Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 14 maja 2021 r.

// 14-05-2021

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Studenci! Zapraszamy na Zoom w ramach prac nad #Gliwice2040!

studenci nad kompem

Jakiej oferty potrzebują studenci, aby współtworzyć życie miejskie w Gliwicach? Jakie są potrzeby młodych osób korzystających z przestrzeni publicznej w mieście? Prezydent Gliwic zaprasza wszystkich studiujących na spotkanie warsztatowe on-line związane z pracami nad nową strategią rozwoju miasta Gliwice do roku 2040 „Gliwice 2040”.

Zainteresowani  udziałem w spotkaniu powinni wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Na jego podstawie otrzymają link na spotkanie na platformie Zoom, planowane w poniedziałek 17 maja między godz. 15.00 i 17.00, a także bardziej szczegółowy scenariusz warsztatów. Mile widziane są zwłaszcza osoby, które miały okazję studiować jeszcze w tzw. trybie normalnym i przebywać w przestrzeni publicznej Gliwic!

Chcesz,  żeby Gliwice były przyjaznym miastem akademickim angażującym studentów w życie miejskie? Weź udział w spotkaniu i podziel się swoimi obserwacjami i opiniami!

Pierwsze podtopienia

ul. Bielika

W czwartek 13 maja po południu nad Gliwicami przeszło kilka gwałtownych burz. Nad miastem wystąpił stacjonarny front atmosferyczny, w wyniku którego komórki burzowe poruszały się bardzo wolno, co skutkowało bardzo intensywnymi opadami na  małym obszarze.

Gwałtownie rósł poziom potoku Wójtowianka (przy kracie obok Teatru Miejskiego). Między godz. 16.45 a 19.30 poziom wody stale się podnosił i w szczytowym momencie sięgał ulicy Nowy Świat. Pracownicy działający na zlecenie miasta na bieżąco usuwali gałęzie oraz inne zanieczyszczenia niesione przez wzbierającą wodę. Zalana została sala prób Teatru Miejskiego.

Zalewane były również posesje przy ul. Bielika. O godz. 17.00 zanotowano stan ostrzegawczy na rzece Kłodnicy (175 cm). Interweniowały Państwowa Straż Pożarna oraz Centrum Ratownictwa Gliwice.


Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało dziś kolejne ostrzeżenie. W związku ze spływem wód opadowych, na odcinku górnej Odry stany wody układają się w strefie wody wysokiej, lokalnie w strefie powyżej stanu ostrzegawczego.

Miasta Idei. Porozmawiamy o kulturze

banner

Gliwice zapraszają do dyskusji o kulturze w mieście. 18 maja w ramach akcji Miasta Idei, organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, odbędą się wirtualne warsztaty i debata. W wydarzeniu weźmie udział między innymi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Tematem gliwickiej akcji jest szeroko pojęta kultura, z uwzględnieniem planowanej nowej instytucji kultury i rewitalizacji ruin teatru Victoria przy al. Przyjaźni. Jakiej kultury oczekują gliwiczanie? Jakie wydarzenia kulturalne powinny być organizowane w nowej przestrzeni?  Jaka struktura organizacyjna najlepiej sprawdzi się w nowej instytucji? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w ramach akcji Miasta Idei w Gliwicach.

We wtorek 18 maja o godz. 16.00 rozpoczną się internetowe warsztaty dla mieszkańców. Mejlowe zapisy są prowadzone przez redaktora Przemysława Jedleckiego (przemyslaw.jedlecki@agora.pl). Warsztaty będą miały charakter zamknięty, natomiast zaraz po nich – o godz. 17.45 – rozpocznie się otwarta wirtualna debata na temat działalności kulturalnej w Gliwicach, ale także szerzej – polityki kulturalnej miast.

W panelu dyskusyjnym obok wiceprezydent Ewy Weber będą uczestniczyć także Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego i Michał Kubieniec, menedżer kultury.

Miasto Gliwice jest partnerem akcji „Miasta Idei – Gliwice 2021”. Więcej informacji można znaleźć w serwisie katowice.wyborcza.pl.

Tężnia zaprasza!

Tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej

Po przerwie, w sobotę 15 maja ruszy tężnia solankowa ul. Chorzowskiej. Sanepid wydał zgodę na jej uruchomienie z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarnych (m.in. dystansu społecznego). Aktywne są też niektóre z gliwickich fontann – warto wybrać się na spacer, gdy tylko kapryśna majowa aura na to pozwoli.

Przypominamy, że o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów, pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły.
Wracając ze spaceru po lesie komunalnym warto przejść ul. Zwycięstwa – przed Urzędem Miejskim tryska fontanna z rzeźbą „Tańczących faunów” z 1928 roku – i dalej, przez rynek z działającą fontanną Neptun dotrzeć aż do parku Szwajcaria, gdzie w malowniczej scenerii drzew i stawów zobaczymy kolejny wodotrysk. W parku niedawno uruchomiono ptasi bufet – można teraz wygodnie i bezpiecznie nakarmić bytujące w okolicy ptaki. Udanych majowych spacerów! (mf)

 

Noc stulecia! Tobie Polsko! Stulecie III powstania śląskiego

banner

W maju 2021 roku, a zatem sto lat po zrywie Ślązaków polskiego ducha, dzięki którym znaczny obszar Górnego Śląska stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej, Noc Muzeów w Gliwicach może mieć tylko jeden temat - Stulecie III powstania śląskiego - Tobie Polsko. Chcemy nie tylko uczcić i upamiętnić powstańców śląskich, szczególnie tych z Gliwic i powiatu gliwickiego, ale też przywołać echa owego pamiętnego roku 1921, kiedy powietrze na Górnym Śląsku drżało nie tylko od wielkich emocji związanych z wynikami plebiscytu, ale też od wystrzałów ścierających się oddziałów śląskich powstańców i niemieckich bojówek.

W przywołaniu gorącej atmosfery tamtych majowych dni pomogą nam grupy rekonstrukcyjne. Harcerska Grupa Historyczna im. kpt. Roberta Oszka zagości na gliwickim Rynku wraz z samochodem pancernym Korfanty, będącym w skali 1:1 repliką samochodu pancernego powstańców skonstruowanego, przez kpt. Roberta Oszka. Z kolei Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego zainscenizuje atak powstańców śląskich na posterunek niemiecki zlokalizowany przy Willi Caro, a po ataku wszyscy ranni znajdą miejsce w wojskowym szpitalu polowym. Emocji nie zabraknie!

Tuż obok samochodu pancernego Korfanty, który zaparkuje przy rzeźbie lwa czuwającego przy Willi Caro rozlokują się żołnierze Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT Gliwice - zespół wsparcia im. Roberta Oszka i zespół szturmowy im. Konrada Wawelberga. Przygotowali pokazy broni, a także współczesnego samochodu pancernego, który na pewno spodobałby się powstańcom śląskim. W ogrodzie Willi Caro czekają nas z kolei warsztaty z drukowania metodą linorytu powstańczych ulotek, najmłodsi będą mogli także konstruować i malować kolejne repliki samochodów pancernych na wzór Korfantego, a także obejrzeć wystawę figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych z okresu powstań śląskich ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego.

Wszystkich, którym krew zacznie szybciej krążyć w żyłach i chętnie by się do powstańców przyłączyli, zapraszamy do udziału w grze miejskiej, przygotowanej specjalnie z okazji stulecia III powstania śląskiego. Gra miejska odbywać się będzie w śródmieściu Gliwic. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie pomóc powstańcom śląskim i przekazać policji plebiscytowej informację o wytropionym przez siebie niemieckim składzie broni. Rozwiązując kolejne zadania poznają przy okazji historyczne miejsca w Gliwicach związane z wydarzeniami III Powstania. Na wszystkich, którym uda się pomyślnie spełnić misję - nie będzie ona tak łatwa, jak mogłoby się wydawać - przygotowaliśmy nagrody w postaci zestawów książek i gadżetów związanych z Gliwicami, Górnym Śląskiem i III powstaniem śląskim. Na zmęczonych bojem i zgłodniałych pomocników powstańców - i nie tylko - czekać będzie w ogrodzie Willi Caro powstańcza grochówka z kotła.

Podczas Nocy Muzeów poznamy bliżej przebieg powstania dzięki przygotowanym specjalnie na tą okazję dwóm wystawom: w Rynku 100-lecie plebiscytu i trzeciego powstania śląskiego, na ogrodzeniu Willi Caro Robert Oszek Żołnierz Niepodległej, a także okolicznościowej gazecie Powstańczej Jednodniówce, liczącej aż 12 stron! Znajdziecie w niej teksty historyków o ważnych dla przebiegu powstań w naszym mieście postaci, takich jak Stanisław Mastalerz, Wincenty Mięsok czy Feliks Konopka, ciekawostki dotyczące przebiegu  powstania w Gliwicach, a także przedruki oryginalnych tekstów z maja i czerwca 1921 roku, fragmenty ukazujących się w prasie artykułów i odezwy Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania. Cześć i chwała powstańcom śląskim! Uczcijmy ich Nocą Stulecia! (materiały organizatora)

15 maja 2021, Muzeum w Gliwicach, od godz. 17.00

Rośliny, które służą człowiekowi

Owoce cytrusowe w Palmiarni

Zdobią nasze domy, jemy je, stosujemy jako przyprawy, robimy z nich meble i instrumenty muzyczne, wykorzystujemy w kosmetyce… Rośliny użytkowe w gliwickiej  Palmiarni mają swój własny pawilon. Są ważne i piękne, dlatego to im dzisiaj poświęcamy miejsce. Jednocześnie zachęcamy do zwiedzania gliwickich tropików, ale także do wysłuchania podcastu „Palmiarnia na wynos” poświęconego roślinom użytkowym.

Pomarańcze, grejpfruty, pomelo, kumkwaty, to tylko niektóre ze znanych nam owoców, które można zobaczyć w gliwickiej Palmiarni. Ciekawostką jest to, że owoce te dojrzewają, kwitną i owocują w tym samym czasie i można zobaczyć cały ten proces na własne oczy, odwiedzając pawilon roślin użytkowych. Już niedługo dołączy do niego granat, który obecnie wiąże owoce na zapleczu.

W Palmiarni możemy zobaczyć też kawę, której krzewy dorastają do 3 m wysokości, wawrzyn szlachetny, bardziej znany w kuchni jako liść laurowy oraz goździkowce i pieprze, które mają duże liście i dekoracyjne kwiatostany z długimi sznurami paciorków. W  pawilonie tropików znajdziemy z kolei wanilię – to storczyk, więc dobrze czuje się w wyższej temperaturze.
W Palmiarni spotkamy też bananowce, których owoce nie nadają się do jedzenia, ale ich włókna wykorzystywane są do produkcji lin okrętowych. Wiedzieliście, że bananowiec jest trawą?!
Ciekawą rośliną użytkową, która zamieszkuje gliwicką Palmiarnię  jest drzewo kalebasowe. Z jego owoców robi się marakasy (instrumenty muzyczne) oraz – po odpowiednim uformowaniu owocu podczas procesu wzrostu – naczynia do parzenia yerba mate.
Zwiedzając kolejne pawilony miejscowych tropików warto zwrócić uwagę na drzewo kapokowe, którego owocostanów w przeszłości używano do produkcji kamizelek ratunkowych oraz przyglądnąć się palmie o nazwie łyczkowiec dłoniasty. To kolejna użytkowa roślina w Palmiarni o wachlarzowatych liściach. Wystarczy 9 sztuk, by wypleść kapelusz typu panama. W pawilonie sukulentów natomiast spotkać możemy agawy – z jednego z jej gatunków wytwarzana jest tequilla.
Kigelia to drzewo kiełbasiane. Właśnie kwitnie w gliwickich tropikach. Ma owoce o charakterystycznym kształcie kiełbasy. Jest zapylane nocą przez nietoperze. Ponieważ w Palmiarni nie ma nietoperzy, pracownicy potrząsają pniem drzewa, by pyłki z jednych kwiatów spadły na inne doprowadzając do zapylenia. Owoce drzewa kiełbasianego są niejadalne, ale wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków ujędrniających.
W Palmiarni spotkamy też dekoracyjne monstery o pysznych owocach w smaku przypominających ananasy, a także figi, chleb świętojański, który z powodzeniem zastępuje kakao i czekoladę, a w czasach biblijnych był wykorzystywany jako pasza dla zwierząt oraz karaty od których wzięła się nazwa dla jednostki wagi – każde nasionko karata waży dokładnie 0,2 grama!
Warto pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie zrywać owoców w Palmiarni i nie odbierać w ten sposób innym odwiedzającym okazji do zobaczenia tych wszystkich niezwykłości!
W podcaście „Palmiarnia na wynos” o roślinach użytkowych opowiada Barbara Trzebińska, zastępca kierownika Palmiarni w Gliwicach – zachęcamy do słuchania!
Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 15 maja elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Sikornik ul. Pliszki, parking przy kościele
•    godz. 12.30–14.30 – Stare Gliwice, ul. Szafirowa, parking SM za biedronką
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.

 

Wiosenne porządki

taczka w ogrodzie wypełniona gałęziami

Coraz więcej działkowiczów przystępuje do wiosennych porządków. Warto robić to w taki sposób, by nie szkodzić  przyrodzie, sobie i swoim sąsiadom.

Co roku z nadejściem wiosny nad polami, łąkami i działkami pojawia się gryzący dym. Na łąkach wypalane są trawy, a na działkach spalane gałęzie, liście i inne pozostałości po zimie. Niestety, nadal wśród części społeczeństwa panuje przekonanie, że po wypaleniu zeszłorocznej i uschniętej trawy, w jej miejsce odrośnie nowa i jeszcze bujniejsza. Nic bardziej mylnego. Zniszczona po pożarze ziemia wyjaławia się, giną żyjące w niej owady zapylające. Nie tylko ogień jest niebezpieczny.
Spalanie traw, gałęzi, liści i śmieci powoduje zwiększoną ilość zadymienia oraz smogu. W większym stężeniu dym wynikający ze spalania może być duszący i bardzo nieprzyjemny, może również powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wypalanie traw oraz spalanie liści czy gałęzi może spowodować rozprzestrzenianie się ognia na większe tereny, a co za tym idzie, pożar oraz zagrożenie dla ludzi i środowiska – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.
Śmieci, traw i gałęzi palić nie wolno. Co zatem z nimi robić?
Warto pamiętać, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice, zarządcy ogrodów działkowych zobowiązani są do zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych. Warto jednak, by każdy ogródek działkowy posiadał swój własny kompostownik, w którym odpady zbutwieją i posłużą jako nawóz w kolejnych latach.
Należy również mieć na uwadze, że decydując się na spalanie trawy, liści lub gałęzi należy liczyć się z sankcjami. Za takie działanie grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.
Aby nie narażać wszystkich na utratę zdrowia spowodowaną spalaniem traw, śmieci i gałęzi, strażnicy miejscy prowadzą rutynowe kontrole na terenach rodzinnych ogródków działkowych. W ubiegłym roku, pomimo pandemii, przeprowadzono 198 tego typu kontroli, nałożono 61 mandatów karnych na łączną kwotę 8800 zł, udzielono 30 pouczeń. W latach ubiegłych statystyka kontroli utrzymywała się na podobnym poziomie – w roku 2019 było ich 205, a w 2018 r. – 210. (mf)

 

 

 

Skarby ziemi na wyciągniecie ręki

odwiedzający podczas Giełdy Minerałów

Przed nami jubileuszowa, XXV Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości. Wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz gliwickich imprez, przyciąga nie tylko mieszkańców Gliwic, ale i całego regionu. To okazja by kupić elegancki i wartościowy drobiazg i zdobyć wiedzę na temat minerałów i szlachetnych darów natury wydobytych z wnętrza ziemi. Giełda została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości odbywa się dwa razy w roku i przyciąga zarówno znawców i miłośników minerałów, jak i entuzjastów ceniących urok wyjątkowej biżuterii. Na giełdzie można spotkać kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów z kraju i zagranicy, z którymi można porozmawiać i zgłębić wiedzę na temat ich kolekcji, a także zobaczyć okazałe, jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne. Wystawcy zaprezentują też skamieniałości, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne, rękodzieło artystyczne, oryginalne wyroby jubilerskie i unikatowe ozdoby. Dodatkową atrakcją będą m.in. warsztaty rozpoznawania minerałów i warsztaty poszukiwania złota.
XXV Gliwicka Giełda Minerałów Skamieniałości i Biżuterii odbędzie się w weekend 15-16 maja w godz. od 10.00 do 18.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Górnych Wałów 29.
Bilety na giełdę kosztują 5 i 10 zł. Dzieci do 5. roku życia wchodzą bezpłatnie. Nieodpłatnie organizator przekaże też bilety wstępu dla uczniów i nauczycieli gliwickich szkół, by zachęcić ich do poznawania fascynującego świata minerałów i skarbów ziemi. Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Gliwice.
Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie www.geoexpo.eu. (mf)