Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 14 lutego 2020 r.

// 14-02-2020

Politechnika Śląska ma serce do nauki!

plakat

Serce posiada bogatą symbolikę. Najczęściej identyfikowane jest jako symbol miłości i jako takie wydaje się mieć niewiele wspólnego z naukową, silnie techniczną atmosferą uczelni. Nic bardziej mylnego!

Na Politechnice Śląskiej powstają różnorodne projekty, które w centrum swojej idei stawiają właśnie na ten bogaty w interpretacyjne wyobrażenia atrybut. Serce może stać się inspiracją dla zaawansowanych, nowoczesnych wynalazków. Politechnika Śląska jest instytucją, która wieloaspektowo spogląda na zagadnienie serca – nie tylko jako na emblemat ucieleśniający miłość, ale także jako organ, o który warto dbać i z myślą o którym powstają innowacyjne technologie i rozwiązania.

Oto kilka projektów i wynalazków, które na Politechnice Śląskiej wykreowano z myślą o sercu. (źródło: PolSl)

Zwężenie i utrudnienia na Daszyńskiego

roboty drogowe

W ciągu ul. Daszyńskiego obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu w związku z pracami związanymi z budową zachodniej obwodnicy Gliwic. Na odcinku od przystanku autobusowego Wójtowa Wieś Wójtowska do posesji Daszyńskiego 199 została zdemontowana tymczasowa sygnalizacja świetlna.

Obecnie został zawężony pas ruchu w kierunku centrum oraz przywrócony ruch dwukierunkowy. Prosimy o zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe – apeluje do kierowców Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Wszyscy do walca!

Zespół Muzyki Salonowej Eleganza

Które europejskie miasto słynie z najwytworniejszych balów? Oczywiście Wiedeń! 16 lutego do stolicy Austrii przeniesie nas Zespół Muzyki Salonowej Eleganza. W programie karnawałowego koncertu są utwory Johanna Straussa, Franza Schuberta oraz wiele innych muzycznych smaczków.

Gliwicki karnawał zakończy uroczysty koncert muzyki klasycznej na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3). Będzie klasycznie, lekko i bardzo tanecznie. Poza muzyką uznanych mistrzów, takich jak Strauss czy Schubert, usłyszymy także kompozycje twórców nieco zapomnianych.

Émile Waldteufel był francuskim mistrzem walców, prezentował swoje utwory na przykład podczas balów królowej Wiktorii w Pałacu Buckingham. Julius Fučík skomponował marsz „Wejście gladiatorów”, często wykorzystywany podczas występów cyrkowych, a Robert Stolz, ostatni z „królów wiedeńskiego walca”, napisał też tysiące pieśni, które wykonywali między innymi Marlene Dietrich, Fred Astaire, a także nasz rodak Jan Kiepura („Brunetki, blondynki”). Ich dzieła będą grane przez Zespół Muzyki Salonowej Eleganza.

Wiedeński Koncert Karnawałowy rozpocznie się 16 lutego o godz. 18.00. Bilety są do nabycia w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) i kina Amok. Miasto Gliwice dofinansowuje wydarzenie. (mm)

Geometria jest piękna!

kamienia O. Wagnera, kolorowa

W piątek 14 lutego o godz. 17.00 w Willi Caro rozpocznie się wykład „Piękno geometrii” Ewy Pokorskiej-Ożóg. Miejski konserwator zabytków zaprasza na spotkanie z secesją w tle.

Chociaż miejscem powstania secesji nie był Wiedeń, to jednak to miasto stało się centrum nowego modernizmu. Dzieła guru wiedeńskiej secesji, architekta Ottona Wagnera, będą przykładem geometrycznych secesyjnych detali. Piękne, a zrazem praktyczne i zaskakująco nowoczesne rozwiązania będą patronować spotkaniu o kwadratowej secesji wiedeńskiej. Linie, koła, kwadraty to dekoracje, które również zagościły na fasadach gliwickich kamienic.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Karnawałowy podwieczorek muzyczny

kolaż zdjęć trzech muzyków, jedna kobieta i dwóch mężczyzn

W niedzielę 16 lutego o godz. 16.00 w Willi Caro wystąpi Marcin Sidor Trio. Szczególnym atutem tego kameralnego składu, oprócz żywiołowego temperamentu i perfekcji, są autorskie aranżacje ulubionych dzieł muzyki klasycznej, popularnej, folkowej czy filmowej.

Czeka nas więc prawdziwie ekspresowa podróż dookoła świata z karnawałem w tle. Bilety na Podiweczorek muzyczny w Willi Caro można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz przed koncertem.