Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 października 2021 r.

// 12-10-2021

Koniec ruchu wahadłowego na ul. Zygmuntowskiej

ruch wahadłowy na ul. Zygmuntowskiej

W środę, 13 października, zniknie wahadłówka na ul. Zygmuntowskiej, a prace w tym miejscu wejdą w kolejny etap pozwalający na swobodny przejazd pojazdów  informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Przebudowa łuku drogi, na którym dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń, najczęściej z powodu niedostosowania prędkości do warunków atmosferycznych ( dane z policyjnych statystyk), dobiega końca.
Prace rozpoczęto od rozebrania starej nawierzchni jezdni, budowy chodnika i prac związanych z przebudową urządzeń infrastruktury podziemnej. Zakończyły się już także prace asfaltowe związane z przebudową łuku, co pozwala na przywrócenie dwukierunkowego ruchu. Nadal prowadzone będą prace wieńczące inwestycję, jednak nie będą one stanowiły utrudnień dla kierowców. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami prace na ul. Zygmuntowskiej zakończą się jeszcze w tym kwartale. (ZDM)
 

Miasto i Politechnika. Razem tworzymy Gliwice

władze Gliwic i Politechniki Śląskiej przed banerem reklamowym miasta

Gliwice są jednym z liderów nowych technologii w Polsce. Opracowywane w mieście nowoczesne rozwiązania techniczne znajdują praktyczne zastosowania w informatyce, robotyce, medycynie, lotnictwie i wielu innych dziedzinach. To między innymi zasługa działającej tu od 76 lat Politechniki Śląskiej – jednego z filarów powojennego rozwoju miasta, kuźni specjalistycznych kadr i niewyczerpanego źródła inspirującego potencjału intelektualnego. Współpraca gliwickiego samorządu z uczelnią przebiega na różnych polach i w wielu specjalnościach. Wciąż otwarte są nowe obszary współdziałania, o czym rozmawiano podczas poniedziałkowego spotkania władz miasta z władzami Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska kształci obecnie ok. 18 tys. studentów. Mają oni do wyboru ponad 50 kierunków studiów na 13 wydziałach i w 2 specjalistycznych instytutach – zdecydowana większość tych jednostek działa w Gliwicach, nadając miastu od dekad charakter ośrodka akademickiego. Na wsparcie gliwickiego samorządu mogą liczyć zarówno politechniczne wydarzenia i przedsięwzięcia promujące dokonania naukowo-badawcze czy studia na uczelni, jak i imprezy przyczyniające się do rozwoju kultury studenckiej w mieście i regionie. Od 16 lat, co roku, prezydent Gliwic nagradza również pieniężnie najlepsze prace dyplomowe (licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie) dotyczące różnych aspektów funkcjonowania miasta. W gronie 52 nagrodzonych do tej pory autorów dominują absolwenci Politechniki Śląskiej, z inspirującymi pracami z dziedziny architektury, planowania przestrzennego czy budownictwa miejskiego.

W 2013 roku gliwicki samorząd wsparł finansowo oraz wspólnie z Politechniką Śląską przebudował centrum gliwickiego kampusu. Po gruntownej modernizacji półkilometrowego odcinka ul. Akademickiej oraz fragmentów ul. Krzywoustego, w sercu dzielnicy akademickiej powstał deptak pełen zieleni z reprezentacyjnym placem, fontanną i małą architekturą. Niebieskie znaki świetlne podkreśliły dodatkowo historyczne znaczenie traktu pokrywającego się z tzw. osią Schabika. Dziś na zwieńczeniu tego szlaku znajduje się nie tylko gruntownie odnowiony z myślą o mieszkańcach i studentach park Chrobrego, ale też nowoczesna hala widowiskowo-sportowa „Arena Gliwice”. Miejsca te coraz mocniej tętnią życiem.

Politechnika Śląska od lat zajmuje wysokie miejsca w regionalnych i krajowych rankingach pod względem liczby absolwentów zasilających kadrę menedżerską. Na bazie kapitału ludzkiego śląskiej uczelni badawczej rozwijają się liczne przedsiębiorstwa w mieście, innowacyjne firmy z branży IT ulokowane w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice”, miejskie spółki takie jak Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej czy Śląska Sieć Metropolitalna (pierwszy w Polsce samorządowy operator infrastruktury informatycznej), a także start-upy korzystające z infrastruktury i usług Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice” – ważnej platformy współpracy między sferą nauki, biznesu i samorządu. Potencjał intelektualny kadry naukowej Politechniki Śląskiej zaangażowanej w prace grup roboczych nad nową strategią rozwoju miasta „Gliwice 2040” to zdecydowana wartość dodana w długofalowym procesie tworzenia tego ważnego strategicznego dokumentu.

Obecnie Miasto Gliwice wspólnie z Politechniką Śląską, Górnośląskim Akceleratorem Przedsiębiorczości Rynkowej i Aeroklubem Gliwickim tworzy na zmodernizowanym gliwickim lotnisku lokalny kompleks lotniczy, na którego bazie działać będzie również park techniki, technologii i edukacji lotniczej. Dzięki aktywnej współpracy z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej lotnisko stało się już bazą Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego (ATO) z hangarem do przechowywania statków powietrznych, służących zintegrowanemu szkoleniu lotniczemu w zakresie licencji pilota liniowego ATPL(A). W przyszłości stanie tam kolejny hangar przeznaczony na potrzeby kształcenia mechaników lotniczych.

Po kilkunastu miesiącach walki z wirusem SARS-CoV-2 nie do pominięcia jest bezcenny wkład Politechniki Śląskiej w pomoc służbie zdrowia w regionie i przeciwdziałanie skutkom pandemii.

Dzięki współpracy miasta z uczelnią i władzami województwa możliwe było uruchomienie na gliwickim lodowisku Tafla punktu szczepień przeciw COVID-19 prowadzonego przez Szpital Miejski nr 4. Naukowcy Politechniki Śląskiej opracowali również wiele urządzeń mających niebagatelne znaczenie w zwalczaniu pandemii. Powstał m.in. prototyp robota asystującego w szpitalach zakaźnych, brama odkażająca (doceniona w finale międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE) oraz respirator RespiSave umożliwiający zdalne monitorowanie pacjenta. Stworzono też system wspierania diagnostyki obrazowej CIRCA, platformę CORNELIA umożliwiającą zbieranie ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych powiązanych z COVID-19 i system DECODE pomagający we wstępnym wykluczeniu koronawirusa wśród osób z objawami typowymi także dla innych chorób. W marcu tego roku uczelnia w konsorcjum ze Szpitalem Miejskim nr 4 (mającym przez wiele miesięcy status szpitala covidowego) rozpoczęła realizację wartego ponad 5 mln zł projektu badawczo-naukowego współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w diagnozowaniu i monitorowaniu COVID-19. To pierwsza tego typu inicjatywa, której celem jest skrócenie czasu opisu badania tomografem komputerowym, wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których będzie można udoskonalić istniejące bądź stworzyć nowe schematy diagnostyczne. Pozyskany na cele projektowe sprzęt pozostanie po zakończeniu prac własnością szpitala, co obok bezdyskusyjnego wkładu w rozwój szpitalnych kadr medycznych jest wielką korzyścią dla gliwickiej lecznicy.

Politechnika Śląska kształci tysiące studentów, chętnie zatrudnianych później przez lokalne firmy i regionalny biznes. Obecność uczelni i jej wyjątkowy kapitał ludzki stymulują zatem rozwój naszego miasta, umożliwiając pełne wykorzystanie posiadanego potencjału. Zależy nam nie tylko na kontynuacji długiej i owocnej współpracy z Politechniką Śląską, ale też na jej stałym poszerzaniu. Pól współdziałania jest wiele, począwszy od korzystania ze specjalistycznej wiedzy naukowców Politechniki przy projektowaniu dalszych działań i zamierzeń inwestycyjnych, przez intensywne angażowanie miejskich spółek we wspólne projekty z uczelnią, program praktyk dla studentów, programy stażowe, realizację szeroko rozumianej idei „Miasta dla Młodych”, innowacyjne działania na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście, po aktywną współpracę przy adaptacji siedziby Centrum Kultury VICTORIA i wspólne promowanie tego miejsca – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Arena Gliwice w pierwszej lidze najnowocześniejszych, europejskich obiektów

Arena Gliwic w nocy, z góry

Arena Gliwice oficjalnie dołączyła do grupy najważniejszych obiektów dużych wydarzeń w Europie obok takich gigantów, jak The O2 w Londynie, berlińska Mercedes Benz Arena czy Palau Sant Jordi w Barcelonie. W szeregi tej europejskiej organizacji, która zrzesza i reprezentuje liderów rynku, gliwicki obiekt został przyjęty razem z jednym z brytyjskich potentatów – Manchester Arena.

European Arenas Assiociation (EAA) działa od 1991 roku, a jej członkami są najnowocześniejsze europejskie areny, w których organizowane są wydarzenia z udziałem uznanych artystów, sportowców czy przedstawicieli świata rozrywki. Polskę w tym gronie reprezentował dotychczas tylko jeden obiekt – Tauron Arena Kraków.

Przynależność do EAA to przede wszystkim wyznacznik dobrego zarządzania. W ramach tej organizacji prowadzone są rozmowy i podejmowane decyzje dotyczące trendów, w oparciu o które funkcjonują najnowocześniejsze areny świata. Obecnie to m.in. wytyczne dotyczące wprowadzania w arenach rozwiązań ekologicznych, najwyższych standardów bezpieczeństwa czy powrotu do wydarzeń największej skali po trudnym okresie pandemii COVID-19. Wspólnie wypracowane procedury, standardy i dobre praktyki, wdrażane są wśród zrzeszonych członków, dając międzynarodowym gwiazdom pewność, iż ich występ przebiegnie w bezpiecznej atmosferze i z zachowaniem najwyższych możliwych standardów obsługi.

Wśród członków EAA znajdują się obiekty takie jak hala The O2 w Londynie, berlińska Mercedes Benz Arena czy Palau Sant Jordi w Barcelonie. Do tego grona dołączyła właśnie Arena Gliwice.

Międzynarodowe standardy

O potencjale aren zrzeszonych w EAA świadczą liczby. Tylko w 2019 roku członkowie tej organizacji zorganizowali blisko 3000 wydarzeń z prawie 20-milionową widownią. Publiczność po prostu je docenia. Z perspektywy operatora Areny Gliwice obecność w EAA to również cenna możliwość wymiany doświadczeń i forum do dyskusji, by wspólnie opracowywać i wcielać w życie innowacyjne pomysły branży wydarzeń, rozrywki i spędzania czasu wolnego.

Arena Gliwice z pewnością stanie się wartościowym członkiem naszej organizacji. To jeden z największych, a także najnowocześniejszych obiektów sportowych i widowiskowych w Polsce. Obecność Areny Gliwice w EAA znacząco wpływa także na zróżnicowanie geograficzne naszego potencjału. Przedstawiciele Europy Wschodniej stanowią obecnie prawie 20 procent wszystkich członków – mówi Olivier Toth, prezes European Arenas Association.

Proces przyjęcia Areny do EAA wiązał się ze spełnieniem szeregu wymagań. Przede wszystkim formalnych – zrzeszone mogą być wyłącznie kryte obiekty, posiadające minimum 6 tys. miejsc siedzących czy organizujące szerokie spektrum wydarzeń – od sportowych, po muzyczne, rozrywkowe, ale też biznesowe. Niebagatelna była ponadto ocena zarządzania. Przedstawiciele EAA oceniali czy doświadczenie Areny Gliwice będzie przydatne dla wszystkich członków, czy jej potencjał i doświadczenie jest interesujące dla biznesu, a także gości nie tylko z kraju, w którym się znajduje, ale też całej Europy. I we wszystkich tych kwestiach uznali, że rozwijający się od trzech lat gliwicki gigant zasługuje na najwyższe oceny.

To duże wyróżnienie dla naszego zespołu. Pokazuje, że połączenie jakości infrastruktury obiektu z wiedzą i praktycznym wdrożeniem systemu zarządzania przynosi kolejne efekty. Przejęcie do grona członków organizacji EAA motywuje nas do dalszej pracy, a jednocześnie umożliwia korzystanie z najlepszych praktyk międzynarodowych – mówi Marcin Herra, prezes spółki Arena Operator zarządzającej obiektem.

Silna pozycja miasta

Członkostwo Areny Gliwice w EAA dodatkowo wzmocni jej pozycję na europejskim rynku, co na pewno przyczyni się do możliwości kontraktowania największych światowych i europejskich gwiazd a tym samym, ruch turystyczny w Gliwicach z pewnością będzie jeszcze większy. Przypomnijmy, że jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu potencjału Areny Gliwice, miasto zyskało już dziś 150 mln zł zarówno realnych przychodów, jak i wymiernych korzyści z wzrostu rozpoznawalności marki. Dzięki członkostwu w EAA, te wyniki powinny być jeszcze lepsze, a sama Arena ma szansę stać się jednym z liderów wschodniej części Europy.

European Arenas Association

  • Utworzona w 1991 roku – zrzesza liderów rynku dużych aren w Europie.
  • Ma siedzibę w Rotterdamie.
  • Zrzesza aktualnie 37 członków z 22 państw (m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Austrii, Czech, Polski czy Francji).
  • W EAA może znaleźć się maksymalnie trzech członków z jednego kraju.
  • Dwa razy do roku przedstawiciele EAA spotykają się, by ustalić schematy i kluczowe elementy działania dużych obiektów na najbliższe miesiące. (AG)

Kino Amok wyróżnione

kino Amok

Gliwickie kino studyjne Amok jest liderem projektu „ZEF Filmowe Okno na Europę”. Inicjatywa została wyróżniona w ramach programu „Collaborate to Innovate” sieci Europa Cinemas.

„ZEF Filmowe Okno na Europę” promuje wartościowe kino dla dzieci i młodzieży. ZEF to Zespół Edukatorów Filmowych, który zajmuje się wybieraniem najciekawszych filmów dla młodych widzów. Eksperci biorą pod lupę obrazy, które wchodzą na ekrany kin lub są wyświetlane na festiwalach. W skład Jury ZEF wchodzą twórcy programów edukacji filmowej, nauczyciele i przedstawiciele kin. W ramach projektu „ZEF Filmowe Okno na Europę” najbardziej interesującym obrazom zostanie przyznany znak jakości ZEF.

W ramach programu „Collaborate to Innovate” sieć kin Europa Cinemas wyróżniła 15 inicjatyw z całej Europy. Wiąże się to z udzieleniem wsparcia finansowego. Na liście znalazł się tylko jeden projekt z Polski. Liderem inicjatywy ZEF jest gliwickie kino Amok, a partnerują mu między innymi kino Sokół w Nowym Sączu i kino Mikro w Krakowie. (mm)

Gliwice chcą dopłacać mieszkańcom do ogrzewania

zdjęcie Rynku w Gliwicach

Radni miejscy zatwierdzili na ostatniej sesji Gliwicki Program Osłonowy. Dzięki niemu mieszkańcy likwidujący tzw. kopciuchy i spełniający określone kryteria dochodowe będą mogli skorzystać z dopłat do bieżących kosztów ogrzewania lokali mieszkalnych. 

Gliwicki Program Osłonowy to kolejne narzędzie wspierające walkę ze smogiem i niską emisją. – Ochrona powietrza i poprawa jego jakości to jeden z gliwickich priorytetów. Potrzebne są różne formy motywowania i wspierania gliwiczan zmieniających w sposób trwały przestarzałe systemy ogrzewania na systemy ekologiczne, którzy szczególnie odczują wzrost wydatków. Chcemy ulżyć mieszkańcom mogącym mieć problem z regulowaniem należności oraz dopięciem domowych budżetów – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic. 

Obawa przed zwiększonymi opłatami za energię cieplną powoduje, że mieszkańcy czasami zwlekają z wymianą systemu ogrzewania. Podjęty z inicjatywy władz miasta program ma zapewniać gliwiczanom większe poczucie finansowego bezpieczeństwa i mobilizować do działania. W przypadku niektórych kotłów ujętych w regulacjach antysmogowych termin ich wyłączenia z eksploatacji wyznaczono w województwie śląskim na styczeń 2022 roku. Do końca 2027 roku mają zniknąć wszystkie kopciuchy. 

Gliwicki Program Osłonowy ma obowiązywać także do końca 2027 r. Będzie finansowany ze środków budżetu miasta. Pomoc w regulowaniu opłat za energię cieplną może być przyznana na 6 miesięcy, ale co pół roku będzie można składać wniosek o wsparcie na kolejne 6 miesięcy. Aby otrzymać pomoc, mieszkańcy muszą spełniać odpowiednie kryteria dochodowe. 

W grupie potencjalnych beneficjentów Gliwickiego Programu Osłonowego są nie tylko najubożsi gliwiczanie, ale szersza grupa o dochodach przekraczających kilkakrotnie kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej.

Dla osoby mieszkającej samotnie może to być aktualnie maksymalny miesięczny dochód w wysokości 3855,50 zł netto, a w przypadku większego gospodarstwa domowego – 2640 zł netto na jedną osobę. Im większy dochód, tym niższa będzie dopłata do kosztów ogrzewania. Kwoty bazowe mogą ulegać zmianie wraz z waloryzacją kryterium dochodowego (pierwsza waloryzacja nastąpi od 1 stycznia 2022 r.). 

Władze miasta są zdeterminowane, aby wdrożyć Gliwicki Program Osłonowy w życie. Do podjęcia działań gotowe były już kilka miesięcy temu, ale wojewoda śląski zakwestionował konstrukcję formalno-prawną uchwały, a jego decyzję podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który nie zgodził się z argumentami miasta. Chodziło m.in. o sposób wprowadzenia regulacji dotyczącej podwyższenia wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku celowego. Gliwiczanie potrzebują wsparcia, więc władze samorządowe nie kontynuowały postępowania na drodze sądowej, ale przyjęły kompromisowe rozwiązanie i – uwzględniając przedstawione uwagi – kwestię pomocy w ramach GPO procedowały tym razem w dwóch uzupełniających się, odrębnych uchwałach. 

GPO realizowany będzie przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Warunkiem przyznania pomocy będzie przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Szersza akcja informacyjna dla mieszkańców ma ruszyć po uprawomocnieniu się uchwały. Szczegółowy opis programu dostępny będzie na stronie internetowej opsgliwice.pl

Gliwicki Program Osłonowy w skrócie

  • Dopłaty będą mogli otrzymać gliwiczanie, którzy zajmują dane mieszkanie czy dom i są płatnikami rachunków za ogrzewanie. Muszą mieszkać w danym lokalu przed przeprowadzeniem trwałej zmiany systemu ogrzewania – co najmniej od października roku poprzedzającego rok złożenia wniosku, czyli w czasie poprzedniego sezonu grzewczego. 
  • Aby uzyskać dopłatę, gliwiczanie muszą zamienić w sposób trwały stare źródło ogrzewania na paliwa stałe na jeden z czterech promowanych systemów ekologicznych: 

- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
- ogrzewanie gazowe,
- ogrzewanie elektryczne, 
- kotłownie olejowe na lekki olej opałowy. 

  •  Odbiór nowego systemu grzewczego powinien nastąpić po wejściu w życie GPO, a o dacie tej mieszkańcy zostaną poinformowani. 
  •  W wyliczeniu dofinansowania pod uwagę brane będą 3 główne kryteria:

- dochód,
- powierzchnia lokalu,
- liczba osób w gospodarstwie domowym. 

  •  W ustalaniu wysokości dopłat uwzględniana będzie tzw. powierzchnia normatywna lokalu określona w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Przykładowo wynosi 35 m2 dla 1 osoby, a 55 m2 dla 4 osób. Nie oznacza to, że mieszkańcy większych lokali dopłaty nie dostaną, a jedynie to, że takie metraże uwzględnione będą przy wyliczeniu wysokości dofinansowania. 
  •  Na większe wsparcie mogą liczyć mieszkańcy i rodziny o najniższych dochodach – osoby mieszkające samotnie uzyskujące dochód miesięczny w wysokości do 1752,50 zł netto oraz gospodarstwa domowe, w których dochód na osobę nie przekracza 1320 zł netto. Zwiększoną pomoc przewidziano także dla gospodarstw domowych, w których są:

- osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 
- dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, 
- osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku,
- osoby niepełnosprawne posiadające w orzeczeniu wskazanie o konieczności posiadania oddzielnego pokoju. 

Szczegółowe kryteria zostały określone w uchwałach Rady Miasta Gliwice nr XXX/633/2021 i XXX/634/2021

Studenci UTW powitali kolejny rok akademicki

Inauguracja roku akademickiego UTW. Studenci UTW i goście w kinie Amok

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku uroczyście rozpoczęli kolejny rok akademicki. W gliwickim Kinie Amok odbyła się inauguracja z udziałem władz UTW, studentów, przedstawicieli innych uczelni, senatorów i radnych oraz Prezydenta Gliwic Adama Neumann, który złożył studentom życzenia na nowy rok akademicki i wyrazy uznania za zaangażowanie w propagowanie wartościowej idei kształcenia przez całe życie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach działa od 2003 r. i w tym roku świętuje pełnoletniość. Przez 18 lat w wykładach, spotkaniach, licznych kursach zajęciach i warsztatach oraz wyjazdach krajowych i zagranicznych udział wzięło kilka tysięcy studentów-seniorów, z których znaczna część odnosiła również imponujące sukcesy sportowe podczas licznych olimpiad (z ostatniej Międzynarodowej Olimpiady Seniorów przywieźli dla Gliwic 29 medali po raz piętnasty zdobywając pierwsze miejsce i Złoty Puchar!).
W poniedziałek, 11 października, w Kinie Amok-Scena Bajka zainaugurowano kolejny rok akademicki UTW.
Jestem przekonany, że działania UTW skutecznie aktywizują seniorów i pomagają rozwiązywać codzienne problemy. Niezmiernie cieszy, że dojrzałe pokolenie naszych mieszkańców ma możliwość rozwijania relacji społecznych, poznawania i pogłębiania swoich zainteresowań. Na progu nowego roku akademickiego życzę wszystkim słuchaczom radości z odkrywania kolejnych tajemnic nauki i wielu ciekawych doświadczeń. Niech nadchodzące miesiące motywują państwa do ciągłego doskonalenia i poszukiwania wszechstronnych możliwości rozwoju – mówił podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 prezydent Gliwic Adam Neumann.
Podczas inauguracji w kinie Amok, o sytuacji studentów w minionym roku akademickim opowiedziała prezes zarządu UTW Krystyna Jurczewska-Płońska. Ponadto studenci-seniorzy odśpiewali Gaudeamus i wysłuchali pierwszego w tym roku akademickim wykładu „Psychologia biegu życia przed i po Covidzie” dra Leszka Woszczka. Spotkanie zakończył występ artystyczny tenora Kamila Roch-Kowalczuka i Justyny Wojtaszewskiej.
Przypominamy, że w ubiegłym roku, w ramach gliwickiej strategii senioralnej realizowanej w Programie Polityki Senioralnej Miasta Gliwice powołano Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów - Beatę Jeżyk z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, której praca ma się przyczynić do jeszcze lepszej współpracy władz miasta z gliwickimi seniorami.
Program Polityki Senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021-2025 jest odpowiedzią na aktualną sytuację demograficzną i prognozy dotyczące starzenia się społeczeństwa. To strategia, której kierunki korespondują z polityką senioralną na szczeblu wojewódzkim i krajowym.
Więcej informacji na temat działalności UTW w Gliwicach można znaleźć na stronie internetowej www.utwgliwice.wordpress.com. (mf)

 

„Całe życie” – premiera i reżyserski debiut

portet czwórki aktorów

Na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach powstaje spektakl na podstawie dramatu urodzonej w Gliwicach i odnoszącej sukcesy w Polsce Joanny Oparek.  

To krwisty, współczesny dramat, z dużą dozą komizmu i mocno zarysowanymi postaciami. Z wielką radością podjęłam się jego realizacji w moim rodzinnym mieście,  w którym doczekaliśmy się prawdziwego teatru dramatycznego. Teatr Miejski w Gliwicach sporo znaczy na mapie kulturalnej Polski, inicjując nowe, odważne przedsięwzięcia. Tutejsza scena ma swój charakter i dynamikę, jestem pod wrażeniem tej współpracy. Tym bardziej cieszę się, że zadebiutuję właśnie tutaj jako reżyserka – mówi Joanna Oparek.

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandra Maj, Antonina Federowicz i Maciej Piasny oraz gościnnie Tomasz Borkowski.  

– Urodziłem się w Gliwicach. To właśnie w tym mieście odnalazłem pasję, miłość, przyjaźń i sens życia. Po 25 latach wróciłem, aby zmierzyć się ze wspaniałą sztuką „Całe Życie”. Tak miało być. Jestem w Gliwicach znowu szczęśliwy. A opowieść Joanny Oparek jest o nas i dla nas. Nie przegapcie jej – zaprasza na spektakl aktor Tomasz Borkowski.

Z Gliwic pochodzi wielu interesujących artystów. Zawsze bardzo się cieszymy, mogąc ich do rodzinnego miasta zapraszać i prezentować ich twórczość naszej publiczności. Spektakl Joanny Oparek to bardzo mocny i prawdziwy teatr, w którym każdy zobaczy swoje życie bez zbędnych upiększeń – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Premiera spektaklu odbędzie się 16 października o godz. 20.00 na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilety dostępne są na stronie internetowej www.teatr.gliwice.pl i w kasach teatru. (TMG)

Co Chrząszcze robią w Palmiarni?

Nagranie teledysku w Palmiarni. Na zdjęciu aktorka, ekipa filmowa i wokalista Chrząszczy

To proste – nagrywają teledysk. Gliwickie tropiki na jeden dzień stały się planem zdjęciowym do teledysku „Różyczko”, w którym wystąpiła Marysia Wolas. Marysia zagrała tajemniczą postać kusząco wyłaniającą się spośród palm, lian i innych gęstych zarośli bytujących w gliwickiej Palmiarni.

Teledysk zostanie wyemitowany w TVS. Zaintrygowani? Nic więcej nie powiemy. Nieco rąbka tajemnicy uchylił natomiast Krzysztof Konopka, obecny na planie zdjęciowym wokalista i gitarzysta zespołu „Chrząszcze” – to będzie biesiadny, śląski pop.
Chrząszcze to zespół z Gliwic grający muzykę lat sześćdziesiątych, m.in. The Beatles, Czerwonych Gitary czy The Shadows. Zespół powstał w 1983 r. Przez ten czas zagrał ponad 1500 koncertów w Polsce, Niemczech i Austrii. (mf)

 

Młodzi filmowcy kręcą w Gliwicach

kadr z filmu

Gliwicka kryta pływalnia Delfin na jeden dzień stała się planem filmowym projektu „Dzieci i ryby”, który realizuje grupa studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Młodzi filmowcy przygotowują film o młodej pływaczce, która na skutek niedopatrzeń nie została dopuszczona do zawodów pływackich, o których marzyła.

Film „Dzieci i ryby” jest pracą dyplomową początkującej reżyserki Gracjany Piechuli. Opowiada historię Zosi, 13-letniej CODAczki, czyli słyszącego dziecka niesłyszących rodziców. Przez niedopatrzenie ojca, dziewczynka nie została dopuszczona do zawodów pływackich, o których marzyła. Razem wyruszają więc w drogę aby przekonać organizatora zawodów by mimo wszystko pozwolił jej popłynąć. Po drodze dziewczynka staje przed serią wyzwań, które uświadomią jej, że przywilej głosu, który ma za ojca wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością.
Do podjęcia tematu osób niesłyszących zainspirował mnie potencjał wizualny ich świata. Język migowy przenosi dialogi bohaterów do innego kanału przekazu – kluczowego dla kinematografii obrazu. Obszar mimiki i gestykulacji, na który często nie zwracamy uwagi zostaje tutaj wyciągnięty na pierwszy plan. Jednak główna bohaterka, Zosia, jest osobą słyszącą, skonfrontowaną z cichą rzeczywistością jej ojca. W jej postaci najbardziej poruszył mnie ciężar odpowiedzialności wynikającej z pewnego uprzywilejowania, który sama nieraz odczuwałam w swoimi życiu. Dla Zosi to jej głos jest przywilejem, który jednak ostatecznie zostaje obrócony przeciwko niej – mówi Gracjana Piechula.

Film powstaje w kilku śląskich miastach, m.in. w Gliwicach. Wszystkie miejsca łączy … kolor różowy i niebieski. Na gliwicki plan filmowy wybrano krytą pływalnię miejską Delfin przy ul. Warszawskiej, gdzie główna bohaterka trenuje pływanie. W gliwickich kadrach będzie ujęty teren wokół obiektu.
Niebieski i różowy to dominujące kolory w naszym filmie. Mają symbolizować dzieci i ryby, które – zgodnie z przysłowiem – nie posiadają swojego głosu. Dodaliśmy też liczne akcenty żółtego, by uzupełnić paletę kolorystyczną. Zdecydowaliśmy się  nagrywać ujęcia w Gliwicach, m.in. ze względu na odpowiednie zaplecze, ale też nawiązując do historii młodej pływaczki z Gliwic, która ze względów formalnych nie wzięła udziału w olimpiadzie w Tokio. W Gliwicach bardzo dobrze nam się pracowało, szczególnie dziękujemy bardzo pomocnej obsłudze basenu Delfin – podsumowuje reżyserka. (mf)

 

Razem przeciw przemocy

plakat

Widzisz – reaguj, doznajesz krzywdy – szukaj pomocy. Ruszyła kampania Razem przeciw przemocy. Bo razem jesteśmy silniejsi i możemy więcej! Nad kampanią organizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann.

Przemoc w rodzinie to każde zachowanie wobec osoby bliskiej, którego celem jest utrzymanie nad nią kontroli i władzy, które narusza jej godność oraz podstawowe prawa i wolności oraz powoduje cierpienie i szkody. Przemoc prowadzi do poważnych naruszeń norm moralnych i prawnych, tragicznych skutków psychologicznych, a w skrajnych przypadkach do poważnych okaleczeń czy zabójstw. Wokół przemocy narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jest to zjawisko marginalne, występujące wyłącznie w patologicznych środowiskach. Tymczasem znęcanie się nad rodziną jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Aby zminimalizować to zjawisko i pomóc osobom doznającym przemocy Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach zachęca do udziału w kampanii Razem przeciw przemocy.
W ramach akcji zaplanowano szereg działań, m.in. konferencję inaugurującą, szkolenia, warsztaty profilaktyczne oraz konkursy dla dzieci i młodzieży, a także promocję usługi telefonicznego wsparcia dla dzieci i młodzieży #SŁUCHAWKA. Wszystko po to aby uwrażliwić na zachowania mogące przejawiać symptomy przemocy, nauczyć asertywności.
Chcemy zwrócić uwagę i zwiększyć wrażliwość społeczeństwa na przemoc i jej symptomy, nauczyć, jak jej przeciwdziałać i ośmielić społeczność lokalną do reagowania  na przejawy agresji i każdej formy przemocy. Chcemy działać na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności na rzecz rodzin przeżywających kryzysy związane między innymi z występowaniem w rodzinie przemocy lub współuzależnienia. Dlatego akcja będzie prowadzona interdyscyplinarnie, na wielu szczeblach i obejmie zarówno pracowników jednostek miejskich, jak i społeczność – potencjalne osoby doznające przemocy, jak i świadków tego typu zdarzeń. Kampania Razem przeciw przemocy wspiera Białą wstążkę, największą na świecie akcję przeciwdziałania przemocy – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Kampania będzie prowadzona w Gliwicach od października do grudnia 2021 r. Udział w wydarzeniach organizowanych przez OPS jest bezpłatny.
Od października informacje o kampanii, a także publikacje i inne materiały dotyczące przeciwdziałania przemocy, dostępne są na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy”- „Razem przeciw przemocy” oraz na profilu Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach na portalu Facebook.

OPS przygotował również szereg innych wydarzeń, które mają na celu pomoc ofiarom przemocy.
Wsparcie można uzyskać m.in. podczas spotkań, które będą odbywać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach, gdzie zorganizowano specjalny, dedykowany kampanii punkt konsultacyjny.
Każda osoba będzie miała zapewnioną poufność i anonimowość rozmów, swobodę wypowiedzi oraz profesjonalne wsparcie.
Planowane spotkania:
•    Bibliotece Centralnej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17, w każdą środę 6, 13, 20 i 27 października w godz. od 11.00 do 13.00;
•    Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Gliwicach przy ul. Perkoza 12, w każdą środę 3, 10, 17 i 24 listopada w godz. od 11.00 do 13.00;
•    Filii nr 21 Biblioteki Miejskiej w Gliwicach przy ul. Syriusza 30, w środę 1  i 8 grudnia w godz. od 11.00 do 13.00

W razie potrzeby możliwy jest również kontakt telefoniczny pod nr tel. 32/231-00-98, w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. O kolejnych wydarzeniach w ramach kampanii „Razem przeciw przemocy” będziemy informować na stronie internetowej Miasta Gliwice www.gliwice.eu.
Przypominamy, że w Gliwicach przy ul. Fiołkowej 26 działa Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym, który udziela wsparcia osobom potrzebującym (tel. 32/ 300-01-11). Nad kampanią organizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann.
Link do relacji konferencji inaugurującej kampanię „Razem przeciw przemocy”: https://www.youtube.com/watch?v=PbKb_5GeDpA (mf)