Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 14 lipca 2022 r.

// 14-07-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Sesja Rady Miasta. Oglądaj online!

Rynek z lotu ptaka

W czwartek 14 lipca w Ratuszu na Rynku odbędzie się sesja Rady Miasta Gliwice. Początek posiedzenia – godz. 15.00.

Przebieg sesji można śledzić na żywo na www.gliwice.eu oraz poniżej. Szczegółowy porządek obrad jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Babie Lato – koncert w Ogrodzie na Sztukę

Fragment plakatu promującego wydarzenie

Spotkania, seanse filmowe, koncerty i wystawy – a to wszystko w atmosferze wakacyjnego pikniku i odpoczynku na leżakach. Przed nami kolejny koncert w ramach cyklu „Ogród na Sztukę”. W najbliższą sobotę na tyłach budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Barlickiego 3 zagości prawdziwe „Babie Lato”.

W muzyczną podróż zaproszą nas Weronika Psiuk-Czerepak, Milena Wyrwa oraz Aleksandra Rojek-Wieczorek z Teatru AnoGramy, które – przy akompaniamencie Michała Wosia grającego na gitarze – wykonają znane i lubiane hity w wersji akustycznej. Koncert rozpocznie się w sobotę, 16 lipca, o godzinie 18.00. „Ogród na Sztukę”, na tyłach budynku MDK, to kolejne miejsce w tej części miasta, które latem otwiera się dla mieszkańców i zaprasza ich do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym Gliwic.

Kolejne wydarzenia będą odbywać się cyklicznie, w każdą sobotę wakacji, w godzinach od 18.00 do 21.00, w tej samej lokalizacji:

  • 23 lipca: spektakl „Bo tylko my na wszystkim się znamy” – Teatr edukacyjny AnoGramy;

  • 30 lipca: warsztaty/ piknik „InterAkcja”;

  • 6 sierpnia: seans „Super kino” – Fundacja Pracownie;

  • 13 sierpnia: koncert „Kierunek Południe” – Esme Redrose;

  • 20 sierpnia: seans „Podróże Guliwera” – Fleischer Studios / Centrum Inicjatyw Społecznych;

  • 27 sierpnia: piknik „Radio My” – redakcje Radio Aktywni i My z Ukrainy.

Celem projektu „Ogród na Sztukę”, organizowanego przez Centrum Kultury Victoria, Centrum Inicjatyw Społecznych, Fundację Pracownie oraz Śląski Klaster Usług Społecznych i Kulturalnych, jest przybliżenie mieszkańcom Gliwic twórczości lokalnych artystów, a także zaproszenie ich do współtworzenia gliwickiej oferty kulturalnej.

Więcej informacji o „Ogrodzie na Sztukę” znajduje się na stronie https://ckvictoria.pl/wydarzenie/ogrod-na-sztuke/. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. (ml)

Spektakle pod gołym niebem

dzieci podczas wydarzenia w parku

Przedstawienia dla dzieci, widowisko cyrkowe, a także... spektakl funeralny – podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach nikt nie będzie się nudził. W lipcowe soboty warto pójść na spacer – by zażyć trochę powietrza i kultury. Miasto Gliwice zaprasza!

W sobotę, 16 lipca, o godz. 16.00 w parku Chopina rozpocznie się spektakl dla dzieci „O Piecuchu Najwspanialszym Na Świecie” w wykonaniu Teatru Barnaby. To historia przygód jednego z trzech synów starego króla, opowiedziana z wykorzystaniem marionetek. Na godz. 17.30 do parku zaprasza Miraculous Theatre Company na „Funerabilis”. Będzie to spektakl funeralny, w którym będą się mieszać historia, poezja i filozofia. O godz. 20.00 ten „objazdowy zakład pogrzebowy” przeniesie się na Rynek, na którym rozpocznie się druga prezentacja „Funerabilis”. Warto być punktualnie, bo przedstawienie na Rynku będzie spektaklem wędrownym, pokazywanym w różnych miejscach starówki.

23 lipca sobota z „Ulicznikami” rozpocznie się o godz. 16.00 „Opowieściami z Szafy”. W parku Chopina Marta Andrzejczyk zaprosi najmłodszych widzów w nieznane. W jej przedstawieniu dużą rolę odegrają nie tylko tytułowa Szafa, ale też dzieci uczestniczące w spektaklu. O godz. 18.00 hiszpańska grupa La Trócola Circ rozpocznie widowisko cyrkowe „Emportats”. Artyści w swojej prezentacji połączą akrobatykę, żonglerkę i muzykę.

Wszystkie spektakle w ramach festiwalu „Ulicznicy” są bezpłatne. Organizatorami imprezy są Centrum Kultury Victoria i Mañana Production House.   (mm)

 

Wciąż można składać deklaracje do bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

grafika z docieplonym budynkiem

Choć oficjalnie minął ustawowy termin, wyznaczony na 30 czerwca, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odpowiedzialny za tworzenie bazy zainstalowanych źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nadal zachęca do składania deklaracji do CEEB. Obowiązek ten ciąży – przypomnijmy – na zarządcach lub właścicielach budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B).

Jeśli wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji w terminie, nie martw się tym, w dalszym ciągu  deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej i złóż szybko deklarację do CEEB – apeluje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Z szacunkowych wyliczeń GUNB oraz Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach wynika, że w mieście w wymaganym terminie zostało złożonych około 80% wymaganych deklaracji.

W opracowanym przez siebie rankingu gmin Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podaje, że w bazie mamy obecnie wprowadzonych 70% deklaracji.  Wyliczenia te opierają na założeniu, że w Gliwicach jest 21,5 tys. punktów adresowych (punkt adresowy nie równa się lokal!) – informuje Agnieszka Setnik, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.