Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 stycznia 2021 r.

// 12-01-2021

Ruszyły badania przesiewowe dla nauczycieli

badania, probowki

Rozpoczęto wykonywanie testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne,potrwają do 15 stycznia. Uczniowie klas 1-3, w ścisłym reżimie sanitarnym, wrócą do szkół 18 stycznia.

Na badania przesiewowe mogą zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo personelowi szkół i uczniom.

Testy są wykonywane metodą RT-PCR, w określonych i wyznaczonych przez sanepid lokalizacjach oraz mobilnych punktach "drivethru". O wyniku testu sanepid będzie bezpośrednio informował pracownika. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej10-dniowej izolacji domowej i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne, który umożliwia szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać również poprzez całodobową infolinię sanepidu pod nr. tel.: 22/25-00-115. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Wyniki badań będą znane najpóźniej do niedzieli 17 stycznia i będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta, darmowej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o stanie swojego zdrowia. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Szczepienia dla nauczycieli

Nauczyciele już wkrótce będą mogli skorzystać również ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Rejestracja na szczepienia będzie odbywać się poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. (www.gov.pl/mf)

Obostrzenia przedłużone do końca stycznia

uczniowie i nauczycielka w maseczkach

Dotychczasowe obostrzenia związane z pandemią zostały przedłużone do 31 stycznia. 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym.

Najważniejsze obostrzenia:

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Powrót klas I-III do szkół

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Nauczyciele mogą wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19

Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie „zero”, czyli przeznaczone dla osób, które walczą na pierwszym froncie z COVID-19. Są to m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych czy pracownicy domów pomocy społecznej.

W kolejnym etapie ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Szczegółowe informacje na temat szczepień i obowiązujących obostrzeń można znaleźć na stronach gov.pl/szczepimysie oraz gov.pl/koronawirus.