Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 lutego 2020 r.

// 13-02-2020

José Carreras w Polsce!

sldier ze zdjęciami artystów

Tenor wystąpi 6 października w Arenie Gliwice. Razem z José wystąpi Martina Zadro (sopran) oraz David Giménez (dyrygent).

Jego repertuar obejmuje ponad sześćdziesiąt oper, z których wyróżniają się: Andrea Chenier, La Bohème, Tosca, Werther, Don Carlo, Carmen, La Forza del Destino, I Pagliacci, L’Elisir d’Amore i Un Ballo in Maschera. José Carreras odgrywał wiodącą rolę w kilku filmach operowych dla telewizji, kina i wideo. Wraz z działalnością operową wielokrotnie występował w najbardziej znanych salach świata.

Występował w Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku; Royal Festival Hall, Barbican i Royal Albert Hall w Londynie; Salle Pleyel w Paryżu, w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Berlin Philharmonie, Suntory Hall i NHK Hall w Tokio, Grosses Festspielhaus w Salzburgu, Philarmonie i Hercules Saal w Monachium, Palau de la Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie i Accademia Santa Cecilia w Rzymie. Jego szeroki repertuar koncertowy obejmuje ponad 600 tytułów najbardziej różnorodnych stylów, od baroku po muzykę współczesną. José Careras należy do wielkiej trójki tenorów (Domingo, Pavarotti, Careras). (AG)

Geometria jest piękna!

kamienia O. Wagnera, kolorowa

W piątek 14 lutego o godz. 17.00 w Willi Caro rozpocznie się wykład „Piękno geometrii” Ewy Pokorskiej-Ożóg. Miejski konserwator zabytków zaprasza na spotkanie z secesją w tle.

Chociaż miejscem powstania secesji nie był Wiedeń, to jednak to miasto stało się centrum nowego modernizmu. Dzieła guru wiedeńskiej secesji, architekta Ottona Wagnera, będą przykładem geometrycznych secesyjnych detali. Piękne, a zrazem praktyczne i zaskakująco nowoczesne rozwiązania będą patronować spotkaniu o kwadratowej secesji wiedeńskiej. Linie, koła, kwadraty to dekoracje, które również zagościły na fasadach gliwickich kamienic.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Najlepsze szkoły w Gliwicach

ludzie w auli

To wielka radość i satysfakcja – po raz kolejny mamy w Gliwicach Złote Szkoły! Są nimi cztery placówki docenione w tegorocznym rankingu najlepszych liceów i techników w Polsce. Trzy uhonorowano na uroczystej gali Śląskiego Rankingu Liceów i Techników 2020 Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, zorganizowanej na Politechnice Śląskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najlepszych szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim.

Najwyżej ocenionymi przez „Perspektywy” liceami w Gliwicach są – przypomnijmy – I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego (3. miejsce na Śląsku, 53. w Polsce), V LO im. A. Struga (10. miejsce na Śląsku, 109. w Polsce) i Liceum Filomata (17. miejsce na Śląsku, 171. w Polsce). Złotym Technikum – które podobnie jak w roku ubiegłym jest najlepszym w województwie śląskim – jest Technikum nr 1 w ZST-I (1. miejsce na Śląsku, 22. w Polsce).

W uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej wzięli udział m.in. Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji, Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, Marek Pawełczyk, prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz dziekani wydziałów Politechniki Śląskiej.

Szczególnymi gośćmi byli dyrektorzy  i uczniowie 15 najlepszych śląskich liceów i techników – w tym I LO i V LO oraz Technikum nr 1 w ZST-I z Gliwic.

Czynników, które wpływają na to, żeby być dobrą szkołą, jest bardzo dużo. Przede wszystkim muszą być w niej świetni uczniowie, ambitni nauczyciele, muszą być współpracujący rodzice i dobre zarządzanie szkołą. Z drugiej strony wystarczy dać wolną rękę i nie przeszkadzać, zaufać osobom, które są profesjonalistami. Są to nauczyciele, którzy świetnie prowadzą uczniów i rodzice, którzy w tym pomagają. Myślę, że to jest najważniejszy cel naszej edukacji w szkołach średnich – mówi Janusz Magiera, dyrektor „złotego” Technikum nr 1 (ZST-I) w Gliwicach.

Przypomnijmy, że inicjatywa klasyfikacji szkół średnich od ponad 20 lat jest realizowana przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. W najnowszym rankingu ocenie i weryfikacji poddano 2085 liceów ogólnokształcących oraz 1728 techników, a na liście rankingowej ostatecznie zamieszczono 1 000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w kraju. Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie internetowej www.perspektywy.pl.

(źródło: PolSl)

 

 

 

 

Gliwice budują zachodnią obwodnicę

budowa zachodniej obwodnicy Gliwic

Trwają intensywne prace przy budowie zachodniej obwodnicy Gliwic. 13 lutego rozpoczęły się roboty związane z budową włączenia powstającej trasy do ul. Daszyńskiego. Na około 200-metrowym odcinku tej ulicy wprowadzono tymczasową organizację ruchu i wahadło.

Za drogowcami już m.in. roboty ziemne w rejonie ulic Daszyńskiego i Wójtowskiej, związane z przygotowaniem podbudowy pod przyszłą trasę oraz prace brukarskie na wyspach dzielących i powierzchniach przejezdnych w rejonie skrzyżowania z ul. Ku Dołom. To nie wszystko – trwa budowa konstrukcji pod ekrany akustyczne, kontynuowane są prace przy umacnianiu rowu wzdłuż drogi serwisowej, a na ul. Rybnickiej układana jest podbudowa z kruszywa na przyszłej drodze rowerowej. Drogowcy zapowiadają, że na czas prowadzonych tam prac ruch na wylotówce z miasta nie zostanie zamknięty. Kierowcy pojadą powstałym już by-passem drogi wzdłuż ul. Rybnickiej.

Przypominamy, że budowany odcinek zachodniej obwodnicy miasta od ul. Rybnickiej do Daszyńskiego będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Droga będzie oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści. Budowę realizuje konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM za kwotę ok. 82,6 mln zł.

Inwestycja powstaje dzięki unijnemu wsparciu. 85% dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).

Krok bliżej busa

biegacze w lesie komunalnym

16 maja w lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej odbędzie się V Bieg Charytatywny św. Goara pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Przewidziano wiele atrakcji i charytatywną zbiórkę na zakup nowego busa, który posłuży przewozowi niepełnosprawnych dzieci z Gliwickiego Centrum Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego.

Uczestnicy majowej imprezy będą mogli wystartować w biegu na 10 kilometrów, przewidziano także konkurencje w stylu Nordic Walking, bieg z wózkiem i biegi dla dzieci. Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie rodzinny festyn z atrakcjami – organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup nowego busa – środka transportu do przewozu niepełnosprawnych dzieci z Gliwickiego Centrum Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego. Placówkę można także wesprzeć przekazując 1% podatku.

Każdego roku bieg przyciąga tłumy zwolenników zdrowego trybu życia. W poprzedniej edycji wystartowało ponad 300 zawodników – mówią organizatorzy wydarzenia.

Tegoroczny Bieg, podobnie jak jego poprzednie edycje, odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.gcer.pl. (mf)

Karnawałowy podwieczorek muzyczny

kolaż zdjęć trzech muzyków, jedna kobieta i dwóch mężczyzn

W niedzielę 16 lutego o godz. 16.00 w Willi Caro wystąpi Marcin Sidor Trio. Szczególnym atutem tego kameralnego składu, oprócz żywiołowego temperamentu i perfekcji, są autorskie aranżacje ulubionych dzieł muzyki klasycznej, popularnej, folkowej czy filmowej.

Czeka nas więc prawdziwie ekspresowa podróż dookoła świata z karnawałem w tle. Bilety na Podiweczorek muzyczny w Willi Caro można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz przed koncertem.

Targi budownictwa w Arenie Gliwice

Ludzie przy stoisku na targach

Międzynarodowe Gliwickie Targi Budownictwa na stałe wpisały się w gliwicki kalendarz imprez branżowych. Każde wydarzenie przyciąga setki wystawców i tysiące odwiedzających. Z końcem lutego, już po raz 21., swoje wyroby i nowoczesne rozwiązania zaprezentuje 120 przedsiębiorców z województwa śląskiego.

W ciągu dwóch dni targowych, 29 lutego i 1 marca, na dużej hali Areny Gliwice przy ul. Akademickiej będą się odbywały pokazy, warsztaty, prezentacje i spotkania ze specjalistami. Każdy kto buduje lub remontuje dom czy mieszkanie, planuje urządzić ogródek lub taras, powinien pojawić się w Arenie Gliwice w godz. od 10.00 do 17.00.

Naszą misją jest informowanie o tym, co najlepsze w branży ogólnobudowlanej. Prezentujemy szerokie spektrum branżowych informacji, pokazów, najnowszych technologii w budownictwie, instalacjach i architekturze – mówi Wioletta Ochman, właścicielka Agencji Informacyjno-Reklamowej „Promocja”, organizator targów.

W ramach targów zaplanowano trzy panele tematyczne: Dom, czyli materiały i technologie budowlane, Ekodom – odnawialne źródła energii, darmowy prąd, ogrzewanie i ciepła woda oraz Wnętrza, czyli najnowsze metody urządzania wnętrz, meble i dodatki. Nie zabraknie nowości – odbędzie się m.in. Finał 9. Ogólnopolskiej Olimpiady Buduj z Pasją, wspierającej przyszłych profesjonalistów i budowlańców. W ramach atrakcji, na kilkunastu stoiskach młodzież zmierzy się w konkurencjach techniczno-budowlanych. Zaplanowano też blok wykładów „Barwa w Architekturze” prowadzonych przez Ewę Pokorską, Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Każdego, kto planuje zakup domu lub mieszkania z pewnością zainteresują prelekcje: „W Szpilkach na budowie”, prezentująca 21 najważniejszych zagadnień, które trzeba znać przed takim zakupem oraz „Ocena techniczna domu lub mieszkania w stanie deweloperskim lub przed zakupem z rynku wtórnego”. Zostanie też wygłoszona prelekcja dotycząca ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej instalacji fotowoltaicznej oraz nowych trendów w oświetleniu i na temat inteligentnego projektowania oświetlenia.

Przewidziano też stoisko informacyjne WFOŚ, na którym będzie można uzyskać informacje dotyczące pozyskania dotacji na wymianę pieca.

Dla najmłodszych zwiedzających zaplanowano zajęcia Dzieciaki Sadzeniaki oraz strefę animacji i kreatywności. Szczegóły dotyczące imprezy można znaleźć na stronie www.expogliwice.pl.

Można tam również pobrać bilet wstępu na wydarzenie z 50% zniżką (dzieci i młodzież do lat 15 oraz osoby niepełnosprawne mają zapewniony darmowy wstęp). Współorganizatorem targów jest Miasto Gliwice i Arena Gliwice. (mf)