Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 listopada 2021 r.

// 16-11-2021

Gliwice wysoko w Rankingu Gmin Śląska

baner rankingu gmin

Gliwice zajęły 4. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w pierwszej edycji Rankingu Gmin woj. śląskiego, przygotowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. Wyniki ogłoszono 16 listopada podczas gali w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Gliwic Adam Neumann.

O miejscu w zestawieniu decydowała analiza danych GUS z szesnastu kategorii pozwalających zmierzyć potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez daną gminę. Pod uwagę wzięto: średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020, średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020, średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2018–2020, wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2020 r., średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2018–2020, liczbę podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2020 r., wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 – średni wynik w %, saldo migracji na 1000 ludności w 2020 r., wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2020 r., udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2020 r., wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020 r., odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2020 r., przyrost naturalny na 1000 ludności w 2020 r., udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2020 r., wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2020 r. oraz udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2020 r.

W kategorii miast na prawach powiatu najwyższe wyniki uzyskały Bielsko Biała, Katowice i Rybnik, a następnie Gliwice, Tychy, Żory, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Częstochowa oraz Jaworzno.

W kategorii gmin powyżej 20 tys. mieszkańców na podium znalazły się Tarnowskie Góry, Cieszyn i Mikołów, a za nimi uplasowały się Czeladź, Czechowice-Dziedzice, Lubliniec, Jasienica, Łaziska Górne, Zawiercie i Żywiec. W kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców trzy pierwsze miejsca w Rankingu Gmin woj. śląskiego zajęły Goczałkowice-Zdrój, Buczkowice i Wilkowice. Kolejne miejsca zajęły Imielin, Lubomia, Szczyrk, Chybie, Przyrów, Kornowac oraz Kozy.

Odcinek Zwycięstwa zamknięty na pół roku. Od dziś objazdy i zmiany tras autobusów!

wylot ul. Zwycięstwa na dworzec PKP

Rozpoczął się kolejny etap prac w ramach budowy Centrum Przesiadkowego po południowej stronie dworca PKP. Wyłączono z ruchu część jezdni ul. Bohaterów Getta Warszawskiego prowadzącą w kierunku placu Piastów i zamknięto odcinek ul. Zwycięstwa – zaraz za skrzyżowaniem z ul. Dubois aż do wylotu na dworzec kolejowy. Roboty związane z układaniem i przekładaniem sieci podziemnych potrwają mniej więcej pół roku. W tym czasie mają obowiązywać zmienione trasy i układ przystanków linii autobusowych obsługujących plac Piastów i dworzec PKP.

Obustronny ruch na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego został poprowadzony jezdnią prowadzącą dotychczas w kierunku ul. Toszeckiej. Kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Na czas zamknięcia odcinka ul. Zwycięstwa obowiązują objazdy. Z placu Piastów dojedziemy do ul. Zwycięstwa, skręcając w lewo w ul. Okopową i dalej w Dubois. Kierowcy jadący ul. Zwycięstwa, aby dostać się na plac Piastów, muszą skręcić w lewo w ul. Dubois, jechać do ronda im. dr. Stanisława Byliny i wybrać zjazd w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wiodącą na plac Piastów.

W związku z pracami zmieniono trasy linii autobusowych nr A4 i A4N, 6, 32, 32N, 71, 126, 197, 202, 224, 624, 650, 676, 677, 692, 699, 702, 710 i 932. Zawieszono ponadto obsługę przystanków Gliwice Dworzec PKP 1 (niedaleko Biprohutu, naprzeciwko dworca), Gliwice Dworzec PKP 2 (u wylotu ul. Zwycięstwa, w sąsiedztwie nieistniejącej „lampki") i Gliwice Plac Piastów 9 (stanowisko do wysiadania dla linii 6, 71, 202, 224 i 650).

Trasy zmieniły się następująco:

  •     autobusy linii nr 6, 71, 202, 224 i 650 jadące od strony ul. Toszeckiej kończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i odbywają postoje w rejonie ul. Dworcowej i łącznika nad DTŚ;
  •     autobusy linii nr 624 jadące od strony ul. Toszeckiej kończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i odbywają postoje w rejonie przystanku Gliwice Plac Piastów 31 na ul. Piwnej;
  •     autobusy linii nr 126, 676, 677, 692, 699 i 710, jadące w kierunku Sikornika, Trynku, os. Wojska Polskiego i Knurowa, obsługują dodatkowo, w zamian za wyłączony czasowo przystanek naprzeciwko dworca PKP, przystanek Gliwice Plac Piastów 3 (przy kamienicach);
  •     autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku Teatru, po przystanku na ul. Jagiellońskiej skręcają w ulice: Dworcową (postoje na przystankach Gliwice Dworcowa 1 przy GCH-u i Gliwice Strzody 2 za kościołem pw. św. Barbary), Wyszyńskiego i Zwycięstwa. Włączają się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Zwycięstwa 3 (przy banku);
  •     autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku zajezdni, po przystanku na ul. Zwycięstwa skręcają w ulice: Wyszyńskiego, Strzody, Wrocławską (postój na stanowisku Gliwice Częstochowska 1), Częstochowską, Jagiellońską i Dworcową, by po skręceniu w łącznik nad DTŚ-ką (postój na przystanku Gliwice Plac Piastów 32) znów skręcić w ul. Jagiellońską i wrócić na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Jagiellońska 2;
  •     autobusy linii 224 rozpoczynają kursy na przystanku Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u). Udają się na przystanek Gliwice Centrum Onkologii, skręcając z ul. Dworcowej w ulicę Kłodnicką i jadąc dalej w ul. Wybrzeże Armii Krajowej;
  •     autobusy linii 624 jadące przez plac Piłsudskiego w kierunku Sośnicowic rozpoczynają kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Dworcową, stają na przystankach Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u) i Gliwice Strzody 2 (za kościołem pw. św. Barbary), następnie, jadąc ul. Wyszyńskiego, włączają się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Plac Piłsudskiego 1.
  •     autobusy linii 624 jadące przez ul. J. Śliwki w kierunku Sośnicowic rozpoczynają kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Bohaterów Getta Warszawskiego, włączają się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Dworzec PKP 4 (za pocztą przy dworcu PKP);
  •     autobusy linii 676, zamiast stawać nad DTŚ-ką na stanowisku Gliwice Plac Piastów 32, stają na stanowisku Gliwice Plac Piastów 4;
  •     do obsługi linii nr 6 włączono stanowisko Gliwice Plac Piastów 4.

Mieszkańcy mają inicjatywę!

GIL baner

Zakończył się etap oceny wniosków zgłoszonych do realizacji w roku 2022 w ramach procedury Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.

Tak jak w przypadku tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, również tutaj mieszkańcy okazali się bardzo aktywni i pomysłowi. Do 6 września złożono w sumie 43 wnioski (był to termin graniczny, który umożliwiał wpisanie zadania na listę do realizacji w 2022 r.).

Na wsparcie zadań w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej  w nadchodzącym roku zaplanowano łącznie 1 670 000 zł, jednak ze względu na dużą liczbę wniosków, a także różnorodność ciekawych pomysłów wartych realizacji, prezydent Gliwic Adam Neumann podjął decyzję o zwiększeniu tej kwoty jeszcze o 800 000 zł.  Dzięki temu wszystkie ocenione pozytywnie wnioski, a jest ich aż 31, będą mogły zostać skierowane do realizacji.

Jakie zadania zaproponowali mieszkańcy? Tradycyjnie pojawiło się kilka wniosków dotyczących rozbudowy placów zabaw i siłowni na wolnym powietrzu, jednak wachlarz pomysłów na tym się nie kończy. Wśród zgłoszonych projektów można znaleźć także propozycję stworzenia sąsiedzkiego parkingu rowerowego, utworzenia parku kieszonkowego, zawieszenia budek lęgowych dla ptaków, stworzenia kącika seniora na Sikorniku czy organizację gry miejskiej i społecznych akcji sprzątania dzielnicy. Największy projekt dotyczy budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego w Sośnicy. W obszarze kultury i edukacji do realizacji zostały skierowane zadania dotyczące utworzenia mobilnej galerii sztuki, organizacji spacerów edukacyjnych czy warsztatów muzycznych dla dzieci w Ostropie.

Poniżej znajduje się wykaz wniosków wskazanych do realizacji oraz zestawienie wniosków, które otrzymały ocenę negatywną lub zostały wycofane przez wnioskodawców:

Gliwicka Inicjatywa Lokalna wykaz wniosków do realizacji

Gliwicka Inicjatywa Lokalna wykaz wniosków z oceną negatywną i wycofanych

Aby zrealizować wszystkie 31 inicjatyw potrzebna będzie stała współpraca wnioskodawców i jednostek miejskich. W inicjatywie bowiem – inaczej niż w budżecie obywatelskim – autor wniosku razem z Miastem pracuje nad harmonogramem i kosztorysem, a potem – nad realizacją. Trzymamy kciuki, aby prace szły sprawnie i abyśmy pod koniec przyszłego roku mogli się cieszyć efektami inicjatyw.

O Gliwickiej Inicjatywie Lokalnej

Gliwicka Inicjatywa Lokalna w szczególny sposób promuje bezpośrednie zaangażowanie wnioskodawców w realizację zadań publicznych. Mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, które muszą mieścić się w katalogu zadań wskazanych w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Aby ubiegać się o wsparcie miasta dla inicjatywy lokalnej, konieczne jest włączenie się wnioskodawców w realizację zadania. Można zadeklarować świadczenie pracy społecznej, świadczenia pieniężne lub rzeczowe. Więcej informacji o procedurze można znaleźć na stronie: bip.gliwice.eu/gliwicka-inicjatywa-lokalna

(GODS)

Cechownia gra dla was

trzech młodych mężcyzzn podczas plenerowego występu

Na kulturalnym horyzoncie widać dwa ciekawe wydarzenia, które odbędą się w Cechowni w „Nowych Gliwicach”. 20 listopada zapraszamy na Chanukę – żydowskie Święto Świateł, a w grudniu odbędzie się… Koniec Lata (czyli koncert pyskowickiego zespołu).

Na godz. 19.00 w sobotę 20 listopada w Cechowni (Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”, ul. Bojkowska 35a) zaplanowano koncert zespołu Negev. Pieśni z musicalu „Skrzypek na dachu”, „Bubliczki” czy „Miasteczko Bełz” – te i inne utwory będzie można usłyszeć podczas koncertu wokalistki Agnieszki Bielanik-Witmoskiej oraz skrzypka Bartłomieja Balcerzaka i gitarzystki Katarzyny Kupiec. Artyści wystąpią na tydzień przed tegoroczną Chanuką – Świętem Świateł obchodzonym na pamiątkę chanukowego cudu. W starożytnej Judei, podczas wojny o wolność religijną między żydowskimi powstańcami, Machabeuszami,  a armią króla syryjskiego Antiocha IV, w świątyni jerozolimskiej menora paliła się aż przez osiem dni. Zazwyczaj małe naczynie z oliwą wystarczało na jeden dzień. Bilety na koncert Negev w cenie 40 zł można nabyć na stronie https://negev-koncert-cechownia.konfeo.com/pl/groups.

W grudniu, krótko przed nadejściem kalendarzowej zimy, w Cechowni zapanuje Koniec Lata. Kolektyw tworzą Franek, Maciej i Szymon z sąsiednich Pyskowic. „Dranie wizjonerzy”, jak sami o sobie mówią, zaprezentują premierowe live session nagrane w skansenie kolejowym w Pyskowicach. Po projekcji dadzą koncert, ale Koniec Lata to nie będzie koniec imprezy. Cechownia szykuje dla was afterparty z gościnnymi setami didżejów z kolektywu Atavizm. Impreza odbędzie się między godz. 19.00 a 24.00 w sobotę 11 grudnia. Wstęp jest wolny, ale obowiązuje rejestracja na stronie wydarzenia: https://koniec-lata-koncert-premiera-filmu-cechownia.konfeo.com/pl/groups.

Ratyna i Klytta punktują w Pucharze Polski

szermierki na podium

W miniony weekend w Gliwicach rozegrano Puchar Polski Juniorów Młodszych w szpadzie. W sobotę odbył się turniej dziewcząt, w którym drugie miejsce zajęła Magda Ratyna. W niedzielę, w zmaganiach męskich, na drugim stopniu podium stanął Paweł Klytta. Oboje reprezentują sekcję szermierczą Piasta Gliwice.

W pierwszym dniu rywalizacji wzięło udział 91 szpadzistek z całej Polski. Piast był organizatorem tego turnieju, więc klub z Gliwic wystawił liczną reprezentację. Do finałowej ósemki zakwalifikowała się jednak tylko Magda Ratyna. Podopieczna Piotra Markowicza nie była zaliczana do grona faworytek. Przed tymi zawodami zajmowała bowiem siódme miejsce w rankingu w tej kategorii wiekowej. Własny teren jednak sprzyjał szpadzistce. Magda po eliminacjach rozstawiła się z nr 1 i, jak sama przyznaje, pozwoliło jej to uniknąć bezpośrednich walk z wyżej notowanymi rywalkami. W ćwierćfinale gładko rozprawiła się z Oliwią Garus, zwyciężając 15:8. W półfinale trafiła już na wyżej notowaną Antoninę Halembę z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Tu gliwiczanka obrała defensywną taktykę i dało to pożądany efekt. Od początku walki Ratyna prowadziła i ostatecznie zwyciężyła trzecią w rankingu zawodniczkę 15:13. W finale trafiła na świetnie dysponowaną w tym dniu Oliwię Tercjak. Zawodniczka KS Szpada Wrocław okazała się w tym finale lepsza, zwyciężając 15:12, ale i tak reprezentantka Piasta była bardzo zadowolona.

Bardzo się cieszę, bo to mój najlepszy wynik w Pucharze Polski. W losowaniu byłam na górze tabelki i miałam przez to spokojniejsze walki pucharowe. W finale trafiłam na bardzo dobrą zawodniczkę. Oliwia jest druga na liście klasyfikacyjnej. Oczywiście mogło być jeszcze lepiej, ale nie będę narzekać – tak podsumowała swój występ Magda Ratyna.

W niedzielę do rywalizacji przystąpili chłopcy. Jednym z kandydatów do pierwszego miejsca był szermierz Piasta Gliwice Paweł Klytta. Podopieczny Macieja Chudzikiewicza niedawno zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy w tej kategorii wiekowej, co – jak sam zaznacza – było jego życiowym sukcesem.

Jestem bardzo zadowolony po tym turnieju. Nie jechałem tam z planem, że muszę coś osiągnąć. Nastawiłem się na to, aby zrobić jak najlepsze walki i bawić się szermierką. Pierwszy raz startowałem za granicą i od razu trzecie miejsce. To duża motywacja do dalszej pracy – tak podsumował swój występ w Heidenheim szermierz Piasta.

W Gliwicach Klytta pierwszy poważny opór napotkał w ćwierćfinale, gdy naprzeciw niego stanął Jakub Szostek. Zawodnik Górnika Radlin uległ szpadziście Piasta tylko jednym trafieniem (14:15). W półfinale gliwiczanin już dość łatwo pokonał Sławomira Orzechowskiego z Kmicica Częstochowa 15:12. W finale zmierzył się z Hubertem Klughardem. Faworytem był zawodnik Piasta, jednak Klytta nie najlepiej zaczął tę walkę. W pewnym momencie przegrywał już 13:9, jednak zdołał doprowadzić do remisu. Wtedy jednak to szermierz AZS AWF Kraków zadał dwa trafienia i zwyciężył 15:13

Jest trochę niedosyt, ciężko jednak było walczyć w tym finale. Nogi trochę niedomagały. Mimo to myślę, że ten finał był do wygrania. Lepsze przygotowanie przy tych ostatnich trafieniach i mogło być pierwsze miejsce – przyznał po zakończonej walce podopieczny Macieja Chudzikiewicza.

Źródło: piast.gliwice.pl