Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 marzec 2022 r.

// 15-03-2022

PILNIE potrzebne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

banner z flagą Ukrainy, gliwickimi kamieniczkami i napisem Ważne!

Miasto Gliwice poszukuje mieszkań/obiektów przystosowanych lub posiadających możliwość przystosowania do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego br. lub później. Warunki udostępnienia do uzgodnienia.

Zgłoszenia prosimy kierować do Gliwickiej Bazy Wsparcia:

Gliwicką Bazę Wsparcia koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Wznowienie prac na ul. Wiślanej

Ul. Wiślana

W czwartek, 17 marca, o godz. 7.00 zostaną wznowione prace przy ul. Wiślanej w Sośnicy. Remont prowadzony jest na odcinku od ul. Jesiennej do Przedszkola Miejskiego nr 33 – informuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A., wykonawca inwestycji.

W ramach prac wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, a chodniki i  miejsca postojowe wyremontowane. Prace potrwają około 2 miesięcy. (mf)

 

Numery PESEL dla obywateli Ukrainy

banner z napisem 2Nadanie PESEL Wazne!”

16 marca rozpoczyna się rejestracja pobytu i nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Z kompletem niezbędnych dokumentów należy się zgłosić do sali 146 na I piętrze Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21, wejście od ul. Wyszyńskiego).

UM w Gliwicach jest czynny od poniedziałku do środy między godz. 8.00 a 16.00, w czwartki od godz. 8.00 do 17.00 i w piątki między godz. 8.00 a 15.00.

Rejestracja pobytu i nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy odbywa się na ich wniosek, na podstawie Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Numer PESEL pozwala na znalezienie zatrudnienia, podjęcie nauki, otrzymanie świadczeń z zakresu pomocy społecznej czy korzystanie z opieki zdrowotnej w Polsce.

Kto może złożyć wniosek?

Obywatele Ukrainy, którzy:

  • wjechali na terytorium RP bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa 24 lutego br. lub później;
  • posiadają Kartę Polaka i wraz z najbliższą rodziną przybyli do Polski z powodu działań wojennych na Ukrainie;
  • nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego, ale są małżonkami obywatela Ukrainy – o ile przybyli bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku działaniami wojennymi;
  • deklarują zamiar pozostania w Polsce.

Wniosek o rejestrację pobytu należy złożyć nie później niż 60 dni od dnia wjazdu na terytorium RP. Pobyt uznaje się za legalny przez 18 miesięcy od 24 lutego 2022 r. (niezależnie od daty złożenia wniosku oraz daty przekroczenia granicy z Polską). Na podstawie wniosku o rejestrację pobytu (wypełnionego przez wnioskodawcę albo urzędnika) obywatelowi Ukrainy nadaje się numer PESEL.

Uwaga! Ukraińcy, którzy uciekają przed wojną, ale nie wjechali na terytorium Polski bezpośrednio, lecz przez inne państwo, na przykład Słowację, Węgry, Rumunię czy Mołdawię, otrzymują numer PESEL na podstawie standardowej procedury dla cudzoziemców i nie są objęci specustawą o uchodźcach.

Na stronie bip.gliwice.eu można pobrać specjalny wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie (zakładka: Wirtualne Biuro Obsługi / Formularze). Należy go wypełnić w alfabecie łacińskim i złożyć osobiście. Podczas składania wniosku od wszystkich osób, które ukończyły 12 lat, będą pobierane odciski palców. Dzieci poniżej 12 lat nie muszą być obecne podczas składania wniosku, chyba że nie posiadają żadnych dokumentów tożsamości.

Załączniki do wniosku (niezbędne, by potwierdzić tożsamość wnioskodawcy i wprowadzić dane do rejestru PESEL):

  • 1 fotografia w formie papierowej, biometryczna zgodna z art. 29 ustawy 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych – jest możliwość zrobienia prawidłowej fotografii w holu urzędu na parterze;
  • dokument podróży, Karta Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości;
  • dokument potwierdzający urodzenie – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia.

Uwaga! Załączników do wniosku nie trzeba tłumaczyć na język polski. Potwierdzenie tożsamości może nastąpić na podstawie dokumentu unieważnionego, jeżeli umożliwia ustalenie tożsamości osoby. W przypadku braku takich dokumentów potwierdzenie tożsamości następuje na podstawie oświadczenia wnioskodawcy pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Będzie druga edycja „Mojego deszczu” dla gliwiczan

mój deszcz baner

Zgodnie z zapowiedziami, Gliwice uruchomią wiosną drugą edycję miejskiego programu dotacyjnego związanego z łapaniem deszczówki. W uchwale w tej sprawie, przyjętej na marcowej sesji przez gliwickich radnych, poszerzono grono osób mogących starać się o miejskie dofinansowanie.

W tegorocznej odsłonie gliwickiego programu łapania deszczówki „Mój deszcz” znów będzie można uzyskać nawet 4 tys. zł jednorazowego dofinansowania na pokrycie maksimum 85% kosztów poniesionych na zakup, wykonanie i montaż elementów zbiorników podziemnych i naziemnych o pojemności do 10 metrów sześciennych (w tym dekoracyjnych), służących gromadzeniu i wykorzystaniu wód deszczowych w miejscu opadu. Tak jak w ubiegłym roku o dotację z budżetu miasta na wykonanie systemów deszczowych będą mogli starać się mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i stowarzyszenia (z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi). Do tego grona dołączą osoby fizyczne, w tym działkowcy lub ich małżonkowie korzystający z działki na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w Gliwicach. Jak przewidziano w uchwale, dotacja dla nich wyniesie maksymalnie 500 zł, ponieważ będą oni mogli ubiegać się wyłącznie o dofinansowanie do zastosowania naziemnego lub dekoracyjnego zbiornika retencyjnego na działce zabudowanej altaną.

Dotacja dla danego beneficjenta programu „Mój deszcz” na daną nieruchomość będzie przysługiwać tylko raz. Nie będzie mogła być przeznaczona na inwestycję wykonaną przed zawarciem umowy dotacyjnej. Warto także pamiętać, że podobnie jak w ubiegłym roku będzie obowiązywał zakaz podwójnego finansowania – dotacja nie może bowiem pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel, finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł.

Miasto ma do rozdysponowania na ten rok pulę środków w wysokości pół miliona złotych. Ogłoszenie naboru wniosków nastąpi wiosną. Dokumenty będą przyjmowane przez Wydział Gospodarowania Wodami UM w Gliwicach.

Gliwicki program dotacyjny „Mój deszcz” wpisuje się w globalne trendy walki ze zmianami klimatu. W obliczu coraz częstszych okresów susz spowodowanych galopującymi zmianami klimatycznymi na Ziemi, gromadzenie deszczówki jest nie tylko przydatne, ale wprost konieczne! Łapiąc wody opadowe, nie marnujemy cennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym rodzajem wody. Zgromadzona deszczówka może posłużyć nam do podlewania trawników, nawadniania ogrodu bądź np. mycia samochodu. Co ważne – łapanie deszczówki nic nie kosztuje, przynosi za to oszczędności w domowym budżecie, a dodatkowo pomaga w dbaniu o prawidłową gospodarkę wodną w naszej okolicy. Dzięki temu, że woda utrzymuje się na działce i nie odpływa do kanalizacji oraz rzeki, poprawia się nawodnienie terenów.

Uruchamiamy drugą edycję programu dotacyjnego „Mój deszcz”, który wpisuje się w założenia Planu adaptacji Miasta Gliwice do zmian klimatu. Nasz program z założenia stanowi uzupełnienie dla programu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Moja woda”. W ramach ubiegłorocznego rozdania, w którym mieliśmy do rozdysponowania półmilionową pulę środków, do Urzędu Miejskiego w Gliwicach wpłynęło ponad 200 wniosków. Zainteresowanie „Moim deszczem” było jednak znacząco większe, stąd zmiany w katalogu jego beneficjentów, które umożliwią staranie się o dotację także przez działkowców będących użytkownikami rodzinnych ogrodów działkowych. Zachęcamy do śledzenia miejskich mediów i udziału w naborze wniosków! – Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

 

Biblioteka pomaga Ukrainie

młodzi ludzie przy stole

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach organizuje kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. W zbiorach MBP znajdują się także książki i audiobooki w języku ukraińskim.

Biblioteka prowadzi trzy bezpłatne kursy językowe dla dzieci z Ukrainy. Na dwa z nich są jeszcze miejsca:

  • Zajęcia językowo-plastyczne dla dzieci od 3 do 9 lat, środy od godz. 14.00 do 15.00 w Biblioforum (Centrum Handlowe Forum, ul. Lipowa 1).
  • Kurs językowy dla dzieci od 6 do 9 lat, poniedziałki od godz. 15.00 do 16.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17).

Zapisy są prowadzone telefonicznie (32 238 26 63, pon. – pt. godz. 8.00–20.00, sob. godz. 8.00–15.00) i e-mailowo (bf@biblioteka.gliwice.pl).

MBP oferuje także darmowe kursy języka polskiego dla dorosłych Ukraińców. Wszystkie miejsca są już obecnie zajęte, ale w filiach organizowane są także spotkania integracyjne w języku ukraińskim – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Filia nr 5 MBP w Gliwicach, ul. Perkoza 12 (tel. 32/232-13-35; filia5@biblioteka.gliwice.pl)

  • Planszówki, zajęcia plastyczne dla dzieci: poniedziałki, środy, piątki: godz. 15.00–17.00, soboty – godz. 11.00–12.30
  • Spotkania integracyjno-informacyjne, 16 marca, godz. 16.00, 17 marca, godz. 11.00

Filia nr 7 MBP w Gliwicach, ul. Junaków 4 (tel. 32/230-07-40, filia7@biblioteka.gliwice.pl)

  • Cykliczne spotkania dla dorosłych i dzieci z Ukrainy, poniedziałki: godz. 16.00–18.00

Filia nr 21 MBP w Gliwicach, ul. Syriusza 30 (tel. 32/238-10-05; filia21@biblioteka.gliwice.pl)

  • Spotkania dla dorosłych i dzieci z Ukrainy (spotkania integracyjno–informacyjne, strefa spotkań i relaksu), codziennie, tj.: poniedziałek – sobota, godz. 12.00–14.00

Zbiory biblioteki w języku ukraińskim są dostępne online. Znajdują się w nich między innymi książki, audiobooki i materiały do nauki języka polskiego. Przypominamy także, że we wszystkich filiach biblioteki są dostępne bezpłatne stanowiska komputerowe.

Darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy – numer rachunku

banner

W związku z licznymi pytaniami przedsiębiorców i mieszkańców miasto Gliwice uruchomiło rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny, które zostaną przeznaczone na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.

Darowizny można wpłacać na następujący rachunek:

  • Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
  • Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • Tytuł przelewu: Darowizna

Dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:

  • Numer rachunku: IBAN: PL49 1160 2202 0000 0005 1968 7704 
  • Numer BIC (Swift): BIGBPLPW