Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 14 lipca 2020 r.

// 14-07-2020

Gliwice na rowerowej ścieżce

rowerzyści na ścieżce

Pomimo pandemii rowerowe inwestycje w Gliwicach nie zwalniają. Powstają nowe ścieżki rowerowe i stacje naprawy rowerów, montowane są bezpieczne stojaki. Do końca 2022 roku rowerzyści będą mieli w naszym mieście w sumie ponad 145 km tras rowerowych do dyspozycji.

W tym roku realizowanych jest aż pięć inwestycji, które ucieszą rowerzystów. Prace prowadzone są m.in. w śladzie kolejki wąskotorowej. Na odcinku od ul. Knurowskiej do granicy miasta powstaje nowa trasa, a ścieżka w rejonie stacji Trynek zyska lepszą nawierzchnię. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także znajdujący się w pobliżu przystanek rowerowy.

Wkrótce rowerzystom zostaną udostępnione drogi techniczne wzdłuż obwodnicy zachodniej, pomiędzy ul. Daszyńskiego a Rybnicką, a w czwartym kwartale tego roku powstanie część drogi rowerowej wzdłuż obwodnicy południowej (pomiędzy ul. Bojkowską a Pszczyńską). Również na czwarty kwartał planowane jest ukończenie ciągu pieszo-rowerowego, który połączy Stare Gliwice z ul. Wyczółkowskiego oraz drogi rowerowej przy ul. Kozłowskiej.

W 2016 roku w Gliwicach było ok. 97 km tras dla rowerów, do 2022 ma ich być ponad 145 km.

W planach jest budowa ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż ul. Kujawskiej, Jana Pawła II i Nowy Świat oraz pełnej infrastruktury dla rowerów – ścieżek, parkingów i stacji napraw – przy projektowanym przystanku kolejowym Gliwice-Kopernik oraz Centrum Przesiadkowym.

Kontynuowana będzie budowa trasy w śladzie kolejki wąskotorowej, opracowywana jest koncepcja budowy odcinka od ul. Kujawskiej do ul. Robotniczej, powstaje też projekt łącznika pomiędzy drogą w śladzie kolejki i trasą przy ul. Knurowskiej. W 2022 roku rowerzyści będą mogli już także korzystać z kolejnych odcinków trasy wzdłuż południowej obwodnicy (pomiędzy ul. Rybnicką a Bojkowską).

W ciągu dwóch najbliższych lat powstanie wiele ciągów pieszo-rowerowych. Budowane będą kolejne odcinki tego typu tras, m.in.: - wzdłuż ul. Chorzowskiej, Zabrskiej, Jana Pawła II,  Nowy Świat, przy Kłodnicy, od ul. Nowy Świat do obwodnicy, wzdłuż ul. Portowej i Toszeckiej, a także od ul. Pszczyńskiej (rejon stacji Trynek) do Kujawskiej i ul. Strzelców Bytomskich do ul. Grzybowej i do ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach. Projektowana jest też budowa drogi dla rowerów na brakującym odcinku od Ronda Górników do zjazdu w trasę rowerową przy Kłodnicy (w stronę Sośnicy). Ścieżka rowerowa powstanie także przy okazji remontu skrzyżowania ulic Staromiejska-Strzelców Bytomskich-Główna.

Analizowana jest możliwość budowy ciągu pieszo-rowerowego równolegle do ul. Rybnickiej na odcinku od ul. Toruńskiej do obwodnicy.
Oprócz nowopowstających, nowoczesnych tras rowerowych, remontowane są już istniejące. Wszystko po to, aby w sposób jak najbardziej odpowiedzialny ograniczyć ruch samochodowy w mieście oraz dać możliwość sprawnego i bezpiecznego poruszania się zwolennikom bikowego transportu. Przebieg istniejących tras rowerowych oraz miejsca lokalizacji infrastruktury rowerowej (stojaki rowerowe, stacje napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu),  w Geoportalu Rowerzysty. (mf)

 

Powroty gliwickich instytucji kultury

witraż w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

14 lipca zostanie ponownie otwarte Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w kinie Amok, natomiast Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziały Muzeum w Gliwicach, wracają 1 sierpnia.

W Teatrze Miejskim w Gliwicach sezon rozpocznie się w połowie sierpnia. Jako pierwsze zostaną wystawione spektakle dla dzieci: „Mała Syrena” (11–14 sierpnia),  „Chłopiec z Gliwic” (26–29 sierpnia). Więcej informacji na stronie kultura.gliwice.eu.

Na kanale YouTube prowadzonym przez Teatr opublikowano w ramach projektu „Mamo! Tato! Włącz Teatr” spektakle dla dzieci: „Tuwim dla dzieci” oraz „Pod kolor” (spektakl „Pod kolor” w dwóch wersjach, jedna z nich z tłumaczeniem na język migowy).

W okresie wakacyjnym kasa teatru w kinie Bajka będzie nieczynna do 30 lipca, kasa teatru w głównej siedzibie (ul. Nowy Świat) będzie nieczynna w lipcu i sierpniu, za wyjątkiem dni, w które zaplanowane są prezentacje spektakli. Kino Amok wznawia działalność 30 lipca.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach pracuje w wakacyjnych godzinach otwarcia. Więcej na stronie biblioteka.gliwice.pl.

 

Basista złapał za pióro

banner z okładką książki

Piotr Pawłowski, basista nowofalowej formacji Made in Poland, napisał książkę. O swoich „Dziennikach basowych”, legendarnym festiwalu w Jarocinie i kultowym teleturnieju „Wielka gra” (który wygrał trzy razy!) opowie podczas  spotkania autorskiego.

Książka Pawłowskiego to nie tylko historia polskiej sceny rockowej, którą autor współtworzy od lat 80. XX wieku. To także niesztampowy zapis polskiej transformacji ustrojowej. Książka jest częściowo autobiografią, częściowo wciągająca gawędą, okraszoną sporą dawką humoru – wśród czytelników „Dzienników basowych” jest między innymi poeta i muzyk Marcin Świetlicki.

Spotkanie autorskie z Piotrem Pawłowskim rozpocznie się w czwartek 16 lipca o godz. 18.30 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5).  Wstęp wolny, spotkanie będzie także transmitowane w mediach społecznościowych Stowarzyszenia GTW. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.