Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 15 czerwca 2022 r.

// 15-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

#zielonegliwice. Nietypowy wyścig. Czym najszybciej dojedziemy do centrum?

wyścig rowerowy po Gliwicach

Rowerem, hulajnogą, autem, a może komunikacją miejską? 15 czerwca możliwości różnych środków transportu w godzinach porannego szczytu sprawdzali Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, radny miejski Marcin Kiełpiński, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Sośnica Jerzy Zieleń, dziennikarze oraz przedstawiciele inicjatora tej niecodziennej akcji – Gliwickiej Rady Rowerowej. Trasa wyścigu wiodła z Sośnicy do centrum Gliwic.

Gliwickie drogi rowerowe liczą już ponad 124 kilometry i nieustannie się rozrastają – 10 czerwca został oddany do użytku odcinek wzdłuż ul. Kujawskiej, znajdujący się na popularnej trasie G3, która łączy południową część dzielnicy Sośnica z centrum miasta. Zmodernizowany gruntownie, półkilometrowy fragment drogi rowerowej ciągnący się od wiaduktu autostrady A1 do mostu nad Kłodnicą umożliwia rowerzystom bezpieczny i komfortowy przejazd. W ramach wartej ponad 3 mln zł inwestycji zbudowano także chodnik dla pieszych oraz zatoczki autobusowe, a także zamontowano oświetlenie i kanalizację odprowadzającą deszcz.

Jak mówi Tomasz Herud, prezes Gliwickiej Rady Rowerowej (GRR), modernizacja tego fragmentu skłoniła Radę do przetestowania trasy z Sośnicy do centrum. – Oddanie kolejnego fragmentu spowodowało, że zasadnicza część trasy z Sośnicy do centrum miasta jest bezpieczna i przejezdna. Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, czy przejazd rowerem lub hulajnogą na tej trasie jest konkurencyjną dla samochodów formą dotarcia do pracy w godzinach porannego szczytu – podkreśla szef GRR.

Startem wyścigu była stacja Gliwickiego Roweru Miejskiego przy ul. Jesiennej w Sośnicy. Stawili się tam m.in. Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za infrastrukturę rowerową – jadący na rowerze, radny Marcin Kiełpiński (na e-hulajnodze), dziennikarze gliwickich mediów (na e-rowerze i e-hulajnodze) oraz przedstawiciele Gliwickiej Rady Rowerowej, którzy przemieszczali się nie tylko na klasycznych dwóch kółkach, ale także samochodem i komunikacją miejską.

Wyścig ruszył punktualnie o godz. 7.30. Każdy z uczestników próbował uzyskać jak najlepszy czas, jadąc zgodnie z obowiązującymi przepisami. Skończyło się co prawda zwycięstwem samochodu, jednak zaledwie kilka sekund po nim na mecie wyznaczonej przy Urzędzie Miejskim zjawił się uczestnik jadący na e-hulajnodze, a kolejni na metę dotarli rowerzyści. Na samym końcu, kilkanaście minut później, pod Urząd Miejski dotarł uczestnik, który wybrał komunikację miejską.

Wiceprezydent Mariusz Śpiewok podkreślał ogromne znaczenie rozbudowy dróg rowerowych w mieście, szczególnie w kontekście zamiany samochodu na rower np. w drodze do pracy.

Kolejny, półkilometrowy fragment drogi rowerowej w Sośnicy zmodernizowany został tak, aby jazda na rowerze była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Mamy nadzieję, że z tego oraz innych odcinków gliwickich dróg rowerowych będzie na co dzień korzystać coraz więcej mieszkańców. Takie wydarzenia, jak dzisiejszy wyścig, pokazują że rower i hulajnoga stanowią mocną alternatywę dla samochodu, a dobra infrastruktura dodatkowo zachęca do wyboru innych środków transportu. Z tego powodu uruchamiamy projekt rozbudowy ścieżek rowerowych oraz systematycznie planujemy i projektujemy kolejne trasy, bo rozwój spójnej sieci rowerowej łączącej różne części Gliwic to jeden z celów polityki transportowej i ekologicznej naszego miasta, wpisujący się w kampanię #ZieloneGliwice – mówił zastępca prezydenta miasta Mariusz Śpiewok.

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Czerwcówka – z miłości do muzyki

Silent Disco

Czerwcówka to dwa czerwcowe weekendy, które znów upłyną pod znakiem dobrej zabawy i doskonałej muzyki. Motywem przewodnim będzie miłość – do tańca, muzyki, świetnie spędzonego czasu i ludzi, z którymi możemy dzielić naszą radość.

Pod nazwą Czerwcówka kryją się trzy wydarzenia, na które zaprasza Centrum Kultury Victoria: koncert Minne i Silent Disco w ruinach teatru Victoria oraz Gorączka Świętojańskiej Nocy – koncert muzyki folkowej na łące igrowej przy ul. Akademickiej.

17 czerwca o godz. 19.00 Trio Bastarda i Holland Baroque opowiedzą nam o miłości  przez muzykę dawną w autorskiej interpretacji. Podczas koncertu słyszymy materiał z płyty „Minne” (Miłość), czyli improwizowany program inspirowany średniowieczną poezją miłosną. Koncert w Gliwicach odbędzie się w dniu polskiej premiery płyty. Warto przypomnieć, że Trio Bastarda gościło w Gliwicach podczas Majówki z Kulturą, wypełniając ruiny teatru Victoria publicznością i zyskując najlepsze recenzje. Bilety na wydarzenie dostępne są online lub stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów.

Dzień później – w sobotę 18 czerwca – także w ruinach, o godz. 19.00 rozpocznie się Silent Disco, czyli cicha dyskoteka. Muzyka popłynie nie z głośników, a przez słuchawki. Przy pomocy jednego przycisku będzie można wybierać rytmy, przy których chcemy się bawić: retro disco, electronic & alternative dance, latino. Ruiny teatru – jak podczas dyskotek w najlepszych klubach – zostaną efektownie podświetlone. Pod tarasem powstanie strefa Chill & gastro, czyli strefa relaksu z wystrzałowymi napojami. Wstęp na wydarzenie płatny – 10 zł.

Czerwcówkę 25 czerwca zakończy koncert Gorączka Świętojańskiej Nocy, czyli wieczór z muzyką folkową we współczesnym, alternatywnym wydaniu z elementami popu, rocka i techno! Igrową łąkę przy ul. Akademickiej rozgrzeją zespoły: Fanfara Awantura, Taraka z gościnnym udziałem Amelki oraz muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. Nie zabraknie ukraińskich akcentów, odniesień do natury i żywiołów. Na łące stanie też strefa gastronomiczna. Wstęp na wydarzenie wolny. Początek o godz. 19.00.

Wszystkie szczegóły zainteresowani znajdą na stronie www.ckvictoria.pl

Kartka z kalendarza

park Chopina i Palmiarnia

W czwartek, 16 czerwca, większość placówek kulturalnych i sportowych będzie zamknięta. Ponownie będzie z nich można korzystać w stałych godzinach od piątku, 17 czerwca. Jednak niektóre obiekty w Boże Ciało będzie można odwiedzić. Warto sprawdzić, gdzie udać się tego dnia na spacer.

Jeśli zastanawiacie się jak najlepiej spędzić najbliższy wolny czwartek, poniższe informacje mogą okazać się pomocne. W Boże Ciało, 16 czerwca, otwarta będzie Palmiarnia Miejska, która zaprasza na tropikalny spacer w godz. od 10.00 do 18.00. Będzie można też popływać na krytej pływalni „Mewa” na Sikorniku (w godz. od 10.00 do 22.00). Czynne będzie boisko „Orlik” przy ul. Jasnej (w godz. od 6.00 do 22.00), korty tenisowe przy ul. Kosynierów 6 (od 8.00 do 22.00) oraz hala sportowa „Sośnica” (według harmonogramu) i boiska wielofunkcyjne Piaskowa Dolina przy ul. Piaskowej (od godz. 7.00 do 22.00). Warto również skorzystać z dobrodziejstw tężni solankowej w Lesie Komunalnym.
Zamknięte będą wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Teatr Miejski, wszystkie oddziały Muzeum w Gliwicach. (mf)

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 21 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Trynku (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Żwirki i Wigury 85), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Sikornika (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, ul. Sikornik 34).

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

KIERUNEK-DZIELNICE. Brzezinka-Stare Gliwice

spotkanie prezydenta Gliwic z mieszkańcami Brzezinki

Za nami kolejne spotkania cyklu KIERUNEK-DZIELNICE. We wtorek, 14 czerwca prezydent Gliwic Adam Neumann rozmawiał z mieszkańcami Brzezinki i Starych Gliwic. Rozmowy dotyczyły lokalnych spraw i perspektyw rozwoju dzielnic.

Spotkania prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami gliwickich dzielnic rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. To okazja do rozmów o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia nas wszystkich. Dzięki bliskiej współpracy z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej im okolicy, a także rzeczowej dyskusji, można skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby. Wykorzystanie potencjału różnych środowisk w Gliwicach sprawia, że miasto rozwija się w zrównoważony sposób oraz umacnia potencjał gospodarczy, zapewniając solidne ekonomiczne podstawy działalności w wielu obszarach, dlatego tym ważniejsze są bezpośrednie spotkania i możliwość wymiany poglądów i doświadczeń. Spotkania są otwarte dla wszystkich i każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

Każde ze spotkań trwa półtorej godziny i jest podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz główną część przeznaczoną na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskich i dzielnicowych. Jeżeli pytań i tematów, które chcą poruszyć mieszkańcy, jest więcej, można je przekazać po spotkaniu pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierują sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich.

 

Mieszkańcy Brzezinki i Starych Gliwic, którzy ostatnio spotkali się z prezydentem, przedstawili nurtujące ich sprawy oraz prośby o interwencje. Uwaga mieszkańców skupiona była głównie na  kwestiach związanych z remontami i budową dróg oraz ścieżek rowerowych oraz  oświetlenia nowopowstałych ulic. Proszono też o interwencję w sprawie drenażu podmokłych terenów, koszenie wysokich traw i podcięcie uschniętych gałęzi drzew. Rozmawiano także o problemie lokalnych podtopień. Poza tym na spotkaniach poruszono m.in. kwestię opłat za śmieci i zanieczyszczania powietrza przez dymiące kominy domów oraz zwiększenia oferty kulturalnej w dzielnicach i organizacji nowych miejsc spotkań dla mieszkańców, głównie seniorów. Uwagę mieszkańców zwróciły także kwestie ogólnomiejskie, m.in. planowane zmiany  zagospodarowania ul. Zwycięstwa.

Na obu  spotkaniach obecna była Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, która wyjaśniła kwestie dotyczące remontów i utrzymania infrastruktury drogowej.

Wiele spraw zostało wyjaśnionych od razu podczas spotkań, ponieważ większość poruszonych kwestii jest dobrze znanych władzom Gliwic i są już w trakcie rozwiązywania. Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst bądź typowo indywidulany charakter – zostały zapisane i będą analizowane.

Cykl KIERUNEK – DZIELNICE potrwa do końca czerwca. Najbliższe spotkania odbędą się 21 czerwca: na Trynku i Sikorniku. (mf)

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 18 czerwca elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Trynek, ul. Młodych Patriotów (parking przy wjeździe   
na osiedle)
• godz. 12.30–14.30 – Obrońców Pokoju, ul. Paderewskiego (parking samochodowy)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Jest przełom w sprawie pokopalnianych nieruchomości

Panorama ul. Górników w dzielnicy Ligota Zabrska

Władze Gliwic porozumiały się ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie działań zmierzających do uregulowania spraw własnościowych pokopalnianych nieruchomości. Chodzi w pierwszej kolejności o budynki mieszkalne, a wiele wskazuje na to, że wieloletnie starania miasta mogą w końcu znaleźć szczęśliwy finał, na który czekają najemcy. Jest też szansa na zagospodarowanie nieruchomości przy ul. Żeromskiego w Sośnicy, na której od kilkudziesięciu lat stoi „skorupa” – niedokończony budynek wielorodzinny.

O uporządkowanie spraw własności pokopalnianych nieruchomości o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności Gliwice zabiegają od kilkunastu lat. Wśród nich są m.in. nieruchomości, na których znajdują się domy jednorodzinne i wielorodzinne. Kłopot mają m.in. niektórzy lokatorzy pokopalnianych budynków z ul. Górników i Klonowej w Ligocie Zabrskiej, którzy nie mogą wykupić swoich domów i działek od państwowej Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), a mogliby to zrobić z wysoką bonifikatą. Na przeszkodzie stoi fakt, że działki „pod budynkami” są, obrazowo mówiąc, poszatkowane – jedne fragmenty należą do SRK, a inne do miasta.

Nieruchomości to nie wszystko. Liczą się kwestie społeczne

W dużym skrócie rzecz ujmując, kiedyś te fragmenty działek, które są obecnie miejskie, były własnością Skarbu Państwa. Kopalnia nie posiadała dokumentów pozwalających na ich pozyskanie, więc z mocy prawa – stały się własnością gminy. Ich komunalizacja nie była jednak ani szybka, ani prosta.

Przykładowo działki przy ul. Górników stały się własnością gminy na podstawie decyzji komunalizacyjnej Wojewody Śląskiego z maja 2014 roku. Od powyższej decyzji Kompania Węglowa S.A. złożyła jednak odwołanie do Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej, co spowodowało, że Gmina Gliwice została ujawniona w księdze wieczystej dopiero rok później, pod koniec września 2015 roku, w oparciu o decyzję KKU podtrzymującą decyzję komunalizacyjną. Na tym nie skończyły się zmagania dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Orzeczenie Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej zostało bowiem zaskarżone przez Kompanię do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten pod koniec stycznia 2016 roku oddalił skargę Kompanii, która następnie złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W maju 2018 roku skarga kasacyjna Kompanii, której następcą prawnym jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń, została oddalona. Wyrok ten zakończył procedurę odwoławczą, nie przysługuje już bowiem od niego żaden środek zaskarżenia – relacjonuje Michał Drabik, p.o. naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM w Gliwicach.

Odpowiadając na oczekiwania gliwickich lokatorów, miasto proponowało spółkom węglowym różne rozwiązania mające na celu pozyskanie przez nie nieruchomości i uporządkowanie stanu prawnego.

Spotykałam się wcześniej z przedstawicielami najemców, ich rodzinami, które prosiły prezydenta Gliwic o pomoc. Omawialiśmy różne rozwiązania. Ta sytuacja dotyczy dawnych pracowników kopalni, którzy partycypowali w kosztach budowy, przez lata przeprowadzali remonty. Bardzo chcieliśmy ich wesprzeć, dlatego przez wiele lat usilnie zabiegaliśmy o załatwienie tej ważnej dla nich sprawy – podkreśla Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna za gospodarowanie miejskimi nieruchomościami.

Przypomnijmy, że miasto szybko zdecydowało, że przekaże swoją część działek w zamian za inne pokopalniane grunty w Gliwicach i tym samym rozwiąże problemy najemców, dla których droga do wykupu nieruchomości z należną bonifikatą będzie otwarta. Niestety, pomimo deklaracji o zgodzie na takie działanie, najpierw ze strony Kompanii Węglowej, potem SRK, do ujednolicenia stanu prawnego działek nie dochodziło. Gliwice wciąż ponawiały prośby i przedstawiały różne propozycje gruntów na zamianę – także za niektóre inne ważne dla mieszkańców i rozwoju miasta nieruchomości pokopalniane. Miasto płaciło za kolejne wyceny, wysyłało kolejne pisma, a postępu nie było widać.

Tymczasem SRK sprzedało w drodze licytacji np. teren boiska przy ul. Dzionkarzy, o który także zabiegały Gliwice. Nie doszła też do skutku zamiana gruntów w celu pozyskania części terenu ze stawem Szuwarek w Łabędach, ale miastu udało się go kupić, ponieważ chce, aby to miejsce stało się atrakcyjnym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców dzielnicy.  

Gliwice są otwarte na współpracę z różnymi środowiskami

Przełom nastąpił niedawno, wraz z objęciem sterów SRK przez nowego prezesa, dra inż. Janusza Smoliło. Wiele wskazuje na to, że tym razem uda się pomyślnie dokończyć sprawę wszystkich nieruchomości mieszkaniowych i niedługo lokatorzy pokopalnianych domów odetchną z ulgą. Działania nabierają tempa. W spotkaniu z SRK uczestniczył wraz ze mną gliwicki poseł Jarosław Gonciarz, który także deklaruje pomoc. Zgodna współpraca wielu środowisk w działaniach na rzecz miasta i naszych mieszkańców daje szanse na lepsze efekty – podkreśla wiceprezydent Aleksandra Wysocka.

Miasto już robi dalsze kroki. Na ostatniej sesji miejscy radni podjęli uchwałę umożliwiającą zamianę należących do miasta fragmentów terenu pokopalnianych nieruchomości mieszkaniowych na grunty należące do SRK. Chodzi o wspomniane wcześniej nieruchomości przy ul. Górników i Klonowej, ale także działki, na których stoją budynki wielorodzinne przy ul. Jedności w Sośnicy i budynek przy ul. Górnych Wałów w Śródmieściu.

Gliwice chcą od SRK pozyskać w zamian – po relatywnie niewielkiej dopłacie – pojedyncze, małe działki, znajdujące się przy gruntach miejskich, aby móc dysponować całością tych terenów z korzyścią dla mieszkańców. Dzięki planowanej transakcji powstanie kompleks działek przy ul. Wschodniej, dojdzie też do zniesienia współwłasności jednej nieruchomości i pozyskania kolejnej przy ul. Korczoka. Powstaną więc tereny, które można przeznaczyć pod inwestycje czy budownictwo mieszkaniowe. Poza tym miasto zamierza także uregulować stan własności terenu rekreacyjnego z boiskiem przy ul. Sikorskiego (na granicy z Zabrzem) i zespołu garaży przy ul. Pocztowej. 

Wiele spraw ważnych dla miasta czeka jeszcze na rozwiązanie

W uzgodnieniu z SRK ponownie zinwentaryzowaliśmy wszystkie sprawy dotyczące nieruchomości pokopalnianych w Gliwicach, które należą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Mamy konkretne plany co do niektórych nieruchomości. Chcemy nadal o tym rozmawiać i podejmować następne decyzje, uwzględniając potrzeby miasta, ale i oczekiwania SRK. Jesteśmy otwarci na współdziałanie, które może być przecież korzystne dla obu stron. Jest m.in. realna szansa na pozyskanie od SRK nieruchomości w Sośnicy przy ul. Żeromskiego, na której od dziesiątków lat straszy niedokończony, kilkukondygnacyjny i niezabezpieczony budynek mieszkaniowy. Mamy zamiar przeznaczyć ten teren pod budownictwo komunalne i pozyskać na ten cel dofinansowanie zewnętrzne – mówi zastępczyni prezydenta.   

Wygląda to optymistycznie. Czekamy teraz na działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zapraszamy na mistrzowskie Grand Prix Gliwic

bieg kobiet przez płotki

Już po raz czwarty do Gliwic zawitają czołowi polscy przedstawiciele „królowej sportu”, by wziąć udział w czwartej edycji Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce.  Mityng zostanie rozegrany 19 czerwca na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza. Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny! Organizatorzy przewidują, że w zawodach weźmie udział około 170 zawodniczek i zawodników, w tym cała plejada medalistów z ostatnich Mistrzostw Polski w Suwałkach.

Grand Prix Gliwic to mityng klasy mistrzowskiej międzynarodowej. Pierwszy raz został zorganizowany  w 2018 roku. Wzięło w nim udział 160 sportowców, wśród nich reprezentanci Chin,  Indii, Australii, Kenii, RPA czy Bahrajnu. Zagraniczną gwiazdą był wtedy Kim Collins, były mistrz świata w sprincie. Z Polaków najbardziej rozpoznawalni byli młociarze Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

W tym roku kibice będą mogli zobaczyć sprinty, biegi na średnim dystansie, skok w dal, trójskok kobiet oraz rzut dyskiem.

Wszystkie konkurencje zapowiadają się ciekawie, choć zwłaszcza sprinty oraz biegi na 400 metrów będą bardzo mocno obsadzone. W Gliwicach  wystartują m.in. Krzysztof Holub, Sebastian Urbaniak i Jakub Olejniczak – medaliści ostatnich mistrzostw Polski w biegu na 400 metrów przez płotki. Natomiast wśród pań także zobaczymy mistrzynię i wicemistrzynię z ostatnich mistrzostw Polski, czyli Izabelę Smolińską i Julię Korzuch. 

Na liście startowej w sprintach znaleźli się ponadto Nikola Horowska – srebrna medalistka mistrzostw  Polski  na 200 metrów, Łukasz Żok i Patryk Wykrota (mistrz i wicemistrz Polski na takim samym dystansie). Na 100 metrów pobiegną m.in. czołowi sprinterzy – Marek Zakrzewski (rekordzista Polski U18),  Adrian  Brzeziński, Patryk Siuda, Jakub Pietrusa i wielu innych.

Ciekawie zapowiada się również skok w dal kobiet. Faworytką będzie Roksana Jędraszak, która w miniony weekend na mistrzostwach Polski z wynikiem 6,42 m zdobyła złoty medal. W tej konkurencji wystąpi również Karolina Młodawska, medalistka w trójskoku. Tych zawodniczek, które skaczą na odległość ponad 6 metrów,  będzie zresztą w Gliwicach więcej.

Rzut dyskiem jest już stałym elementem gliwickich mityngów. Tu też swój udział zapowiedziały Daria Zabawska (aktualna mistrzyni Polski) oraz Karolina Urban (srebrna medalistka ostatnich Mistrzostw Polski).

Równie mocno będzie obsadzony trójskok kobiet. Wystartują aktualne reprezentantki Polski. Ponadto organizatorzy spodziewają się zawodników zagranicznych, którzy powinni podnieść jeszcze poziom sportowy tego mityngu.

 

Wyprzedaż garażowa na Krakowskim

rzeczy z wyprzedaży

Przed nami kolejna wyprzedaż garażowa. Masz rzeczy, które już nie są ci potrzebne? Przyjdź w niedzielę 19 czerwca na plac Krakowski i urządź swoje stoisko – wiele rzeczy, które ciebie już nie cieszą mogą się przydać komuś innemu, kto chętnie je kupi.

Wyprzedaż to świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Warto wystawić swoje stoisko – opłata wynosi tylko 1 zł. Wydarzenie organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście potrwa od godz. 8.00 do 13.00. (mf)
 

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 16 czerwca, do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.