Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 grudnia 2021 r.

// 15-12-2021

Młodzi, zdolni, z Gliwic

prezydent wręczający Laury

68 uczniów z 15 gliwickich szkół odebrało Gliwickie Laury Nauki. Prezydent Gliwic Adam Neumann przyznał te wyróżnienia najbardziej utalentowanym uczniom, którzy mają na koncie sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Uroczysta gala wręczenia Gliwicki Laurów Nauki odbyła się 14 grudnia w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Wziął w niej udział Adam Neumann, prezydent Gliwic. W gronie wyróżnionych znaleźli się młodzi adepci nauki o bardzo różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach, których łączy pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celu. Gliwickie Laury Nauki zostały przyznane laureatom konkursów przedmiotowych na najwyższych szczeblach, czyli wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym. Prezydent Gliwic skierował także wyrazy uznania do pełnych pasji pedagogów, którzy dopingują uczniów do podnoszenia poprzeczki. Podziękowania trafiły do 48 nauczycieli.

W Gliwicach jest wielu zdolnych uczniów, którzy zdobywają nagrody w konkursach i olimpiadach. Dzięki nim możemy być spokojni o przyszłość naszego miasta. Warto też podkreślić, że gliwicka młodzież prezentuje bardzo wysoki poziom mimo trudności związanych z epidemią koronawirusa. Sukcesy gliwickich uczniów to oczywiście ich zasługa, ale mają w tym udział także nauczyciele i dyrektorzy szkół, opiekunowie i rodzice. Dzisiejszy wieczór jest okazją, by im wszystkim podziękować, a uczniom – pogratulować  – powiedział Adam Neumann.

W gronie szkół, które w roku szkolnym 2020/2021 mogły pochwalić się sukcesami uczniów nagrodzonych Gliwickimi Laurami Nauki, znalazły się: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich, Szkoła Podstawowa nr 9 im. króla Jana III Sobieskiego, Katolicka Szkoła Podstawowa Fundacji „Szkoła z charakterem” im. E. Stein, Szkoła Podstawowa FILOMATA, Liceum Ogólnokształcące FILOMATA, I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego, Zespół Szkół Samochodowych im. gen. S. Roweckiego „Grota”, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych i Górnośląskie Centrum Edukacyjne.

W uroczystej gali wzięli też udział laureaci Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice 2021. Były to 72 osoby, wyróżnione w ramach „Miejskiego programu wspierania edukacji dzieci i młodzieży pobierających naukę w Gliwicach”.

16. gala Gliwicki Laur Nauki została organizowana przez Szkołę Podstawową nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Sienkiewicza w Gliwicach.

Powitajmy razem nowy rok

banner

1 stycznia 2022 roku, tuż po północy, niebo nad Gliwicami rozbłyśnie tysiącem fajerwerków. Pokaz sztucznych ogni odbędzie się na placu Krakowskim.

W programie jest też laser show. W sylwestra bawisz się gdzie indziej i nie możesz być z nami na pl. Krakowskim? Nic straconego – przy sprzyjającej pogodzie fajerwerki będą widoczne z wielu miejsc na terenie Gliwic.

Wszystkiego dobrego w nowym roku!

Nowy budynek dla gliwickiej Onkologii

wizualizacja

Do końca 2025 r. ma być gotowy nowym budynek Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach. Rozstrzygnięto już konkurs na jego projekt. Nowy budynek kliniczny umożliwi gliwickiej onkologii dalszy rozwój i umocni jej zaplecze naukowo-badawcze.

Przy tzw. starym budynku gliwickiej Onkologii przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej powstanie nowy budynek z 10 nowoczesnymi salami operacyjnymi i nowymi oddziałami, których obecnie w Gliwicach brakuje, m.in. dedykowanymi onkologii płuc, urologii, ginekologii, neuroonkologii czy chirurgii rekonstrukcyjnej. Do nowego budynku zostaną też przeniesieni pacjenci oraz usługi diagnostyczno-lecznicze obecnie funkcjonujące w starym obiekcie. Po przenosinach, w starym budynku będą działać zakłady badawcze, administracja i sale dydaktyczne.
Nowy budynek pozwoli nam zapewnić kompleksową i koordynowaną opiekę nad naszymi pacjentami oraz skrócić czas ich oczekiwania na diagnostykę i leczenie. To bardzo ważna inwestycja, której realizacja – ze względu na rozmach – będzie rozciągnięta w czasie. Przygotowania do jej realizacji wymagają czasu i zapewnienia innej, poprzedzającej inwestycję infrastruktury, jak chociażby parkingu wielopoziomowego, którego budowę niedawno rozpoczęliśmy – mówi Maja Marklowska-Tomar, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach.
Stowarzyszenie Architektów Polskich Katowice ogłosiło wyniki  konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego wraz z blokiem operacyjnym. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół Meritum Grupa Budowlana, który tworzą: Joanna Pajerska-Szczurek, Aleksandra Sarnik-Pająk, Kamil Koralik i Michał Chrapek. Nagrodą w konkursie jest 50 tys. zł ufundowane przez Narodowy Instytut Onkologii oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Projekt respektuje wymogi urbanistyczne, kierunki wjazdów i dojść pieszych z obu stron zespołu budynków NIO. Akcentuje swoją formą dwa podstawowe kierunki zabudowy i jednoznacznie porządkuje przestrzeń. Podkreślenie historycznego przebiegu alei klonów w ul. Sienkiewicza z kontynuacją aleją lip wewnątrz terenu opracowania zostało rozwinięte w II etapie konkursu poprzez symboliczne wbudowanie jednego z jej elementów – drzewa pomnika, symbolu życia w obręb centralnego holu recepcyjnego. Poprawnie ukształtowany układ komunikacji kołowej z pozostawieniem dużego parkingu terenowego wymaga jedynie niewielkich korekt projektowych. Autorska koncepcja ukształtowania nowych obiektów jako prostych kubicznych białych brył wprowadza korzystny sygnał pojawienia się w kompleksie architektury XXI wieku. Wprowadzone w drugim etapie konkursu powiększenie holu recepcyjnego i jego lokalizacja na głównym trakcie komunikacyjnym spinającym ul. Wybrzeże Armii Krajowej z ul. Sienkiewicza powoduje uczytelnienie komunikacji pieszej i orientacji pacjentów w skomplikowanym układzie zespołu budynków NIO. W obręb przestrzeni holu wciągnięto w ten sposób również sąsiednie budynki kuchni i jadłodajni oraz radioterapii. Realizacja funkcji medycznych zlokalizowanych na kondygnacjach +3 do +9 wzorcowa – czytamy w uzasadnieniu wyboru jury.
W ciągu 10 dni można było odwołać się od decyzji jury, jednak żadne odwołanie nie wpłynęło. (mf)

 

Magia Świąt na Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym

Rynek pdoczas Jarmarku z drona

Na Rynku jest pięknie! W drewnianych domkach kupieckich znajdziecie między innymi wyjątkowe rękodzieło – w sam raz pod choinkę – a także oryginalne ozdoby świąteczne – idealne na choinkę. Jarmark kusi także świątecznymi smakołykami i aromatem grzanego wina. 18 i 19 grudnia zapraszamy Was na wydarzenia specjalne – przygotowaliśmy artystyczne warsztaty, koncerty i pokaz tańca irlandzkiego.

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 12.00 a 18.00, a w soboty i niedziele do godz. 19.00. Przez cały ten czas można pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej – zdobionej w stylu retro. Tegoroczny Jarmark potrwa do 26 grudnia. Miasto Gliwice zaprasza!

sobota 18 grudnia

O godz. 16.00 rozpoczną się ekowarsztaty. Razem spróbujemy zrobić zimowe miasto w słoiku, będzie też okazja nauczyć się tworzyć filcowe zabawki oraz świąteczne breloki i bransoletki. W sam raz na prezent!

Rozgrzejemy się także brazylijską bossa-novą z zespołem Pedro y Mari. Dla miłośników folkowych klimatów wystąpi Kapela Góralska Zbójnicy ze Szczyrku.

niedziela 19 grudnia

Między godz. 9.00 a 10.30 radio RMF FM rozda kilkaset drzewek w ramach akcji „Choinki pod choinkę”. Kto pierwszy, ten lepszy!

Po południu na scenie wystąpią Orkiestra Dęta Ostropa i gospelowy zespół Sound. Niesamowity pokaz tańca irlandzkiego da gliwicki zespół Salake. Uczestnikom Jarmarku będą także towarzyszyć Kowalski, Rico, Szeregowy oraz Skipper, czyli Pingwiny z Madagaskaru! Wielkie maskotki będą bawić się z dziećmi przez cały czas trwania imprezy.

W niedzielę przekażemy sobie także Betlejemskie Światło Pokoju i złożymy świąteczne życzenia. Malutki płomień odpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przemierza cały świat, niosąc ludziom znak zrozumienia i pojednania pomiędzy narodami. Do Gliwic przywożą go harcerze. Podczas Jarmarku na Rynku płomień zostanie uroczyście przekazany władzom miasta.

Uwaga! Gęste mgły

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

Dziś po południu i w nocy mogą wystąpić gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami do 200 m - ostrzega Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Z powodu wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu wskazane jest ograniczenie długotrwałego przebywania na otwartej.

15 stycznia Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie propognozuje dostateczną jakość powietrza na przeważającym obszarze województwa śląskiego, jednak osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny w miarę możliwości unikać przebywaniana na wolnym powietrzu, lepiej również ograniczyć aktywność fizyczną na wolnym powietrzu. Na 16 grudnia prognozowana jest dobra jakość powietrza. Szczegóły w załączonej informacji.

 

Ważne spotkanie, ważne rozmowy

spotkanie z działkowcami

Wymiana doświadczeń oraz rozwijanie współpracy z aktywnymi społecznie i gospodarczo  gliwiczanami to jeden z priorytetów kierownictwa miasta. Prezydent Gliwic i jego zastępcy  cyklicznie spotykają się z przedstawicielami różnych środowisk i grup interesów. 14 grudnia  prezydent Gliwic Adam Neumann oraz zastępca prezydenta Mariusz Śpiewok spotkali się z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców oraz PZD Okręgu Śląskiego. Rozmawiano o funkcjonowaniu ogrodów działkowych i współpracy z miastem.

- Dziękuję Państwu za przyjęcie zaproszenia, cieszę się, że w trudnym czasie pandemii udało nam się spotkać. Chciałbym, aby tego typu rozmowy odbywały się cyklicznie. To niezmiernie ważne dla sprawnej i owocnej współpracy miasta z PZD – powitał uczestników spotkania prezydent Gliwic Adam Neumann.

W czasie dyskusji poruszono m.in. problematykę odbioru odpadów z ROD, omawiano wymagania w sprawie minimalnych pojemności odbioru odpadów oraz częstotliwości - szczególnie w okresie zimowym. Dużym zainteresowaniem działkowców cieszył się także program miejskich dotacji do systemów łapania deszczówki „Mój deszcz”, którego pierwsza, pilotażowa edycja rozstrzygnięta została w 2021 r. - Najprawdopodobniej kolejna edycja programu "Mój deszcz" ruszy na wiosnę 2022 r. Wydział Gospodarowania Wodami sprawdza aktualnie prawne możliwości przystąpienia ogrodów działkowych do tego programu. Konieczne będzie w takim wypadku dostosowanie uchwały, regulaminu oraz wniosków o dofinansowanie.  Bliższe informacje możliwe będą do przekazania Państwu po nowym roku. Podkreślam jednak, że dotacja ta dotyczy i będzie dotyczyć wyłącznie nowych inwestycji - wyjaśnił Mariusz Śpiewok.

Rozmawiano również o możliwościach uzwględnienia w planach zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice terenów przeznaczonych pod ogrodnictwo działkowe oraz o usprawieniu przepływu informacji pomiędzy Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi a Urzędem Miejskim. Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Usług Komunalnych, poinformowała działkowców o wyznaczeniu w wydziale UK pracownika ds. współpracy z ROD.

 

Warsztaty rzeźbiarskie w Muzeum w Gliwicach

kolaż rzeźb

Nie mogło być inaczej! Najnowsza wystawa czasowa Muzeum w Gliwicach, współorganizowana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pt. „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” to świetna okazja, by zrealizować warsztaty rzeźbiarskie!

Dzieci, a także młodzież i dorośli, mają teraz możliwość sprawdzenia się w roli… rzeźbiarza! Od grudnia do lutego odbywać się będą spotkania – po dwa w każdym miesiącu, które wprowadzą nas w różne techniki rzeźbiarskie, spróbujemy też pracy w rozmaitym materiale (glina, gips, masa solna, papier). Zajęcia poprowadzi Wojciech Grzywaczyk, artysta plastyk, przed którym ta dziedzina działalności artystycznej nie ma absolutnie żadnych tajemnic.

Pierwsze spotkanie dla najmłodszych rzeźbiarzy pt. „Glino-stworki” odbędzie się już w sobotę, 18 grudnia w Willi Caro o godz. 11.00. Podczas warsztatów zaznajamiać się będziemy z właściwościami gliny. Jaki ma kolor, jaką konsystencję? Czy łatwo zrobić z niej rzeźbę? Wspólnie się o tym przekonamy – spróbujemy stworzyć nasze własne fantastyczne zwierzątka z gliny i… patyczków!

Z kolei młodzież i dorośli tego samego dnia, o godz. 13.00 w ramach spotkania pt. „Świat figur” poznają odpowiedź na pytanie, czy wykorzystując patyki, sznurki, bandaże gipsowe i sam gips można stworzyć pełnoplastyczną rzeźbę oraz na czym polega technika gipsu z narzutu? Sprawdzimy w teorii i… praktyce! Serdecznie zapraszamy, może dzięki grudniowym warsztatom stworzymy dla kogoś bliskiego prawdziwy artystyczny prezent od serca? Do zobaczenia!

Koszt udziału w warsztatach to 1 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 16 grudnia do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)