Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 16 grudnia 2021 r.

// 16-12-2021

Platfoma SEKAP zostanie wygaszona

kobieta pracuje przy komputerze

W związku z wygaszaniem wojewódzkiej platformy SEKAP od 23 grudnia 2021 r. system SEKAP (wraz z platformą) będzie niedostępny. Wobec powyższego nie będzie możliwa komunikacja z urzędami i jednostkami za pomocą platformy SEKAP.

Cała komunikacja zostanie przerwana, nie będzie możliwości zalogowania się na skrzynkę ani pobrania pism. Załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną będzie możliwe za pomocą platformy ePUAP.

Prezydent Gliwic Adam Neumann w Metropolitalnej Radzie Rozwoju

przewodniczący G-ZM wręcza nominację Adamowi Neumanowi, prezydentowi Gliwic

Wsparcie merytoryczne Zarządu Metropolii podczas trwających prac nad Strategią Rozwoju GZM na lata 2022-2027 – to główne zadanie Metropolitalnej Rady Rozwoju. Inaguracyjne posiedzenie rady odbyło się 16 grudnia.

 Rada ma pełnić rolę konsultacyjno-doradczą dla Zarządu GZM. To interdyscyplinarne gremium ekspertów zewnętrznych o kwalifikacjach i doświadczeniach zawodowych związanych z problematyką obszarów miejskich. Do jej zadań należeć będzie wskazywanie istotnych kierunków rozwoju pierwszej Metropolii w Polsce oraz weryfikowanie ustaleń powstającej Strategii Rozwoju G-ZM. – Opracowanie strategii rozwoju, jako dokumentu efektywnego i skutecznego, wymaga szerokiej dyskusji różnych środowisk. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie powołanie Metropolitalnej Rady Rozwoju – mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu GZM.

W skład Metropolitalnej Rady Rozwoju wchodzą przedstawiciele następujących instytucji i gmin:

  • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: Konrad Saganowski, Naczelnik Wydziału Instrumentów Terytorialnych w Departamencie Regionalnych Programów Operacyjnych;
  • Ministerstwo Infrastruktury: Maria Perkuszewska, Naczelnik Wydziału Innowacyjnej i Zrównoważonej Mobilności w Departamencie Strategii Transportu;
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego: Barbara Szafir, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego;
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Rektor;
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach: prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor;
  • Politechnika Śląska: prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju;
  • Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział Śląski: dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Prezes Śląskiego Oddziału TUP;
  • Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego: Karolina Jaszczyk, Dyrektor Biura Związku;
  • Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych: Piotr Cofałka, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju;
  • Główny Instytut Górnictwa: prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, Dyrektor;
  • Urząd Statystyczny w Katowicach: Aurelia Hetmańska, Dyrektor;
  • Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach: Tomasz Zjawiony, Prezes;
  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna: dr Janusz Michałek, Prezes KSSE;
  • Miasto Katowice: Mariusz Skiba, Wiceprezydent Miasta Katowice;
  • Miasto Tychy: Andrzej Dziuba, Prezydent Miasta Tychy;
  • Miasto Sosnowiec: Michał Mercik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Sosnowca ds. Kultury, Rozwoju i Dialogu Społecznego;
  • Miasto Gliwice: Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwice;
  • Miasto Bytom: Mariusz Wołosz, Prezydent Miasta Bytom;
  • Unia Metropolii Polskich: Tomasz Fijołek, Dyrektor Biura;
  • Śląski Związek Gmin i Powiatów: Witold Magryś, Dyrektor.

16 grudnia 2021 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie rady, na której wręczone zostały nominacje.

Parterem wspierającym G-ZM w procesie opracowania Strategii Rozwoju jest firma doradcza PwC. Na posiedzeniu rady przedstawiła podsumowane dotychczas wykonanych prac. Zakończony został już pierwszy etap prac przygotowawczych, w tym ważnym komponent pozyskiwania opinii publicznej. Uzyskano ponad 1300 odpowiedzi ankietowych, gdzie mieszkańcy mogli wypowiedzieć się nt. swoich oczekiwań i deficytów odnośnie do Metropolii, a także odpowiedzieć na pytanie o jej wizję rozwoju.  Przeprowadzono też wywiady indywidualne z ekspertami oraz warsztaty z włodarzami i przedstawicielami gmin z pięciu podregionów G-ZM. Obecnie realizowany jest II etap prac, związany z diagnozą sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej.Strategia ma być gotowa do końca 2022 r.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie metropoliagzm.pl.

Mobilna wigilia

nakrycie na świątecznym stole

W czasie pandemii Metropolitalna Wigilia Dla Samotnych przybiera inną niż tradycyjna formę. Świąteczna kolacja zostanie dostarczona do domu.

Do 20 grudnia osoby w potrzebie mogą zgłaszać się do organizatorów akcji pod nr. tel.: 514 045 416. W wigilię 24 grudnia wolontariusze dostarczą samotnym mieszkańcom Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii bożonarodzeniowy posiłek. Jeżeli ktoś chce włączyć się w działania wolontariuszy, powinien zajrzeć na stronę https://pl-pl.facebook.com/wolnemiejsce/.

Miasto Gliwice wspiera finansowo Metropolitalną Wigilię Dla Samotnych. Akcja jest objęta patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Zmiana na stanowisku dyrektora MDK

Paweł Ciepliński przed Ruinami Teatru Victoria

W związku z rezygnacją dotychczasowego dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, Prezydent Miasta Gliwice, w zakresie posiadanych kompetencji i obowiązków, powierzył stanowisko p.o. dyrektora MDK  Pawłowi Cieplińskiemu.

Paweł Ciepliński pełni tę funkcję od 16 grudnia.

Złap choinkę pod choinkę

drzewka i bombki

W niedzielę 19 grudnia na Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym radio RMF FM rozda mieszkańcom choinki. Akcja „Choinki pod choinkę” odbędzie się na Rynku między godz. 9.00 a 10.30.

Będą też konkursy i zabawy dla dzieci, a dla dorosłych – pierniki i kawa.

Centrum Przesiadkowe. Co słychać na budowie?

Centrum przesiadkowe panorama budowy

Budowa nowoczesnego kompleksu Centrum Przesiadkowego – największej obecnie inwestycji realizowanej przez gliwicki samorząd – jest coraz bardziej zaawansowana. Kolejne obiekty po północnej stronie dworca PKP wyglądają z zewnątrz na niemal gotowe, a intensywne prace toczą się głównie w ich wnętrzach.

Dla postronnego widza główny budynek Centrum Przesiadkowego, służący w przyszłości do obsługi pasażerów, może uchodzić za prawie ukończony. Robota wre w środku – budowlańcy zakończyli ostatnio montaż konstrukcji wewnętrznych fasad i aluminiowych drzwi (obecnie trwa ich szklenie). W budynku uruchomiono już węzeł ciepła i rozpoczęto montaż okładzin HPL – bardzo trwałych, estetycznych laminatów, które zachowują niezmienny wygląd przez lata, są wytrzymałe na uderzenia, zginanie czy rozrywanie, obojętne na środki chemiczne oraz odporne na promieniowanie słoneczne.

W przyszłym budynku pomocniczym (z pomieszczeniami przeznaczonymi pod wynajem) rozpoczęto szklenie elewacji. Trwają roboty związane z wykonaniem instalacji ogrzewania podłogowego i montażem tzw. podkonstrukcji pod suchą zabudowę.

Budowlańcy zakończyli montaż stalowej konstrukcji głównej – szóstej – wiaty zadaszenia i układają pokrycie na wiacie nr 5. Na wszystkich segmentach kontynuowane są roboty związane z wykonaniem dachowej instalacji fotowoltaicznej, układaniem okładzin z siatek cięto-ciągnionych i obróbek oraz odwodnieniem zadaszeń. Co istotne z punktu widzenia pasażerów i mieszkańców, prace budowlane w istniejącym, a zamkniętym od kilku miesięcy tunelu podziemnym łączącym dworzec kolejowy z ul. Tarnogórską, są na ukończeniu.

W sąsiadującej z kompleksem Centrum Przesiadkowego ponadstuletniej, zabytkowej wieży ciśnień trwają prace wewnątrz obiektu. Zakończono już instalowanie sufitu podwieszanego, zamontowano wymagany przepisami wyłaz przeciwpożarowy i odnowiono istniejące drabiny w części technicznej zabytku. Obecnie wstawiane są i wyposażane szafy pod wymiar, trwa też montaż rozdzielnic elektrycznych.

Na południowym odcinku przyszłych dróg wewnętrznych Centrum Przesiadkowego ułożono warstwę wiążącą, a pod segmentami zadaszeń nr 1 i 2 zakończono wykonywanie podbudowy z kruszywa. Kontynuowane są roboty związane z powstawaniem miejsc postojowych i układaniem nawierzchni peronów z płyt granitowych.

Przy ul. Tarnogórskiej trwa montaż nowych słupów oświetleniowych oraz słupów sygnalizacji świetlnej. Wykonano wyspy dla pieszych, podbudowy oraz nawierzchnię asfaltową. Trwają roboty związane z wykonaniem chodników oraz nawierzchni ścieżki rowerowej. Prace toczące się przy ul. Toszeckiej związane są z wykonywaniem sieci i podbudów drogowych. W tym rejonie ułożono już pierwsze warstwy nawierzchni asfaltowych i rozpoczęto budowę chodników.

W niedalekiej przyszłości Centrum Przesiadkowe powstające po północnej stronie gliwickiego dworca kolejowego skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Kompleks będzie łączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także podróżnym miejsca postojowe dla samochodów, wygodną infrastrukturę rowerową oraz zaplecze komercyjne.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Roboty powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.

Po południowej stronie dworca kolejowego przebudowywany jest z kolei układ drogowy, który wraz z Centrum Przesiadkowym stworzy przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Przy ul. Na Piasku, dostępnej na razie głównie dla mieszkańców okolicznych posesji, zamontowano nowe latarnie oświetleniowe. Przy ul. Okopowej za mniej więcej miesiąc rozpoczną się prace związane z układaniem chodnika po drugiej stronie ulicy wraz z końcówką nawierzchni na ulicy. Roboty te wystartują po przełączeniu przez Tauron kabli w rejonie stacji transformatorowej (termin przełączeń został wskazany przez spółkę na 15 stycznia). Do wykonania w tym rejonie pozostanie montaż oświetlenia ulicznego oraz małej architektury.

Na placu Piastów trwają prace przy przebudowie uzbrojenia podziemnego. W zasadzie na całej długości wyznaczonego zakresu ułożono sieć cieplną, a na ukończeniu jest renowacja metodą rękawa kanału deszczowego w obrębie planowanej do wykonania komory żelbetowej oraz przekładki sieci kolidujących z projektowanym układem drogowym. Na placu przed dworcem PKP trwa układanie nawierzchni jezdni, miejsc postojowych i chodników. Roboty są związane z budową układu drogowego na przedłużeniu ulicy Zwycięstwa – od strony dawnego komisariatu Policji. Na zamkniętym odcinku ul. Zwycięstwa prowadzone są z kolei prace przy przebudowie sieci gazowej. Usuwane są wszelkie związane z tym kolizje. Rozebrane zostały warstwy konstrukcyjne jezdni i fragmentów chodnika. Natomiast w rejonie ul. Berbeckiego, przy ciągu pieszo-rowerowym, naprawiana jest przez PWiK sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna.

Całość prac po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska S.A. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Umowny termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2022 r.

Magia Świąt na Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym

Rynek pdoczas Jarmarku z drona

Na Rynku jest pięknie! W drewnianych domkach kupieckich znajdziecie między innymi wyjątkowe rękodzieło – w sam raz pod choinkę – a także oryginalne ozdoby świąteczne – idealne na choinkę. Jarmark kusi także świątecznymi smakołykami i aromatem grzanego wina. 18 i 19 grudnia zapraszamy Was na wydarzenia specjalne – przygotowaliśmy artystyczne warsztaty, koncerty i pokaz tańca irlandzkiego.

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 12.00 a 18.00, a w soboty i niedziele do godz. 19.00. Przez cały ten czas można pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej – zdobionej w stylu retro. Tegoroczny Jarmark potrwa do 26 grudnia. Miasto Gliwice zaprasza!

sobota 18 grudnia

O godz. 16.00 rozpoczną się ekowarsztaty. Razem spróbujemy zrobić zimowe miasto w słoiku, będzie też okazja nauczyć się tworzyć filcowe zabawki oraz świąteczne breloki i bransoletki. W sam raz na prezent!

Rozgrzejemy się także brazylijską bossa-novą z zespołem Pedro y Mari. Dla miłośników folkowych klimatów wystąpi Kapela Góralska Zbójnicy ze Szczyrku.

niedziela 19 grudnia

Między godz. 9.00 a 10.30 radio RMF FM rozda kilkaset drzewek w ramach akcji „Choinki pod choinkę”. Kto pierwszy, ten lepszy!

Po południu na scenie wystąpią Orkiestra Dęta Ostropa i gospelowy zespół Sound. Niesamowity pokaz tańca irlandzkiego da gliwicki zespół Salake. Uczestnikom Jarmarku będą także towarzyszyć Kowalski, Rico, Szeregowy oraz Skipper, czyli Pingwiny z Madagaskaru! Wielkie maskotki będą bawić się z dziećmi przez cały czas trwania imprezy.

W niedzielę przekażemy sobie także Betlejemskie Światło Pokoju i złożymy świąteczne życzenia. Malutki płomień odpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przemierza cały świat, niosąc ludziom znak zrozumienia i pojednania pomiędzy narodami. Do Gliwic przywożą go harcerze. Podczas Jarmarku na Rynku płomień zostanie uroczyście przekazany władzom miasta.

Mamy świąteczny przebój

cała grupa

Nie „Last Christmas” i nie „Jingle Bells”, ale „Ach i och – Gliwicka Pastorałka” to nasz hit na nadchodzące Boże Narodzenie. 18 grudnia na YouTube’ie będzie miała premierę cała płyta kolęd i pastorałek, które przygotowali młodzi artyści z Sośnicy.

Projekt został zrealizowany w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Najpierw odbyły się warsztaty wokalno-instrumentalne w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.

Pierwotnie projekt warsztatów nie przewidywał wydania płyty, a jedynie koncert finałowy, jednak sytuacja roku 2021 związana z COVID-19 była na tyle nieprzewidywalna, że od początku spotkań edukacyjnych dzięki zaangażowaniu prowadzących, a przede wszystkim dzięki entuzjazmowi i aktywnej postawie muzykujących dzieci i młodzieży było wiadomo, że na koncercie nie może się skończyć – mówi ks. Marek Ludwig, nauczyciel katecheta w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach.

Materiał na płytę został nagrany w Domu św. Jacka w Sośnicy – wyjątkowym miejscu spotkań na kulturalnej mapie Gliwic. Na płytę składa się sześć utworów, w tym „Ach i och – Gliwicka Pastorałka”, do której słowa napisali młodzi sośniczanie, a muzykę skomponował Konrad Kuchciak, odpowiedzialny za aranżację, produkcję muzyczną i – wraz z Kamilem Milczarkiem – współprowadzący warsztaty.

Dwa koncerty dla rodziców i przyjaciół dzieci zaangażowanych w nagranie płyty odbyły się 12 grudnia w Domu św. Jacka w Sośnicy. Jednego z tych występów wysłuchał między innymi Adam Neumann, prezydent Gliwic. Krążek swoją oficjalną premierę będzie miał na Jarmarku Sośnickim 18 grudnia. Od tego dnia cały album będzie dostępny na YouTube’ie: https://linktr.ee/gliwickapastoralka.

Przybywa działalności gospodarczych w Gliwicach

budynek Technoparku z lotu ptaka

Gliwicki Technopark na co dzień wspomaga rozwój firm stawiających na rynku swoje pierwsze kroki. Dzięki jego działalności młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć m.in.  na wsparcie merytoryczne i finansowe oraz pomoc w pozyskiwaniu dotacji. Dzięki projektowi „Inkubator przedsiębiorczości - szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II”, powstało ostatnio 12 nowych firm. Ruszył nabór do drugiej edycji. Dzięki temu w Gliwicach powstanie kolejnych 12.

W dzielnicy Politechnika, w której znajduje się Technopark powstaje coraz więcej firm technologicznych i organizacji związanych z pobudzaniem kreatywności, innowacjami. Po zakończeniu budowy trzeciego obiektu Technoparku będzie ich 150-200,  w większości mających relacje z Politechniką Śląską.

W ostatnim czasie dzięki Technoparkowi powstało 12 rodzinnych firm. Powstały w ramach pierwszego etapu projektu „Inkubator przedsiębiorczości - szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II” współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej. Każda otrzymała po 23 050 zł jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności i przez 12 miesięcy będzie wspierana kwotą 2 800 zł na pokrycie bieżących wydatków. W sumie to 679 800 zł pomocy dla 12 firm. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy otrzymują też wsparcie merytoryczne ekspertów Technoparku.

Nowi przedsiębiorcy w Gliwicach!

W ramach projektu, dzięki wsparciu Technoparku w Gliwicach, powstały ostatnio: pracownia artystyczno-reklamowa, firma zajmująca się sprzedażą osłon okiennych i akcesoriów do okien, lokal handlowo-usługowy branży gastronomicznej, firma świadcząca usługi instalacyjne sieci wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych oraz usług ogólnobudowlanych, firma przewozowa oraz pracownie: malarska, fotograficzna, meblarsko-renowacyjna, projektowania architektoniczno-budowlanego, a także firmy zajmujące się animacją czasu wolnego dla dzieci, nadrukami na odzież i świadczeniem usług związanych z instalacjami teletechnicznymi.
Zrezygnowałam z pracy etatowej i postanowiłam założyć własną działalność. Przypadkiem w internecie trafiłam na informację o wsparciu z Technoparku. Postanowiłam skorzystać. Pomoc, jaką otrzymałam jest ogromna. Cała procedura – od złożenia wniosków, poprzez szkolenia i tworzenie biznesplanów – trwała krótko, ponieważ szkolenia były bardzo intensywne i prowadzone przez kompetentne osoby, które przekazały nam wiedzę pomocną przy zakładaniu firmy. Bardzo dobrze współpracuje się z Technoparkiem. Ważne że, poza wsparciem finansowym kluczowym dla organizacji początkującej firmy, na bieżąco mogę korzystać ze wsparcia merytorycznego – mówi Marta Rajczykowska, właścicielka firmy architektonicznej „Architekt Marta Rajczykowska”, która zajmuje się projektowaniem budynków, m.in. domów oraz obiektów użyteczności publicznej. Firma powstała dzięki współpracy z Technoparkiem. Działa od 15 listopada i ma już pierwsze zlecenia.

Zainteresowani?

Ruszył nabór do drugiego etapu projektu. Działalności będą zakładane na przełomie maja i czerwca 2022 r. – wówczas będą przekazywane dotacje – to jednorazowo 23 050 zł oraz 3 010 zł comiesięcznej dotacji na bieżącą działalność (przez rok). Uczestnicy projektu mogą tez liczyć na pakiet szkoleń i doradztwo dopasowane do potrzeb uczestników projektu. W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 30 rok życia, mieszkają na obszarze rewitalizacji w Gliwicach i planują rozpoczęcie działalność gospodarczej. Łączna kwota w ramach dwóch naborów, która zostanie przekazana uczestnikom to 1 383 840 zł.
Gliwicki Technopark zajmuje się organizowaniem szeroko pojętego wsparcia dla przedsiębiorców. Za swoje działania został uznany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii Hubem Innowacji Cyfrowych. Ostatnio spółka połączyła siły z największym w Polsce technoparkiem w Poznaniu i razem wspierają transformację cyfrową i biznesową przedsiębiorstw. Spółka ma też wsparcie ze strony  Miasta Gliwice. Dzięki temu może inwestować w infrastrukturę. Obecnie trwa rozbudowa Technoparku, która ma się przyczynić do nadania dzielnicy Politechnika charakteru dzielnicy innowacji.

Więcej informacji na temat projektu i naborów oraz pozostałych obszarów działalności gliwickiego Technoparku można uzyskać na stronie internetowej: https://technopark.gliwice.pl/dotacje/oraz pod nr. tel.: 605-332-662. (mf)

 

PZO Boxing Day by GUKS CARBO. Kto zwyciężył?

ring bokserski, zawodnik z nagrodą i sponsorzy zawodów

W minioną sobotę odbyła się VIII i zarazem ostatnia w tym roku edycja zawodów z cyklu PZO Boxing Day by GUKS CARBO, którego popularność wzrasta z miesiąca na miesiąc. Na organizowane od roku mityngi przyjeżdżają pięściarki i bokserzy z Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy czy Austrii.

W Polsce w zasadzie nie organizuje się cyklicznych turniejów bokserskich, na których mogłaby startować młodzież. W związku z czym już od dłuższego czasu mieliśmy pomysł, aby zrobić zawody dla dużej grupy młodzieży, które miałyby szansę odbywać się częściej niż raz czy dwa razy w roku. Nie jest jednak tajemnicą, że na to potrzebne są fundusze. Projekt „PZO Boxing Day” mogliśmy uruchomić dzięki wsparciu z strony Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o., za co w imieniu wszystkich dzieciaków serdecznie dziękujemy – mówi Henryk Wilk, wiceprezes Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego CARBO.

„PZO Boxing Day by GUKS CARBO” to zawody cieszące się dużym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach brało w nich udział ponad 200 zawodniczek i zawodników. Na dwóch ringach głównie rywalizowała młodzież (we wszystkich kategoriach wagowych), ale okazję, aby sprawdzić swoje możliwości mieli również seniorzy. Wśród startujących nie zabrakło krajowych medalistów. Stąd wiele walk stoczono na bardzo wysokim poziomie.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne w ostatniej edycji uczestniczyło 140 pięściarek i bokserów. W tym gronie walczyło 21 zawodników GUKS CARBO. Stoczyli oni pięć walk towarzyskich najmłodszych adeptów pięściarstwa oraz 16 walk punktowanych, z których aż 13 zakończyło się zwycięstwami gliwickich bokserów. Swoje pojedynki wygrali: Beata Rdest, Anna Knapik, Maciej Surdel, Roman Kucher, Aleksander Kucher, Jakub Marcinów, Oliwier Chundzyński, Jakub Stępniak, Tomasz Klimczak, Nikodem Zając, Oliwier Krawczyk, Kacper Wiśniowski oraz Dawid Sikora. W walkach niepunktowanych wzięli udział: Szymon Skóra, Paweł Sojka, Fiodor Charkin, Radosław Kotapka oraz Tymoteusz Dawicki. GUKS CARBO zajął I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Turniej finałowy odbył się w hali przy ul Jasnej 31 w obecności wielu znanych sportowców, sponsorów oraz działaczy związanych z boksem. W loży honorowej zasiedli m.in.: Jerzy Rybicki – dwukrotny medalista olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy, Damian Durkacz – mistrz Polski i olimpijczyk z ostatnich Igrzysk.

Pojedynkom przyglądali się prezydent Gliwic Adam Neumann wraz z zastępczynią Ewą Weber, Magdalena Budny – prezes PZO Sp. z o.o. oraz Janusz Marcinów – przewodniczący Rady Nadzorczej PZO Sp. z o.o., który zdradził, dlaczego spółka zdecydowała się wesprzeć cykl zawodów.

Klub GUKS Carbo powstał prawie 20 lat temu. Odrodził się, bazując na tradycjach bokserskich Carbo Gliwice i ŁTS Łabędy. Uznaliśmy, że jest to dyscyplina, która zasługuje na wsparcie, szczególnie że w GUKS trenują dzieci i młodzież, których nie zawsze stać na finansowanie drogich sportów – mówił Janusz Marcinów.

Podczas finałowej edycji wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale, a wyróżniający się zawodnicy w podsumowaniu wszystkich edycji otrzymali okazałe puchary, które odebrali z rąk prezydenta Gliwic Adama Neumana. W ten sposób w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali: Jakub Marcinów (najlepszy adept), Maciej Surdel (najlepszy młodzik), Oliver Chundzyński (najlepszy kadet), Oliwier Krawczyk (najlepszy junior), Anna Knapik (najlepsza seniorka), Sebastian Kawulok (najlepszy zawodnik) i Beata Rdest (najlepsza zawodniczka).

Mimo że to koniec roku, pięściarki i bokserzy z GUKS Carbo powalczą jeszcze w Pucharze Polski. W przyszłym roku natomiast rozpocznie się nowa edycja PZO Boxing Day by GUKS CARBO.

King punktuje GTK

GTK w  akcji

GTK rozpoczęło mecz z Kingiem bardzo obiecująco. Z każdą kolejną minutą meczu mnożyły się błędy, a mocno osłabieni gospodarze nie mieli skrupułów, by je wykorzystać. Koszykarze ze Szczecina wygrali 93:82, a zespół Roberta Witki pierwszą rundę rozgrywek zakończył na ostatnim miejscu w ligowej tabeli.

Mecz z Kingiem Szczecin był piątą kolejną wyjazdową potyczką GTK. Atutem miał być debiut Kristijana Kraljiny mogący wnieść dodatkową energię na parkiet. Chorwacki środkowy już od pierwszych minut pokazał, jak wiele może wnieść do gry gliwiczan i zdobył osiem punktów. Bardzo dobry fragment zaliczył również Kacper Radwański, po którego zagraniach trener Arkadiusz Miłoszewski musiał poprosić o przerwę na żądanie. Po powrocie szczecinian na parkiet ich gra zaczęła wyglądać zdecydowanie lepiej. Uaktywnił się Stacey Davis, dobrą zmianę dał Paweł Kikowski. Miejscowi doprowadzili do wyrównania, a po chwili kapitan Kinga wyprowadził go na pierwsze prowadzenie. Tylko na moment, bo wyrównał Damonte Dodd, a Radwański rzutem z narożnika boiska w końcowych sekundach pierwszej odsłony zadecydował o tym, który zespół zejdzie na krótką przerwę, prowadząc (23:26).

W drugiej kwarcie GTK było momentami bliżej zwycięstwa, ale gospodarze nacierali coraz mocniej. Zawodnikiem, który sporo wniósł do ataku „Morskich Wilków” był Matczak. To jego trafienie z dystansu i skuteczna kontra pozwoliły ponownie objąć Kingowi prowadzenie. Gliwiczanie przed przerwą dołożyli już tylko jedno „oczko”, ale pozytywny obraz gry z pierwszej części meczu został całkowicie przysłonięty przez niechlujne wyprowadzanie szybkich ataków i podania w aut, bądź też kolejne błędy przy wyprowadzaniu piłki.

Po zmianie stron, po serii skutecznych akcji Davisa dla Kinga, trener Witka ponownie skorzystał z przysługującej mu przerwy. Próbował również dyskutować z arbitrami i zarobił przewinienie techniczne, ale i to nie potrafiło wykrzesać energii w jego zespole. Trzecia odsłona skończyła się wynikiem 75:58.

Rolę Davisa w czwartej odsłonie przejął Kikowski, dla którego – jak się później okazało – był to najlepszy występ w sezonie. Za jego sprawą w pewnym momencie różnica pomiędzy oboma zespołami wynosiła już 21 punktów. W GTK swoje pierwsze punkty w meczu zdobył Filip Put, a wspierał go Krajina, który choć zmęczony, potrafił jeszcze kilka razy umieścić piłkę w koszu rywala. Ostatecznie szczecinianie wygrali 93:82, ale wynik nie odzwierciedla przewagi, jaką mieli w tym meczu.

Dla GTK był to ostatni mecz w I rundzie rozgrywek i wiadomo już, że na półmetku podopieczni Roberta Witki zakończą zmagania na ostatnim miejscu w ligowej tabeli. Jednak jeszcze przed świętami gliwiczan czeka prestiżowy pojedynek z MKS-em Dąbrowa Górnicza. Mecz w hali Centrum będzie pierwszym z tych, które mogą decydować o tym, kto się utrzyma w lidze.

Uwaga, klienci Urzędu Miejskiego!

Urząd Miejski

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia informujemy, że 24 grudnia Urząd Miejski i niektóre jednostki miejskie będą nieczynne.

W wigilię Bożego Narodzenia Urząd Miejski w Gliwicach, w tym również Terenowy Punkt Paszportowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, będą zamknięte.

Uwaga! Miejski Rzecznik Konsumentów będzie nieobecny także 23 grudnia. W tym czasie konsumenci będą mogli uzyskać pomoc:
* na infolinii konsumenckiej pod numerami telefonów: 801-440-220 i 22/290-89- 16 od poniedziałku do piątku w godz. od godz. 8.00 do 18.00 (e:mail: porady@dlakonsumentow.pl),
* w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Katowicach pod numerem telefonu: 32/356-81-00, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30 (e-mail: sekretariat@katowice.wiih.gov.pl).

Od 24 do 26 grudnia nieczynny będzie też Urząd Stanu Cywilnego w Gliwicach. W tym czasie z kartą zgonu wszelkie formalności związane z pochówkiem można będzie załatwić w zakładzie pogrzebowym i u administratora cmentarza, a zgłoszenia zgonu dokonać w poniedziałek, 27 grudnia, w godz. od 8.00 do 16.00 w Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa (wejście od ul. Zwycięstwa, po lewej stronie od głównego wejścia). W sprawach związanych ze zgłoszeniem zgonu można działać osobiście lub przez pełnomocnika – obowiązuje pełnomocnictwo pisemne (wzór do pobrania na stronie www.gliwice.eu).

24 grudnia zamknięte będą także m.in.: Zarząd Dróg Miejskich i Miejski Zarząd Usług Komunalnych, wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Centrum 3.0 Ośrodek Działań Społecznych, Zakład Gospodarki Komunalnej, Ośrodek Pomocy Społecznej i Powiatowy Urząd Pracy. (mf)

 

Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznej wiadomości „Projektu Planu Urządzenia Lasu”

las

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zawiadamia, iż w dniach od 22 grudnia 2021 roku do 11 stycznia 2022 roku w siedzibie Nadleśnictwa oraz RDLP w Katowicach (w Wydziale Urządzania Lasu) zostanie wyłożony do konsultacji społecznych projekt Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2022-2031 opracowywanego wg stanu na 1 stycznia 2022 r.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Brynek.  27 grudnia 2021 r., w godzinach od 7.00 do 15.00, podczas „dyżuru leśnika” w siedzibie Nadleśnictwa zainteresowane osoby mające trudności z odczytaniem opisów taksacyjnych oraz wskazówek gospodarczych będą mogły uzyskać wyjaśnienia w tym zakresie.