadal w kinie Amok. O godz. 18.00 publiczność zobaczy komediodramat „Noc na ziemi”, a o godz. 20.15 rozpocznie się projekcja dramatu psychologicznego „Truposz” z Johnnym Deppem w roli głównej.
  • Od godz. 19.00 do 1.00 ruiny teatru Victoria będę miejscem kolejnego silent disco, czyli cichej dyskoteki. Tym razem bawimy się w rytmie: retro disco, electronic & alternative dance, latino.

niedziela 19 czerwca

  • O godz. 12.00 na tarasie Willi Caro rozpocznie się pierwszy w tym roku Otwarty Salon Muzyczny. Zespół Muzyki Salonowej Eleganza wykona między innymi utwory Johanna Straussa.
  • O godz. 16.15 kino Amok wyświetli film familijny „Comedy Queen” w reżyserii Sanny Lenken. To film, podczas którego w jednej minucie parskacie śmiechem, a w kolejnej zalewacie się łzami.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Spektakl jak terapia

próba na scenie

„5:00 UA” opowiada o przeżyciach kobiet, które doświadczyły wojny w Ukrainie. Spektakl powstał w ramach rezydencji kilkunastu artystek i 23 czerwca zostanie zaprezentowany w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

„5:00 UA” to godzina rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W przedstawieniu splatają się osobiste opowieści ukraińskich artystek, które były świadkami, a czasem ofiarami, wielu wojennych traum. Siła tej wypowiedzi jest ogromna.

To performatywna wypowiedź z elementami teatru fizycznego, śpiewu, wykorzystująca technikę verbatim – monolog uczestniczek spektaklu, w którym analizują one swoją drogę z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia przed wojną, którą Rosja rozpętała Ukrainie. Kobiety tworzą chór, który komentuje i oddaje uczucia związane z wymuszoną wojenną drogą i nagłą, tragiczną zmianą w życiu bohaterek spektaklu. Większa część literackiej podstawy spektaklu „05:00 UA” została napisana przez jej uczestniczki, które są przedstawicielami sztuk performatywnych na Ukrainie – wyjaśnia Yuliia Maslak, reżyserka spekaklu.

Spektakl powstał dzięki Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego, które wspólnie ogłosiło program rezydencji dla artystów z Ukrainy. W Gliwicach efekty będzie można zobaczyć w sobotę 23 czerwca o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru Miejskiego (ul. Nowy Świat 55–57). Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek (w cenie 30, 50 lub 100 zł) zostanie w całości przekazany ukraińskim artystkom.

Wsparliśmy ukraińskie artystki teatralne, gdyż jako ludzie kultury, dla których pokój jest wartością szczególną, odczuwamy zobowiązanie wobec wszystkich ofiar wojny, która zabija i niszczy. Apelujemy do naszych widzów, aby zobaczyli to przedstawienie, wyjątkowy teatr bezpośrednio wyrażający traumę, ból i cierpienie przez tych, których życie legło w gruzach – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Jest nowy portal – czas na zgłaszanie uwag

Baner z napisem Decydujmy razem

Gliwice chcą udostępniać informacje o stanie miasta w przejrzysty i przystępny sposób na nowym portalu Gliwice Otwarte Dane. Jest już pilotażowa wersja tej internetowej witryny, a wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje zmian do 25 czerwca. Warto zajrzeć!

Pilotażowa wersja portalu Gliwice Otwarte Dane została uruchomiona pod adresem https://open-data-gliwice.hub.arcgis.com przez Urząd Miejski w Gliwicach. – Postanowiliśmy przygotować portal internetowy, który zdecydowanie ułatwi i przyspieszy przeglądanie informacji o Gliwicach. Do tej pory aktualne informacje o kondycji Gliwic były drukowane co roku w obszernym Raporcie o stanie miasta – w formie zdecydowanie mniej atrakcyjnej dla mieszkańców, którzy chcieliby szybko znaleźć konkretne informacje lub po prostu w wolnej chwili zorientować się w kluczowych sprawach – wyjaśnia Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM.

To właśnie pracownicy tego wydziału oraz Biura Rozwoju Miasta samodzielnie opracowali koncepcję portalu i wdrożyli ją w życie, tworząc witrynę i wprowadzając do niej dane z raportu za ubiegły rok.

Osiem głównych tematów

Dane zgrupowane zostały w 8 działach tematycznych (zgodnych z Raportem o stanie miasta):

  • Gliwice i Gliwiczanie (np. liczba ludności z podziałem na dzielnice czy dane demograficzne),
  • Zarządzanie samorządowe (np. informacje o realizacji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i programów unijnych),
  • Infrastruktura (np. liczba zarejestrowanych pojazdów, natężenie ruchu i wypadki drogowe),
  • Środowisko (np. jakość powietrza, informacje o terenach zielonych czy gospodarowanie odpadami komunalnymi),
  • Gospodarka i finanse (np. informacje o rynku pracy, podmiotach gospodarczych i budżecie miasta),
  • Zdrowie i Polityka społeczna (np. informacje o placówkach służby zdrowia i świadczonej pomocy społecznej),
  • Kultura, edukacja, sport (np. informacje o miejskich instytucjach kultury, liczbie uczniów, lokalizacji obiektów sportowych, placów zabawa i siłowni plenerowych),
  • Bezpieczeństwo i porządek (np. informacje o kamerach miejskiego monitoringu).

To dopiero początek

Dane prezentowane są w różnorodnej formie: interaktywnych map, wykresów, infografik, list czy etykiet. Dodatkowo można je przeglądać np. w postaci tabel, pobierać w różnych formatach i dalej wykorzystywać w dowolny sposób. Klikając w różne elementy (np. słupki wykresów, obiekty na mapie, listy przy mapach itd.), można odkryć wiele różnych informacji. Dodatkowo można również przechodzić na inne strony i geoportale powiązane tematycznie z publikowanymi danymi – dostępne są m.in. z poziomu górnej belki portalu (m.in. Raport o stanie miasta, Strategia2040, MSIP, Gliwicka Platforma Partycypacyjna) lub w poszczególnych działach tematycznych.

To dopiero początek, ponieważ dane będą sukcesywnie uzupełniane. Chcemy rozbudowywać portal i bazę danych tak, aby jak najlepiej służyła mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym osobom szukającym informacji o Gliwicach. Dlatego zależy nam na pozyskaniu uwag i opinii w trakcie trwających konsultacji. Są otwarte dla każdego zainteresowanego – zachęca Iwona Pylypenko-Wilk.

Wyraź swoją opinię!

Ankieta dotycząca pilotażowej wersji portalu Gliwice Otwarte Dane jest dostępna na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl w dziale „Wypowiedz się”. Można ją wypełniać do 25 czerwca. W zależności od liczby i rodzaju złożonych uwag, pełne udostępnienie portalu Gliwice Otwarte Dane nastąpi najpóźniej do września.

 

Od września w nowej siedzibie!

modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej

Adaptacja zabytkowego budynku przy ul. Księcia Ziemowita 12 na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej coraz bliżej końca. Już przed miesiącem – gdy do początku roku szkolnego 2022/2023 pozostawało nieco ponad 100 dni – uczniowie PSM symbolicznie żegnali się z dotychczasową siedzibą szkoły przy ul. Siemińskiego. Od września w nowej lokalizacji będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki.

Modernizowany dla PSM gmach przy ul. Księcia Ziemowita 12 składa się z dwóch pięter i trzech segmentów. Powstają tam wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz biblioteka. Aranżowana jest też sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia, mogąca pomieścić na widowni 300 słuchaczy. Przemieszczanie się pomiędzy piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowa winda, pozwalająca także na transport instrumentów.

W głównym budynku szkolnym cały czas prowadzone są prace związane z montażem ścian i tzw. przedścianek w systemie suchej zabudowy, podwieszaniem sufitów kasetonowych, malowaniem wnętrz i układaniem parkietów. Równocześnie trwa montaż drzwi do pomieszczeń wewnętrznych, wstawiane są nowe okna i parapety wraz z obróbkami. W części budynku nadal układane są płytki, a na korytarzach uzupełniana jest dodatkowo posadzka z lastriko. Zakończono już etap robót instalacyjnych – obecnie prowadzone są próby i badania, a także rozruchy poszczególnych instalacji.

Na klatkach schodowych fachowcy zajmują się czyszczeniem i zgodnymi ze sztuką przeróbkami balustrad. Uzupełniana i czyszczona jest także zabytkowa elewacja z cegły od strony ul. Księcia Ziemowita. Renowacji poddawane są również główne drzwi wejściowe do gmachu.

W drugim segmencie, w którym powstaje sala koncertowa, kontynuowane są prace przy poszczególnych instalacjach i montażu aluminiowej ślusarki przeszklonej fasady. W pomieszczeniach sanitarnych układane są płytki. Gruntownie czyszczona i uzupełniana jest także ceglana elewacja obiektu. – W sali koncertowej zainstalowany zostanie wkrótce nowoczesny system audio-wideo składający się z systemu nagłośnienia, systemu cyfrowej transmisji sygnałów wraz z konsoletą foniczną, zestawu mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych oraz systemu projekcji i podglądu wideo – podkreśla Mariusz Komidzierski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Zadaniem pasywnego systemu nagłośnienia frontowego będzie równomierne pokrycie dźwiękiem widowni oraz zapewnienie odpowiedniego wskaźnika zrozumiałości mowy podczas wszystkich wydarzeń organizowanych w sali. Głównymi elementami systemu będą dwa szerokopasmowe głośniki zawieszone po lewej i prawej stronie sceny (nad jej krawędzią) oraz dwa głośniki niskotonowe, zlokalizowane pod sceną i odpowiedzialne za uzupełnianie pasm o niskich częstotliwościach. Zasili je wielokanałowy wzmacniacz mocy. Dodatkowym elementem będą aktywne monitory odsłuchowe dla artystów przebywających na scenie.

Występującym w sali uczniom nie zabraknie przewodowych i bezprzewodowych mikrofonów wokalnych i instrumentalnych o różnych charakterystykach kierunkowości oraz o różnych czułościach. Do szkoły dostarczony zostanie również szereg akcesoriów scenicznych oraz odtwarzacz-rejestrator sygnałów fonicznych.

Za wyświetlanie obrazów na wielkoformatowym ekranie w sali koncertowej będzie odpowiadał system projekcji wyposażony w projektor instalacyjny, łączący się z serwerem wideo, kamerą obrotową bądź mobilnymi źródłami sygnału wizyjnego. System podglądu wideo będzie natomiast przeznaczony do wyświetlania akcji dziejącej się na scenie na monitorach rozmieszczonych na zapleczu sceny i w garderobach.

Na tym nie koniec – prace prowadzone są bowiem także na szkolnym dziedzińcu. W ramach zagospodarowania terenu wykonywana jest podbudowa pod przyszłe chodniki i 61 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Układane są obrzeża, kostka ekologiczna i geokraty, trwają roboty instalacyjne. Docelowo przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.

Inwestycję realizuje firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł.

Autobus z Gliwic jest w drodze na granicę

oklejony żółty autobus

Nad ranem w piątek 17 czerwca z zajezdni w Gliwicach w specjalną „misję” do Ukrainy wyjechał autobus komunikacji miejskiej. Pojazd będzie wykorzystywany we Lwowie między innymi do przewozu osób podczas ewakuacji.

Przegubowy autobus MAN z 2006 roku w Gliwicach przez cały czas jeździł na linii. Teraz jedzie do Korczowej, skąd około godz. 10.00 odbierze go przedstawiciel strony ukraińskiej. Pomoc rzeczowa dla Lwowa została przekazana wspólnie przez gliwicki samorząd i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Podczas sesji Rady Miasta Gliwice 9 czerwca radni jednogłośnie zadecydowali także o nieodpłatnym przekazaniu do Buczy w Ukrainie pojazdu marki Mercedes Vito z 1999 roku.