Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 maja 2022 r.

// 12-05-2022

Przyjęcie uchodźcy – jak złożyć wniosek?

banner z napisem Aktualziacja informacji

40 zł za osobę dziennie to  kwota z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Wnioski o wypłatę w naszym mieście przyjmuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Świadczenie jest przyznawane za okres nie dłuższy niż 120 dni za faktyczne zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko-ukraińską granicę od 24 lutego br. i jest wypłacane z dołu.

Wzór wniosku, na podstawie którego będzie wypłacane świadczenie zaktualizowano 29 kwietnia w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000941.

Wypełnione wnioski w  Gliwicach można składać w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12, tel. 32/239-11-19, zgm@zgm.gliwice.eu):

  • osobiście od poniedziałku do środy między godz. 7.30 a 15.30, w czwartki od godz. 7.30 do 17.00, w piątki między godz. 7.30 a 14.00;
  • wysyłać pocztą tradycyjną albo na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.

Każdy wniosek, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od jego złożenia.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej opublikował szczegółowy poradnik, jak prawidłowo złożyć wniosek (klik).

Pierwszy książkomat już w maju

książkomat

23 maja w dzielnicy Wojska Polskiego zostanie uruchomiony pierwszy w Gliwicach książkomat oraz trezor biblioteczny. Ta realizacja jest możliwa dzięki funduszom uzyskanym z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu zgłoszonego przez mieszkańców dzielnicy. Książkomat będzie obsługiwany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.

To nowoczesne urządzenie, które pozwoli czytelnikom samodzielnie odbierać zamówione wcześniej książki. Z kolei trezor to proste urządzenie, do którego w dowolnej chwili będzie można zwracać przeczytane książki.

Największym atutem tej inwestycji jest całodobowa dostępność, niezależnie od godzin pracy biblioteki. Zadbano o to, by wygodny dostęp do urządzeń miały również osoby ze szczególnymi potrzebami.

Oba urządzenia znajdą się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Gliwicach przy ul. Kozielskiej.

Szczegóły dotyczące uruchomienia książkomatu i trezora będą wkrótce dostępne na stronie internetowej biblioteki (www.biblioteka.gliwice.pl) i w mediach społecznościowych. (Miejska Biblioteka Publiczna)

 

Zabójcza dawka humoru

plakat

Na deski gliwickiego teatru już wkrótce trafi jedna z najzabawniejszych fars mistrza tego gatunku Raya Cooneya. Widzowie będą musieli się mocno trzymać foteli, żeby z nich nie spaść ze śmiechu. 21 maja o godz. 19.00 Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na premierę spektaklu „Wszystko w rodzinie” w reżyserii Andrzeja Nejmana, popularnego aktora, a zarazem specjalisty od skutecznego rozbawiania publiczności.

– Ray Cooney to autor uwielbianych przez widzów sztuk takich jak Mayday, Mayday 2, czy Okno na parlament. To tytuły, które nigdy nie zejdą z teatralnych desek. Wszyscy je uwielbiamy. Z ekscytacją i przyjemnością przygotowuję w Gliwicach „Wszystko w rodzinie” – mówi Andrzej Nejman.

W słynnym szpitalu św. Andrzeja w Londynie personel przygotowuje się do wystawienia świątecznego przedstawienia dla pacjentów. Jednocześnie najlepszy lekarz, wysokiej klasy specjalista doktor Mortimore przygotowuje się do wygłoszenia wykładu, który ma mu przynieść awans i sławę. Porządek tego dnia zostaje jednak zaburzony przez nagłe pojawienie się pewnej znajomej... Dawne romanse doktora Mortimora zmuszają go do nerwowych kombinacji i absurdalnych działań. Co z nich wyniknie? Z pewnością niezły ubaw.

Przygotowaliśmy rozrywkowy hit, w którym królują: dowcip, zawrotna akcja, błyskotliwe dialogi i…  idiotyczne decyzje bohaterów.  Reżyserska ręka Andrzeja Nejmana oraz poczucie humoru naszego zespołu aktorskiego są gwarancją doskonałej zabawy. „Wszystko w rodzinie” nie jest spektaklem dla nudziarzy. Bo przecież tylko pozbawieni humoru ponuracy nie mający zdrowego dystansu do samych siebie sprowadzają na nas wszelkie nieszczęścia i smutki! Ich do teatru nie zapraszamy, ale wyłącznie tych, którzy lubią od czasu do czasu pośmiać się do rozpuku – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.   

Premiera spektaklu rozpocznie się 21 maja o godz. 19.00, spektakl zobaczycie także 22, 26, 27, 28 i 29 maja. Więcej o spektaklu na stronie internetowej: www.teatr.gliwice.pl. (Teatr Miejski)

Dużo zdrowia i uśmiechu, pani Janino!

stulatka

Pani Janina Odzierzyńska świętuje dziś setne urodziny. Z tej okazji, w imieniu prezydenta Gliwic Adama Neumanna, życzenia szanownej jubilatce złożyła Małgorzata Korzeniowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gliwicach.

Janina Odzierzyńska przyszła na świat 12 maja 1922 r. w Samborze, w obwodzie lwowskim nad Dniestrem. Do szkoły uczęszczała we Lwowie i tam zastała ją wojna. Po wojennej zawierusze, na fali repatriacji ludności polskiej ze wschodu, wraz z rodziną przybyła do Polski. Nigdy nie założyła własnej rodziny. Była – jak sama mówi – bardzo chorowita i zajęta pomocą siostrom. Największą pasją pani Janiny były rodzinne podróże – zwiedziła Paryż, Londyn i Jerozolimę. Lubiła też szydełkować i dziergać na drutach, co obecnie uniemożliwia jej słabnący wzrok. Pani Janina jest w bardzo dobrej kondycji, jest wesoła, dowcipna i nadal mieszka sama! Pozostaje jednak pod opieką siostrzenicy, która regularnie ją odwiedza.
Pani Janino, życzymy niesłabnącej radości życia, zdrowia i dużo energii! (mf)

 

Tak działa wielka siła dobra. Gliwicka Przystań 35 otwarta!

Gliwicka Przystań 35 – widok z zewnątrz

Przy ul. Warszawskiej 35a w ekspresowym tempie powstało miejsce, w którym bezpieczne schronienie znajdą na początek uchodźcy z Ukrainy, ale docelowo potrzebujący pomocy mieszkańcy Gliwic. W ciągu niespełna miesiąca przy ogromnym wsparciu środowiska biznesowego i wolontariuszy udało się stworzyć Gliwicką Przystań 35 – miejsce, w którym dla wielu osób zacznie się lepsza przyszłość.

Przy ul. Warszawskiej 35a mieściła się kiedyś siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która obecnie funkcjonuje w budynku przy ul. Gierymskiego. Miejski obiekt w obliczu wojny na Ukrainie mógł zatem zostać przeznaczony na potrzeby przybywających do naszego miasta uchodźców. Plany obejmują jednak długofalowe działania – w dzielnicy Szobiszowice stworzono miejsce, które już na stałe trafi na gliwicką mapę wsparcia. Z pomocą specjalistów i terapeutów będą mogły tam rozpocząć budowanie swojej niezależności m.in. matki samotnie wychowujące dzieci. Chodzi o umożliwienie nowego startu w samodzielne życie. W zawrotnym tempie, bo w niespełna miesiąc od rozpoczęcia prac, udało się ukończyć Gliwicką Przystań 35. Nie byłoby to możliwe, gdyby z pomocą i pełnym zaangażowaniem w tę inicjatywę nie włączyły się setki osób. Uroczyste otwarcie odbyło się 10 maja.

Gliwicka Przystań 35 to miejsce, w którym znajdą pomoc uchodźcy z Ukrainy, a długofalowo, co bardzo ważne, mieszkańcy Gliwic będący w trudnej sytuacji życiowej. Gospodarzem obiektu staje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach. Jestem bardzo wdzięczny i raz jeszcze dziękuję za włączenie się w ten projekt firmom IKEA Katowice, Johnson Matthey, AIUT, a także wielu innym podmiotom, które uczestniczyły w tej bardzo ważnej  akcji,  a dzięki którym wszystkie prace przebiegły w tak ekspresowym tempie. Chęć pomocy, którą zadeklarowało tak wiele osób, była naprawdę budująca. Cieszę się, że Gliwicka Przystań 35 przy ulicy Warszawskiej wygląda jak prawdziwy DOM – w urządzenie tego obiektu włożono ogrom pracy i SERCE. Jest to widoczne w każdym pomieszczeniu. Gliwicka Przystań 35 to ponad 30 wyremontowanych i umeblowanych pokojów, a także kuchnia, jadalnia, pokoje do zabawy i nauki dla dzieci. Schronienie znajdzie tam ponad 100 osób. Mam nadzieję, że dobra energia, którą wnieśli do Gliwickiej Przystani 35 wyjątkowi wolontariusze (a było ich tu blisko 200!) doda otuchy przyszłym mieszkańcom tego miejsca. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu wsparli ten projekt. I gratuluję – efekt tej współpracy jest naprawdę imponujący – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Gliwicka Przystań 35 to trzy kondygnacje, na których urządzono nie tylko sypialnie, ale też pomieszczenia wspólne: kuchnię, jadalnię, pokoje do zabawy i nauki dla dzieci. Parter został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Za projekt, aranżację wnętrz i kompleksowe umeblowanie całego obiektu odpowiada IKEA Katowice. Projektanci stworzyli w tym miejscu prawdziwie domową atmosferę, dzięki czemu przyszli mieszkańcy Gliwickiej Przystani 35 będą mogli tutaj „naładować baterie”. Projektantki postawiły na neutralne kolory, takie jak zieleń – kolor nadziei i żółć, która nawiązuje do przyszłości mieszkańców tego miejsca. We wnętrzach pojawia się także spokojny niebieski.

W projekt włączyło się bardzo wiele podmiotów, w tym służby mundurowe, miejskie spółki i prywatne firmy. Prace rozpoczęły się od wykonania nowych instalacji – elektrycznych, sanitarnych, wentylacyjnych, zbudowania sanitariatów, jadalni i pralni. Ten etap wykonali wspólnie Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwa Budownictwa Społecznego i firma Pog-Tech. Dzięki naszym partnerom pomieszczenia zostały pomalowane świetnej jakości farbami od firmy Mapei, metodą natryskową. W malowaniu wsparli nas pracownicy firmy Radan oraz wolontariusze z firm Johnson Matthey i AIUT. Od naszych partnerów otrzymaliśmy także wsparcie rzeczowe. Zdarzały się dni, w które w Gliwickiej Przystani 35 pomagało nawet 50 osób i to jest naprawdę imponujące – mówi Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic, odpowiedzialna między innymi za gospodarkę nieruchomościami.

Dla miasta i partnerów projektu bardzo ważne są obecne i przyszłe cele społeczne.

 Docelowo  Gliwicka Przystań 35 jest przeznaczona  dla mieszkańców Gliwic, którzy z różnych powodów znaleźli się na życiowym zakręcie i którzy szukają wsparcia w wychodzeniu na prostą. Dzięki temu miejscu będą mogli dokonać zmiany, uniezależnić się od pomocy społecznej i usamodzielnić – mówi Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Do Gliwickiej Przystani 35 z magazynów IKEA przyjechało łącznie 11 ton mebli oraz akcesoriów, które stworzyły w tym miejscu dom.

IKEA w Polsce, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym, od początku wojny w Ukrainie aktywnie włącza się w pomoc osobom, które ucierpiały w jej wyniku. Poczucie wspólnoty i troska o ludzi są dla nas kluczowymi wartościami. Inicjatywa Miasta Gliwice, polegająca na stworzeniu domu dla osób z trudnym doświadczeniem uchodźczym, który będzie służył również mieszkańcom miasta, wpisuje się w te założenia. Dlatego decyzja o włączeniu się w tę inicjatywę była dla nas naturalna. Gliwicka Przystań 35 to wyjątkowy i pod wieloma względami rekordowy projekt społeczny realizowany przez IKEA w naszym kraju. Dzięki niesamowitemu zaangażowaniu wszystkich partnerów i pracy setek rąk wolontariuszy w ciągu niespełna dwóch tygodni udało nam się urządzić blisko 40 przestrzeni mieszkalnych oraz wspólnych, do których w najbliższych dniach sprowadzą się pierwsze rodziny. Dziś czujemy ogromną dumę, że tak wiele osób, podobnie jak my, włożyło w ten projekt serca. Dla nas oznacza to coś więcej niż przekazanie mebli. Kluczowe było zaprojektowanie przestrzeni całego budynku tak, aby spełniała ona konkretne potrzeby przyszłych lokatorów, również tych najmłodszych. Wspólnie stworzyliśmy dla nich bezpieczny dom, co napawa radością i daje nam motywację do dalszych działań społecznych – mówi Magdalena Krokowska-Wicherek, dyrektor Regionu IKEA Katowice.

Przygotowaniem pomieszczeń do malowania oraz składaniem mebli zajmowali się wolontariusze z firm Johnson Matthey i AIUT. Oba przedsiębiorstwa od początku zaangażowały się w gliwicki projekt, oferując ogromne wsparcie i pomoc.

Wszystko, co robimy w Johnson Matthey ma na celu pozytywny wpływ na życie ludzi. Dzięki ciągłemu zaangażowaniu w badania i rozwój, w trzecim wieku naszej działalności, stawiamy czoła największym wyzwaniom świata. Takich wyzwań szukamy globalnie w zakresie najnowszych technologii, ale również na poziomie naszych lokalnych społeczności, przyglądając się ich potrzebom i aktywnie przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu. Tak też podeszliśmy do tego projektu. Dzisiaj nasza lokalna gliwicka społeczność spotyka się z potrzebami uchodźców wojennych z Ukrainy, dlatego włączenie się w inicjatywę miasta było dla nas naturalnym odruchem. Oprócz pomocy w wyposażeniu pomieszczeń grupa ponad 120 wolontariuszy Johnson Matthey wraz z innymi partnerami biznesowymi wzięła udział w renowacji budynku, który dziś stał się tymczasowym domem dla uchodźców, ale w swoim długofalowym założeniu ma stać się domem dla ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ta wspaniała idea pomocy zainspirowała nas do partnerstwa z Miastem i stała się wyjątkowym motorem do realizacji całego przedsięwzięcia. Jesteśmy bardzo dumni z efektów, a także niezwykle zmotywowani do kontynuacji współpracy z Miastem przy okazji innych inicjatyw z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Waldemar Gołębiewski, dyrektor zakładu Johnson Matthey Poland.

Od początku wojny w Ukrainie jesteśmy zaangażowani w pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Działamy zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, i nie wahaliśmy się włączyć aktywnie w tak wyjątkowy projekt gliwickiego samorządu. Inicjatywa stworzenia domu wsparcia, który ma służyć uchodźcom, ale i mieszkańcom naszego miasta, jest nam szczególnie bliska. W projekt zaangażowaliśmy się od początku. Naszym celem było zintegrowanie biznesu dla wspólnego społecznego dobra, co znakomicie się udało. Dzięki współpracy firm, w tym katowickiej IKEA i, co należy podkreślić, ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, pracowników zarówno naszego, jak i innych przedsiębiorstw z regionu, czujemy dziś ogromną satysfakcję, widząc, jak wspólnymi siłami udało nam się stworzyć tak dobre i potrzebne w Gliwicach miejsce – mówi Ewa Kubisiewicz-Boba, dyrektor marketingu w firmie AIUT.

Dziś święto pielęgniarek i położnych. Dziękujemy za serce!

pielęgniarki ze Szpitala Miejskiego nr 4

Mimo nieustannego postępu w medycynie, żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji i troski, jakie daje człowiek wspierający chorego i cierpiącego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych (12 maja) to najlepszy moment, aby zwrócić uwagę na zaangażowanie personelu pielęgniarskiego i wybór tego wyjątkowego zawodu.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach powstał wyjątkowy projekt ilustrujący pracę pielęgniarek na przestrzeni lat i mówiący o tym, co mimo upływu czasu nieustannie je łączy, nadając tej pracy wielki sens.

Drzwi szpitala otworzyły się przede mną w 1980 roku. Sytuacja personelu pielęgniarskiego była zupełnie inna: nie było np. jednorazowego sprzętu. Praca była naprawdę ciężka – wspomina Krystyna Buczek, jedna z bohaterek projektu, która dziś pracuje na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Rozpoczęłam swoją pielęgniarską drogę ponad rok temu, ale nigdy nie zapomnę jednego z moich pierwszych pacjentów: pana, który miał 97 lat i trzeba było otoczyć go opieką oraz nakarmić. Dziękował za mi za pomoc. To było bardzo wzruszające – opowiada Anna Jarzębak, pielęgniarka na oddziale kardiologii gliwickiej lecznicy.

Dzieli je ponad czterdzieści lat zawodowego doświadczenia. Łączy empatia, pielęgniarska pasja i serce, które oddały pacjentom potrzebującym pomocy. Za ten trud, profesjonalizm i odpowiedzialną pracę bardzo Wam dziękujemy!

#Gliwice2040. Nowa strategia miasta – cele środowiskowe

panorama bulwarów Kłodnicy z lotu ptaka

Prezentację 20 celów operacyjnych, które rozwijają postanowienia celów strategicznych i pokazują, co gliwicki samorząd i jego partnerzy zamierzają osiągnąć w nadchodzących latach, zamykamy omówieniem celów środowiskowych. Skupiają się one na szeroko rozumianym dobrostanie gliwiczan, czyli komfortowym życiu w miejskim środowisku. Planując przyszłość Gliwic, wszyscy chcemy więcej zieleni, czystego powietrza i wody, miasta dobrze utrzymanego i przygotowanego do następstw zmian klimatu, słowem – miasta innowacyjnych rozwiązań sprzyjających ludziom i przyrodzie.

W myśl tych założeń, w nadchodzących latach akcent stawiany będzie – tak jak do tej pory – na uzyskanie w Gliwicach czystszego powietrza, zmniejszenie poziomu hałasu i uciążliwości wynikających ze zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Służyć temu ma m.in. aktywny udział gliwickiego samorządu w regionalnych przedsięwzięciach na rzecz poprawy jakości powietrza, a także promowanie i upowszechnianie przez miasto proekologicznych standardów zrównoważonego budownictwa w nowej zabudowie oraz przy modernizacji starszych budynków i kamienic. Wzorem europejskiego lidera miejskich innowacji środowiskowych – Kopenhagi – przewiduje się intensywny rozwój produkcji ciepła i energii elektrycznej z odpadów. Działania te, obok wymiernych korzyści finansowych w postaci „darmowego” ciepła odpadowego i prądu, będą miały olbrzymi wymiar proekologiczny.

Unowocześnianiu infrastruktury drogowej Gliwic mają towarzyszyć kolejne przedsięwzięcia nakierowane na rozwiązanie problemów jakości powietrza i miejskiego hałasu. Będą to m.in. naturalne rozwinięcia obecnych akcji, takich jak tworzenie zielonych szpalerów drzew wzdłuż ulic, odbrukowywanie i zazielenianie miejskiej przestrzeni czy powiększanie taboru cichych, niskoemisyjnych autobusów hybrydowych i elektrycznych. Oprócz tego promowane i wprowadzane będą dalsze działania na rzecz ograniczenia tzw. hałasu świetlnego. Pozwolą one zminimalizować zanieczyszczenie gliwickiego nieba zbyt silnym, nadmiernie rozproszonym oświetleniem, które niekorzystnie wpływa nie tylko na dobowy rytm ludzi, ale też na miejską roślinność, naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy.

Gliwice od długiego czasu prowadzą intensywne działania, których celem jest ograniczenie niskiej emisji, poprawa jakości powietrza nad miastem, a tym samym – poprawa jakości życia mieszkańców. Aktywnie też współdziałają w inicjatywach na rzecz legislacji i skutecznego egzekwowania przepisów środowiskowych. Ten kierunek w nadchodzących latach będzie kontynuowany i wzmacniany.

Aby miasto było bezpieczne i odporne na skutki zdarzeń nadzwyczajnych i skrajnych zjawisk atmosferycznych, planuje się rozwijanie inteligentnego systemu monitorowania zagrożeń i publicznego ostrzegania oraz wdrażanie różnorodnych rozwiązań gwarantujących ochronę przeciwpowodziową. Służby odpowiedzialne za zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom poważnych awarii będą mogły liczyć na logistyczne wsparcie ze strony samorządu. By zagwarantować mieszkańcom niezakłócony dostęp do czystej i zdrowej wody pitnej, miasto nadal będzie różnicować zaopatrzenie wodne gliwickich dzielnic, wykorzystując do tego własne ujęcia głębinowe z uzupełnieniem z sieci regionalnej. Dodatkowo chce ograniczać, a nawet eliminować te działalności, które w znaczący sposób mogą oddziaływać na stan środowiska wodno-gruntowego na terenach zasilania gliwickich ujęć wód podziemnych.

Na tym nie koniec. Miasto w porozumieniu z ościennymi gminami silniej zaangażuje się w tzw. cyrkularną gospodarkę odpadami, odwołującą się do nośnego ekohasła „Nadaj śmieciom drugie życie”. Miasto skupi się zwłaszcza na rozwijaniu lokalnego rynku surowców pozyskiwanych z komunalnych śmieci oraz na dalszym organizowaniu lokalnego przemysłu przetwarzania odpadów. Przewiduje się, że odpady palne nienadające się do innych form odzysku powinny trafiać w przyszłości do lokalnych instalacji termicznego przekształcania, takich jak planowany Park Zielonej Energii. Tam – jak we wspomnianej już Kopenhadze – powstawać będzie tzw. ciepło odpadowe, ważne dla miejskiego systemu zaopatrzenia w energię.

Promowane wśród gliwiczan i szeroko upowszechniane będzie nowoczesne, proekologiczne kompostowanie. Nie zabraknie też dalszej edukacji najmłodszych z zakresu segregacji i przetwarzania śmieci, a także „zielonych” mikroprojektów przeznaczonych dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Jednym z kluczy do sukcesu naszego miasta na niwie rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie będzie innowacyjny system zaopatrzenia w energię, integrujący różne źródła energii i rodzaje sieci dystrybucyjnych – zdradza Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta, które koordynuje prace nad strategią „Gliwice 2040”. – Na realizację tego celu złożą się szeroko zakrojone działania. Planowane jest np. konsekwentne integrowanie sieci dystrybucji energii i indywidualnych instalacji, z dużym udziałem magazynów energii elektrycznej oraz magazynów ciepła. Unowocześniana będzie też sfera e-zarządzania sieciami zaopatrzenia mieszkańców i instytucji w nośniki energii oraz w wodę – wylicza Katarzyna Kobierska.

System ciepłowniczy Gliwic w nadchodzących latach ma być rozwijany przy maksymalnym wykorzystaniu kogeneracji, ciepła odpadowego oraz odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza paneli fotowoltaicznych. Zasilanie światłem słonecznym stanie się też powszechniejsze w wielu elementach architektonicznych i użytkowych przestrzeni publicznej miasta.

Zachęcamy do śledzenia postępów tworzenia strategii „Gliwice 2040” na stronie  gliwice2040.gliwice.eu i kontaktów z Biurem Rozwoju Miasta UM
(e-mail: 
gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!

slider

Noc Muzeów pod hasłem „Między czasem a zegarem” nie mogła odbyć się kiedy indziej, lecz tylko 14 maja 2022 roku! Bo właśnie teraz w Willi Caro można zobaczyć olśniewającą wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W Noc Muzeów poszukując czasu i jego sekretów przemierzymy ziemię i niebo, światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgniemy w dziedzinę nauk ścisłych i hermetycznych, astronomii i astrologii. W wędrówce przez odległe galaktyki, aż na skraj Wszechświata pomoże nam wyjątkowa atrakcja: Mobilne Planetarium dla Dzieci!!! A w nim, na astronomicznych seansach, nasi milusińscy odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnych konstelacji. Mobilne Planetarium na małych kosmonautów czeka w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.

W Willi Caro spotkamy się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Weźmiemy udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, astronoma z Planetarium Śląskiego i konserwatorkę dzieł sztuki. Pokażemy nie tylko jak zrobić zegar słoneczny, ale też jak go „nastawić”, tak by odmierzał czas na domowym parapecie. Najmłodsi będą mogli skonstruować swój własny, działający czasomierz, albo namalować kolorowym piaskiem swój znak zodiaku.
 
Tych, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce, zapraszamy pod wieżę Radiostacji, gdzie członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca, naszej najbliższej gwiazdy! W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.
 
Wśród wielu twarzy, jakie ma czas –– słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…
 
Te i wiele innych atrakcji Nocy Muzeów, wraz z oprowadzaniami po wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim, Willi Caro, Domu Pamięci i innych oddziałach gliwickiego Muzeum, czekają na Was w sobotę, 14 maja.
 
Czas spędzony z nami w Noc Muzeów nie będzie stracony!  
 
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. telefonu 783 560 006!
 
Warsztaty na zapisy odbywają się w Willi Caro:
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem, prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie
17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej
18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu” dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla najmłodszych przewidziano nagrody - niespodzianki!
Sobota, 14 maja 2022
Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!
Willa Caro, godz. 17.00-24.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00-24.00
Zamek Piastowski, 17.00-24.00
Radiostacja, godz. 17.00-22.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 17.00-22.00
 
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partnerzy: Politechnika Śląska,  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział Gliwice, Franciszek Wiegand

(materiały organizatora)

Cały program (klik)

Zielona ławeczka

baner

Wystartowała VIII edycja konkursu grantowego „Zielona Ławeczka” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest przemiana zaniedbanych terenów w zielone zakątki i miniogrody. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, samorządy i wspólnoty.

Chcecie upiększyć swoje najbliższe otoczenie? Macie pomysł na zagospodarowanie i aranżację trawnika przed blokiem lub osiedlowego skwerku? Weźcie udział w ogólnopolskim konkursie „Zielona ławeczka” – projekt umożliwia przemianę zaniedbanych terenów w zielone zakątki, miniogrody z ławeczką lub obiektem mikroretencji. Do zdobycia są granty rzeczowo-pieniężne o wartości 2520 zł.
Chcemy ożywiać miejsca wokół bloków, tworzyć przestrzenie do odpoczynku i spotkań, a jednocześnie powstrzymać utratę wody. Angażując mieszkańców chcemy też pokazać, jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci i dobry pomysł – zachęcają organizatorzy konkursu.

Jak otrzymać grant?
Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.  Aby otrzymać grant należy zebrać zespół i do 17 maja zarejestrować się na stronie zielonalaweczka.pl. Kolejnym krokiem będzie wykonanie zadań opisanych w zakładce „Plan działań” i wysłanie wniosku do 1 czerwca. Wśród wszystkich projektów, z pomocą architektów krajobrazu wybranych zostanie 15 najlepszych pomysłów. Po realizacji projektu, do 30 września należy wysłać sprawozdanie obrazujące efekty prac.
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej zielonalaweczka.pl. Kontakt: laweczka@fundacjabos.pl. (mf)

 

Gliwickie Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych

baner

Do skorzystania z oferty zachęca Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach.

Targi promocją zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i wspieranie działań na rzecz lokalnego rynku pracy. W tym roku wydarzenie odbywa się 12 maja, w formie stacjonarnej i online. Potrwa do godz. 14.00.

W ramach Targów skorzystać można z:

•    konsultacji telefonicznych ze specjalistami rynku pracy:
o    doradcą zawodowy – tel. 32/444-23-99, doradca@pup.gliwice.pl
o    pośrednikiem pracy – tel. 32/444-23-00 wew. 6
o    specjalistą ds. rozwoju zawodowego – 32/444-23-62

•    osobistych konsultacji z doradcą zawodowym pracy w siedzibie PUP (umówic można się pod numerem telefonu 32/444-23-99)
•    konsultacji z innymi specjalistami rynku pracy.

 
Partnerami wydarzenia są: Zakład Ubezpieczeń Społecznych O/Zabrze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych O/Zabrze - wsparcie tłumacz języka migowego, Oddział Śląski PFRON Katowice i Fundacja Aktywizacja Oddział w Opolu Filia w Katowicach.

Dodatkowo, na kanale Facebook @PUPwGliwicach warto zobaczyć:
•    poradnik „(Nie)Pełnosprawni – mamy potencjał" dotyczący wsparcia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy
•    aktualne ofert pracy dedykowane dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. (mf)

 

Zabawska i Urbanek wystartują w Gliwicach

Daria Zabawska rzuca dyskiem

W miniony weekend na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Syriusza 30 kibicowaliśmy młodym zawodnikom, a w najbliższą niedzielę – 15 kwietnia – będzie już okazja zobaczyć  m.in. dwoje czołowych polskich dyskoboli: Darię Zabawską i Roberta Urbanka. Oboje to reprezentanci Polski, którzy do Gliwic przyjadą, by wziąć udział w Ogólnopolskim Mityngu Kwalifikacyjnym.

Robert Urbanek ma w dorobku sześć medali mistrzostw Polski seniorów: złoty, trzy srebrne oraz dwa brązowe, a także po jednym brązowym medalu zdobytym na Mistrzostwach Europy i Świata. Reprezentował Polskę również na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Jego rekord życiowy wynosi 66,93 metra i jest drugim rezultatem w rzucie dyskiem w polskich tabelach historycznych.

Daria Zabawska swój rekord życiowy ustanowiła na stadionie w Gliwicach podczas Grand Prix Gliwic, 2 czerwca 2019 roku. Rzuciła wówczas dyskiem na odległość 62,36 metra. Zabawska to dwukrotna mistrzyni Polski. Jest też wielokrotną medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Polski oraz Młodzieżową Wicemistrzynią Europy.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też sprinty. Na razie na liście startujących w Gliwicach jest ponad 40 zawodniczek i zawodników, którzy chcą ścigać się na fioletowej bieżni sprzyjającej osiąganiu bardzo dobrych rezultatów.

Sekcja lekkoatletyczna Piasta Gliwice także wystawia liczną reprezentację. 31 zawodników będzie próbowało pobić swoje rekordy. Wśród nich jest trojka zawodników z kadry Polski „B”: Oliwia Hałka, Wiktoria Drózd, Oliwier Czernel. Drozd wystąpi w dwóch konkurencjach: rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.

Kibice, którzy przyjdą na stadion przy ul. Syriusza w niedzielę, będą mogli zobaczyć także rywalizację na biegach średnich, w skoku w dal, wzwyż i rzut kulą. Organizatorzy spodziewają się około 200 uczestników, co powinno przełożyć się na 250 osobostartów. Początek zawodów przewidziano na godz. 16.00. Zapraszamy kibiców na stadion – wstęp wolny! Emocje – gwarantowane.

KIERUNEK–DZIELNICE. Wójtowa Wieś–Ostropa

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Wójtowej Wsi

Prezydent Gliwic Adam Neumann spotyka się z mieszkańcami kolejnych dzielnic. W miniony wtorek, 10 maja o lokalnych sprawach oraz  perspektywach rozwoju swoich dzielnic rozmawiali z prezydentem oraz jego zastępcami  mieszkańcy Wójtowej Wsi i Ostropy. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami. Podczas wizyt w dzielnicach prezydent rozmawia z gliwiczanami o tym, co dla nich ważne. W wydarzeniu może wziąć udział każdy i każdy może zabrać głos w dyskusji  na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

W miniony wtorek, 10 maja, odbyły się kolejne spotkania – wzięli w nich udział mieszkańcy Wójtowej Wsi i Ostropy. Każde spotkanie jest podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adam Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do  konkretnej dzielnicy oraz część przeznaczoną na wymianę poglądów, zadawanie pytań.  Mieszkańcy dzielnic, w których odbyły się spotkania byli aktywni i chętnie dyskutowali z prezydentem i jego zastępcami Ewą Weber i Mariuszem Śpiewokiem oraz zwracali uwagę, co można zmienić na lepsze lub w jakiej sprawie interweniować.

Ważnymi tematami dla mieszkańców dzielnic Wójtowa Wieś i Ostropa okazały się być kwestie związane z bezpieczeństwem drogowym, głównie dzieci dowożonych lub doprowadzanych do szkół i przedszkoli, inwestycje drogowe oraz komunikacja. Mieszkańcy niepokoją się też konsekwencjami realizacji pobliskich inwestycji deweloperskich. Podczas wtorkowych spotkań poruszono także m.in. kwestię budowy zbiornika retencyjnego, kurczącej się tkanki rolniczej w mieście, utrudnień w wyjeździe w godzinach szczytu z posesji zlokalizowanych przy drogach podporządkowanych i zbyt głośnego szumu komunikacyjnego dobiegającego z Zachodniej Obwodnicy i autostrady A4.
Niektóre sprawy zostały wyjaśnione od razu podczas spotkania, ponieważ wiele poruszonych kwestii jest dobrze znanych władzom Gliwic i są już w trakcie rozwiazywania. Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst -  zostały zapisane i będą  analizowane.

Cykl KIERUNEK-DZIELNICE potrwa dwa miesiące. Do końca czerwca prezydent Gliwic spotka się z osobami chętnymi do dialogu ze wszystkich gliwickich dzielnic, którym na sercu leży dobro lokalnej społeczności.

W najbliższym czasie – 24 maja – odbędzie się spotkanie z mieszkańcami dzielnic: Baildona, Politechnika i Śródmieście. (mf)

Majowe spotkania:
•    24 maja, godz. 16.30 – Baildona, Centrum 3.0, ul. Jagiellońska 21
•    24 maja, godz. 18.30 – Politechnika i Śródmieście, Centrum 3.0, ul. Studzienna 6
•    31 maja, godz. 16.30 – Kopernika, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Syriusza 30
•    31 maja, godz. 18.30 – Łabędy, Centrum Sportowo-Kulturalne Łabędź, ul. Partyzantów 25