Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 14 października 2016 r.



// 14-10-2016

Masz ochotę na Słowację?

Dni Słowacji

Ambasador Republiki Słowacji w Polsce oraz Prezydent Miasta Gliwice zapraszają mieszkańców na Śląskie Dni Słowacji.

W związku z wydarzeniem, w gliwickim Ratuszu odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem specjalnych gości. W konferencji udział wzięli: prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Rudolf Urbanovič - wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej, a także  przewodniczący Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej; Jakub Skiba - wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP; Karol Smetana - zastępca ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce; Ivan Škorupa- konsul generalny Republiki Słowackiej w Polsce oraz Ján Bošnovič - dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie.

- Jako samorząd jesteśmy zaszczyceni, że Śląskie Dni Słowacji odbywają się w Gliwicach. Z naszego miasta na Słowację jest bardzo blisko. Nasi mieszkańcy wiele wiedzą na temat naszych południowych sąsiadów i często ich odwiedzają. Doceniają też atrakcje i uroki Słowacji. Jestem przekonany, że oferta, która zostanie przedstawiona podczas wydarzenia, trafi na podatny grunt. Targi umożliwią mieszkańcom naszego miasta odkrycie Słowacji na nowo  - mówił podczas konferencji prezydent Zygmunt Frankiewicz, który m.in. przedstawił też walory Gliwic.

- Pogodę mamy piękną, więc jestem przekonany, że w połączeniu z ofertą, która się pojawi na Rynku w Gliwicach, weekend będzie bardzo udany. Mamy Państwu wiele do zaoferowaniea - smaki, kulturę i atrakcje Słowacji. Zaprezentujemy Państwu m.in. najpiękniejsze miejsca, które warto zobaczyć na Słowacji: góry, 425 pałaców, 180 grodów, 1472 źródła mineralne, uzdrowiska, kąpieliska, drewniane kościoły, 150 ośrodków narciarskich, 350 km tras zjazdowych. Zapraszamy na Śląskie Dni Słowacji w Gliwicach - zachęcał Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie.

- Od wieków między Polską i Słowacją były dobre relacji sąsiedzkie i tak jest do dziś. Uważam, że dni kultury słowackiej to bardzo cenne wydarzenie, które pozwoli nam nie tylko nawiązać nowe kontakty, ale również zebrać najnowsze informacje dotyczące oferowanych atrakcji turystycznych - powiedział Rudolf Urbanovič, wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej.

- Jestem wdzięczny Gliwicom, że mogliśmy się wszyscy spotkać i porozmawiać. Jestem przekonany, że nasze relacje znajdą odbicie w dalszych współnych działaniach i inicjatywach gospodarczych - zakończył spotkanie Jakub Skiba, wiceminister w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

ŚLĄSKIE DNI SŁOWACJI W GLIWICACH

15 i 16 października będzie można zapoznać się z ofertą turystyczną naszych południowych sąsiadów, skosztować regionalnych potraw i poznać kultowy teatr słowacki.  

Już w najbliższy weekend nadarzy się idealna okazja, by zapoznać się z pięknem, atrakcjami i smakami Słowacji. Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 15 października, o godz. 11.00, jednak na gliwickim Rynku pawilony namiotowe będą czynne już od godz. 10.00 (do 19.00), a w niedzielę w godz. od godz. 10.00 do 16.00. Będzie w nich można dowiedzieć się, jakie całoroczne atrakcje turystyczne proponują nam nasi południowi sąsiedzi, co oferują ich ośrodki narciarskie oraz hotele SPA&Wellness, parki narodowe, kąpieliska termalne, uzdrowiska, a także szlaki winne. Będzie to również dobra okazja, by poznać słowackie zabytki UNESCO oraz zamki i jaskinie, a także dowiedzieć się, gdzie najlepiej spędzić weekend, święta, sylwestra czy ferie. Ale to nie wszystko – nie zabraknie również bardziej aktywnej i artystycznej formy spędzenia czasu – na gliwickim Rynku odbędą się również konkursy i zaprezentują się słowackie zespoły ludowe. Gliwiczanie będą też mieli niecodzienną okazję zapoznać się z terchovską muzyką, która w 2013 roku została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. W pawilonie namiotowym będzie można kupić słowackie specjały.

Słowacki Raj. Wąwóz Wielki Sokół. Fot. materiały Travel In Slovakia Good Idea

Kucharze z Małokarpackiego Regionu koło Bratysławy przygotują regionalną specjalność – loksze nadziewane gęsią wątróbką oraz loksze na słodko,  podawane z powidłami, orzechami lub makiem. Z kolei kucharze z Terchovej, gdzie urodził się karpacki zbójnik Juraj Janosik, ugotują Terchovsky gulasz, podawany z lokalnym piwem z górskiego browaru. Będzie także można skosztować słowackich win z Małokarpackiego, Nitrzańskiego i Tokajskiego Regionu – zachęcają organizatorzy.

Słowacki weekend nie ograniczy się jednak wyłącznie do płyty Rynku. Atrakcji można się spodziewać również w namiocie, który pojawi się w parku Chopina. W sobotę, 15 października, o godz. 16.00 rozpocznie się tam niezwykłe widowisko, polska premiera  „Circus Charms” w wykonaniu kultowej grupy teatralnej Teatro Tatro, która przybędzie do Gliwic na zaproszenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Grupa Teatro Tatro. Fot. materiały Teatro Tatro

Słowacka grupa zawiązała się w 1990 roku u podnóża Tatr w Nitrze, jako Wolne Stowarzyszenie Aktorów, Reżyserów, Artystów, Ich Małżonek, Kochanek, Dzieci, Psów i Kotów, czyli Wędrowny Teatr-Cyrk Teatro Tatro. Początkowo artyści prezentowali swoje spektakle w małych wioskach, jeżdżąc po Europie wozem cyrkowym zwanym „Maringotka”. Obecnie aktorzy Teatro Tatro to najbardziej podziwiani i lubiani artyści związani z najważniejszymi słowackimi scenami. Familijny spektakl „Cirkus Charms”, który zobaczymy w parku Chopina, powstał na podstawie baśni  Daniela  Charmsa, rosyjskiego pisarza i poety, który napisał ją dla petersburskiego teatru marionetkowego. Będzie magicznie i cyrkowo! Szykują się akrobacje, woltyżerka i żonglerka, siłacze, klauni i… tresowane bestie. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 5 do 105. Bilety można nabyć w kasach Teatru Miejskiego przy Nowym Świecie oraz w kinie Amok przy ul. Dolnych Wałów.

Słowacja, Wysokie Tatry, Łomnica, platforma widokowa 2634 m n.p.m. Fot. materiały Travel In Slovakia Good Idea

Słowacki weekend w Gliwicach  organizowany jest z okazji prezydencji Słowacji w Radzie Unii Europejskiej. W przygotowania zaangażował się Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Gliwicach oraz Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce – pierwsze przedstawicielstwo zagraniczne Słowackiej Agencji Ruchu Turystycznego, rządowej organizacji do spraw promocji Słowacji w dziedzinie turystyki. (mf)

Słowacja, Jasna, Nistkie Tatry, Chopok. Fot. materiały Travel In Slovakia Good Idea

 

Słowacja, uzdrowisko Rajecke Teplice. Fot. materiały Travel In Slovakia Good Idea

 

60 lat jazzu nad Kłodnicą

15 października odbędzie się niezwykła gala jubileuszowa: Śląski Jazz Club obchodzi 60-lecie działalności. Z tej okazji w kinie Amok wystąpi Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach, a działacze ŚJC zostaną odznaczeni.


Piotr Schmidt (fot. materiały Śląskiego Jazz Clubu)

Jubileuszowa gala i koncert rozpocznie się o godz. 20.00 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Zagra Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierownictwem prof. Jerzego Jarosika i prof. Andrzeja Zubka, który sięga do najlepszych tradycji jazzowych: swingu, dużych orkiestr i znakomitych solistów. Przez zespół przewinęło się wielu studentów AM w Katowicach, którzy tam szlifowali swój talent, m.in. Stanisław Sojka i Krystyna Prońko. 15 października muzykom Big Bandu na scenie towarzyszyć będą świetni muzycy, przyjaciele i członkowie Śląskiego Jazz Clubu: wokaliści Ewa Uryga, Beata Przybytek, Jarosław Wist i Wojciech Myrczek, trębacz Piotr Schmidt, wibrafonista Bartek Pieszka oraz gitarzysta Przemek Strączek. – Podczas koncertu tradycja połączy się z nowoczesnością, a na scenie wystąpią najstarsze roczniki działaczy Śląskiego Jazz Clubu (w tym kilku ojców założycieli) z tymi najmłodszymi. Big band i muzyka swingowa będzie najlepszym nośnikiem i platformą łączącą pokolenia miłośników jazzu – mówi Daniel Ryciak, prezes Śląskiego Jazz Clubu.

Podczas uroczystości działacze ŚJC otrzymają za swój wkład w upowszechnianie kultury medale i odznaki przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Tomasz Beler, organizator wydarzeń kulturalnych oraz Andrzej Schmidt, historyk jazzu i wykładowca akademicki, zostaną uhonorowani Brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymają: Czesław Gawlik, pianista i aranżer; Mieczysław „Mikołaj” Osiadły, prezes Śląskiego Jazz Clubu w latach 1962–1991; Mirosław Rakowski, prezes ŚJC w latach 2001–2015; Zbigniew Gocek, menedżer muzyczny. Odznaka trafi także do Śląskiego Jazz Clubu jako organizacji.


Jarosław Wist (fot. materiały Śląskiego Jazz Clubu)

Bilety na jubileuszowy koncert z okazji 60-lecia Śląskiego Jazz Clubu są dostępne w kasie kina Amok.

(mm)

Autobusy staną też przy Qubusie!

Już w następnym tygodniu, dla wygody gliwiczan korzystających z autobusów jadących w kierunku ulic Rybnickiej i Pszczyńskiej, rozpocznie się budowa nowego przystanku w centrum miasta.

Zarząd Dróg Miejskich, odpowiadając na wnioski mieszkańców, wyznaczył lokalizację nowej zatoki autobusowej w ciągu ul. Dworcowej – na zieleńcu za wjazdem do hotelu Qubus.

Obecnie odległość między istniejącymi przystankami przy ul. Dworcowej (na wysokości Gliwickiego Centrum Handlowego) i ul. Jana Pawła II (okolice Katedry) wynosi blisko 850 metrów. Podobny dystans dzieli przystanek przy ul. Dworcowej od kolejnego przy ul. Mikołowskiej. Zimą to się zmieni. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta i chcąc ułatwić im korzystanie z komunikacji miejskiej , rozpoczynamy budowę nowej zatoki autobusowej. Od 19 października kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w miejscu prac. Drogowcy zajmą tam jeden z trzech pasów ruchu – zawiadamia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Prace powinny zakończyć się na przełomie 2016 r. i 2017 r. Po ich zakończeniu kierowcy będą poruszali się ul. Dworcową jak dotąd – trzema pasami ruchu.

fot. P. Młynek / UM w Gliwicach

Mieszkania z bonusem

ZBM II TBS

Szukasz nowego mieszkania? Znalazłeś! ZBM II TBS oferuje lokale na sprzedaż w nowych inwestycjach przy ul. Jana Pawła II 20 i Wiązowej 2 - 12.

W kwietniu w ścisłym centrum miasta, przy ul. Jana Pawła II 20 oddano do użytku 6-kondygnacyjny budynek. Znajdują się w nim 3 lokale użytkowe oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni od 44 do 70 m2.

Przygotowaliśmy jesienną promocję cenową na sprzedaż 11 ostatnich wolnych mieszkań. Dla osób zainteresowanych kupnem lokalu w proponowanych lokalizacjach spółka ZBM II TBS oferuje do sprzedaży ostatnie wolne miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym w budynku przy ul. Jana Pawła II 16 i Mikołowskiej 4 – 4A – mówi Katarzyna Giza z ZBM II TBS Sp. z o.o.

W nowej ofercie ZBM II TBS znajdują się również lokale mieszkalne oraz użytkowe przy ul. Wiązowej 2 – 12 (rejon ulic Strzelniczej i Granicznej w Gliwicach). W nowobudowanych dwóch budynkach A1 i A2 do kupienia będą mieszkania 1, 2 i 3-pokojowe.

Budynki znajdują się w malowniczej części Gliwic. W pobliżu jest las oraz niezbędna infrastruktura: parkingi, place zabaw dla dzieci, sklepy i szkoła. Każde mieszkanie posiada balkon, a te na parterze kameralne, ogrodzone ogródki przydomowe. Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Zakończenie prac, wraz z możliwością uruchomienia sprzedaży, zaplanowaliśmy w połowie 2016 r. Można już rezerwować mieszkania i lokale użytkowe – wyjaśnia Katarzyna Giza.

Osoby zainteresowane kupnem mieszkań znajdą szczegółowe informacje na stronie www.tbs2.pl, pod nr. tel.: 32/300 00 38; 32/300 00 36, a także w siedzibie spółki przy ul. Warszawskiej 35B w Gliwicach. Pytania dotyczące oferty można również wysyłać na adres: biuro@tbs2.pl oraz tbs@tbs2.pl (mf)

Budynek u zbiegu ulic: Mikołowskiej i Jana Pawła II

 

Budynek przy ul. Wiązowej 1. Fot. Materiały ZBM II TBS

Profilaktyka i zdrowie w Nowych Gliwicach

GAPR

GAPR zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące programów profilaktycznych, zdrowotnych oraz kluczowych inwestycji i projektów w obszarze zdrowia na Śląsku.

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. (koordynator Klastra MedSilesia) zaprasza wszystkich zainteresowanych problematyką zdrowotną w ostatnią środę miesiąca (26 października) o godz. 9:00. Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, ul. Bojkowska 37 (Budynek 4 „Maszynownia”) w sali 013 (wejście od strony biura paszportowego).

Liczba miejsc ograniczona. Aby zapisać się na spotkanie należy wejść na www.gapr.pl, pobrać formularz zgłoszeniowy i wysłać go na doradztwo@gapr.pl. O przyjęciu zgłoszenia będzie decydowało potwierdzenie przesłane drogą mailową. (pm)

 

Twoja sztuka w Amoku

Amok

19 listopada odbędzie się I Jarmark Artystyczny w Kinie Amok. Organizator zaprasza artystów do współpracy.

Organizator, czyli Rada Osiedla Śródmieście, zachęca do udziału w imprezie gliwickich twórców m.in. sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej i hafciarskiej (w tym dzieci i dorosłych). Mile widziane są osoby, które chcą zaprezentować swój dorobek szerokiej publiczności, a dotychczas nie miały takiej możliwości.

Aby wziąć udział w wydarzeniu jako twórca należy skontaktować się z organizatorem e-mailowo (marekbieniek@onet.eu) lub telefonicznie – pod nr 696-620-651. Zapisy trwają do 15 listopada i są nieodpłatne.

Miejscem prezentacji twórców ma być główny hol kina, natomiast na scenie mają wystąpić zespoły teatralne, muzycy i kabareciarze.

Wydarzenie odbędzie się 19 listopada (sobota) w godz. 11.30 – 15.30 na Scenie Bajka Kina Amok przy ul. Dolnych Wałów. Wstęp wolny. (pm)

Szukasz pracy? Odwiedź giełdę!

targi pracy

W środę (19 października)  na Politechnice Śląskiej odbędzie się Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości. Targom towarzyszyć będzie (anty)konferencja „Student na rynku pracy – kręta droga do sukcesu?”. Wstęp wolny.

Na giełdzie zaprezentują się firmy, które chcą do siebie przyciągnąć najlepszych, oferując im praktyki, staże lub pracę. Odwiedzający zapoznają się również z możliwościami, jakie daje przedsiębiorczość akademicka, a także będą mogli zasięgnąć porad specjalistów dotyczących budowania własnej kariery, podnoszenia kwalifikacji czy prawidłowego wypełniania dokumentów aplikacyjnych.

Przedsięwzięcie ma na celu nawiązanie bezpośredniego kontaktu organizacji działających na rynku pracy i przedsiębiorczości ze studentami, absolwentami oraz pracownikami naukowymi Politechniki Śląskiej. Podczas wydarzenia swoją ofertę prezentują pracodawcy oraz instytucje udzielające wsparcia merytorycznego i finansowego młodym przedsiębiorcom, tj. urzędy pracy, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, centra transferu technologii i inne – mówi "Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice" Barbara Odoszewska z Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej, organizatora wydarzenia. – Takie bezpośrednie spotkania stwarzają kandydatom możliwość uzyskania informacji o oczekiwaniach, sylwetce poszukiwanego najczęściej pracownika i najbardziej przydatnych w danej firmie kompetencjach – dodaje.

Towarzysząca imprezie (anty)konferencja „Student na rynku pracy – kręta droga do sukcesu?” będzie realizowana metodą OpenSpace Technology, co oznacza, że program (wraz z poruszanymi tematami) będzie tworzony na bieżąco przez uczestników spotkania, w trakcie konferencji.

Giełda odbędzie się w godz. 9.00–15.00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B. (Anty)konferencja „Student na rynku pracy – kręta droga do sukcesu?” rozpocznie się o godz. 10.00 w auli A CEK. Na to ostatnie wydarzenie trwają zapisy na www.targipracy.polsl.pl (pm)

Jak pomóc dziecku?

Trudności w nauce można pokonać! Sposoby wskażą rodzicom małych uczniów specjaliści Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach. Warto odwiedzić placówkę przy ul. Warszawskiej 35a podczas dnia otwartego – 19 listopada.

To propozycja dla rodziców dzieci z klas 1–3 szkoły podstawowej. Warsztaty dla rodziców, poświęcone profilaktyce niepowodzeń szkolnych, odbywać się będą w godz. 8.30–12.00.W programie zajęcia pod hasłami: „Moje dziecko ma trudności z czytaniem i pisaniem – jak mogę pomóc?” (prowadzący: M. Kotarba, B. Kustra, A. Otłowska), „Moje dziecko ma trudności z liczeniem – jak mogę pomóc?” (M. Gomolla-Seredyńska, J. Kenig, B. Klajmon), „Moje dziecko ma trudności z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem – jak mogę pomóc?” (D. Koj, K Koj, D. Skarżeńska), „Moje dziecko jest nieśmiałe, nadruchliwe, zahamowane lub… – jak mogę pomóc?” (M. Grądzka, U. Janota, A. Karcz).

Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w sekretariacie poradni (tel. 32/231-05-69). Zapisy będą przyjmowane od 17 października! – podkreślają organizowatorzy. Każdy rodzic może wybrać dwa warsztaty spośród czterech propozycji.

Zbiórka elektrośmieci na Trynku

W najbliższą sobotę, 15 października, odbędzie się kolejna zbiórka elektrośmieci. Tym razem to na Trynku będzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w terenowym punkcie odbioru.

Specjalnie oznakowany samochód będzie czekał na mieszkańców między godz. 10.00 a 13.00, przy ul. Młodych Patriotów, na parkingu przy wjeździe z ul. Żwirki i Wigury.

Warto pamiętać, że poza terenowymi punktami, elektrośmieci można oddawać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się przy ul. Rybnickiej (przy składowisku odpadów komunalnych) i jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 7.00 a 17.00 oraz w soboty między godz. 7.00 a 13.00.

(mm)

Jedz mądrze, nie daj się rakowi

Jak się odżywiać, co jeść, a czego unikać w chorobie nowotworowej? Na te i inne pytania odpowie 27 października w IO Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk specjalizująca się w odżywianiu osób chorych onkologicznie.

Październikowe spotkanie w ramach kampanii edukacyjnej Nutricii Medycznej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” odbędzie się w sali konsyliarnej Przychodni Przyklinicznej Instytutu Onkologii przy ul. Armii Krajowej 15. Jest przeznaczone dla pacjentów chorych onkologicznie z nowotworami głowy i szyi (ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń połykania), ich bliskich i opiekunów. Warsztaty rozpoczną się o godz. 13.00. Przewidywane zakończenie – godz. 15.00. Udział jest bezpłatny!

To nasze kolejne spotkanie z pacjentami Instytutu Onkologii w Gliwicach. Poprzednie, zorganizowane 10 czerwca, spotkało się z dużym zainteresowaniem. Niemal 40 osób miało okazję wysłuchać wykładu na temat odżywiania w chorobie nowotworowej i uczestniczyć w owocnej dyskusji. Po części wykładowej przygotowaliśmy dla naszych gości pokaz kulinarny prezentujący niezwykle łatwe sposoby przyrządzania smacznych potraw z użyciem napojów proteinowych dedykowanych głównie pacjentom onkologicznym. Przedstawiliśmy również sposoby użycia preparatu dla pacjentów cierpiących na dysfagię – relacjonuje Anna Cywińska, dyrektor ds. komunikacji w Biurze Prasowym Nutricii Medycznej.

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach należy do wiodących w Polsce wysokospecjalistycznych, nowoczesnych i dobrze zorganizowanych ośrodków kliniczno-naukowych. Nowoczesne zaplecze aparaturowe oraz wyspecjalizowany zespół zapewniają pacjentom z całego kraju diagnostykę i leczenie na poziomie standardów światowych, najwyższą precyzję i technologię, wysoką skuteczność i unikalne metody leczenia. Instytut prowadzi działalność diagnostyczną, leczniczą i naukowo-badawczą oraz szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy z zakresu onkologii. Działalność kliniczna prowadzona jest we współpracy z wieloma ośrodkami onkologicznymi w Polsce i na świecie w oparciu o najnowsze, uznane schematy postępowania terapeutycznego. Jednocześnie wdrażane są nowe metody lecznicze o charakterze nowatorskim i eksperymentalnym. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest skojarzone leczenie chorób nowotworowych, co pozwala na uzyskiwanie optymalnych wyników leczenia. Wysokokwalifikowany i doświadczony zespół lekarzy specjalistów onkologów, szkolony w najważniejszych europejskich i amerykańskich ośrodkach onkologicznych wspomagany jest w opiece medycznej przez profesjonalnych techników i pielęgniarki onkologiczne.

fot. archiwum UM w Gliwicach

Zakończ sezon na rowerze!

Rajd rowerowy

Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy po raz 59 zaprasza na wspólne zakończenie turystycznego sezonu kolarskiego.

W niedzielę, 16 października, o godz. 9.00 z gliwickiego Rynku po raz ostatni w tym sezonie wyruszy rajd pod opieką doświadczonych przodowników turystyki kolarskiej. Do pokonania będzie 30 km, z metą przy zamku w Chudowie. Uczestnicy mogą dotrzeć na miejsce również indywidualnie, dowolną trasą. W Chudowie, po opłaceniu symbolicznego wpisowego, uczestnicy otrzymają pamiątkową plakietkę i będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami. Uwaga! Warto pamiętać o zabraniu kasku rowerowego. (mf)