Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 14 czerwca 2022 r.

// 14-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

#zielonegliwice: Oczyszczamy! I cykl się zamyka

nowa oczyszczalnia odcieków

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów ukończyło kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców Gliwic i ochrony środowiska. Przy ul. Rybnickiej 199B powstała m.in. nowoczesna, ekologiczna oczyszczalnia odcieków składowiskowych, pozwalająca na odzysk wody, a także pobudzenie produkcji biogazu i – w konsekwencji – wytworzenie energii elektrycznej. Dzięki zastosowanym technologiom procesy zachodzące w oczyszczalni są bezpieczne dla natury, a bezwartościowy początkowo odciek staje się surowcem wtórnym – cennym zasobem do powtórnego użycia przez przedsiębiorstwo. Tak właśnie działa gospodarka obiegu zamkniętego!

Oczyszczalnia odcieków to serce wdrożonego w PZO modelu gospodarki obiegu zamkniętego – podkreśla Magdalena Budny, prezes Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Stanowi ją nie jeden obiekt, a dwa wąskie, 12-metrowe kontenery, przykryte panelami fotowoltaicznymi zapewniającymi co najmniej 13 megawatogodzin rocznie energii odnawialnej, posiadające zarazem własny magazyn energii elektrycznej. Kryją one supernowoczesną instalację działającą w oparciu o przyjazne środowisku technologie membranowe – ultrafiltrację, odwróconą osmozę przywracającą wodzie czystość, a także elektrodejonizację pozwalającą otrzymać wodę ultraczystą o najwyższych parametrach jakości. Jak to możliwe? Zastosowane w instalacji membrany mają superdrobne pory i są jak sito o „oczkach” zdolnych do zatrzymania cząstek wielkości bakterii i wirusów. Dzięki temu podczas filtracji odcieków przedostaje się przez nie woda, a pozostają resztki do dalszego wykorzystania.

Membrany zajmują powierzchnię blisko jednej dziesiątej hektara (około 1000 m2). Jak wyliczono, ich wykorzystanie pozwoli na przetworzenie przez PZO 37 tys. m3 odcieków rocznie. Taka ilość pozwoliłaby napełnić 15 basenów gliwickiej krytej pływalni Olimpijczyk!

Z oczyszczonych odcieków powstają dwa produkty – retentat i permeat.

Retentat jest stężonym koncentratem odfiltrowanego odcieku. Bardzo przydatnym – magistralą nawadniającą trafia bowiem na wierzchowiny kwater składowiska, wzmacniając swoim skondensowanym składem chemicznym procesy fermentacyjne w złożu odpadów dla zwiększenia produkcji biogazu. W tym czasie nadmiar odcieków z kwater, poprzez zbiorniki otwarte i podziemie, znów wraca do oczyszczalni, gdzie proces filtrowania zaczyna się na nowo.

Biogaz, produkowany w kwaterach dzięki sile retentatu, trafia do rurociągów podziemnych i przesyłany jest za pomocą stacji ssaw do odsiarczalnika oraz jednostki kogeneracyjnej. To właśnie w niej w procesie spalania oczyszczonego gazu wytwarzana jest energia cieplna i elektryczna, która po zaspokojeniu potrzeb PZO jest odsprzedawana firmie Tauron.

Drugi z produktów – permeat – to odzyskana woda zwana często szarą lub demineralizowaną, o różnorodnym zastosowaniu pozwalającym oszczędzić bezcenną wodę pitną. Permeat służy najpierw do przemywania membran oczyszczalni. Jego nadmiar będzie magazynowany w nowo wybudowanym zbiorniku retencyjnym o pojemności 1870 m3, z którego ponad 2-kilometrową magistralą tłoczną będzie trafiać odpłatnie do pobliskiej firmy Górażdże, wykorzystującą filtrat jako wodę technologiczną do produkcji betonu. Permeat znajdzie też zastosowanie w powstającym Centrum Edukacji Ekologicznej (do sanitariatów, na cele przeciwpożarowe i do nawadniania terenów zielonych wokół zabudowań), w budynku pomocniczym przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz do zasilania wodochłonnej, mokrej bariery antyodorowej okalającej kompostownię PZO. W przyszłym roku odzyskana woda trafi też magistralą tłoczną do myjki ciśnieniowej czyszczącej podwozia pojazdów ciężarowych wyjeżdżających z terenu gliwickiego składowiska.

Wdrożony u nas model gospodarki obiegu zamkniętego pozwala całkowicie zagospodarować odcieki składowiskowe z pełnym wykorzystaniem zarówno retentatu, jak i permeatu. To mała cegiełka Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w kierunku przeciwdziałania globalnemu efektowi cieplarnianemu, zmianom klimatycznym i poprawy jakości środowiska naturalnego – podkreśla prezes Magdalena Budny.

W ślad za ekologią pójdą wkrótce zyski finansowe. Spółka spodziewa się wymiernych efektów z tytułu pobierania opłat za permeat od Górażdże Beton oraz zwiększenia produkcji biogazu, która pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej w kogeneracji i jej sprzedaż do sieci Tauron. Ponowne wykorzystanie wody to z kolei oszczędności na wodzie pitnej, a także najrozsądniejszy sposób zasilania bariery antyodorowej mokrej, która jest bardzo wodochłonna.

Wartość inwestycji PZO (zarówno realizacji oczyszczalni odcieków składowiskowych, jak i wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego oraz przebudowy drogi technologicznej) sięga 10,7 mln zł. Z budżetu miasta przekazano na ten cel 3, 8 mln zł.

Takie inwestycje pokazują, że warto śledzić najnowsze trendy, stawiać na innowacje i najlepsze technologie, podejmować wyzwania ważne dla mieszkańców i środowiska, słowem – „uciekać do przodu”, by spełniać najbardziej restrykcyjne normy środowiskowe. Dzięki takim przedsięwzięciom gliwicki system odbioru i zagospodarowania odpadów jest nowoczesny, ekologiczny i tani – komentuje zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

 

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Choroby zakaźne nadal groźne / Інфекційні захворювання залишаються небезпечними

kobieta w maseczce

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach przypomina o podstawowych zasadach przeciwdziałania chorobm zakaźnym. Przypominamy, że wywołują je drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza), toksyczne produkty (jad kiełbasiany), a także pasożyty lub inne biologiczne czynniki chorobotwórcze.

Інформація українською мовою

Choroby zakaźne, ze względu na charakter i sposób szerzenia, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mogą rozprzestrzeniać się różnymi drogami:

  • przez kontakt bezpośredni (z osoby na osobę),
  • drogą kropelkową, podczas kaszlu i kichania,
  • przez kontakt seksualny,
  • przez wkłucie bezpośrednio do organizmu na zakażonej igle czy strzykawce,
  • a także przez owady, które spełniają funkcje nośników.

W załącznikach prezentujemy materiały przygotowane przez PSSE – w języku polskim i ukraińskim.

Повітова санітарно-епідеміологічна станція в Глівіце нагадує про основні принципи протидії інфекційним захворюванням. Нагадуємо, що їх викликають мікроорганізми (бактерії, віруси, грибки, кліщі), токсичні продукти (ботулізм), а також паразити чи інші біологічні патогени.

Інфекційні хвороби за своєю природою та способом поширення становлять загрозу здоров’ю та життю людей. Вони можуть поширюватися різними шляхами:

  • шляхом прямого контакту (від людини до людини),
  • крапельно, при кашлі та чханні,
  • через статевий контакт,
  • шляхом проколу безпосередньо в тіло інфікованої голки або шприца,
  • а також комахами, які виступають переносниками.

У додатках подаємо матеріали, підготовлені PSSE – польською та українською мовами.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka i Stare Gliwice.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 14 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Brzezinki (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, ul. Płocka 16), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Starych Gliwic (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, ul. Rubinowa 16a).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

Start-up kulturalny. Niebawem nabór wniosków!

banner

Jeżeli chcesz działać w sferze kultury, masz pomysł, ale potrzebujesz wsparcia przy jego realizacji – Start-up kulturalny jest dla Ciebie!

To konkurs organizowany przez Centrum Kultury Victoria, który ma stwarzać warunki rozwoju dla organizacji i osób działających w sferze kultury. W efekcie dzięki ciekawym wydarzeniom i inicjatywom zyskają wszyscy mieszkańcy Gliwic zainteresowani udziałem w kulturalnym życiu miasta!

Jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców Gliwic, doceniamy ich kreatywność i twórczość. Mamy nadzieję, że konkurs będzie inspirować inicjatywy także w dzielnicach Gliwic. Zaproszenie do udziału w Start-upie Kulturalnym kierowanie jest nie tylko do profesjonalistów, ale również do ruchu amatorskiego. Wierzymy, że konkurs pozwoli rozwinąć skrzydła twórcom, którzy mają ciekawe pomysły, ale potrzebują wsparcia w ich realizacji – o założeniach mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.

Nagrodami w Start-upie kulturalnym mogą być m.in. udostępnienie sali koncertowej, zapewnienie sprzętu (sceny, nagłośnienia), pokrycie kosztów promocji, wsparcie merytoryczne, środki finansowe, rezydencja artystyczna. Wartość nagrody dla jednego laureata nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych. Szczegółowe założenia dostępne są w Regulaminie.

W związku z tym, że to pierwsza edycja Start-up kulturalnego, CK Victoria zanim ogłosi nabór wniosków, pyta zainteresowanych o opinie i wątpliwości dotyczące zasad konkursu. Uwagi można przekazać przez stronę DecydujMY Razem! Konsultacje odbywają się przy współpracy i wsparciu merytorycznym Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Po zakończonych konsultacjach, zostanie ogłoszony terminarz i oficjalnie – nabór wniosków!

Mistrzostwa Śląska Młodzików w lekkiej atletyce

bieg żeński przez płotki

Za nami Mistrzostwa Śląska Młodzików w lekkiej atletyce, organizowane 11 czerwca na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza. Reprezentanci Piasta Gliwice zdobyli na tych zawodach jeden srebrny i dwa brązowe medale. Było też sporo punktowanych miejsc.

W mistrzostwach uczestniczyło blisko 450 zawodników przed 16. rokiem życia, reprezentujących 30 klubów. Padło wiele rekordów życiowych, a także rekord Polski – pobiła go Lena Pajęcka w biegu na 1000 metrów z przeszkodami. Zawodniczka WLKS Wrocław pokonała ten dystans w czasie 3,02.56. Rekord został zawodniczce zapisany, ale medalu nie otrzymała, bo startowała poza konkursem.

Maja Barteczko z Piasta Gliwice zajęła drugie miejsce w rzucie dyskiem. Uzyskany wynik (32,51 m) to jej nowy rekord życiowy. Podopieczna Józefa Ramusa startowała również w rzucie oszczepem. Odległość 25,96 metra przełożyła się na brązowy medal mistrzostw Śląska. Barteczko będzie więc te zawody wspominać bardzo mile. Niespodziankę natomiast sprawiła Hanna Zdanowicz, która w wieloskoku zajęła trzecie miejsce. Zawodniczka Piasta „wyskakała” 9,52 metra.

Z występów  Mai Barteczko jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o rzut dyskiem, to jest to wynik na miarę występów na mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Hania Zdanowicz również zaprezentowała się w wieloskoku z dobrej strony. Powalczyła także w konkurencji skoku wzwyż – tak podsumował występ swoich zawodniczek Józef Ramus.

Tradycyjnie już największą frekwencję zanotowano w konkurencjach biegowych, gdzie aby wyłonić mistrzów Śląska, trzeba było czasem rozegrać aż 6–7 serii. W sztafetach 4 ×100 metrów kobiet wystartowało aż 15 ekip. Piąte miejsce sztafety Piasta w tej sytuacji jest więc bardzo przyzwoitym wynikiem. Skład tej sztafety to: Julia Sochacka, Marta Cyganek, Oliwa Matysiak i debiutująca w tej czwórce Agata Krupińska.

Dwie zawodniczki Piasta otarły się o podium. Julia Sochacka przebiegła 300 metrów w czasie 42,43 s, co dało jej 4. miejsce. Oliwia Matysiak w biegu na dystansie 300 metrów przez płotki zakończyła zawody z 5. lokatą, osiągając czas 50,97 s . Także na piątym miejscu uplasowała się Marta Cyganek, która spróbowała swoich sił na dystansie 1000 metrów z przeszkodami. Czas zawodniczki to 3,23.07. Ta trójka biegaczek to podopieczne Adama Śniegórskiego.
 

Dentyści z Katowic przebadają średniowieczne „wampiry” z Gliwic

czaszki

Badania z użyciem najnowszych technologii, m.in. tomografii komputerowej, skanera 3D i lasera, mogą rzucić nowe światło na wiedzę dotyczącą schorzeń, diety, a nawet stresu osób żyjących niemal pół tysiąca lat temu. To pierwsze w Polsce tego typu badania, w których zaawansowana diagnostyka stomatologiczna może pomóc w badaniu przeszłości.

Zęby, czyli najtwardsza ludzka tkanka, to archiwum całego życia człowieka, także tego sprzed pięciu wieków. Teraz będziemy mogli do niego zajrzeć – zapowiada lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec.

Cmentarzysko przypadkowo odkryte w Gliwicach, w latach 2011–2013, podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej, to jedno z najgłośniejszych w ostatnich latach znalezisk archeologicznych w Polsce. Wszystko za sprawą atypowych grobów, które nosiły znamiona pochówku antywampirycznego. O znalezisku mówiono na całym świecie. Przeniknęło ono nawet do popkultury. Wątek „wampirów z Gliwic” pojawił się m.in. w amerykańskim serialu „The Strain”. Sam cmentarz okazał się być nekropolią dla osób odrzuconych, wyklętych ze społeczności. Z kolei kilkanaście nietypowych grobów, które przypisywano wampirom, należało do skazańców ściętych mieczem przez kata, którym następnie – tak jak w pochówku antywampirycznym – umieszczono głowy między nogami. Legenda jednak pozostała. Tym bardziej, że naukowcy nie wykluczają, że za formą pochówku stały ówczesne wierzenia, przesądy i zwyczaje. Teraz dodatkowe światło na życie i losy skazańców mogą rzucić zaplanowane na 14 czerwca badania. Ciekawe wyników badań jest Muzeum w Gliwicach, które odpowiadało za prace wykopaliskowe.

Tego typu badania znalezisk wykonamy po raz pierwszy w historii naszego Muzeum. Wiążemy z nimi więc sporo nadziei i sami jesteśmy ciekawi wyników. To swoisty eksperyment, dzięki któremu przekonamy się, czy nowoczesna stomatologia może nam pomóc jeszcze lepiej poznać życie i codzienność osób żyjących w pod koniec XV i na początku XVI wieku – mówi archeolog Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii z Muzeum w Gliwicach, która weźmie udział w badaniach.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach.

Kolejna darmowa mammografia

baner

W czerwcu w Gliwicach odbędzie się akcja Darmowych Badań Mammograficznych, z których mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic zawita do Sośnicy i Łabęd. Pojawi się też przy Centrum Handlowym Arena.

Bezpłatna mammografia skierowana jest dla ubezpieczonych pań w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953), które w ciągu minimum ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach badań profilaktycznych. Wyjątkiem są osoby obciążone genetycznie (rak piersi u matki, siostry, córki) - wówczas panie mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. Wynik mammografii zostanie przesłany pocztą pod wskazany adres zamieszkania. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, ani zaproszenie. Nie ma też znaczenia miejsce zamieszkania.

Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wykonywania badań profilaktycznych, co niestety w znaczny sposób opóźniło, a nawet uniemożliwiło wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dlatego apelujemy – najwyższy czas zatroszczyć się o swoje zdrowie i wykonać mammografię – zachęcają organizatorzy akcji.

Terminy badań:
Sośnica: 14 czerwca,
Łabędy: 21, 22 i 23 czerwca,  
Centrum Handlowe Arena: 24, 27, 28 czerwca.
Panie chcące skorzystać z mammografii, proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu  32/278-98-96 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00). (mf)

 

Łąka tętni życiem

łąka

Rok temu, u zbiegu ulic: Folwarcznej, Jałowcowej i Ligockiej Zarząd Dróg Miejskich założył  kwietną łąkę. Na powierzchni 1300 m2 wysiano ok. 30. rodzimych gatunków wieloletnich roślin miododajnych, założono też hotel dla owadów.

Teraz przyszedł czas na lokatorów – łąka roi się od owadów prowadzących pracowity tryb życia, cieszy się też popularnością wśród spacerowiczów i rowerzystów.