Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 października 2021 r.

// 13-10-2021

Samorządowcy protestują #wObronieMieszkańców

spotkanie samorządowców

Kilkuset samorządowców z całej Polski spotkało się dziś w Warszawie, by zaprotestować przeciwko dalszemu ograniczaniu kompetencji samorządów, między innymi w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. W proteście wzięli udział m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann oraz zastępcy prezydenta: Ewa Weber i Mariusz Śpiewok.

Samorządowcy zgromadzili się dziś w Teatrze Muzycznym Roma, by rozmawiać o dorobku i przyszłości społeczności lokalnych i regionalnych.  -  Samorząd wymaga zmian. Ale w tych warunkach tego nie zrobimy. Potrzebne jest wspólne działanie - mówił senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i były wieloletni prezydent Gliwic. Temat wartości i przywództwa w społecznościach lokalnych poruszył w swoim wystąpieniu prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, mówił o wyzwaniach stojących przed samorządem.

Zgromadzeni samorządowcy przyjęli apel  „W obronie społeczności lokalnych i regionalnych” i udali się do Sejmu, aby przekazać go Marszałek i Wicemarszałkom Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

"Lista odebranych uprawnień stale się wydłuża. Obserwujemy wyraźne zmniejszanie kompetencji samorządów – między innymi w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. Prawo oświatowe, które wzmacnia rolę niepoddanego społecznej kontroli urzędnika – kuratora oświaty, niszczy niezależność, samodzielność i twórcze myślenie samorządów, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Coraz bardziej dotkliwe są także zmiany prawne, powodujące znaczne uszczuplenia dochodów własnych gmin, powiatów i województw, w skali, która pozbawia je możliwości prowadzenia polityki rozwoju, a dla wielu oznacza zagrożenie utraty płynności finansowej. Ubytki w  udziałach w PIT, będące efektem zmian prawnych z lat 2019-2020 oraz propozycje projektowane obecnie w ramach tzw. „Polskiego Ładu”  nie rekompensują strat finansowych, jakie poniosą gminy, powiaty i województwa, a dochody własne samorządów będą zastępowane  transferami z budżetu państwa. Prowadzi to do uzależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego od administracji  rządowej.

Na skutek wprowadzanych zmian społeczności lokalne utracą możliwość realizacji zadań w oczekiwanej przez Polaków skali, zwłaszcza, że nikt nie zmniejszył zakresu spraw, jakie zostały ustawami przekazane gminom, powiatom i województwom. Będzie mniej nowych dróg i obiektów służących mieszkańcom, a utrzymanie jakości usług komunalnych będzie wymagało wzrostu cen.

Dlatego w imieniu mieszkańców naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzonych w tzw. „Polskim Ładzie” oraz stworzenia Funduszu Rozwoju  Polskiej Wsi jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i wiejsko-miejskich - czytamy w apelu, z którego pełną treścią można zapoznać się na stronie Związku Miast Polskich.

Nowa wystawa sztuki w Muzeum w Gliwicach

ręka zabezpeiczająca rzeźbę

Już w piątek, 15 października, odbedzie się otwarcie w Willi Caro nowej wystawy sztuki, realizowanej wspólnie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza w historii ekspozycja, w ramach której zaprezentowana zostanie twórczość rzeźbiarska artystów działających na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XX w., zarówno pochodzących z regionu, jak i przybyszy z dalszych stron, którzy znaleźli tu swoją drugą ojczyznę.

Zobaczymy na niej ponad 50 obiektów – rzeźb, plakiet, rysunków (w tym jeden szkicownik) – portrety, popiersia, realizacje o charakterze sakralnym… Wystawa „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” będzie czynna od 15.10.2021 do 13.02.2022, a jej kuratorką jest Barbara Andruszkiewicz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. (MwG)

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 14 października do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)

 

Aleksander Nowak kandydatem na Koryfeusza Muzyki Polskiej

męzczyzna w niebieskiej koszuli

Gliwicki kompozytor ma szansę na tytuł w kategorii Osobowość roku. Aleksander Nowak został doceniony za prawykonania jego muzyki w sezonie artystycznym 2020/2021.

Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej są przyznawane przez środowisko muzyczne najwybitniejszym twórcom muzyki polskiej. Organizatorem tego prestiżowego konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wyniki konkursu Koryfeusz Muzyki Polskiej zostaną ogłoszone 14 listopada. Warto pamiętać, że w 2020 roku Aleksander Nowak został uhonorowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie roku – za premierę opery „Drach”. Dzieło Aleksandra Nowaka zostało wykonane podczas Festiwalu Auksodrone.

Aleksander Nowak jest w tym roku kandydatem do wyróżnienia ze względu na bardzo udany sezon artystyczny. Jury zwróciło szczególną uwagę na prawykonanie utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu. Jest to monodram na sopran i kameralny zespół instrumentalny. Aleksander Nowak skomponował ten utwór w 2021 roku.

Aleksander Nowak to jeden z najważniejszych współczesnych kompozytorów polskich. W 2021 roku zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” za operę „Ahat-il. Siostra bogów" z librettem Olgi Tokarczuk. Gliwicki kompozytor zatriumfował w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa”. W tym samym roku został uhonorowany także nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia.

Aleksander Nowak urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach i prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Kompozytor jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Wkrótce, 5 listopada,  w ramach Festiwalu Auksodrone w Tychach odbędzie się prawykonanie utworu „Pokora. Dramma per musica”. To kolejna już współpraca artystyczna Aleksandra Nowaka ze związanym z Gliwicami powieściopisarzem Szczepanem Twardochem. A 20 listopada w ramach 9. Festiwalu Prawykonań na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach swoje prawykonanie będzie miał kolejny utwór Aleksandra Nowaka – „Hevel” na kameralny chór mieszany. (mm)

Nie żyje Marceli Pałczyński

dwoje aktorów na scenie

Aktor i śpiewak operowy odszedł 10 października. Marceli Pałczyński zawodowo był związany między innymi z Operetką Śląską i Państwowym Policealnym Studium Zawodowym Wokalno-Baletowym w Gliwicach.

Śpiewał barytonem, a gliwicka publiczność oklaskiwała go między innymi w „Zemście nietoperza”, „Księżniczce czardasza” czy „Krainie uśmiechu”. Występował między innymi w Operetce Poznańskiej, Operze im. S. Moniuszki w Poznaniu, Operze Śląskiej w Bytomiu i Operetce Śląskiej w Gliwicach. W 1985 roku otrzymał Złotą Maskę – Nagrodę Publiczności. Ma na koncie ponad 150 ról i występy w kilkunastu tysiącach przedstawień teatralnych.

Marceli Pałczyński w 1983 roku powołał do życia Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach. Był jego pierwszym dyrektorem. Zajmował się także reżyserią. Scena była jego żywiołem i występował na niej do samego końca – w 2021 roku z teatrem Arte Creatura zaprezentował spektakl „Noc w Wenecji”.

Drugie życie rzeczy

Zdjęcie oddawanych rzeczy

Masz zbędne meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy lub inne przedmioty, które mogą się jeszcze komuś przydać? Nie wyrzucaj ich, ale przywieź na ul. Rybnicką 199B, gdzie działa punkt Drugie Życie Rzeczy. 

Uruchomienie w Gliwicach punktu Drugie Życie Rzeczy to inicjatywa Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów – miejskiej spółki odpowiedzialnej za właściwe wykorzystanie sporej części wytwarzanych przez nas śmieci, a także za przekazywanie ich firmom recyklingowym zgodnie z ekologicznymi standardami. Ponowne wykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku dobrze wpisuje się w działania firmy i koncepcję zbliżoną do zero waste.

Usługę Drugie Życie Rzeczy wprowadziliśmy w odpowiedzi na oczekiwania gliwiczan. Z jednej strony wielu mieszkańców ma niepotrzebne rzeczy, które z powodzeniem mogą być wykorzystane przez innych, z drugiej – są gliwiczanie, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych. Chcemy uświadamiać mieszkańcom, że nie zawsze trzeba wydawać dużo pieniędzy. Można przyjechać do nas, wybrać coś dla siebie albo podzielić się z innymi gliwiczanami tym, co nam się już nie przyda i nie gromadzić nadmiaru przedmiotów. Warto wspomóc innych i równocześnie odciążyć środowisko naturalne – zachęca Monika Niemczyk z Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów.

Wytwarzamy coraz więcej odpadów, więc warto ograniczać ich ilość na różne sposoby.

Być może wymieniasz właśnie meble na nowe albo robisz generalne porządki i znajdujesz niepotrzebne książki, zabawki, szklanki, filiżanki czy wazony? Do tego okazuje się, że masz zbędny dywan, rower, hulajnogę, a może łyżwy lub narty? To wszystko jeszcze komuś się przyda! Jeśli chcesz podzielić się z innymi lub szukasz dla siebie przedmiotów, które warto ponownie wykorzystać, zajrzyj na Rybnicką 199B. Drugie Życie Rzeczy działa na terenie PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. 

Zainteresowanie Drugim Życiem Rzeczy jest spore, chociaż zależy nam, aby było jeszcze większe. Codziennie przyjeżdżają mieszkańcy z bardzo różnorodnymi przedmiotami. Mieliśmy m.in. skórzane wersalki, krzesła, tapczany, stoły, taborety, meble ogrodowe, łóżeczka i wózki dziecięce, gry planszowe, doniczki, obrazy, a nawet deskę do windsurfingu. Trudno wymienić wszystko, można znaleźć tu wiele rzeczy potrzebnych do domu. Odbierają je osoby w trudnej sytuacji materialnej, ale także amatorzy przedmiotów z recyklingu i poszukiwacze ciekawostek, bo i takie się trafiają. Wielu gliwiczan wyraża pozytywne opinie o funkcjonowaniu punktu, dlatego chcemy popularyzować naszą usługę i mamy przygotowane miejsce na kolejne przedmioty – informuje Monika Niemczyk. 

Z punktu Drugie Życie Rzeczy korzystać mogą wyłącznie mieszkańcy Gliwic. Pozostawienie przedmiotu i jego odbiór nie wymagają żadnych opłat. Na miejscu należy wypełnić stosowne oświadczenie. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej pzogliwice.pl.  
 

W punkcie Drugie Życie Rzeczy przyjmowane są m.in.:

  • meble (krzesła, wersalki, tapczany, stoły, taborety),
  • zabawki (w tym również gry planszowe),
  • książki i obrazy,
  • doniczki, wyroby ceramiczne i szklane,
  • rowery, hulajnogi, łyżwy i sprzęt sportowy.

Ze względu na bezpieczeństwo, usługa Drugie Życie Rzeczy nie obejmuje urządzeń elektrycznych, elektronicznych, RTV i AGD oraz elektronarzędzi i urządzeń zawierających nośniki danych.

Pozostawiany przedmiot musi być:

  • czysty,
  • nieuszkodzony,
  • sprawny,
  • w dobrym stanie technicznym,
  • bezpieczny,
  • niestwarzający zagrożenia dla nowych użytkowników.

Należy pamiętać, że ostateczną decyzję czy dana rzecz nadaje się do ponownego użycia podejmuje wykwalifikowany pracownik punktu.

Rzeczy przyjmowane i wydawane są nieodpłatnie w godzinach:

  • od 10.00 do 18.00 – od poniedziałku do piątku,
  • od 7.00 do 13.00 – w soboty.

W święta i dni wolne od pracy punkt jest nieczynny.

UWAGA! Na prośbę gliwiczan od listopada wydłużą się godziny otwarcia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), w tym korzystania z usługi Drugie Życie Rzeczy. 

Nowe godziny od listopada:

  • od 8.00 do 18.00 – od poniedziałku do piątku, 
  • od 8.00 do 14.00 – w soboty.

Siatkarki MIG Gliwice z brązowym medalem Pucharu Polski kobiet

siatkarki MIG Gliwice prezentują swoje medale

W sobotę w Raciborzu rozgrywano finały Pucharu Polski Niesłyszących Kobiet w siatkówce. Na najniższym stopniu podium stanęły siatkarki MIG Gliwice. Gratulacje!

Podopieczne trenera Tuchowskiego zagrały bardzo dobry turniej i niewiele zabrakło, aby wynik był jeszcze lepszy. Brązowe medale zdobyły: Anna Krzak, Barbara Kołtun, Kinga Urbaniec, Patrycja Nikodon, Ewa Maciejewska, Patrycja Adamczyk, Zofia Suchostawska, Beata Nowicka, Karolina Krzeszewska oraz Katarzyna Maksoń.