Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 maja 2022 r.

// 13-05-2022

Kulturalny rozkład jazdy: 13–15 maja

banner ze zdjęciami z wydarzeń

W ten weekend nie można przegapić Nocy Muzeów, która odbędzie się we wszystkich oddziałach Muzeum w Gliwicach. Koniecznie trzeba też zajrzeć do hangaru na gliwickim lotnisku, w którym wystąpi Jazz Band Młynarski – Masecki.

piątek 13 maja

  • O godz. 17.00 w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Czwartaków 18) „Odkrywamy Skandynawię” – Danuta Łyskawa opowie o Norwegii.
  • W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie podróżnicze „Wyprawa do Laosu” z Piotrem Wnukiem.
  • O godz. 20.00 w Cechowni (Nowe Gliwice, ul. Bojkowska) rozpocznie się spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka w reżyserii Tadeusza Hankiewicza. Wystąpi Akademicki Teatr Remont.

sobota 14 maja

  • Na godz. 11.00 najmłodszych zapraszamy do biblioteki Centralnej na ekologiczny spektakl „Magiczna kraina czarnoksiężnika OZONA” w wykonaniu Studia Krak-Art.
  • O godz. 17.00 rozpocznie się Noc Muzeów. W Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2), Radiostacji (ul. Tarnogórska 129), Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) na miłośników historii czeka mnóstwo ciekawych atrakcji. Program wydarzenia można znaleźć na str. 24.
  • O godz. 20.00 w hangarze na lotnisku z koncertem „Pod skrzydłami jak za dawnych lat” wystąpi Jazz Band Masecki – Młynarski. Po występie zaplanowano projekcję filmu „Dziewczyna szuka miłości” w reżyserii Romulada Gantkowskiego.

niedziela 15 maja

  • Między godz. 11.00 a 15.00 przy arenie lekkoatletycznej (ul. Syriusza 30) odbędzie się ekologiczny festyn z atrakcjami dla całych rodzin. W planie są między innymi warsztaty rękodzieła i recyklingowy teatrzyk.
  • O godz. 18.15 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się seans z cyklu „Sztuka na ekranie”. Widzowie zobaczą film dokumentalny „Duński kolekcjoner Od Delacroix do Gauguina” w reżyserii Davida Bickerstaffa.
  • O godz. 20.00 w hangarze na lotnisku koncert „Muzyka kina i skandynawski chłód” wykona Cinema Brass Band.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

#zielonegliwice: LubiMY miasto czyste i zielone

dwie osoby sadzące drzewo

Jakie macie plany na niedzielę 15 maja? A może by tak… posadzić drzewa i posprzątać las? Gliwice włączają się w ogólnopolską akcję „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska i stawiają na zieleń. Tym razem w dzielnicy Kopernika. Akcji sadzenia drzew będą towarzyszyć liczne atrakcje, takie jak warsztaty malowania na plastrach drewna czy zdobienia doniczek, a także wielka wymiana plastikowych śmieci na wielorazowe butelki z tritanu.

Tereny zielone są ważne dla nas wszystkich. To tam wypoczywamy i „oddychamy pełną piersią”. W przyszłości chcemy mieszkać w mieście zielonym, cieszyć się czystym powietrzem i wodą – takie cele wyznaczamy sobie jako lokalna wspólnota. Realizując całoroczną ekokampanię #zielonegliwice, nasze miasto dokłada cegiełkę także do akcji „Czyste zielone miasta”. Inicjatywa Stowarzyszenia Program Czysta Polska – Czyste, Zielone Miasta polega na sadzeniu drzew i krzewów we wskazanych miejscach na terenie polskich miast. Sadzonki przekazują Lasy Państwowe.

W Gliwicach drzewa sadzone będą w dzielnicy Kopernika, w lesie pomiędzy pływalnią Olimpijczyk a areną lekkoatletyczną. Akcja sadzenia drzew i sprzątania lasu rozpocznie się w niedzielę 15 maja o godz. 12.00. Posadzonych zostanie 300 drzew – buków i dębów. Ci, którym rzucą się w oczy jakieś śmieci, będą mogli z nimi zrobić porządek i uprzątnąć kawałek lasu. Worki na śmieci będą dostępne na miejscu.

Razem zazieleniamy Gliwice

Na terenie przy arenie lekkoatletycznej, przy ul. Syriusza 30, między godz. 11.00 a 15.00 odbędzie się ekofestyn dla mieszkańców. Będzie mnóstwo „zielonych” atrakcji.

  • Z mobilną grą w aplikacji ActionTrack uczestnicy wyruszą na „Ekoprzygodę w Stumilowym Lesie”, a podczas warsztatów biologicznych wezmą przyrodę pod mikroskop. Dla małych i dużych gliwiczan z artystycznym zacięciem przygotowano warsztaty zdobienia bawełnianych toreb motywami roślinnymi, malowanie na plastrach drewna, a także domowy teatrzyk z recyklingu. Te i wiele innych atrakcji przygotowuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która zaprasza do wymiany książek.
  • Podczas pikniku będzie także okazja, by przyjrzeć się minerałom i skamielinom pochodzącym z okolic Gliwic. Temat geologicznej historii naszego najbliższego otoczenia zaprezentują mieszkańcom pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu.
  • Z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego +iKAWA działającego przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej będzie można stworzyć „Domy w drzewach”. Zaciekawieni? Szczegóły poznacie na miejscu! Na terenie ekofestynu będą także prezentowane dwie ciekawe wystawy łączące architekturę z ekologią.
  • Plastikowe śmieci za wielorazową butelkę z tritanu? Tak, wystarczy przynieść na imprezę sześć niezgniecionych plastikowych 1,5-litrowych opakowań po napojach i wymienić je na wielorazową butelkę z tritanu. Za wymianę odpowiada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Skrzydła nad miastem

banner

14 maja 1790 roku w niebo nad Warszawą wzbił się balonem ekscentryczny hrabia Jan Nepomucen Potocki. Dokładnie 232 lata po tym wydarzeniu na lotnisku na Trynku odbędzie się dwudniowa impreza „Noce pod skrzydłami”. W programie, poza rekonstrukcją lotu balonem, są pokazy i atrakcje dla miłośników lotnictwa, a także duża dawka kultury – w hangarze zagrają m.in. Jazz Band Młynarski – Masecki. Miasto Gliwice zaprasza!

Jan Potocki herbu Paliwa był polskim pisarzem, który tworzył w języku francuskim. Jego najbardziej znaną książką jest powieść fantastyczno-filozoficzna „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Był podróżnikiem, pierwszym polskim archeologiem, posłem na Sejm Czteroletni, doradcą cara Aleksandra I do spraw azjatyckich – światłym umysłem, który wyprzedzał swoją epokę. Po przybyciu do Polski sławnego aeronauty Jeana Pierre’a Blancharda, Potocki zapałał chęcią wzniesienia się nad ziemię. Udało mu się tego dokonać 14 maja 1790 roku. Jego wyczyn obserwowała licznie zgromadzona publiczność, w tym król Stanisław August Poniatowski.

Z okazji pierwszego „polskiego” lotu balonem na gliwickim lotnisku zaplanowano moc atrakcji – dla powietrznych żeglarzy i nie tylko. Impreza rozpocznie się w sobotę 14 maja o godz. 13.00 od przylotu samolotów biznesowych. O godz. 16.15 z Rynku na lotnisko wyruszy powóz zaprzężony w dwa konie. W środku będzie jechał hr. Jan Potocki z nieodłącznym małym białym psem. Punktualnie o godz. 17.00 z płyty gliwickiego lotniska wzbije się balon z Potockim w koszu. Po tej widowiskowej rekonstrukcji w niebo wyleci wiatrakowiec (godz. 17.40). Na godz. 18.20 zaplanowano emocjonujący pokaz akrobacji samolotowej, a o godz. 18.50 pokaz modeli samolotowych zaprezentuje sekcja modelarska Aeroklubu Gliwice.

Wieczorem impreza przeniesie się do hangaru. O godz. 20.00 rozpocznie się koncert Jazz Bandu Młynarski – Masecki. To będzie wyjątkowa, muzyczna podróż do epoki, w której królowały swing i tango. Stara tradycja polskich orkiestr jazzowych międzywojnia ożywa w wykonaniu znakomitego pianisty Marcina Maseckiego i wokalisty Jana Emila Młynarskiego. Po występie rozpocznie się seans filmowy. Pozostając w klimacie retro, obejrzymy polski film z 1938 roku – „Dziewczyna szuka miłości” w reżyserii Romulada Gantkowskiego.

Drugi dzień imprezy „Noce pod skrzydłami” (15 maja) rozpocznie odlot samolotów biznesowych (od godz. 13.00 do 15.30). Na godz. 17.00 zaplanowano pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu gliwickich spadochroniarzy. O godz. 17.50 w niebo poszybuje Michał Klimaszewski, wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej. W sali wykładowej w hangarze o godz. 18.40 rozpocznie się spotkanie z Włodzimierzem Skalikiem, mistrzem świata w lataniu precyzyjnym. Weekend pełen wrażeń zakończy solidna dawka kultury. Koncert „Muzyka kina i skandynawski chłód” wykona Cinema Brass Band. Poza przebojami muzyki filmowej z obrazów takich jak: „Ojciec Chrzestny”, „Życie jest piękne” czy „Gwiezdne wojny”, zespół wykona także muzykę skomponowaną w 1941 roku przez Richarda Addinsela do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”, z licznymi motywami opartymi na muzyce Fryderyka Chopina. Na zakończenie „Nocy pod skrzydłami” zaplanowano projekcję „Arktyki” w reżyserii Joego Penny. W islandzkim filmie, poza Madsem Mikkelsenem, wystąpił także „Antek” z Gliwic, czyli samolot Antonow AN-2, były członek Aeroklubu Gliwickiego. Po zakończeniu podniebnej kariery „Antek” został wystawiony na sprzedaż, a brazylijski reżyser Joe Penna zaangażował go do roli w swoim filmie. Gdyby nie „Antek”, losy głównego bohatera „Arktyki” potoczyłyby się zupełnie inaczej…

Gliwickie lotnisko jest jedną w wizytówek gospodarczego rozwoju miasta. W 2020 roku zakończyła się warta niemal 29 mln zł modernizacja, obejmująca między innymi utwardzony, blisko kilometrowy pas startowy, płytę postojową oraz drogę kołowania. Obiekt w dzielnicy Trynek ma status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji i może być wykorzystywany do całorocznych biznesowych lotów dyspozycyjnych i szkolenia lotniczego. W ubiegłym roku na terenie dawnych warsztatów lotniczych otwarto Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej – nowoczesny budynek wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowy. W środku znajduje się modelarnia, symulator lotów i kopułka i-cinema 180 stopni i 360 stopni, gdzie można zobaczyć film o lotnictwie 4D.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach imprezy „Noce pod skrzydłami” jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Victoria i Aeroklub Gliwicki.

KIERUNEK-DZIELNICE. Czerwcowe spotkania prezydenta z mieszkańcam

baner

Znamy już harmonogram czerwcowych spotkań prezydenta Gliwic z mieszkańcami. Odbędą się one w dzielnicach: Obrońców Pokoju, Żerniki, Ligota Zabrska, Sośnica, Brzezinka, Stare Gliwice, Trynek, Sikornik, Wojska Polskiego, Zatorze, Szobiszowice i Czechowice.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Czerwcowe spotkania dla mieszkańców:

•    2 czerwca, godz. 16.30 – Obrońców Pokoju, ZSP nr 4, ul. Obrońców Pokoju 4
•    2 czerwca, godz. 18.30 – Żerniki, SP nr 13, ul. Elsnera 25
•    7 czerwca, godz. 16.30 – Ligota Zabrska, SP nr 11, ul. Pocztowa 31    
•    7 czerwca, godz. 18.03 – Sośnica, ZSO nr 14, ul. Jedności 35    
•    14 czerwca, godz. 16.30 – Brzezinka, ZSO nr 12, ul. Płocka 16    
•    14 czerwca, godz. 18.30 – Stare Gliwice, ZSP nr 13, ul. Rubinowa 16a    
•    21 czerwca, godz. 16.30 – Trynek, ZSP nr 3, ul. Żwirki i Wigury 85
•    21 czerwca, godz. 18.30 – Sikornik, ZSO nr 5, ul. Sikornik 34
•    23 czerwca, godz. 16.30 – Wojska Polskiego, CKZiU, ul. Kozielska 1
•    23 czerwca, godz. 18.30 – Zatorze, GCE, ul. Okrzei 20    
•    28 czerwca, godz. 16.30 – Czechowice, Stara Szkoła, ul. Nad Łąkami 1    
•    28 czerwca, godz. 18.30 – Szobiszowice, ZSP nr 10, ul. Jana Śliwki 8    

 

 

#zielonegliwice. Miejska energia ze słońca

panele fotowoltaiczne

Od blisko 2 lat na dachach dwóch siedzib Urzędu Miejskiego – przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A – działają mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 80,6 kilowatopików. Pokrywają część zapotrzebowania obu obiektów na prąd, co korzystnie wpływa na środowisko i finanse miasta. W tym roku profitów z tytułu użytkowania ogniw słonecznych przybędzie, bowiem dzięki kolejnym instalacjom na terenie Gliwic, moc miejskich „solarów” powiększy się sześciokrotnie.

W nadchodzących miesiącach na 9 gliwickich budynkach użyteczności publicznej zainstalowanych zostanie łącznie ponad tysiąc paneli fotowoltaicznych o mocy 418,5 kilowatopików. Po ich montażu miejski system instalacji solarnych będzie dysponował mocą sięgającą 500 kilowatopików.

Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na 8 budynkach oświatowych – siedzibach Przedszkola Miejskiego nr 17 przy ul. Andromedy 36, Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Kopernika 63, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Chorzowskiej 5 i internatu ZST-I przy ul. Krakusa, VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Sikornik 34, Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Sikornik 1, Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Robotniczej 6 oraz Przedszkola Miejskiego nr 16 przy ul. Sportowej 17, a także na budynku przy ul. Nad Łąkami 1, pełniącym funkcję świetlicy dla mieszkańców dzielnicy Czechowice.

Zadanie w formule „zaprojektuj i wykonaj” zrealizuje częstochowska firma Inergis S.A., która pod koniec kwietnia podpisała umowę z Miastem Gliwice. Koszt inwestycji wyniesie ok. 2,4 mln zł, z czego 85% (maksimum 1,95 mln zł) pokryje pozyskane przez Gliwice dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Słońce dla biblioteki

Wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych na siedzibie Biblioteki Centralnej przy ul. Kościuszki 17 planuje też Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Aby sprostać finansowo zadaniu i pokryć planowane wydatki kwalifikowalne związane z realizacją tego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, dyrekcja placówki zwróciła się do Prezydenta Miasta Gliwice z prośbą o zapewnienie nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 151 tys. zł. Zostanie ona spłacona jednorazowo, po otrzymaniu unijnej refundacji projektu, nie później niż 30 grudnia 2023 roku. Na majowej sesji Rady Miasta Gliwice jednogłośnie przystano na takie rozwiązanie.

Fotowoltaika jest ekologiczna i ekonomiczna!

Ogniwa nie emitują zanieczyszczeń, co pozwoli miastu na redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 260 ton w skali roku oraz obniżenie emisji pyłu zawieszonego PM 10 o ponad 0,013 tony rocznie. Pozyskiwanie energii słonecznej nie generuje też hałasu, a panele można z czasem poddać recyklingowi. Dzięki nim wytwarzany jest darmowy prąd – w przypadku gliwickich obiektów oświatowych szacuje się łączną produkcję energii na poziomie około 334 MWh rocznie.

 

#zielonegliwice Kubły zamiast worków – będzie bardziej EKO

Rysunek kosza na odpady

Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych w Gliwicach będą od lipca gromadzić bioodpady do odbioru tylko w kubłach wielokrotnego użytku, a nie w jednorazowych workach plastikowych. Wpłynie to na ochronę środowiska naturalnego, a bioodpady będą skuteczniej przetwarzane i w większej ilości przekazywane do dalszego wykorzystania. 

Do nieruchomości jednorodzinnych w Gliwicach nie będą już dostarczane worki na bioodpady.  W zamian, od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych będą mogli bezpłatnie otrzymać drugi kubeł brązowy o pojemności 120 litrów lub wymienić pojemnik obecnie używany na większy o pojemności 240 litrów. Wciąż będą mogli przekazywać do odbioru maksymalnie tę samą masę bioodpadów co wcześniej, kiedy dostarczane były także worki.

Zgłoszenia są przyjmowane w Wydziale Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego pod numerami telefonów: 32/238-54-22, 32/238-56-39 i 32/239-13-25.

Zmiany te wpisują się w szereg proekologicznych działań władz samorządowych i wynikają z zapisów uchwały Rady Miasta Gliwice (nr XXXIII/698/2022).

Wyeliminowanie worków przyniesie korzyści w całym procesie gospodarowania odpadami. Poprawią się parametry bioodpadów oddawanych do kompostowni, bo obecnie worki stanowią istotny problem. Utrudniają tzw. doczyszczania odbieranego materiału – odpady biodegradowalne zebrane w workach są rozdrabniane i przesiewane, a kawałki folii z worków przedostają się wraz z materiałem właściwym do kompostowania. To ma negatywny wpływ na kompostowanie oraz na końcowe parametry uzyskanego produktu, który przy odpowiedniej jakości może być wykorzystywany jako nawóz w rolnictwie. Jakość bioodpadów ma bezpośredni wpływ na poziom ich przygotowania do ponownego wykorzystania oraz na poziom recyklingu odpadów komunalnych, który powinna osiągać gmina.

Wydział UK informuje, że mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych, którzy jeszcze posiadają worki, mogą je wykorzystać do wyczerpania zapasów.

 

Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!

slider

Noc Muzeów pod hasłem „Między czasem a zegarem” nie mogła odbyć się kiedy indziej, lecz tylko 14 maja 2022 roku! Bo właśnie teraz w Willi Caro można zobaczyć olśniewającą wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W Noc Muzeów poszukując czasu i jego sekretów przemierzymy ziemię i niebo, światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgniemy w dziedzinę nauk ścisłych i hermetycznych, astronomii i astrologii. W wędrówce przez odległe galaktyki, aż na skraj Wszechświata pomoże nam wyjątkowa atrakcja: Mobilne Planetarium dla Dzieci!!! A w nim, na astronomicznych seansach, nasi milusińscy odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnych konstelacji. Mobilne Planetarium na małych kosmonautów czeka w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.

W Willi Caro spotkamy się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Weźmiemy udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, astronoma z Planetarium Śląskiego i konserwatorkę dzieł sztuki. Pokażemy nie tylko jak zrobić zegar słoneczny, ale też jak go „nastawić”, tak by odmierzał czas na domowym parapecie. Najmłodsi będą mogli skonstruować swój własny, działający czasomierz, albo namalować kolorowym piaskiem swój znak zodiaku.
 
Tych, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce, zapraszamy pod wieżę Radiostacji, gdzie członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca, naszej najbliższej gwiazdy! W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.
 
Wśród wielu twarzy, jakie ma czas –– słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…
 
Te i wiele innych atrakcji Nocy Muzeów, wraz z oprowadzaniami po wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim, Willi Caro, Domu Pamięci i innych oddziałach gliwickiego Muzeum, czekają na Was w sobotę, 14 maja.
 
Czas spędzony z nami w Noc Muzeów nie będzie stracony!  
 
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. telefonu 783 560 006!
 
Warsztaty na zapisy odbywają się w Willi Caro:
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem, prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej
18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu” dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla najmłodszych przewidziano nagrody - niespodzianki!
Sobota, 14 maja 2022
Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!
Willa Caro, godz. 17.00-24.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00-24.00
Zamek Piastowski, 17.00-24.00
Radiostacja, godz. 17.00-22.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 17.00-22.00
 
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partnerzy: Politechnika Śląska,  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział Gliwice, Franciszek Wiegand

(materiały organizatora)

Cały program (klik)

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną w siedzibach Centrum 3.0. dla mieszkańców dzielnic: Baildona, Politechnika Śląska i Śródmieście.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 24 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Baildona (Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnic Politechnika Śląska i Śródmieście (Centrum 3.0, ul. Studzienna 6).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Trwa Tydzień Bibliotek

banner Tygodnia Bibliotek

Wyprawa do Laosu z podróżnikiem Piotrem Wnukiem to jedna z wielu propozycji przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który potrwa do 15 maja.

13 maja o godz. 18.00 gościem Biblioteki Centralnej będzie podróżnik Piotr Wnuk. Spotkanie będzie prawdziwą gratką dla tych, których fascynują dalekie, nieoczywiste podróże. Wnuk opowie o swoich trzech wielomiesięcznych wyprawach do Laosu. Dowiemy się m.in., jak wygląda życie w tradycyjnej laotańskiej wiosce, dlaczego nie wolno zapukać do czyjegoś domu, a także kiedy i po co składać ofiarę z byka.

Szczegółowy plan wszystkich imprez organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek dostępny jest na stronie www.biblioteka.gliwice.pl.

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 14 maja elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Sośnica, ul. Przedwiośnie (przy szkole)    
• godz. 12.30–14.30 – Łabędy, ul. Staromiejska (parking przy szkole)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Wyprzedaż garażowa na Krakowskim

rzeczy używane

Przed nami kolejna wyprzedaż garażowa. Masz rzeczy, które już nie są ci potrzebne? Przyjdź w niedzielę 15 maja na plac Krakowski i urządź swoje stoisko – wiele rzeczy, które ciebie już nie cieszą mogą się przydać komuś innemu, kto chętnie je kupi.

Wyprzedaż to świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Warto wystawić swoje stoisko – opłata wynosi tylko 1 zł. Wydarzenie organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście potrwa od godz. 8.00 do 13.00. (mf)