Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 15 stycznia

// 15-01-2020

Kataloński geniusz i ekscentryk

młody Dali w Paryżu

Salvador Dali – malarz, surrealista, jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku. Jego życie obrosło legendą. W kinie Amok będzie okazja, by dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Na 19 i 26 stycznia zaplanowano projekcje filmu dokumentalnego „Salvador Dali w poszukiwaniu nieśmiertelności”. Akcja filmu Davida Pujola rozpoczyna się w 1929 roku – to wtedy 25-letni Dali zajął się surrealizmem, poznał też swoją żonę Galę – wielką miłość i muzę. W Amoku (ul. Dolnych Wałów 3) zobaczymy najważniejsze miejsca z życia Dalego: jego dom rodzinny, pracownię i zamek w Púbol.

Salvador Dali przeszedł do historii malarstwa jako jeden z najoryginalniejszych twórców XX wieku. Jego ogromna wyobraźnia wywarła wielki wpływ na innych artystów, a ekscentryczny sposób bycia uczynił z niego także ikonę kultury masowej. Elegant z oryginalnymi wąsami, gdziekolwiek się pojawiał, wzbudzał wielkie zainteresowanie. Film Pujola rzuci trochę więcej światła na tę zagadkową postać i życie, z którego Dali uczynił pewien rodzaj sztuki. (mm)

Prof. Maciejewski pierwszym Polakiem z Nagrodą Godina

Zespół gliwickich chirurgów rekonstrukcyjnych

Prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach, odebrał w USA Nagrodę Godina, przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Jest pierwszym Polakiem uhorowanym tym prestiżowym wyróżnieniem.

Zespół profesora Maciejewskiego zasłynął po przeprowadzeniu pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi u dziecka. Lekarze dali tym samym nadzieję na lepsze życie kilkuletniemu Tymkowi, który jako roczne dziecko poparzył narządy wewnętrzne, połykając żrące granulki do udrażniania rur.

W 2015 roku zespół profesora wykonał także pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi u dorosłego mężczyzny. W 2013 roku przeprowadził drugi w Polsce całkowity przeszczep twarzy.

Nagroda Godina obejmuje dorobek w całości. – Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie. Jest to ogromne wyróżnienie, bo takie nagrody przyznawane są corocznie jednej osobie – mówił prof. Maciejewski w rozmowie z TVN24.

/źródło: TVN24, Rynekzdrowia.pl/

Bluesowo-folkowa uczta w Dobrym Zbeerze

mężczyzna nad brzegiem morza

W środę 15 stycznia o godz. 20.00 w Dobrym Zbeerze przy ul. Zygmunta Starego 11a wystąpi Daniel Spaleniak. Jego muzykę można usłyszeć w takich serialowych hitach, jak „Ozark”, „Elementary” czy „Six”.

To jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych. Daniel ma na koncie już cztery albumy, które spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych. Jego trzecia płyta „Life is somewhere else” była nominowana do nagrody Fryderyki  2019 w kategorii „Blues/Country”.

Artysta oprócz tego, że wydaje płyty, pisze również muzykę do filmów i seriali. Ostatni album „Burning Sea”, wydany w 2019 roku jest zbiorem utworów, które znalazły się w tego typu produkcjach. Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na tak kultowych festiwalach jak Opener, OFF Festiwal, Halfway czy Soundrive, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.