Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 13 czerwca 2022 r.

// 13-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Wideoinfolinia dla osób głuchych z Ukrainy

migająca rudowłosa kobieta

Działa bezpłatna, ogólnopolska wideoinfolinia dla osób głuchych z Ukrainy i instytucji, które im pomagają. Komunikacja jest prowadzona w ukraińskim języku migowym (USL).

Wideotłumacz powstał na potrzeby niesłyszących osób z Ukrainy, a także Polaków, którzy im pomagają, na przykład strażników granicznych, pracowników punktów recepcyjnych, wolontariuszy i pracodawców. Za obsługę, na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, odpowiada Polski Związek Głuchych.

Skype (ukraiński język migowy / polski język migowy / język polski)

  • DeafUkraine
  • poniedziałek – piątek: 7:00–23:00
  • sobota – niedziela: 8:00–20:00

Whats App i Viber – dla uchodźców i darczyńców (ukraiński język migowy / polski język migowy)

  • tel.: 783 729 144, 724 028 395
  • poniedziałek – niedziela: 8:00–21:00

Messenger (dla darczyńców w języku polskim)

  • Głusi Ukraina PZG
  • poniedziałek – niedziela: 8:00–20:00

Pojechali! Młodzi rowerzyści w drodze na Hel

młodzi rowerzyści wyjeżdżają z Sośnicy

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21 razem ze swoją nauczycielką wyruszyła 11 czerwca z Gliwic na Hel. Przejadą przez całą Polskę na rowerach, by zebrać pieniądze na rozbudowę Hospicjum Miłosierdzia Bożego.

Po dwóch dniach gliwiczanie mieli na koncie grubo ponad 200 km. W grupie uczestników wypracy najmłodszy kolarz ma 11, a najstarszy 14 lat. Wyzwanie, z którym mierzą się młodzi kolarze, jest tym większe, że kręcą kilometry, wioząc cału swój sprzęt w sakwach rowerowych – bez wsparcia samochodu transportowego.

To nie pierwsza taka wypraca gliwiczan – razem byli już między innymi w Międzyzdrojach. Tym razem młodzi rowerzyści są szczególnie zdeterminowani, ich celem jest nie tylko szybki (około tygodniowy) przejazd na Hel, ale też zebranie jak najwięcej pieniędzy dla gliwickiego hospicjum. Zbiórka publiczna jest prowadzona w portalu zrzutka.pl.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka i Stare Gliwice.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 14 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Brzezinki (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, ul. Płocka 16), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Starych Gliwic (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, ul. Rubinowa 16a).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

Skup Kultury po raz pierwszy na alei Przyjaźni

męzczyźni przeglądający stoiska

W niedzielę 12 czerwca na alei Przyjaźni odbył się Skup Kultury – największy w regionie kiermasz kulturalny. Stoiska uginały się pod ciężarem ciekawych książek, płyt i gier planszowych, a na uczestników imprezy czekały też inne atrakcje.

Podczas Skupu Kultury można było nie tylko wyszperać ciekawe książki czy filmy, ale też wesprzeć finansowo podopiecznych Fundacji Cała Naprzód. Przygotowano także ciekawe warsztaty, animacje dla dzieci, a w ruinach teatru Victoria z czytelnikami spotkali się pisarze – Magdalena Kulus, Marcin Meller i Alek Rogoziński. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenia Cała Naprzód, Centrum Kultury Victoria oraz Miejską Bibliotekę Publiczną i było częścią Kulturaliów – Gliwickiego Festiwalu Kulturalnego.

Z Pyskowic, przez Gliwice, do Knurowa

autobus

W sobotę, 25 czerwca, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadzi kilka zmian w rozkładzie jazdy autobusów. Uruchomiona zostanie m.in. nowa linia M105, która połączy Pyskowice z Knurowem. Autobus będzie przejeżdżał przez Gliwice.

Nowa  linia M105 łącząca Pyskowice, Gliwice i Knurów rozpocznie kursowanie 25 czerwca. W Gliwicach autobus pojedzie przez osiedle Kopernika, centrum miasta i Sikornik. Tego dnia uruchomione zostaną też linie 678 i 694, zawieszone linie 194N, 648, 677 i 710, a zmianie ulegnie rozkład jazdy linii 71 i 194. ZTM informuje, że również od 25 czerwca przystanek przy CH Auchan będzie obsługiwany przez linie: 59, 194, 694 i M104. Więcej informacji na temat planowanych zmian można znaleźć na stronie internetowej: https://rj.metropoliaztm.pl. (mf)

 

Informacja o pracy Prezydenta Miasta w okresie od 12 maja do 9 czerwca 2022 r.

pierwszy slajd prezentacji z datą sesji Rady Miasta i grafiką miejskich kamieniczek

Publikujemy informację o pracy Prezydenta Miasta, która prezentowana była 9 czerwca podczas sesji Rady Miasta Gliwice.