Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 lutego 2022 r.

// 15-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Fado spotyka ladino

dwie kobiety

Projekt „Vasame” tworzą dwie niesamowite wokalistki: Kinga Rataj i Urszula Makosz. Wystąpią 26 lutego w Cechowni w Nowych Gliwicach.

Jeden Półwysep, dwa muzyczne światy – Rataj i Makosz połączą na jednej scenie muzykę fado i pieśni Żydów sefardyjskich. Te dźwiękowe tradycje współistniały na Półwyspie Iberyjskim, w językach portugalskim i ladino. Koncert  „Vasame” rozpocznie się o godz. 19.00 w sobotę 26 lutego.

Kinga Rataj wykonuje gatunek fado, wywodzący z dziewiętnastowiecznych miast portowych. Niesie melancholię i nazywany jest czasem portugalskim bluesem.

Urszula Makosz siega do tradycji muzycznych Żydów sefardyjskich. Ich język, ladino, wywodzi się ze średniowiecznego dialektu hiszpańskiego. Makosz jest jedną z niewielu śpiewaczek, która wykonuje w Polsce pieśni sefardyjskie.

Oprócz wokalistek w Cechowni wystąpią instrumentaliści – Piotr Domagała (gitara), Paweł Pierzchała (fortepian) i Oleg Dyyak (akordeon, klarnet, duduk). Na instrumentach perkusyjnych zagra Sławomir Berny.

Koncert jest organizowany przez GCNT Cechownia i Stowarzyszenie Nowa Cechownia.

Wjazd na wymaz od strony ul. Zygmunta Starego

ul. Zygmunta Starego

W środę, 16 lutego, zmieni się organizacja ruchu dla dojazdu do punku pobrań wymazów przy Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Przywrócony zostanie wjazd dla pacjentów od strony ul. Zygmunta Starego. Wyjazd odbywał się będzie również w kierunku tej ulicy.

Fotograficzne „Kontrasty”

akt

Galeria fotografii na6 (ul. Matejki 6) zaprasza na kolejną wystawę. W sobotę 19 lutego swoje „Kontrasty” zaprezentuje Daniel Mróz.

Wernisaż z udziałem artysty rozpocznie się o godz. 14.00. Na ekspozycji będzie można zobaczyć tytułowe kontrasty – czerń i biel, łagodność i agresję.

Przestrzeń i struktura, która powstała na fotografiach, to upust pewnych emocji. Emocji które nawarstwiały i kumulowały się w mojej głowie – głowie aktywnego uczestnika i obserwatora życia społeczno-kulturalnego, emocji często burzliwych i niejednokrotnie sprzecznych, a wręcz dualistycznych – mówi Daniel Mróz.

Wystawę będzie można oglądać do 13 marca. Wstęp wolny.

Studenckie oko na miasto

Wizualizacja koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji obszaru w granicach ulic Wrocławskiej, Strzody i Dworcowej

Mówisz „Gliwice”, myślisz „Politechnika Śląska” – i vice versa. Od niemal 77 lat związki miasta i utworzonej w nim uczelni technicznej są nierozerwalne. Z roku na rok dziedzin wciąż poszerzanej współpracy jest coraz więcej, począwszy od korzystania ze specjalistycznej wiedzy naukowej na różnych polach, przez wspólnie realizowane inwestycje, innowacyjne przedsięwzięcia czy projekty na rzecz studentów. W ramach zaproponowanego przez Wydział Architektury pilotażowego współdziałania z Miastem Gliwice, na semestralnych zajęciach warsztatowych powstały eksperymentalne studenckie wizje rewitalizacji wybranych części Gliwic.

Nie byłoby tej współpracy bez zaangażowania miejskich urzędników i szerokiego grona ekspertów w tworzenie nowej strategii „Gliwice2040”. Jednym z pokłosi spotkań tzw. grupy przestrzennej, skupiającej m.in. wykładowców architektury i urbanistyki Politechniki Śląskiej, było zaproszenie przedstawicieli Biura Rozwoju Miasta i Wydziału Planowania Przestrzennego UM przez dr. hab. inż. arch. Michała Stangla do udziału w studenckich warsztatach towarzyszących wykładom z zakresu rewitalizacji i rewaloryzacji urbanistycznej. Rolą miasta w tym przedsięwzięciu było dostarczenie studentom fachowych materiałów i danych oraz śródsemestralna recenzja studenckich propozycji opracowywanych na zajęciach. Urząd Miejski wcielił się bowiem w rolę „zewnętrznego klienta”, na którego „zlecenie” stworzono w sumie 6 czysto koncepcyjnych projektów będących ciekawym spojrzeniem na kwestie łączenia zieleni i wody z tkanką miasta czy inspirującego wykorzystania elementów małej architektury we wskazanej przestrzeni publicznej.

Siedemnaścioro naszych studentów, pracujących pod okiem opiekunów w 6 grupach, wzięło na tapet 4 koncepcje wskazane przez „klienta”: „zielony korytarz” wzdłuż Kłodnicy, powiązanie piesze między kampusem akademickim i dworcem PKP (wraz z propozycją nowego zagospodarowania przestrzeni placu Krakowskiego) i rewitalizację terenów Szobiszowic lub Zatorza – przypomniał podczas ubiegłotygodniowych zdalnych zaliczeń projektów dr. hab. inż. arch. Michał Stangel, wykładowca rewitalizacji i rewaloryzacji urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Wszystkie zaprezentowane wizje oceniono na „5”, doceniając przede wszystkim kreatywność proponowanych rozwiązań (de facto jednak nie zawsze idących w parze z faktycznymi możliwościami realizacyjnymi).

Byliśmy bardzo ciekawi spojrzenia studentów na wskazane tematy. Jedną z rozwijanych koncepcji był np. ujęty przez nas w wizji do nowej strategii miasta Obszar Strategicznej Interwencji Kłodnica, tworzący funkcjonalnie ciągły teren rekreacyjny w całym biegu rzeki na obszarze Gliwic – podkreśla Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach. – Studenci stworzyli inspirujące, śmiałe i pozbawione jakichkolwiek ograniczeń prace, które jednak właśnie z tego względu mają przede wszystkim charakter czysto studialny i artystyczny. Mogą być ciekawą wskazówką, np. dla przedsiębiorców biorących się za zagospodarowanie swoich nieruchomości lub rewitalizację siedzib. Dla nas ważne jest, że przy okazji tego pilotażu studenci zapoznali się z bieżącymi pracami miasta, możliwościami Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej i jego zasobami mapowymi, przygotowali również bardzo dobre analizy, które mogą być przydatne w ramach tworzenia miejskiego programu rewitalizacji. Jesteśmy zadowoleni z tego pilotażu i otwarci na kolejne formy współpracy – dodaje Katarzyna Kobierska.

Pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

tablica pamiętkowa

Aresztowania, internowania i deportacje mieszkańców Górnego Śląska w 1945 roku długo były tematem tabu. Pamięć ofiar uczczono przy tablicy przy kościele św. Jerzego w Łabędach.

Wywózki do pracy w ZSRR rozpoczęły się na przełomie lutego i marca 1945 roku. Dotknęły wielu rodzin mieszkających na Górnym Śląsku. Wśród deportowanych były osoby różnych narodowości. Ta tragedia rozgrywała się także w Gliwicach, które były jednym z pierwszych górnośląskich miast, do którego wkroczyła Armia Czerwona.

Deportowani do ZSRR, przed ich zapakowaniem do bydlęcych wagonów, przebywali w obozie przejściowym NKWD dla ludności śląskiej i Niemców, który zorganizowany był na terenie Dużego Osiedla (Grosse Siedlung). Obejmował on obecne ulice: Wolności, Partyzantów, Wieniawskiego i Popiełuszki – przypomina Rada Dzielnicy Łabędy na swoim Facebooku.

W sobotę 12 lutego w Łabędach zorganizowano uroczystości poświęcone pamięci ofiar deportacji Ślązaków i Niemców na teren ZSRR, która miała miejsce w roku 1945. Była to 77. rocznica tych wydarzeń. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej zesłanych na Wschód, a następnie wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. św. Jerzego.

Prace przy ul. Hlubka

grafika

W czwartek, 17 lutego, o godz. 7.00  rozpoczną się prace przy ul. Hlubka – na czas prowadzenia robót nie będzie możliwości parkowania na miejscach parkingowych znajdujących się po lewej stronie ulicy. Ruch samochodów będzie odbywał się normalnie.

Prace przy ul. Hlubka będą związane z kanalizacją i są częścią większej przebudowy – wymiany nawierzchni jezdni, chodników, sieci i uzbrojenia podziemnego ul. Piwnej i Jagiellońskiej. (mf)