Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 stycznia 2022 r.

// 13-01-2022

Następne wyzwania przed Piastunkami

Piastunki

W drugiej fazie eliminacji do Młodzieżowych Mistrzostw Polski Piastunki na swojej drodze spotkają Skrę Częstochowa, Unię Opole oraz Ślęzę Wrocław. Druga część eliminacji została zaplanowana na 22–23 stycznia.

W przypadku awansu, w połowie lutego gliwiczanki zagrają  w III fazie.

– Jak widać po eliminacjach, zespołów grze jest dużo. Aby trafić do finałów, trzeba wyjść z trzech faz eliminacji (12-14 meczy). W finałach w grupie czekają nas trzy mecze, aby wyjść do fazy play off. Zdobycie medalu mistrzostw polski w młodzieżowych kategoriach kobiecych jest bardzo trudne. Aby zdobyć medal, trzeba rozegrać około 20 meczy – tłumaczy Darek Opoka, prezes GTW, pomysłodawca reaktywacji Piastunek.

  • Zespól do lat 15 będzie także reprezentował Śląsk w prestiżowym turnieju Piłkarska Kadra Czeka oraz rozegra eliminacje w Halowej Lidze Podokręgu Zabrze.
  • Zespół do lat 10 kolejny raz awansował do Śląskich Finałów Turnieju Tymbark.

Każda dziewczyna, która ma ochotę zagrać, spróbować swoich sił, jest mile widziana na zajęciach. Treningi odbywają się w każdy wtorek, czwartek oraz piątek w hali przy ul. Kozielskiej 1. Szczegóły tutaj: http://www.gtwgliwice.pl/gtw-piastunki-gliwice.html.

Sekcję wspiera Miasto Gliwice. 

„To moja droga” – o rzeźbiarzu Thomasie Myrtku

slider

W sobotę, 15 stycznia, zapraszamy na wykład on-line, który poprowadzi Barbara Andruszkiewicz, kurator wystawy „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”. Opowie ona o jednym z najciekawszych twórców, którego prace możemy aktualnie zobaczyć w Willi Caro – Thomasie Myrtku (1888–1935).

Postać tego urodzonego w Bytomiu rzeźbiarza, niezwykle oryginalnego i utalentowanego artysty, dopiero od niedawna przywracana jest pamięci, a jego prace zaczynają cieszyć się należnym im uznaniem. Część jego dzieł szczęśliwie przetrwała wojenną zawieruchę i późniejsze zacieranie śladów niemieckiej przeszłości na Śląsku, dzięki czemu możemy je podziwiać w kolekcjach muzealnych, ale przede wszystkim w przestrzeni takich miast, jak Opole, Bytom, Gliwice i Wrocław. Serdecznie zapraszamy do poznania jego fascynującej biografii!

Wystawa „Najwyższej próby…”, przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, prezentująca twórczość rzeźbiarską artystów działających na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XX w., to wspaniała okazja na spotkanie z rzeźbą i artystami, których nazwiska, choć warte poznania, niekoniecznie kojarzone są wśród szerszej publiczności… Wykład odbędzie się na platformie ZOOM, udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl.

Złota Palma w klubie Wysokich Obcasów

blondynka na niebieskim tle

W sobotę 15 stycznia Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz magazyn „Wysokie Obcasy” zapraszają na kolejną odsłonę Klubu Filmowego „Wysokich Obcasów” w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Podczas seansów kinomani mają szanse otrzymać uzyskać zniżkę na seans – wystarczy pojawić się z aktualnym egzemplarzem magazynu Wysokie Obcasy (wydanie sobotnie).

O godz. 20.00 zostanie wyświetlony dramat „Titane” w reżyserii Julii Ducournau. To dzika, rozsadzająca ekran opowieść o seryjnej morderczyni, w stylu kultowych filmów Quentina Tarantino i Davida Cronenberga.

Po filmie zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzi Przemysław Drążek – absolwent reżyserii na WRiTv Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył też antropologię kultury na specjalizacji filmoznawczej oraz studiował psychologię. Ma na swoim koncie pierwsze krótkie filmy: „Wyspa” oraz „Chodź do mnie”.

Gliwice w obronie lasów

las Łabędzki

Miasto Gliwice intensywnie zabiega o ograniczenie wycinki drzew na terenach leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Brynek, a zlokalizowanych w dzielnicach Łabędy i Żerniki. W tym tygodniu swoje postulaty w tej ważnej dla mieszkańców sprawie władze miasta przekazały do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w ramach konsultacji społecznych.

Powszechnie wiadomo, że przyrodnicze, ochronne i rekreacyjne walory lasów mają szczególne znaczenie dla mieszkańców silnie zurbanizowanych terenów. Tu liczy się każda leśna enklawa, która chroni przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza oraz stanowi miejsce relaksu i aktywności dla osób w różnym wieku. Dlatego przewidziane przez Dyrekcję Lasów Państwowych wycinki drzew na terenach leśnych w gliwickich dzielnicach Łabędy i Żerniki budzą sprzeciw. Jednym głosem w tej sprawie mówią władze Gliwic, rady dzielnic oraz grupy mieszkańców.

Gliwiczanie ostatnio mocno zintensyfikowali swoje działania i zabiegają o wprowadzenie jak najkorzystniejszych zapisów w nowym Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2022–2031 (PUL). Dokument został poddany konsultacjom społecznym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, można było wnosić uwagi i władze Gliwic z tej możliwości skorzystały.

Obszerny plan uwzględnia m.in. prognozę oddziaływania na środowisko, dokładne informacje o stanie lasu oraz planowane do realizacji działania, w tym cele gospodarki leśnej związane z funkcją, jaką lasy pełnią w nadleśnictwie. Plan obejmuje także m.in. budzące największe kontrowersje dane o przewidywanych wyrębach.

Interes gospodarczy a interes mieszkańców

Spore poruszenie na Śląsku wywołał fakt, że w całym Nadleśnictwie Brynek o ponad 60% – w porównaniu z planem z minionej dekady – zwiększyć się ma ilość pozyskanego drewna mierzona w metrach sześciennych. Wycinki drzew na różną skalę są przewidziane m.in. na fragmentach obszaru Nadleśnictwa Brynek, znajdujących się w granicach Gliwic – mówi Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.

Choć tereny w Łabędach i Żernikach z nazwy są tzw. lasami ochronnymi, to nie jest wykluczone ich gospodarcze wykorzystanie. Konieczne jest jednak zapewnienie ciągłości trwania lasu, a teren ten nie może zmienić swojej funkcji. W miejscach wyrębu mają być wykonane nowe nasadzenia, ale mogą być zrealizowane w okresie do 5 lat, z wykorzystaniem jednorocznych sadzonek. To oznacza, że czas odtworzenia lasu, jakiego spodziewają się mieszkańcy, może zająć w danym miejscu nawet kilkadziesiąt lat.

Lasy to cenne ekosystemy, bardzo potrzebne w miastach

Miastu bardzo zależy na ochronie lasów w Łabędach i Żernikach, dlatego włączało się w dyskusję o przyszłości tych obszarów na każdym etapie przed powstaniem projektu PUL. Przedstawiciele miasta uczestniczyli w spotkaniach dotyczących nowego planu, debatach internetowych oraz terenowych z mieszkańcami i reprezentantami Nadleśnictwa, starali się aktywizować do działania różne gremia mieszkańców, wsłuchiwali się w argumenty gliwiczan.

Zabiegi samorządowców i mieszkańców oraz rozmowy z leśnikami przyniosły pierwsze pozytywne rezultaty. Apel przekazany w sierpniu przez władze miasta do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o maksymalne ograniczenie wycinki drzew oraz tworzenie i zachowanie leśnych buforów ochronnych przy terenach zabudowanych został częściowo uwzględniony w projekcie PUL dla Żernik.

Nie będzie wycinek w części żernickiego lasu pomiędzy autostradą A1 a zabudowaniami po zachodniej stronie. Zgodnie z postulatami miasta, zmniejszono też przewidywany zakres wyrębów po stronie wschodniej, ale wciąż niedostatecznie – informuje zastępca prezydenta Gliwic.

Gliwice apelują o maksymalne ograniczenie wyrębu

Gliwice nadal zdecydowanie sprzeciwiają się wielu zapisom zawartym w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2022–2031, a dotyczącym przerzedzonych już lasów w Łabędach i Żernikach. Negatywnie zaopiniowały skalę przewidywanych wyrębów.

Ochrona lasów w Łabędach i Żernikach to dla miasta sprawa niezwykle istotna. Protestujemy przeciwko nadmiernym wycinkom połaci lasów, apelujemy o maksymalne ograniczenie wyrębów w Gliwicach i racjonalne zarządzanie lasami w mieście. Dla gliwiczan to cenne ekosystemy, które powinny być kształtowane z dużą rozwagą. Mamy nadzieję, że postulaty zgłaszane przez władze miasta oraz mieszkańców zostaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych uwzględnione, a szerokie otwarcie na dyskusję publiczną będzie kontynuowane także w przyszłości – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

W piśmie skierowanym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w ramach konsultacji szczególnie mocno miasto sprzeciwia się proponowanym wyrębom na terenach leśnych w Łabędach należących do Nadleśnictwa Brynek. Domaga się zaprzestania wycinek drzew w pobliżu zabudowań, gdzie las powinien pełnić funkcję ochronną. Miasto postuluje, aby wycinki były tu dopuszczone jedynie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa.

Władze miasta domagają się ponadto istotnego ograniczenia dużych wycinek w częściach lasu łabędzkiego, gdzie plany rębni proponowane są w PUL na poziomie 50–95%. Podobny apel dotyczy dalszego ograniczenia miejscowych wyrębów fragmentów lasu w Żernikach na wschód od autostrady A1 – plany rębni w kilku miejscach szacowane są na 25–30% i to w opinii władz miasta wciąż za dużo.

Działając w naszym wspólnym interesie na rzecz ochrony terenów leśnych, uważam, że konieczne jest objęcie szczególną ochroną lasów w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Wnioskuję o ograniczenie rębni w lasach zlokalizowanych na terenie Gliwic do niezbędnego minimum związanego z zapewnieniem ciągłości trwania lasu i bezpieczeństwa publicznego. Lasy te powinny stanowić ochronę dla terenów zabudowanych przed smogiem i hałasem, a także służyć mieszkańcom jako miejsce do wypoczynku i rekreacji – apeluje do RDLP Aleksandra Wysocka.

Gdy nie rozmawia się już z aniołami...

męzczyzna z kapeluszem

... a Faust panoszy się po Bronxie (z rzeźnickim toporem) – to temat najbliższego wykładu online, na który w czwartek 13 stycznia zaprasza Muzeum w Gliwicach. Jaki wpływ na architekturę i budowanie miało sukcesywne wymazywanie z nowożytnego obrazu świata średniowiecznej koncepcji świętości?

  • Dlaczego wnętrza kościołów katolickich (i prawosławnych cerkwi) tak bardzo (wciąż jeszcze, choć i to ulega zmianie) różnią się od protestanckich świątyń?
  • Jakie relacje zachodzą pomiędzy ideami chrześcijaństwa reformowanego, a formacją kulturową, którą jest zachodnia nowoczesność?
  • Kiedy w architekturze zaczęła się nowoczesność i dlaczego Fausta, głównego bohatera poematu Goethego, uznawać można za pierwsze wcielenie Roberta Mosesa, który pasmami autostrad przeorał nowojorski Bronx?

Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź wspólnie z autorką cyklu „Modernizm, postmodernizm, architektura”, Ewą Chudybą, filozofką, podczas czwartego wykładu, ktory odbędzie się w najbliższy czwartek, 13 stycznia na platformie ZOOM o godz. 18.00.

Już teraz zapraszamy do obejrzenia wykładu drugiego (z października), pt. „Architektura a spór o istnienie świata”, który jest już dostępny na muzealnym kanale YouTube.

Niebawem dostępny będzie wykład trzeci!

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zapisy: zapisy@muzeum.gliwice.pl

Sztuka lepszego życia – czytając siebie

ręka dziecka na dłoni mężczyzny

Rodzicielstwo to prawdziwe wyzwanie. Jako rodzice i opiekunowie dzieci opieramy się głównie na intuicji i nie zawsze mamy czas na refleksję i poszukiwanie innych sposobów rozwiązywania problemów, motywowania, nagradzania. Dobrą okazją by właśnie to zrobić jest przyjście na spotkanie w ramach projektu „Sztuka lepszego życia – czytając siebie”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach we współpracy z gliwicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.

Spotkania są również doskonałą okazją do zapoznania się z działalnością poradni.

13 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie „Dorastanie a zmiany, czy można się na nie przygotować?”, które pomoże rodzicom poznać zmiany, jakie zachodzą podczas dojrzewania oraz zrozumieć zachowanie swoich dorastających dzieci. Rodzice dowiedzą się także, jak przygotować się do nich, aby ułatwić ten trudny czas w życiu rodziny sobie i dzieciom. Bo dorastają nie tylko nasze dzieci, ale i my wraz z nimi. Spotkanie poprowadzą: psycholog Monika Gomolla-Seredyńska i pedagog Agnieszka Wilczyńska.

20 stycznia o godz. 17.00 odbędą się warsztaty „Słuchać czy słyszeć – parę słów o tym czego nie słychać”.  Spotkanie poświęcone będzie umiejętności aktywnego słuchania i komunikowania się, szczególnie w relacji rodzic – dziecko. Zajęcia poprowadzą: psycholog Mirosława Bubak i pedagog Dorota Pniowska.

„Poniemieckie” – spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk

banner

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zapraszają na spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk. „Poniemieckie” to zarówno reportaż, jak i sentymentalna podróż w czasie.

Kuszyk zabiera nas w podróż po obszarach przyłączonych do Polski po drugiej wojnie światowej, szczególnie po Dolnym Śląsku i Legnicy, skąd pochodzi sama autorka. W swej książce stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania czym właściwie jest poniemieckie, co znaczy dla nas i jak obecnie o nie dbamy.

Karolina Kuszyk – (ur. 1977) – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. „Poniemieckie” to jej debiut książkowy.

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska – dziennikarka, polonistka, filozofka i podróżniczka.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Konsulat RFN w Opolu. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy, kontakt: Sandra Mazur koordynatorka projektu e-mail: sandra.mazur@haus.pl, tel. 77 407 9522). W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

13 stycznia 2022 r., godz. 18.00

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17

Seszele – raj na ziemi

biała plaża i turkusowa woda

Zapraszamy 13 stycznia do Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5), gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się pierwsza w 2022 roku prelekcja podróżnicza. Będzie to podróż do RAJU, w którą zabierze nas Przemek Wiktorczyk, autor bloga podróżniczego pod nazwą Antek w podróży.

Seszele to raj ziemi położony na środku Oceanu Indyjskiego. Piękne plaże i turkus oceanu zachęcają do wyjazdu. Interesujące anegdoty uzupełni projekcja fantastycznych zdjęć.

Podczas prelekcji pokażę zdjęcia z wrześniowej podróży do tego pięknego zakątka. Odwiedziłem wówczas wyspy Mahe, Praslin, La Digue, Curieuse oraz Grande Soeur. Opowiem o pięknych plażach, lasach tropikalnych i rafie koralowej, ale nie tylko – mówi Antek.

Udział w wydarzeniu jest darmowy. Ilość miejsc ograniczona.