Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 września 2021 r.

// 16-09-2021

Spotkanie na Zatorzu odwołane

baner

Ze względu na złe warunki atmosferyczne spotkanie konsultacyjne w ramach prac nad nową strategią miasta Gliwice 2040, planowane 17 września na skrzyżowaniu ul. Lipowej i ul. księcia Józefa Poniatowskiego, zostało odwołane.

O nowym terminie konsultacji poinformujemy wkrótce.

Spisowa sobota w Urzędzie Miejskim

spis grafika

Mieszkańców Gliwic, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku spisowego, zapraszamy na „Spisową Sobotę” w Urzędzie Miejskim, organizowaną 18 września w godzinach 8.30–13.30.

W Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa 21 będą czekali rachmistrzowie, którzy pomogą dokonać spisu. Udział w spisie jest obowiązkowy, a objęte są nim wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy.

Gminne Biuro Spisowe przypomina jednocześnie, że w holu budynku Urzędu Miejskiego – wejście od strony skweru Doncaster – od poniedziałku do piątku, w godzinach urzędowania, dyżur pełni rachmistrz spisowy.

Podstawowe informacje, które są niezbędne do spisania, to znajomość numeru PESEL – swojego i pozostałych domowników, metraż mieszkania, rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, sposób ogrzewania.

 

Giełda staroci co tydzień

giełda staroci

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników "rzeczy z duszą". Już od 19 września, będzie więcej okazji, by wyszukać do swojej kolekcji wartościowe znaczki, wiekowe puzderka czy zabytkowe monety – giełda staroci na terenie targu przy ul. Lipowej będzie czynna co tydzień!
Na gliwickiej giełdzie staroci spotykają się pasjonaci, hobbyści i wystawcy z całego Śląska. Od najbliższej niedzieli, 19 września, ich spotkania będą częstsze, bo giełda staroci na targu przy ul. Lipowej będzie czynna w każdą niedzielę w godz. od 6.00 do 12.00, nie – jak dotychczas – dwa razy w miesiącu. Inicjatywa wyszła od użytkowników i sprzedających.

Pod nazwą „starocie” kryje się wszystko, co ma wartość dla kupującego. Na stoiskach znajdziemy m.in. kryształy, porcelanę, znaczki, bibeloty, monety, zabawki, książki, ubrania, zegarki. Zdarzają się też piękne meble. To są rzeczy unikatowe, które dzięki takim miejscom jak nasza giełda staroci otrzymują drugie życie. Mamy nadzieję, że pomysł okaże się trafiony i w każdą niedzielę targ przy Lipowej będzie tętnił życiem – mówi Paweł Tyrakowski z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach, który zarządza targowiskiem przy ul. Lipowej.
Więcej informacji na temat giełdy staroci można uzyskać pod nr. tel.: 32/331-04-46. (mf)
 

 

 

Pobiegną Oko w Oko z Rakiem

nazwa i data imprezy na niebiesko-różowym bannerze

4 Bieg Oko w Oko z Rakiem odbędzie się w Gliwicach! Uczestnicy zameldują się na starcie przy Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach w niedzielę 26 września.

Charytatywna impreza rozpocznie się o godz. 10.00 od rozgrzewki do biegu na 5,2 km. Biegacze wystartują o godz. 10.15. Na godz. 11.00 zaplanowano rozgrzewkę przed trasą nordic walking. Start zawodów w tej kategorii – o godz. 11.15. Na koniec imprezy zaplanowano Biegasz Ile Chcesz, czyli dowolną ilość okrążeń, bez klasyfikacji zawodników, biegiem, z kijami, spacerem. Cała impreza biegowa odbywa się na terenie Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach na wyznaczonych i zabezpieczonych alejkach oraz na ul. Wybrzeże Armii Krajowej.

Z tego względu 26 września między godz. 8.00 a 15.00 zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów część ul. Wybrzeże Armii Krajowej – na wysokości ul. Konopnickiej.

Zawody sportowe to niejedyne atrakcje, na które będzie można natknąć się 26 września przy gliwickim Instytucie Onkologii. Zaplanowano także warsztaty kulinarne z lekarzami i personelem medycznym z Narodowego Instytutu Onkologii oraz gry i zabawy dla dzieci. Będą też występy artystyczne, stoisko amazonek i stanowisko wizażysty. Podczas imprezy będzie także można obciąć włosy i przekazać je na peruki dla chorych onkologicznie.

Organizatorem 4 Biegu Oko w Oko z Rakiem jest Fundacja Oko w Oko z Rakiem. Imprezę objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Prace dyplomowe o Gliwicach POSZUKIWANE!

plakat konkursu na najlepszą pracę dyplomową

Rusza XVI edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Gliwic. Autorzy prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub doktorskich, które mogą być wykorzystane do promocji miasta, mają szanse na wygranie nagród pieniężnych lub rzeczowych. Termin zgłoszeń upływa 15 października. W poprzednich latach nagrodzono w sumie 52 osoby.

W konkursie mogą wziąć udział absolwenci studiów wyższych, którzy obronili tytuły w latach 2018–2021 i nie brali udziału w poprzednich edycjach. Uwaga! Prawo do zgłaszania prac mają władze uczelni lub wydziału, posiadające prawo do nadawania tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub doktora. Autorzy mogą także zgłosić prace do konkursu – po uzyskaniu rekomendacji władz uczelni, wydziału lub placówki badawczej. O tym, które prace zostaną nagrodzone, zadecyduje Prezydent Miasta Gliwice w oparciu o opinię komisji konkursowej, w skład której wejdą przedstawiciele Prezydenta Miasta, Rady Miasta Gliwice oraz Politechniki Śląskiej.

Termin zgłoszeń do konkursu upływa 15 października. Prace przyjmowane są w sekretariacie Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21, p. 132, tel. 32/239-12-89). Regulamin jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (bip.gliwice.eu).

 

Start It Up 11 Edycja

baner

Jak rozwinąć firmę w branży medycznej? Osoby zainteresowane tym zagadnieniem znajdą odpowiedź w czwartek, 23 września podczas XI edycji „Start It Up”, wydarzenia dedykowanego startupom, przedsiębiorcom oraz wszystkim, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Spotkanie, które honorowym patronatem objął prezydent Gliwic Adam Neumann, jest bezpłatne i odbędzie się online.

Tym razem spotkanie Start It Up poświęcone będzie branży MedTech. Wydarzenie rozpocznie się 23 września o godz. 17.00. Organizator, Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” zapewnia, że nie zabraknie dużej dawki wiedzy i inspiracji.
W każdej edycji staramy się poruszyć tematykę bliską przedsiębiorcom i przybliżamy najnowsze trendy biznesowe. Tym razem przyjrzymy się branży MedTech, sektora, który stale rośnie i jest wspaniałym miejscem wdrażania innowacji. Rozwój nowych technologii w ochronie zdrowia ma ogromne znaczenie, które zostało zweryfikowane przez obecną sytuację związaną z pandemią. W dążeniu do poprawy jakości leczenia i diagnostyki, branża MedTech doskonali technologię, którą możemy wykorzystać do ratowania życia, odpowiedniej diagnostyki czy profilaktyki. To właśnie telemedycyna czy podręczne zintegrowane urządzenia diagnostyczne mogące przesyłać lekarzom dane o naszym stanie zdrowia w ostatnim czasie zostały poddane próbie, która potwierdza, że obszar MedTech jest gotów sprostać nowym wyzwaniom – mówi Lucyna Fila z Biura Realizacji Projektów w gliwickim Technoparku.
O szansach i zagrożeniach w prowadzeniu firmy z branży medycznej opowie Mateusz Pawelec – ekspert z zakresu skutecznego wdrażania rozwiązań sektora medycznego oraz wysokich technologii. Uczestnicy będą mieli również możliwość dowiedzieć się w jaki sposób wprowadzić na rynek innowacyjny produkt medyczny. To zagadnienie zostanie omówione przez – Kamila Rochowiaka – audytora wyrobów medycznych i konsultanta ds. ISO 13485. Domknięcie wydarzenia zapewni prelekcja dot. technologii w służbie medycyny. O tym jak zmienia się rynek wyrobów medycznych opowie Łukasz Mucha z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, który jest autorem wielu rozwiązań w dziedzinie robotyki medycznej.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona (na wydarzenie można się zarejestrować poprzez kod QR). Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: www.start-it-up.pl. (mf)

 

Wstęga Nadziei dla Białorusi

rozwinięta biało-czerwono-biała flaga pod Radiostacją i kilkudziesięciu uczestników, którzy ją trzymają

W Gliwicach trwa XII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. Przy tej okazji plastycy prezentują w przestrzeni miasta niezwykłą flagę – Wstęgę Nadziei dla Białorusi.

W czasie wakacji Wstęga Nadziei dla Białorusi była prezentowana w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej w Gliwicach. We wrześniu ruszyła w miasto, razem z artystami uczestniczącymi w XII Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Moje Miasto”. 15 września plastycy zaprezentowali swoje dzieło przy gliwickiej Radiostacji.

Wstęga ma 12 metrów długości. Została wykonana ze zszytych ze sobą 120 prac tkaninowych. Stworzyło je 70 artystów z Polski, Białorusi i Litwy. Biel i czerwień nawiązują do barw historycznej, biało-czerwono-białej  flagi Białorusi. W 2020 roku flaga w tych barwach była używana przez protestujących Białorusinów po wyborach prezydenckich. Celem inicjatorów akcji „Wstęga Nadziei dla Białorusi” jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację na Białorusi, wspieranie pokojowej walki o prawa człowieka i demokrację.

 

Kulturalny rozkład jazdy: 17–19 września

kolaż zdjęć z wydarzeń w fioletowych barwach i napis Kulturalny rozkład jazdy

W nadchodzący weekend zapraszamy między innymi na koncerty do Jazovii i Cechowni, seans i spotkanie z twórcami filmu o Najmrodzkim oraz Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Kulturalny weekend w Gliwicach czas zacząć!

  • Od piątku 17 września do niedzieli 19 września Muzeum w Gliwicach zaprasza na XIX edycję Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Bieguny Modernizmu”. W weekend przewodnikiem po modernistycznych Gliwicach będzie dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
  • 17 września o godz. 19.00 w Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10) rozpocznie się koncert Aimee Allen Quartet. A już wkrótce do Jazovii zawita PalmJazz Festival – trzymajcie rękę na pulsie!
  • W piątek o godz. 19.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) rozpocznie się wernisaż wystawy „Kolor to tworzywo”. Malarstwo Moniki Krasoń będzie można oglądać do 15 października.
  • W sobotę 18 września o godz. 10.00 w SAR-ze rozpocznie się Poranek dla dzieci pod hasłem „Jesienne klimaty”. Warsztaty plastyczne są przeznaczone dla dzieci od 5 do 9 lat.
  • 18 września kino studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza na śląską premierę filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii M. Rakowicza, który weźmie udział w wydarzeniu. Początek o godz. 20.00.
  • W sobotę o godz. 17.00 przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 rozpocznie się koncert Sleeping in Utopia. W sam raz na koniec lata!
  • W sobotę o godz. 19.00 w Cechowni (ul. Bojkowska 35a) zagra zespół Vechi Acum. Czas na folklor!
  • W niedzielę gliwickie kino Amok zaserwuje Kinowy podwieczorek dla rodziny. O godz. 16.15 rozpocznie się projekcja filmu „Pan Patyk i morski potwór” w reżyserii T. Undheim.
  • 19 września będzie też pożegnaniem z wystawą „Młoda Polska” w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczno-ruchowe „Tańczące linie, kreski i plamy”, a o godz. 13.00 – warsztaty tańca intuicyjnego „Sztuka porusza”. O godz. 16.00 w ramach Podwieczorku muzycznego w Willi Caro wystąpią sopranistka Aleksandra Stokłosa i pianista Piotr Oczkowski.
  • W niedzielę o godz. 12.00 w parku Chopina wystąpi Zespół Muzyki Salonowej Eleganza.
  • W ten weekend w Teatrze Miejskim w Gliwicach widzowie mogą wybierać spośród dwóch propozycji: „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii J.J. Połońskiego i „Amadeusza” w reżyserii N. Rakowskiego.
  • W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) do końca września można oglądać interaktywną wystawę „Balticarium” Natalii Uryniak. To element Gliwickich Spotkań Literackich „Haczyk”.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Czuły Dotyk - w ramach profilaktyki raka piersi

baner

Niby wszyscy wiemy, że badania profilaktyczne to ważny element naszej dbałości o zdrowie, a jednak z ich systematycznością bywa różnie. Warto podkreślać, że regularne badania mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia wielu niebezpiecznych chorób, a nawet uratować życie. Dlatego w Gliwicach cyklicznie organizowane są bezpłatne akcje prozdrowotne, które mają na celu uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna. Najbliższa – Czuły dotyk. O profilaktyce raka piersi - odbędzie się w sobotę, 18 września w Centrum Handlowym Forum przy ul. Lipowej.

Podczas kilkugodzinnej akcji. (od 12.00 do 16.00) zaplanowano:
•    naukę samobadania piersi zakończoną uzyskaniem certyfikatu
•    tworzenie flagi „czułego dotyku”
•    kontrolę masy ciała BMI
•    konsultacje z dietetyczką Teresą Widerą (godz. 12.00-16.00)
•    konsultacje z onkologiem (godz. 12.00-12.30 i 13-14.00)
•    konsultacje z psychologiem (godz. 14.00-15.00 oraz 15.30-16.00)
•     jogę i relaks z Kamilą Sierocką (godz. 13.30-14.00 i 14.30-15.00)
W programie przygotowano też dwie interesujące rozmowy – od godz. 12.30 do 13.00 odbędzie się spotkanie z onkologiem dr hab. n. med. Michałem Jarząbem, którego temat to: Profilaktyka - życie w Twoich rękach, a w godz. 14.00 do 14.30 z psycholog mgr Marylą Sokołowską: w temacie Zdrowie mieszka w głowie.
– Profilaktyka, niezwłoczne reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, dbałość o siebie i bliskich - wszystko to, niezależnie od warunków w jakich funkcjonujemy, powinno być jak najwyżej na liście priorytetów odpowiedzialnego człowieka. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy to w najbliższą sobotę w Gliwicach. Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie, podczas którego porozmawiamy o tym, co najważniejsze – zachęcają organizatorzy. Miasto Gliwice zostało partnerem wydarzenia.
Bądź z nami w sobotę, 18 września, od godziny 12.00 w Forum Gliwice! Tu chodzi o Twoje zdrowie! (mf)

 

Jak się mają miejskie spółki? Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach Sp. z o.o.

rodzina przy autobusie

Spółki miejskie zajmują ważne miejsce w procesie realizacji zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego. Zakres działalności utworzonych przez miasto spółek jest szeroki. Łączy je jednak wspólny mianownik – ich nadrzędnym celem jest sprawne i nieprzerwane realizowanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb gliwiczan. Łączna wartość majątku Gliwic w 17 spółkach na koniec 2020 r. wyniosła blisko 1,3 mld zł. Prezentujemy kolejną część cyklu poświęconego spółkom miejskim – tym razem Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gliwicach jako spółka prawa handlowego działa od 28 sierpnia 1997 r. Miasto Gliwice jest największym udziałowcem spółki, posiadając jej 83,53% udziałów. Podstawowym zadaniem przedsiębiorstwa jest wykonywanie zleconych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię zadań w zakresie usług autobusowego transportu publicznego na liniach komunikacji miejskiej. Dodatkowo, spółka zajmuje się sprzedażą paliw dla podmiotów gospodarczych mających siedzibę na terenie Gliwic.

W 2020 r. PKM świadczyło usługi transportu publicznego na 47 liniach w ramach komunikacji miejskiej w zachodniej, centralnej i wschodniej części aglomeracji. Realizując te usługi, spółka wypracowała 94,7% swoich przychodów ze sprzedaży. Źródłem pozostałej części przychodów były sprzedaż paliwa oraz biletów komunikacji miejskiej jak również świadczenie usług serwisowych i reklamowych.
W 2020 r. spółka wypracowała zysk w wysokości ponad 1,34 mln zł.
Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w 2020 r. przedsiębiorstwo zalicza zakup 10 autobusów niskopodłogowych marki Solaris Urbino (kursujących na liniach: A4, 8, 58, 59, 60, 71,178, 186, 259, 692 i 702). Ponadto PKM zakupiło osprzęt do serwerowni, który pozwolił na wdrożenie kolejnego etapu systemu SIMPLE ERP wspomagającego zarządzanie spółką.
Pod koniec bieżącego roku nastąpi natomiast finalizacja kontraktu zawartego w połowie roku 2020 i współfinansowanego ze środków unijnych, polegającego na dostawie 10 autobusów elektrycznych marki Volvo wraz z budową infrastruktury do ładowania tych pojazdów na terenie zajezdni oraz w dwóch punktach na terenie Gliwic, a także związana z tym kontraktem kontynuacja przebudowy placu parkingowego na terenie zajezdni.
W ostatnim kwartale 2021 r. nastąpi również zakończenie procesu produkcji i dostawy do PKM 15 hybrydowych autobusów przegubowych marki MAN.
Więcej informacji na temat PKM można znaleźć na stronie internetowej www.pkm-gliwice.com.pl. (mf)

 

Sprawdź, #coNoweGO!

ludzie dyskutujący podczas konferencji

Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych liderów i wolontariuszy do wzięcia udziału w konferencji #coNoweGO. 20 września już po raz trzeci uczestnicy będą mieli okazję bliżej poznać III sektor oraz spotkać się z ekspertkami i ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W tym roku tematem przewodnim będzie pozyskiwanie kapitału na przedsięwzięcia społeczne, nie tylko w odniesieniu do środków finansowych, ale również zasobów rzeczowych i tych zupełnie niematerialnych. To jedna z największych bolączek organizacji pozarządowych, z którymi spotykają się doradcy Centrum 3.0. Jak znaleźć środki na pierwszy projekt? Jak działać pomimo ograniczonych zasobów? Uczestnicy konferencji dowiedzą się przede wszystkim, w którym kierunku iść, by zapewnić stabilność finansową swojej organizacji oraz jak wykorzystywać zasoby niematerialne. Poruszone zostaną kwestie pozyskiwania pieniędzy na działania organizacji, a także zasobów przy wykorzystaniu mediów społecznościowych, np. Facebooka, działalności bez funduszy, wykorzystywania modeli fundraisingowych.

Celem konferencji jest przede wszystkim przekazanie wiedzy o dostępie do pozyskiwania źródeł finansowych na działania społeczne. Uwaga będzie poświęcona także zasobom niematerialnym oraz takim zagadnieniom jak fundraising, zrzutki w internecie czy budowanie zaufania w społeczności. Świetnych mechanizmów jest wiele, potwierdzają to praktyki organizacji w Polsce i na świecie – mówi Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0.

Formuła konferencji, organizowanej 20 września w godz. 17.00–20.00 w budynku dawnej Cechowni w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska 35a), będzie mieć charakter warsztatowy. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń! Zapisy odbywają się poprzez formularz rejestracyjny dostępny w aktualnościach na stronie www.gods.gliwice.pl. Tam też znajduję się więcej informacji. Istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego pod nr tel. 32/238-81-67 lub e-mailowego: ngo@gods.gliwice.pl.

Gościem specjalnym konferencji będzie Piotr Cyrwus – polski aktor filmowy i teatralny, zarazem społecznik zaangażowany w kampanie społeczne.

III rata do 30 września

bar

Uwaga przedsiębiorcy posiadający ważne zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w miejscu sprzedaży (punkty handlowe i gastronomiczne) oraz przedsiębiorcy posiadający tzw. zezwolenia kateringowe – 30 września 2021 roku upływa termin wniesienia III raty za korzystanie z zezwolenia w roku 2021 – informuje Wydział Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Opłatę w należnej wysokości wnosi się na rachunek bankowy Urzędu:
ING BSK S.A. nr: 03 1050 1230 1000 0022 7694 9514.
W tytule przelewu należy wpisać numer zezwolenia oraz oznaczyć wpłatę jako III rata.

 

Pamięci żołnierzy

rowerzysta na rowerze w lesie

Ostatni weekend września zapowiada się rowerowo – w sobotę 25 września na gliwickim Rynku rozpocznie się rajd „Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału Henryka Flame ps. Bartek”. Zaprasza Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy.

Zaplanowana trasa będzie dość wymagająca. Uczestnicy rajdu wyruszą z gliwickiego Rynku w sobotę, 25 września, o godz. 8.00 (zbiórka o godz. 7.45). Do przejechania będzie około 90 km. Przez Brzezinkę, Taciszów, Bycinę, Słupsko, Toszek i Dąbrówkę rowerzyści dojadą do Barutu na polanę śmierci Śląskiego Katynia, gdzie około godz. 11.00 wezmą udział we Mszy Świętej za dusze pomordowanych żołnierzy NSZ oraz uroczystościach rocznicowych. Wyjazd na trasę powrotną do Gliwic zaplanowano na godz. 13.00. Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy rajdu powinni zabrać ze sobą kaski.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.huzy.gliwice.pttk.pl. (mf)