// 15-04-2022
|
![]() |
Wesołych Świąt!

Szanowni Państwo, niech tajemnica Wielkanocnego Misterium i przesłanie wielkiej Nocy rozświetlają nam nadchodzące dni. Niech napełniają nadzieją i wiarą, że nie może być takich zdarzeń na ziemi, po których nie nadszedłby świt poranka – „a ta nadzieja zwieść nie może...”.
W tym szczególnym czasie życzymy Państwu pogodnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Spokoju, pokoju ducha i poczucia bezpieczeństwa. Radosnego Alleluja!
Marek Pszonak, Przewodniczący Rady Miasta
Adam Neumann, Prezydent Gliwic
Sprawdź numery rachunków Urzędu Miejskiego!

Od 1 stycznia Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Jeśli z przyzwyczajenia lub niewiedzy dokonałeś wpłaty na dotychczasowy – poprzednio obowiązujący – numer rachunku w ING Banku Śląskim, możesz liczyć na automatyczne przeksięgowanie środków na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM) – ale tylko do 29 kwietnia do godz. 24.00.
Do 29 kwietnia włącznie wpłaty dokonane na dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:
- czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
- opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
- rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
- podatków i opłat lokalnych,
- opłaty skarbowej
będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM). 29 kwietnia o godz. 24.00 rachunki prowadzone jeszcze w ING Banku Śląskim S.A. zostaną zamknięte!
Po tym terminie na potwierdzeniu transakcji przelewu musi znaleźć się właściwy rachunek prowadzony w Banku Millennium S.A.
Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.
Wielkanocna procesja konna

W poniedziałek wielkanocny w Ostropie będzie można zobaczyć tradycyjną procesję konną. Zwyczaj uroczystego objeżdżania pól uprawnych sięga co najmniej XVII wieku i obecnie jest praktykowany już tylko w kilku miejscach na Górnym Śląsku.
W Parafii Ducha Świętego w gliwickiej Ostropie, każdego roku, niezależnie od pogody, o godz. 13.00 przed kościołem formuje się orszak, złożony z kilkudziesięciu jeźdźców, którzy na koniach objeżdżają należące do parafii pola, modląc się i prosząc o dobre plony. Procesja gromadzi wielu mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda Osterritt, czyli „jazda za Panem Bogiem”.
Dawniej prawo uczestnictwa w procesji mieli tylko parafianie, a w zasadzie gospodarze, którzy mieli własne konie. Obecnie konie są wypożyczane z okolicznych stajni, a w procesji biorą udział również osoby spoza Ostropy, które chcą przyłączyć się do uroczystego orszaku.
Jeźdźcy po uformowaniu procesji, wyjeżdżają spod kościoła parafialnego w Ostropie trójkami. W pierwszej trójce zawsze jest trzech kawalerów, którzy mają dwa wieńce skrzyżowane na piersi. Ten, który jedzie w środku, trzyma krzyż procesyjny. Jeźdźcy, którzy znajdują się w 1/3 długości orszaku, wiozą symbole Chrystusa Zmartwychwstałego, czyli paschał, figurę Chrystusa i krzyż, przez który jest przewieszona stuła. Cała procesja trwa mniej więcej 4 godziny i kończy się ok. 17.00.
ZbieraMY dalej!

Miejski Punkt Przekazywania Darów w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) ciągle zbiera najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt działa od poniedziałku do piątku między godz. 10.00 a 18.00 oraz w soboty od godz. 12.00 do 18.00. Od 16 do 18 kwietnia oraz od 22 do 24 kwietnia Punkt będzie nieczynny.
Obecnie najbardziej potrzebne są:
- żywność: gotowe dania obiadowe, pasztety, konserwy rybne i mięsne, makarony i kasze, płatki śniadaniowe, warzywa w puszce, dżemy, pieczywo tostowe i chrupkie, słodycze;
- artykuły higieniczne: proszek do prania, podpaski, papier toaletowy, płyny i gąbki do naczyń, żele do kąpieli, szampony, dezodoranty, maszynki do golenia, ręczniki;
- poza tym: pościel, koce, śpiwory, karimaty.
Poza artykułami pierwszej potrzeby, zbieramy także odzież, potrzebne są:
- ubrania męskie: t-shirty, spodnie dresowe, spodnie krótkie i bluzy;
- ubrania damskie: bluzki, t-shirty, spodnie XS, S oraz XXL i większe, leginsy i spodnie dresowe w każdym rozmiarze;
- ubrania dla dzieci: w rozmiarach od 140 cm;
- obuwie sportowe, kapcie;
- nowa bielizna damska, męska, dziecięca.
Zebrane środki trafiają do obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Gliwic i powiatu gliwickiego. W celu sprawnego przekazywania najpotrzebniejszych artykułów obywatelom Ukrainy, Stowarzyszenie GTW przygotowało do wypełnienia elektroniczny formularz forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9.
Kartka z kalendarza

Święta Wielkiej Nocy to czas spędzany w gronie rodzinnym, przy wspólnym stole, dlatego obiekty zarządzane przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych będą nieczynne. Niektóre z nich będą jednak dostępne w Poniedziałek Wielkanocny.
Palmiarnia Miejska
16 i 17 kwietnia - nieczynna
18 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – czynna w godz. 10.00-18.00
Kryte pływalnie „Delfin” i „Mewa”
16 - 18 kwietnia – nieczynne
Kryta pływalnia „Olimpijczyk”
16 i 17 kwietnia - nieczynna
18 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – czynna w godz. 14.00-22.00
Giełda Samochodowa
17 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) – nieczynna
Targ Lipowy
17 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) – nieczynny
Boisko wielofunkcyjne „Orlik”
16 -18 kwietnia - nieczynne