Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 listopada 2019 r.

// 15-11-2019

Wygraj bilety na finał Eurowizji Junior!

Roksana Węgiel i inni uczestnicy podczas Eurowizji Junior

W niedzielę 24 listopada w Arenie Gliwice odbędzie się wielkie muzyczne wydarzenie: finał Eurowizji Junior 2019. Mamy dla was sto podwójnych wejściówek na koncert – do wygrania w konkursach.

Eurowizja Junior 2019 to międzynarodowa impreza, podczas której na scenie zaprezentują się młodzi artyści z 19 krajów. Gliwice będą gościć delegacje z Włoch, Hiszpanii, Serbii, a nawet Australii. Chcecie ich zobaczyć?

Specjalnie dla gliwiczan ogłaszamy dwa kreatywne konkursy, w których nagrodami są podwójne bilety na wielki finałowy koncert 24 listopada w Arenie Gliwice. O bilety mogą powalczyć mieszkańcy Gliwic. W konkursach, za pisemną zgodą rodziców albo opiekunów, mogą wziąć też udział osoby niepełnoletnie. (mm)

Konkurs fotograficzny. Zareklamuj Gliwice zagranicznym gościom

  1. Zrób zdjęcie miejsca w Gliwicach, które twoim zdaniem warto pokazać zagranicznym gościom.
  2. Możesz też przesłać wcześniej wykonaną przez siebie fotografię.
  3. Na mejlowe zgłoszenia (na adres kp@um.gliwice.pl) czekamy do środy 20 listopada (do godz. 12.00). Pliki można wysyłać także WeTransferem.

Konkurs wokalny. Wyśpiewaj bilety na Eurowizję Junior

  1. Nagraj film z własnym wykonaniem piosenki Roksany Węgiel, zwyciężczyni poprzedniej Eurowizji Junior.
  2. Możesz nagrać piosenkę sam albo z zespołem (maksymalnie pięcioosobowym).
  3. Akceptujemy pliki wideo w formacie mp4.
  4. Na mejlowe zgłoszenia (na adres kp@um.gliwice.pl) czekamy do środy 20 listopada (do godz. 12.00). Pliki można wysyłać także WeTransferem.

Z brazylijską energią

dwóch mężczyzn z gitarami

João Luiz i Douglas Lora to dwaj porywający gitarzyści. Panowie występują razem jako Brasil Guitar Duo i swoją muzyką podbijają serca publiczności na całym świecie. 17 listopada czas na Gliwice!

To będzie prawdziwa koncertowa petarda podczas XXI Międzynarodowego Gliwickiego Festiwalu Gitarowego. W sali Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) usłyszymy mieszankę muzyki klasycznej i tradycyjnych brazylijskich dźwięków. Koncert rozpocznie się w niedzielę 17 listopada o godz. 18.00.

Organizatorem imprezy jest Gerard Drozd, gliwicki kompozytor i gitarzysta. Jego muzyka znajduje się w repertuarze między innymi Brasil Guitar Duo – kto wie, może instrumentaliści wykonają ją podczas koncertu w Gliwicach? Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Kolejna nagroda dla Gliwic!

nagroda

Gliwice, a także Gdańsk, Świdnica, Radzionków i Stary Sącz to laureaci III edycji konkursu Lider Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią. Laury wręczono 14 listopada podczas II Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach. Nagrodę dla Gliwic odebrał sekretarz miasta Andrzej Karasiński.

Konkurs został zorganizowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów i Związek Miast Polskich. Kapituła, przyznając wyróżnienia, przywiązywała szczególną uwagę do oceny sposobu gospodarowania przestrzenią poprzez realizowanie wizji rozwoju przestrzennego miasta, wskaźnik partycypacji, oszczędne gospodarowanie przestrzenią jako zasobem nieodnawialnym oraz ochronę i wykorzystanie zabytkowych fragmentów miasta i rewitalizacji.

Tytuł Lidera w III edycji konkursu w roku 2019 otrzymały:

  • w kategorii miast wojewódzkich – Gdańsk;
  • w kategorii miast na prawach powiatu (z wyłączeniem miast wojewódzkich) – Gliwice;
  • w kategorii miast powiatowych – Świdnica;
  • w kategorii pozostałych miast – Radzionków i Stary Sącz.

 

Światowy Dzień Wcześniaka

dziecko

Od 2011 roku 17 listopada jest dniem, w którym wspieramy przedwcześnie urodzone maluchy i ich rodziców. Podczas święta małych wojowników warto mieć na sobie coś fioletowego – to symbol Światowego Dnia Wcześniaka.

17 listopada w każdym zakątku Ziemi odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Organizowane są m.in. spotkania z neonatologami, bezpłatne konsultacje i „Spacery Wcześniaków”, a na fioletowo podświetlane są takie miejsca, jak Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Gliwicach z myślą o małych wojownikach na fioletowo zaświecą Palmiarnia i Radiostacja.

Obchody Dnia Wcześniaka odbędą się 17 listopada także w gliwickim Szpitalu Wielospecjalistycznym nr 1 (ul. Kościuszki 1)! Bezpłatną akcję wspiera Miasto Gliwice. W programie znajdą się:

  1. Kawiarenka Szpitalna (poziom –1 budynku szpitala, w godz. 9.00–13.00)
  • konsultacje fizjoterapeuty dziecięcego, neurologopedy i psychologa dziecięcego
  1. Szkoła Rodzenia (poziom –1)
  • warsztaty z zakresu chustonoszenia, godz. 9.00–10.00
  • warsztaty z zakresu masażu shantala, godz.11.00–12.00
  1. Sala konferencyjna (poziom 0) – wykłady:
  • „Wczesna interwencja neurologopedyczna. Terapia czaszkowo-krzyżowa u dzieci przedwcześnie urodzonych”, wykład neurologopedy mgr Anny Bojanowskiej, godz. 9.00–10.00
  • „Problemy noworodków i niemowląt przedwcześnie urodzonych. Zakażenia RSV”, wykład neonatologa dr n. med. Beaty Sadownik, godz.10.00–11.00
  • „Zaburzenia rozwojowe w 1. roku życia dzieci urodzonych przedwcześnie”, wykład fizjoterapeuty dziecięcego mgr Małgorzaty Eichof-Siergiej godz.11.00–12.00

Dodatkowo – zabawy sensoryczne dla dzielnych małych wojowników i ich rodziców.

Obowiązują zapisy: tel. 32/231-90-49, w godz. od 8.00 do 14.00.

Ach, te błyskotki!

brosza

Ciężkie srebrne pierścienie, dekorowane bałtyckim bursztynem bransolety, surowe brosze – nowa wystawa w Willi Caro jest pełna przepychu. Gliwickie muzeum od 16 listopada będzie eksponować wyjątkowe wyroby Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO.

Nieprzypadkowo nazwa spółdzielni – ORNO – to łaciński czasownik „zdobię”. Biżuteria ORNO była wytwarzana z wielkim kunsztem przez członków tej niezwykłej wspólnoty artystów i rzemieślników. Legendarni metaloplastycy działali w Warszawie w latach 1949–2003 i spod ich rąk wyszło wiele świetnych projektów. Od 16 listopada do 2 lutego 2020 roku część z nich będzie można zobaczyć w Muzeum w Gliwicach.

Wernisaż wystawy „Biżuteria Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO” zaplanowano na piątek o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Kuratorką jest Anna Kwiecień. Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum w Gliwicach, Muzeum Warszawy i Politechniki Śląskiej. (mm)

Teatr – buch! Tuwim – w ruch!

zdjęcie wyciągniętych rąk z pomarańczowymi obiektami

Pamiętacie kultowy wiersz „Lokomotywa”? Autorem jest Julian Tuwim, jeden w najważniejszych polskich poetów XX wieku. Jego wierszyki dla dzieci już 16 listopada przeniesie na teatralne deski Jerzy Jan Połoński.

W spektaklu „Tuwim dla dzieci” pojawią się utwory znane i lubiane, ale też te mniej popularne – wszystko okraszone solidną dawką muzyki. Oprócz wierszy Juliana Tuwima będą też cienie, lalki i maski! Wspaniała zabawa dla całej rodziny gwarantowana.

Premiera spektaklu Jerzego Jana Połońskiego jest zaplanowana na sobotę 16 listopada o godz. 16.00. Przedstawienie zostanie pokazane na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Dobrze się bawić będą dzieci od 5 lat – spektakl potrwa około 60 minut. (mm)

Młodzi grają klasykę

dwoje muzyków na tle wieżowców

Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johannes Brahms – to „Wiedeńscy klasycy kameralistyki”. Z koncertem pod takim tytułem w niedzielę 17 listopada w Willi Caro wystąpi dwójka młodych muzyków – skrzypek Bartłomiej Fraś i pianistka Gabriela Stanisz.

Podwieczorek muzyczny rozpocznie się o godz. 16.00. Bilety będą do nabycia w Centrum Organizacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz przed koncertem. Projekt jest organizowany przez Klub Inicjatyw Kulturalnych i dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

banner

Bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i kampanie promocyjne – z takich możliwości będzie można skorzystać podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 12 edycja już w dniach 18-24 listopada.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku. Do inicjatywy przyłączyło się już 180 krajów.

Każdego roku w listopadzie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i kampanie promocyjne z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych. Do akcji przyłączyły się również Gliwice – mówi Barbara Miller-Turek, dyrektor Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

W Gliwicach bezpłatne szkolenia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości będą odbywać się w Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 36.

We wtorek 19 listopada o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie poświęcone Systemowemu Zarządzaniu Zyskiem (rejestracja: www.riph-systemowe-zarzadzanie-zyskiem-tp2019-s.konfeo.com), a w środę, 20 listopada o godz. 10.00 szkolenie „Dochodzenie należności – czyli jak sprawnie zarządzać procesem windykacyjnym” (rejestracja: https://riph-dochodzenie-naleznosci-tp2019-s.konfeo.com).

Więcej informacji na temat tygodnia przedsiębiorczości można znaleźć na stronach internetowych: www.riph.com.pl oraz www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl. (mf)