Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 listopada 2021 r.

// 15-11-2021

Gliwicki Budżet Obywatelski. Konsultacje

baner

Tegoroczne, emocjonujące głosowanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2022 za nami. Już teraz jednak trwają prace nad kolejnymi edycjami.

Prowadzona w tegorocznej procedurze po każdym z etapów ewaluacja, rozmowy prowadzone podczas spotkań z Radami Dzielnic, uwagi mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miejskiego zaangażowanych w ocenianie wniosków – wszystko to posłużyło jako punkt wyjścia do prac nad zmianami w procedurze. Należy jednak zaznaczyć, że większość postulatów ma charakter dobrych praktyk i ich wdrożenie nie wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w uchwale. Modyfikacja karty do głosowania, elektroniczny nabór wniosków – to najistotniejsze zmiany, które pojawiły się w tym roku.

Kolejne zmiany wymagają podjęcia odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta. W związku z tym Prezydent Gliwic ogłasza konsultacje projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje skierowane są do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gliwicach, Rad Dzielnic oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych wyrażeniem swojej opinii. Odbywają się one w terminie od 5 do 22 listopada 2021 r.

Czego dotyczą rozwiązania zaproponowane w projekcie uchwały?
  1. Uwzględnienia w projektach zgłaszanych do GBO uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez co rozumie się, że efekty zadań będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji oraz nie wykluczając określonych grup społecznych. Zmiana ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, a także jest wyrazem intencji Miasta, aby podkreślić istotność dostępności w zadaniach GBO.
  2. Określenia obowiązkowych miejsc publikacji informacji o GBO: BIP i tablica ogłoszeń w Urzędzie Miejskim. Modyfikacja zapisu poprzez dodanie wymogu publikacji na tablicy ogłoszeń UM ma na celu umożliwienie dostępu do wszelkich informacji na temat GBO również osobom wykluczonym cyfrowo. Jako miejsce obligatoryjnej publikacji w internecie wskazano BIP, co nie oznacza jednak, że informacje będą zamieszczane tylko tam.
  3. Wprowadzenia możliwości zbierania poparcia dla projektów ogólnomiejskich nie tylko poprzez papierowe listy, ale i poprzez system informatyczny. Ta zmiana może bardzo ułatwić zbieranie poparcia np. w sytuacji wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią.
  4. Uporządkowania zapisów dotyczących oceny wniosków oraz dodanie nowego kryterium oceny – ogólnodostępności. Jest ona rozumiana jako możliwość korzystania z efektów projektów przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a w przypadku projektów o ograniczonej liczbie uczestników - konieczność przeprowadzenia otwartej rekrutacji z wykorzystaniem ogólnodostępnych kanałów informacyjnych.
  5. Dodanie możliwości weryfikacji głosów elektronicznych poprzez kod otrzymany jako sms (obecnie – jest to tylko link aktywacyjny przesłany na adres e-mail głosującego).

Szczegóły dotyczące zasad przeprowadzenia konsultacji oraz proponowany projekt uchwały Rady Miasta można znaleźć na stronie www.gods.gliwice.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w siedzibach Centrum 3.0 - Gliwickiego Działań Społecznych. (GODS)

 

Na Wójtowiance powstaje zielony zbiornik retencyjny

rzut z góry zagospodarowania zbiornika retencyjnego

Miasto kontynuuje prace przy tworzeniu suchego zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka. Ma on zabezpieczyć centrum miasta przed powodzią, ale na co dzień będzie służył mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

Zbiornik powstanie na tzw. Wilczych Dołach, pomiędzy osiedlem Sikornik a obwodnicą miejską. Rozpoczęło się już przygotowanie terenu pod budowę, która może ruszyć w tym roku, a powinna zakończyć się pod koniec 2022 roku.

Procedury administracyjne wydłużyły przygotowania do realizacji inwestycji o ponad półtora roku. Grupa mieszkańców, głównie z pobliskiego nowego osiedla złożyła ponad 50 pism, odwołań i protestów do różnych instytucji i organów. Żaden z tych podmiotów nie podważył prawidłowości działań miasta. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała w mocy tzw. decyzję derogacyjną, zezwalające na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków zwierząt objętych ochroną. Obecnie trwają prace związane z ogrodzeniem terenu budowy. Następnie teren przebadają archeolodzy, później rozpoczną się prace ziemne. Roboty będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.

Konieczne będzie usunięcie roślinności  kolidującej z inwestycją – chodzi głównie o niewielkie drzewa oraz krzewy porastające koryto potoku na odcinku o długości  około 600 metrów, na którym ma powstać zbiornik retencyjny. Zastąpione zostaną przez nową roślinność. Natomiast cenne, duże drzewa rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie zostaną zachowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Inwestycja obejmie w sumie 10 hektarów, a zieleń pokrywać będzie docelowo 70% tego obszaru (tylko 1,3% zajmą elementy betonowe) – informuje Roksana Burzak, naczelnik Wydziału Gospodarowania Wodami Urzędu Miejskiego w Gliwicach.  

Zbiornik zabezpieczy część śródmieścia

W ramach inwestycji na potoku Wójtowianka wykonany zostanie zbiornik retencyjny z niezbędnymi urządzeniami hydrotechnicznymi, który chronić będzie przed zalaniem część śródmieścia. Powstanie na odpowiednio wyprofilowanym terenie, a lokalizacja na Wilczych Dołach została wskazana przez specjalistów jako najlepsze miejsce do ewentualnego gromadzenia nadmiaru wody w trakcie gwałtownych zjawisk pogodowych.

Warto sobie uświadomić, że Wójtowianka płynie przez pola w dół, a woda podczas powodzi potrafi z całą siłą w ciągu 15–20 minut dotrzeć do zabudowań przy Nowym Świecie. Tam dodatkowo łączy się z potokiem Ostropka i natrafia na wąskie gardło w przedwojennym, podziemnym kanale prowadzącym do rzeki Kłodnicy. W trakcie intensywnych opadów wezbrane wody zalewają teatr, ulice, budynki mieszkalne, parkingi i szpital – mówi Roksana Burzak.

Miasto tymczasem wciąż rozwija się i urbanizuje. Zabudowa zwiększa ilość wody do zatrzymania po nawałnicach, a zbiornik retencyjny musi być dostosowany do obecnej i przyszłej zlewni. Będzie elementem kompleksowego miejskiego systemu ochrony Gliwic przed powodziami.

Dominować będzie zieleń

Suchy zbiornik retencyjny zostanie tak ukształtowany, że będzie mógł być na co dzień w bezpieczny sposób wykorzystywany przez mieszkańców jako miejsce wypoczynku. W badaniu opinii publicznej ponad 70% gliwiczan poparło budowę zbiornika przeciwpowodziowego przy założeniu, że będzie to obiekt spełniający funkcje rekreacyjne, na terenie którego będzie dominowała zieleń.

W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców zalewanego centrum miasta, realizujemy suchy zbiornik zielony. O jego atrakcyjności przesądzi nie tylko różnorodna roślinność, ale także funkcje rekreacyjne, uwzględniające potrzeby osób w różnym wieku. Gliwiczanie chętnie spacerują po tym terenie, więc będzie mieć on charakter parkowy, ze ścieżkami dla rowerzystów i pieszych. Na obszarze niezbędnej budowli hydrotechnicznej powstanie nowa ogólnodostępna miejska przestrzeń o walorach przyrodniczych, która powinna przyciągać nie tylko mieszkańców pobliskich osiedli, ale również gliwiczan z innych części miasta – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Architekci zadbali o staranne i oryginalne skomponowanie zieleni o różnym charakterze i różnych walorach estetycznych. Posadzona zostanie bardzo duża liczba roślin – drzew, krzewów i bylin. Pojawi się też m.in. roślinność łąkowa czy rośliny pnące. Zostaną dobrane odpowiednie gatunki dostosowane do panujących warunków, cieszące oczy spacerowiczów, ale pożyteczne także dla owadów i małych zwierząt.

Teren pozostanie otwarty dla mieszkańców

Na terenie objętym inwestycją przewidziano miejsca wypoczynku i różne elementy małej architektury – m.in. ławki, leżaki, specjalne podesty z miejscami do siedzenia i plenerowymi meblami, wiatę czy stoliki piknikowe. Zaprojektowano plac zabaw i siłownię. Wykorzystane mają zostać materiały nawiązujące do naturalnego charakteru całego otoczenia – drewno, kamienie, wiklina.

Budowa zbiornika retencyjnego ma kosztować około 16,5 mln zł, z tego 85% zostanie pokryte ze środków unijnych. Wsparcie z Unii Europejskiej w wysokości około 4 mln zł miasto pozyskało także na zazielenienie terenu. Ta część prac, obejmująca budowę zbiornika i nasadzenia roślinności, zrealizowana ma zostać w pierwszej kolejności. Potem całość dopełnią elementy małej architektury służące rekreacji. Na ten cel Gliwice również starać się będą o dofinansowanie zewnętrzne.

Aleksander Nowak Koryfeuszem Muzyki Polskiej

młody mężczyzna w koszuli

Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii Osobowość roku i zdobył 14 listopada nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej. Aleksander Nowak wygrał konkurs Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca drugi rok z rzędu.

Nowak został doceniony przez środowisko muzyczne za prawykonania jego muzyki w sezonie artystycznym 2020/2021. Jury zwróciło szczególną uwagę na prawykonanie utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu. Jest to monodram na sopran i kameralny zespół instrumentalny. Aleksander Nowak skomponował ten utwór w 2021 roku. Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej została przyznana podczas uroczystej gali 14 listopada.

Warto pamiętać, że w 2020 roku Aleksander Nowak został uhonorowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie roku – za premierę opery „Drach”. Dzieło Aleksandra Nowaka zostało wykonane podczas Festiwalu Auksodrone. Nowak to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. W 2021 roku zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za operę „Ahat-il. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”. W tym samym roku został uhonorowany także nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia.

Aleksander Nowak urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach i prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Kompozytor jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Dla wielbicieli twórczości Aleksandra Nowaka i tych, którzy chcieliby poznać jego muzykę, mamy dobrą wiadomość – już 20 listopada w ramach 9. Festiwalu Prawykonań na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach swoje prawykonanie będzie miał kolejny utwór Aleksandra Nowaka – „Hevel” na kameralny chór mieszany.

Odcinek Zwycięstwa zamknięty na pół roku. Od wtorku objazdy i zmiany tras autobusów!

wylot ul. Zwycięstwa na dworzec PKP

16 listopada ma rozpocząć się kolejny, mniej więcej półroczny, etap prac w ramach budowy Centrum Przesiadkowego po południowej stronie dworca PKP. Roboty związane z układaniem i przekładaniem sieci podziemnych spowodują wyłączenie z ruchu części jezdni ul. Bohaterów Getta Warszawskiego prowadzącej w kierunku placu Piastów oraz zamknięcie odcinka ul. Zwycięstwa – zaraz za skrzyżowaniem z ul. Dubois aż do wylotu na dworzec kolejowy. Czasowo zmienią się trasy i układ przystanków linii obsługujących plac Piastów i dworzec PKP.

Obustronny ruch na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego zostanie poprowadzony jezdnią prowadzącą dotychczas w kierunku ul. Toszeckiej. Kierowców będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Na czas zamknięcia odcinka ul. Zwycięstwa będą obowiązywały objazdy. Z placu Piastów dojedziemy do ul. Zwycięstwa, skręcając w lewo w ul. Okopową i dalej w Dubois. Kierowcy jadący ul. Zwycięstwa, aby dostać się na plac Piastów, będą musieli skręcić w lewo w ul. Dubois, jechać do ronda im. dr. Stanisława Byliny i wybrać zjazd w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wiodącą na plac Piastów.

Od wtorku 16 listopada od godz. 4.00 wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana tras linii autobusowych nr A4 i A4N, 6, 32, 32N, 71, 126, 197, 202, 224, 624, 650, 676, 677, 692, 699, 702, 710 i 932. Zawieszona zostanie ponadto obsługa przystanków Gliwice Dworzec PKP 1 (niedaleko Biprohutu, naprzeciwko dworca), Gliwice Dworzec PKP 2 (u wylotu ul. Zwycięstwa, w sąsiedztwie nieistniejącej „lampki") i Gliwice Plac Piastów 9 (stanowisko do wysiadania dla linii 6, 71, 202, 224 i 650).

Trasy zmienią się następująco:

  • autobusy linii nr 6, 71, 202, 224 i 650 jadące od strony ul. Toszeckiej zakończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i będą odbywać postoje w rejonie ul. Dworcowej i łącznika nad DTŚ;
  • autobusy linii nr 624 jadące od strony ul. Toszeckiej zakończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i będą odbywać postoje w rejonie przystanku Gliwice Plac Piastów 31 na ul. Piwnej;
  • autobusy linii nr 126, 676, 677, 692, 699 i 710, jadące w kierunku Sikornika, Trynku, os. Wojska Polskiego i Knurowa, obsługiwać będą dodatkowo, w zamian za wyłączony z obsługi przystanek naprzeciwko dworca PKP, przystanek Gliwice Plac Piastów 3 (przy kamienicach);
  • autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku Teatru, po przystanku na ul. Jagiellońskiej skręcą w ulice: Dworcową (postoje na przystankach Gliwice Dworcowa 1 przy GCH-u i Gliwice Strzody 2 za kościołem pw. św. Barbary ), Wyszyńskiego i Zwycięstwa. Włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Zwycięstwa 3 (przy banku);
  • autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku zajezdni, po przystanku na ul. Zwycięstwa skręcą w ulice: Wyszyńskiego, Strzody, Wrocławską (postój na stanowisku Gliwice Częstochowska 1), Częstochowską, Jagiellońską i Dworcową, by po skręceniu w łącznik nad DTŚ-ką (postój na przystanku Gliwice Plac Piastów 32) znów skręcić w ul. Jagiellońską i wrócić na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Jagiellońska 2;
  • autobusy linii 224 będą rozpoczynać kursy na przystanku Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u). Udadzą się na przystanek Gliwice Centrum Onkologii, skręcając z ul. Dworcowej w ulicę Kłodnicką i jadąc dalej. ul. Wybrzeże Armii Krajowej;
  • autobusy linii 624 jadące przez plac Piłsudskiego w kierunku Sośnicowic rozpoczną kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Dworcową, staną na przystankach Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u) i Gliwice Strzody 2 (za kościołem pw. św. Barbary), nastepnie, jadąc ul. Wyszyńskiego, włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Plac Piłsudskiego 1.
  • autobusy linii 624 jadące przez ul. J. Śliwki w kierunku Sośnicowic rozpoczną kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Bohaterów Getta Warszawskiego, włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Dworzec PKP 4 (za pocztą przy dworcu PKP);
  • autobusy linii 676, zamiast stawać nad DTŚ-ką na stanowisku Gliwice Plac Piastów 32, staną na stanowisku Gliwice Plac Piastów 4;
  • do obsługi linii nr 6 włączone zostanie stanowisko Gliwice Plac Piastów 4.

Smyczki w kobiecych rękach

cztery uśmiechnięte kobiety

Kwartet smyczkowy Les Femmes, w skład którego wchodzą utalentowane instrumentalistki, wystąpi 21 listopada w Willi Caro. W programie Podwieczorku muzycznego jest muzyka Antonina Dvořáka i Edwarda Elgara.

Les Femmes tworzą: Monika Wrzos (I skrzypce), Małgorzata Liszak (II skrzypce), Maria Gawrońska (altówka) i Monika Kampa (wiolonczela).

Usłyszymy Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 „Amerykański” Antonina Dvořáka, o którym często mówi się, że jego charakter oscyluje pomiędzy klimatem amerykańskiego saloonu i czeskiej gospody. Dopełnieniem będzie arcypopularna Serenada na smyczki brytyjskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Edwarda Elgara – zapowiada Piotr Oczkowski z Klubu Inicjatyw Kulturalnych.

Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w niedzielę 21 listopada w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Bilety można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w cenie 16 i 12 zł (wtorek–sobota od godz. 10.00 do 18.00) od środy 17 listopada. Organizatorem Podwieczorku muzycznego w Willi Caro jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Mistrzostwa w pływaniu osób niesłyszących

baner

Rozpoczął się 1st World Deaf Short Course Swimming Championships Poland. Na krytej pływalni Olimpijczyk o medale powalczą najlepsi niesłyszący pływacy.

Mistrzostwa Świata Niesłyszących w pływaniu na dystansie 25 m potrwają do 20 listopada.
W związku z wydarzeniem klienci pływalni na Koperniku proszeni są o sprawdzenie na stronie mzuk.pl harmonogramu dostępności niecki w najbliższych dniach – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. (mf).

 

Mammografia ratuje życie

baner

Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne! Dlatego to badanie jest bardzo ważne  – może uratować życie.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.
Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał na chcące się zbadać panie we wtorek, 16 listopada, w godz. od 10.00 do 17.00, na placu Krakowskim.
 W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.
Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja  pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową  www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii znajdziecie można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 

Dzień Otwarty Notariatu

baner

W sobotę, 27 listopada, już po raz 12. notariusze będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Akcja będzie prowadzona zarówno telefonicznie, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.

Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna.
 – Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii – mówi Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Już po raz drugi notariuszom towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Akcja odbędzie się pod hasłem  „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”, ale notariusze będą służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Akcja potrwa od godz. 10.00 do 16.00. Na pytania będzie czekało ponad 300 notariuszy.
O co pytać podczas Dnia Otwartego Notariatu?
Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych – mówi Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON.
Najczęściej zadawane pytania dotyczą spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba pytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.
Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu
Konsultacje będą prowadzone:
– na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem
– telefonicznie: Katowice i okolice: 32/441-86-84. Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22/102-10-09.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.porozmawiajznotariuszem.pl. (mf)

 

ZDM gotowy na zimę

odśnieżarka

Wielkimi krokami zbliża się zima. W Gliwicach, jak co roku, o odśnieżanie zadba Zarząd Dróg Miejskich.

Do odśnieżenia będzie ponad 4 mln m2 powierzchni: dróg, chodników i przystanków autobusowych. Akcja Zima uruchamiana jest przez koordynatora ZDM.
Dla usprawnienia przebiegu prac, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. W pierwszej kolejności – do godziny po ustaniu opadów śniegu – odśnieżane będą główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 oraz ulice: Rybnicka, Pszczyńska, Toszecka czy Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin od ustania opadu śniegu. Koordynator Akcji Zima, zlecając prace decyduje, czy będą one wykonywane w ciągu doby, czy w formie jednorazowego przejazdu przez dany rejon – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.
Wykonawca pozostaje do dyspozycji, w gotowości do pracy, przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, nawet w przypadku bezśnieżnej zimy. Do niego należy przygotowanie sprzętu i maszyn, a także zapewnienie wszystkich niezbędnych materiałów takich jak: sól czy piasek.
Przypominamy, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy do innych zarządców, np. wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele. (mf/ZDM)

 

W 3 minuty opowiedzą o swoich doktoratach

przemawiający mężczyzna

Dokładnie 3 minuty na przedstawienie naukowych zagadnień będą mieli doktoranci uczestniczący w śląskich finałach konkursu Three Minute Thesis®, organizowanych 19 listopada w gliwickim „Mrowisku” (ul. Pszczyńska 85). Impreza rozpocznie się o godz. 18.00. Będzie można śledzić  ją online, m.in. za pośrednictwem streamingu na kanale YouTube Politechniki Śląskiej.

Three Minute Thesis® (3MT®) to międzynarodowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej, podczas którego uczestnicy-doktoranci prezentują publiczności oraz jury zagadnienia związane z ich pracą doktorską. Na wystąpienie mają jedynie 3 minuty – w tym czasie muszą opowiedzieć o realizowanych działaniach oraz zainteresować swoich odbiorców.

To niełatwe zadanie przynosi młodym naukowcom wiele korzyści – jest szansą na popularyzację nauki, pozwala przedstawić trzon swoich idei, a przy okazji rozwinąć zdolności komunikacyjne i medialne. Świetny występ wiąże się także ze zdobyciem atrakcyjnych nagród!

W piątek, 19 listopada, o godzinie 18.00 na scenie CKS „Mrowisko” w Gliwicach wystąpi 10 finalistów, którzy zostali wyróżnieni podczas eliminacji Śląskiej Edycji Konkursu Three Minute Thesis® (3MT®). Wystąpienia będzie można oglądać na żywo, za pośrednictwem streamingu na kanale YouTube Politechniki Śląskiej bądź śledzić wydarzenie Three Minute Thesis® na Facebooku.