Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 stycznia 2021 r.

// 15-01-2021

Zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19

szczepimy się - tło

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

REJESTRACJA

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  •     od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
  •     od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Jak się zarejestrować?

1. Przez całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie przesłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować również np. dziadków lub rodziców.

 

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania. Można również zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście –wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji zostanieprzesłane powiadomienie SMS, a kolejne - dzień przed planowanym terminem.

Aby korzystać z tego sposobu rejestracji należy posiadać Profil Zaufany.

 

3. W wybranym punkcie szczepień

 Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

ZGŁOSZENIA

Od 15 stycznia osoby w wieku18-69 lat będą mogły  zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  2. Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować będzie się można w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy wiekowej.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

#SzczepimySię w Szpitalu Miejskim nr 4

szczepienie covid

18 stycznia ruszą telefoniczne infolinie dotyczące szczepień przeciw COVID-19 w Szpitalu Miejskim nr 4. Pod numerami telefonów 508-801- 692 oraz 508-801-524 będą dyżurować konsultanci, którzy udzielą niezbędnych informacji dotyczących rejestracji do populacyjnego programu szczepień, pomogą seniorom oraz ich bliskim w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości. To nie jedyna ważna wiadomość płynąca z „4”.

Do końca stycznia  w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, pełniącym funkcję szpitala węzłowego, planowane jest zakończenie procesu szczepienia przeciw COVID-19 wszystkich osób z grupy zerowej (personel medyczny i niemedyczny podmiotów leczniczych), które zadeklarowały chęć przystąpienia do programu właśnie w gliwickiej lecznicy. – To bardzo ważny moment, biorąc pod uwagę fakt, że korzystając z programu szczepień, chronimy nie tylko siebie, naszych bliskich, ale – co niezmiernie ważne – naszych pacjentów wymagających np. skomplikowanych zabiegów operacyjnych czy walczących z chorobą nowotworową – tłumaczy dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4.

1530 dawek szczepionki przeciw COVID-19 dla grupy zerowej ma trafić do „4” tuż po 18 stycznia. – Do tej pory z grupy zerowej zaszczepiono w placówce 1700 osób, finalnie – pod koniec miesiąca – będą to już wszyscy, którzy wyrazili taką wolę: lekarze, pielęgniarki, pozostały personel medyczny, pracownicy aptek, laboratoriów, pracownicy techniczni i administracyjni. Chodzi o ponad 3 tysiące osób. To bardzo duże wyzwanie organizacyjne, któremu musieliśmy sprostać – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
 

Dziś, jutro, pojutrze... Jakie będzie powietrze?

powietrze nad Gliwicami

Zimowa aura sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. By sobie nie zaszkodzić, warto sprawdzić przewidywany poziom zanieczyszczeń w naszej okolicy. Gdzie? Między innymi na Gliwice.eu. Wystarczy kliknąć w zielony baner „Prognoza jakości powietrza” na samej górze strony, po prawej, zaraz przy odnośnikach do wersji językowych oraz BIP. Przełączymy się w ten sposób na interaktywne mapy prognoz opracowane przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska.

Prognozy są wyliczane przez złożony model matematyczny i pozwalają spojrzeć w przyszłość, godzina po godzinie, nawet dwie doby do przodu. Warto wiedzieć, że obliczenia są wykonywane dla całego kraju – na terenie Gliwic siatka obliczeniowa obejmuje ponad 30 punktów – a ich jakość jest sukcesywnie podnoszona (będą miały na nią wpływ również szczegółowe informacje gromadzone w uruchamianej rządowej bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której każdy władający lokalem będzie zobowiązany podać rodzaje posiadanych urządzeń grzewczych). Korzystając z map prognoz, sprawdzimy jak (z dużym prawdopodobieństwem) będą przedstawiały się obliczone stężenia kluczowych zanieczyszczeń w powietrzu: pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Wiosną i latem, a dokładnie od 1 kwietnia do 30 września, system wyświetli również stężenia ozonu troposferycznego O3.

SPRAWDZAMY POWIETRZE W GLIWICACH (KROK PO KROKU)

1. Na panelu w lewej części okna („Prognozy wojewódzkie”) wybieramy województwo śląskie.

 

2. Gdy pojawi się mapa województwa śląskiego, klikamy w prostokątny, biały odnośnik „Zmiana podkładu” (umieszczony nad suwnikiem godzinowym na dole strony). Mamy do wyboru 10 opcji, m.in. podkład topograficzny, uliczny, opcje zobrazowania (także z etykietami) i OpenStreetMap.

 

3. Po zmianie podkładu (np. na uliczny), klikamy na obszar Gliwic i przybliżamy obraz myszką, szukając interesującej nas ulicy. Gdy klikniemy w konkretną lokalizację na mapie, wyświetli się okienko pokazujące współrzędne geograficzne wybranego punktu wraz z informacją dotyczącą godziny i prognozowanych stężeń zanieczyszczenia powietrza daną substancją (typ zanieczyszczeń można zmieniać w bocznym panelu „Wskaźniki” z prawej strony).

O czym mówi nam kolor podkładu?

Świadczy o jakości powietrza (pod kątem danego wskaźnika zanieczyszczenia): zielony – bardzo dobrej, jasnozielony – dobrej, żółty – umiarkowanej, pomarańczowy – dostatecznej, czerwony – złej, brązowy – bardzo złej.

Mapy prognoz stężeń zmieniamy na szarym panelu po prawej stronie. Jakie typy map mamy do wyboru?

  • mapa z dynamiczną animacją modelowania – dla prognozy stężeń 1-godzinnych
  • mapy statyczne, bez animacji – dla prognozy stężeń 24-godzinnych średniodobowych (do wyboru: PM10, NO2, SO2), prognozy maksymalnego stężenia 1-godzinnego (maksymalne wartości 1-godzinne PM10, NO2, SO2 lub O3 spośród wszystkich 24 wyników dla danego punktu dla wybranego dnia) oraz prognoz maksymalnego 8-godzinnego stężenia kroczącego (tylko dla O3)

Warto wiedzieć, że aktualne wyniki pomiarów, mapę wszystkich automatycznych stacji pomiarowych w naszym kraju, mapę prognoz stężeń zanieczyszczeń, informacje o wysokich stężeniach zanieczyszczeń oraz aktualności ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdziemy również w bezpłatnej, cały czas rozwijanej aplikacji mobilnej GIOŚ: „Jakość powietrza w Polsce” (do pobrania w sklepach App Store, Windows Store i Google play w wersjach na systemy iOS, Windows i Android).