Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach - 12 sierpnia 2020 r.

// 12-08-2020

Po paszport wyłącznie po umówieniu się telefonicznie!

paszporty

Gliwiczanom chcącym załatwić sprawy paszportowe w Punkcie Paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, działającym w Gliwicach w pomieszczeniach na parterze gmachu UM przy ul. Zwycięstwa 21, przypominamy, że złożenie wniosku lub odbiór paszportu są możliwe wyłącznie po umówieniu telefonicznym pod numerem telefonu 32/238-56-78.

Wynika to z ogłoszonego w kraju stanu epidemii i wprowadzonych odgórnie (aż do odwołania) zmian w funkcjonowaniu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, odpowiedzialnego m.in. za obsługę klientów w sprawach paszportowych.

Krew w wakacje potrzebna jak nigdy

oddawanie krwi

Latem zapasy bezcennej krwi gwałtownie się kurczą. Aby wspomóc śląskie szpitale, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów zachęcają wszystkich chętnych do udziału w letniej akcji krwiodawstwa. W Gliwicach ambulans RCKiK pojawi się na placu Krakowskim 17 sierpnia. Krew będzie można oddawać w godz. 12.00–15.00. Bezpieczeństwo dawcom zapewni system prekwalifikacji, wprowadzony w okresie pandemii.

Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, o dobrym stanie zdrowia, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów, nie są objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. Dawca musi być wypoczęty, po lekkostrawnym posiłku i wypiciu ok. 2 litrów płynów dzień przed oddaniem krwi. W tym czasie nie wolno spożywać alkoholu!  Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Zainteresiowanym przypominamy, że oprócz ambulansu krew mozna oddawać również w gliwickim terenowym oddziale poboru krwi przy Narodowym Centrum Onkologii. Rejestracja krwiodawców jest prowadzona od poniedziałku do piątku w godz.  7.30–12.30.

Głowa do góry! Dzisiaj noc spadających gwiazd!

Perseidy

W nocy z 12 na 13 sierpnia przy sprzyjających warunkach będziemy mogli zaobserwować maksimum aktywności roju Perseidów. Zwykle najwięcej meteorów można wypatrzeć w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy to meteory: krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, a drobinki materii lub pyłu. Niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy „łzy św. Wawrzyńca” – na pamiątkę męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzonej 10 sierpnia.

Astronomowie w ciągu roku obserwują wiele rojów meteorów, natomiast Perseidy są uważane za najaktywniejsze. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd!

Do obserwacji Perseidów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobre oko. Warto prowadzić obserwacje w miejscu możliwie najciemniejszym, w którym nie ma wielu źródeł sztucznego oświetlenia.

Kadra Piasta w nowym składzie startuje meczem z Resovią

kadra Piasta Gliwice na sezon 2020/21

Znamy już pełną listę zawodników wraz z numerami, z którymi będą występować w barwach Niebiesko-Czerwonych we wszystkich rozgrywkach w sezonie 2020/21. W kadrze drużyny prowadzonej przez Waldemara Fornalika znalazło się 27 piłkarzy.

Niebiesko-Czerwoni zmagania w sezonie 2020/21 rozpoczną od rywalizacji w Totolotek Pucharze Polski 15 sierpnia meczem z Resovią Rzeszów. Nowymi zawodnikami we wszystkich rozgrywkach będą: Karol Szymański, Patryk Lipski, Javier Ajenjo Hyjek, Arkadiusz Pyrka oraz Michał Żyro. Bramkarz grać będzie z numerem 33 na plecach. Lipski zagra z 17, Arkadiusz Pyrka przywdzieje koszulkę z numerem 77, natomiast napastnikowi przypadł numer 11.

Numery postanowili zmienić Tomas Huk, Tiago Alves oraz Dominik Steczyk. Od początku rozgrywek będą występowali oni z numerami 5, 7 oraz 16.

Bramkarze: 1. Jakub Szmatuła, 12. Patryk Królczyk, 26. Frantisek Plach, 33 Karol Szymański.

Obrońcy: 2. Mikkel Kirkeskov, 4. Jakub Czerwiński, 5. Tomas Huk, 14. Jakub Holubek, 20. Martin Konczkowski, 22. Tomasz Mokwa, 28. Bartosz Rymaniak, 34. Piotr Malarczyk.

Pomocnicy: 3. Tomasz Jodłowiec, 7. Tiago Alves, 10. Kristopher Vida, 17. Patryk Lipski, 18. Patryk Sokołowski, 19. Sebastian Milewski, 21. Gerard Badia, 23. Javier Ajenjo Hyjek, 24. Wiktor Preuss, 67. Michał Rakowiecki, 77. Arkadiusz Pyrka.

Napastnicy: 9. Piotr Parzyszek, 11. Michał Żyro, 16. Dominik Steczyk, 99. Karol Stanek.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA

Przygody nad Missisipi

aktor na stylizowanym graficznie zdjęciu – twarz na różowym tle

Tomek Sawyer, bohater powieści Marka Twaina, to kilkunastoletni chłopak, którego dzieciństwo upływa pod opieką ciotki w Missouri. Jego przygody będzie można zobaczyć w nowym spektaklu dla dzieci Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Obecnie trwają próby przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Materny. Dziecięce przygody będą przeplatać się z dramatycznymi wydarzeniami, a główny bohater zabierze najmłodszych widzów w podróż nad rzekę Missisipi. Tam, gdzie dzieciństwo się nie kończy, dzielny łobuz przeżyje wielkie przygody ze swoim nieodłącznym kompanem – Huckleberrym Finnem.

Premiera spektaklu jest zaplanowana na wrzesień. Będzie to pierwszy spektakl dla dzieci wystawiany w TMG (ul. Nowy Świat 55–57) na dużej scenie.

ZUS podpowie przez telefon, jak otrzymać bon turystyczny

bon turystyczny

Myślisz o świadczeniu na wyjazd z dzieckiem, a nie wiesz dokładnie, jak je otrzymać i rozliczyć? We wtorek 18 sierpnia chorzowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje telefoniczny dyżur ekspercki w sprawie bonu turystycznego.

Specjaliści ZUS w godz. od 9.00 do 11.00 pod numerem telefonu 32/349-06-81 będą odpowiadać na każde pytanie zainteresowanych. Podpowiedzą, jak założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (który jest niezbędny do aktywowania bonu), jak poruszać się na  PUE, co jeszcze trzeba zrobić, aby otrzymać bon turystyczny oraz jak będzie wyglądało jego rozliczenie.

Konkurs literacki w rocznicę Bitwy Warszawskiej

piechota polska idzie przez pola pod Warszawą

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim „1920” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii.

Przewidziano także 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda. Celem konkursu jest stworzenie literackiej panoramę roku 1920, pokazującą przekrój różnorodnych podejmowanych wówczas działań.

Można zgłaszać opowiadania kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie  lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!). Gatunek nie stawia ograniczeń - przyjmowane są zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, organizatorzy zachęcają do wykorzystania motywów walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.

Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można wysyłać do 15 sierpnia 2020 roku. Należy je kierować na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie  dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/.