Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 maja 2021 r.

// 12-05-2021

Uwaga na burze z gradem!

burza

Synoptycy ostrzegają – dziś po południu oraz w nocy mogą wystąpić gwałtowne burze z deszczem, a nawet gradem.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, obowiązujące od godz. 15.00 12 maja do godz. 2.00 13 maja. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami może padać grad.

 

Podziel się opinią! Wypełnij ankiety!

WYPEŁNIANIE ANKIETY

Co sądzisz o przestrzeni miejskiej Gliwic? Jakie jest Twoje zdanie w kwestiach ochrony środowiska i mobilności w naszym mieście? Jak postrzegasz zmiany społeczne? Jesteśmy ciekawi Twoich opinii i wniosków! Ankiety Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, nadzorującego prace nad nową strategią Gliwice2040, są dostępne od 4 do 17 maja.

Dokumenty w wersji papierowej znajdziemy w 5 miejscach:

  • przed głównym wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Tadeusza Kościuszki 17
  • przed głównym wejściem do Biblioforum w CH Forum (ul. Lipowa 1, poziom +2)
  • przy głównym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 (koło bankomatu)
  • przy bocznym wejściu do głównej siedziby UM w Gliwicach – od strony ul. Wyszyńskiego  
  • przy głównym wejściu do filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31a

Wypełnione ankiety należy wrzucić do urn stojących przy wymienionych punktach. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (w formacie pdf) ze strony strategia2040.gliwice.eu, wydrukować, wypełnić i po zeskanowaniu przesłać na e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl.

Ankiety dotyczą wiodących tematów poruszanych podczas marcowych spotkań Zoom z gliwiczanami. Dokumenty są anonimowe, a ich celem jest dotarcie zwłaszcza do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach on-line i nie miały okazji wyrazić swojej opinii. Teraz jest na to najlepszy czas. Liczymy na Państwa aktywność! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

ANKIETA DOTYCZĄCA PRZESTRZENI W MIEŚCIE

ANKIETA DOTYCZĄCA MOBILNOŚCI I ŚRODOWISKA

ANKIETA DOTYCZĄCA SPRAW SPOŁECZNYCH

Dołącz do ekspertów i projektuj przyszłość Gliwic!

baner grupy robocze

Prace związane z przygotowywaniem nowej strategii miasta Gliwice 2040 wkraczają w kolejny etap. Prezydent Miasta ogłosił powołanie 4 eksperckich grup roboczych: do spraw społecznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych. W każdej z nich znajdą się miejsca dla mieszkańców dysponujących wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie. Nabór zainteresowanych ruszył 28 kwietnia i trwa do 12 maja.

Grupy robocze będą ciałem doradczym Prezydenta Miasta, a ich głównym zadaniem będzie wskazanie kluczowych trendów rozwojowych w danym obszarze oraz sformułowanie rekomendacji między innymi w zakresie wizji i celów rozwojowych miasta. Prace poszczególnych zespołów będą się toczyć przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Kandydat do pracy w grupie roboczej wyłaniany w drodze naboru musi dysponować doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną w danym obszarze tematycznym (gospodarczym, społecznym, przestrzennym, środowiskowym), być mieszkańcem Gliwic lub prowadzić na obszarze miasta działalność gospodarczą, społeczną, związaną z kwestiami środowiskowymi lub gospodarki przestrzennej, lub być pracownikiem organizacji działającej w wymienionych obszarach, zarejestrowanej lub prowadzącej działalność w Gliwicach. Doświadczenie i wiedzę należy wykazać poprzez: dorobek naukowy lub praktyczny, wynikający z realizacji działań w danym obszarze, rekomendacji uczelni wyższej, instytutu naukowego, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, izby branżowej lub innej instytucji działającej w danym obszarze tematycznym, przedstawienie CV lub listu motywacyjnego.

Dokumenty potwierdzające doświadczenie i wiedzę, wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia  należy przekazać pocztą lub poprzez e-mail do Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach na adres: Biuro Rozwoju Miasta, Urząd Miejski w Gliwicach, ul. Jasna 31A, 44-122 Gliwice, gliwice2040@um.gliwice.pl.

Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych w procesie opracowania strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” stanowi załącznik do zarządzenia nr PM-3951/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z 16 kwietnia 2021 r. 

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Studenci! Zapraszamy na Zoom w ramach prac nad #Gliwice2040!

studenci nad kompem

Jakiej oferty potrzebują studenci, aby współtworzyć życie miejskie w Gliwicach? Jakie są potrzeby młodych osób korzystających z przestrzeni publicznej w mieście? Prezydent Gliwic zaprasza wszystkich studiujących na spotkanie warsztatowe on-line związane z pracami nad nową strategią rozwoju miasta Gliwice do roku 2040 „Gliwice 2040”.

Zainteresowani  udziałem w spotkaniu powinni wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Na jego podstawie otrzymają link na spotkanie na platformie Zoom, planowane w poniedziałek 17 maja między godz. 15.00 i 17.00, a także bardziej szczegółowy scenariusz warsztatów. Mile widziane są zwłaszcza osoby, które miały okazję studiować jeszcze w tzw. trybie normalnym i przebywać w przestrzeni publicznej Gliwic!

Chcesz,  żeby Gliwice były przyjaznym miastem akademickim angażującym studentów w życie miejskie? Weź udział w spotkaniu i podziel się swoimi obserwacjami i opiniami!

Ku pamięci poległych

Jeźdźcy na motorach na drodze

W czwartek 13 maja w trakcie trwania 2 Rajdu Motocyklowego Weteranów żołnierze 6 batalionu powietrznodesantowego odwiedzą groby poległych żołnierzy znajdujące się niedaleko jednostek, w których służą, aby w ten sposób uczcić pamięć o kolegach, którzy poświecili swoje życie w służbie Ojczyźnie.

O godzinie 10.00 na cmentarzu Centralnym przy ul. Kozielskiej odwiedzą grób kpr. ndt. Sylwestra Kutrzyka, a o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym NMP Wspomożenia Wiernych przy ul. Cmentarnej grób kpr. ndt. Grzegorza Rusinka.
- W ten sposób podkreślamy pamięć żołnierzy, którzy służąc Polsce ponieśli najwyższą cenę. Decyzja o wzięciu udziału w misji i służbie poza granicami kraju, dla wzmocnienia bezpieczeństwa na świecie nigdy nie jest dla żołnierza decyzja łatwa. Sam wiem to doskonale. Jednak poczucie zobowiązania wobec Polski i służby w utrzymaniu pokoju, a tym samym także bezpieczeństwa naszych najbliższych i rodaków to motywacja, która pcha nas w niebezpieczne rejony z dala od domu. Tą decyzją oraz swoją postawą tworzymy pozytywny wizerunek Polski, działając na misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami kraju - mówi ppor. Grzegorz Maślikiewicz, oficer prasowy 6 Batalionu Powietrznodesantowego. (mf)

W przyszłym roku Metropolia sfinansuje pociągi na trasie Gliwice-Bytom

pociąd Kolei Śląskich do Gliwic

W 2022 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje jeszcze mocniej postawić na rozwój transportu kolejowego. Sfinansuje m.in. reaktywowane połączenie Gliwice-Bytom.

Kontynuujemy nasze działania w ramach podstawowego wariantu „zero” Koncepcji Kolei Metropolitalnej, który zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Od 2022 roku chcemy dać mieszkańcom Metropolii nowe możliwości podróżowania koleją – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM.

Można powiedzieć, że to przełomowy moment. Do tej pory dofinansowywaliśmy połączenia, które zostały zaproponowane przez organizatora kolejowych przewozów pasażerskich, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Teraz to my, jako Metropolia, podtrzymując wolę obecnego poziomu finansowania pociągów, zaproponowaliśmy również listę nowych połączeń, które jesteśmy gotowi w całości sfinansować. Przygotowaliśmy również projekt rozkładu jazdy dla nowych, finansowanych przez GZM połączeń. Od początku to w pełni nasza inicjatywa – dodaje.

Metropolia sfinansuje w nowym rozkładzie jazdy 5 dodatkowych par pociągów na trasie Katowice-Sławków. Będzie to rozszerzenie obecnej oferty. W ten sposób liczba par pociągów kursujących na tej trasie wzrośnie łącznie do 14. Dzięki temu w dni robocze pociągi pomiędzy tymi miastami będą kursować co na godzinę. Z nowej oferty skorzystają również mieszkańcy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Kolejnym krokiem jest reaktywacja przez GZM połączenia na trasie Gliwice-Bytom, gdzie pociągi pasażerskie nie kursują od 2013 roku. Trasę będzie obsługiwać 15 par pociągów. Rozkład jazdy zakłada częstotliwość 1h w godzinach szczytu i 2h poza szczytem. Dodatkowo godziny kursowania pociągów mają zostać dopasowane m.in. do funkcjonowania podstrefy gliwickiej w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tak aby pracownicy mogli dojechać do pracy i wrócić do domu.

 – Powstanie Metropolii umożliwiło stworzenie platformy porozumienia pomiędzy wszystkimi podmiotami, które mają wpływ na kształt transportu kolejowego w Metropolii. Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z gminami, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, który jest organizatorem kolejowych połączeń pasażerskich oraz przewoźnikami: Kolejami Śląskimi i Polregio – podkreśla Grzegorz Kwitek.

Efektem naszych rozmów jest rozszerzenie oferty kolejowej dla mieszkańców Metropolii. Dostrzegamy duży potencjał w obu nowych połączeniach, które będziemy finansować – dodaje członek Zarządu GZM.

Metropolia poza sfinansowaniem większej liczby połączeń kolejowych podejmuje również inne działania, aby poprawić jakość transportu na swoim obszarze.

Cieszymy się, że możemy rozwijać połączenia na nowych trasach. Współpracujemy z ZTM, aby odpowiednio w miarę możliwości zsynchronizować rozkłady jazdy pociągów z autobusami, zwłaszcza na trasie Gliwice – Bytom, gdzie funkcjonują obecnie połączenia równoległe i powinny one uzupełniać się wzajemnie z ofertą kolejową, a także, by przesiadka w Gliwicach do autobusów zmierzających na tereny KSSE była jak najdogodniejsza. Warto podkreślić, że dzięki pracom modernizacyjnym na sieci PKP PLK SA czas jazdy pomiędzy centrum Gliwic a centrum Bytomia będzie wynosił jedynie 20 minut. Jesteśmy przekonani, że dobry rozkład, możliwość korzystania ze wspólnych rozwiązań biletowych w komunikacji kolejowej i drogowej oraz odpowiednia jakość pojazdów zachęcą pasażerów do korzystania z metropolitalnych rozwiązań kolejowych. Ponadto zamierzamy rozszerzyć ofertę Metrobiletu o przewoźnika Polregio, tak, by oferta komunikacyjna dla Zagłębia była spójna również pod tym względem. Planujemy na przyszłość kolejne trasy, na których GZM będzie finansować połączenia – wyjaśnia Wojciech Dinges, Zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

Ponadto w trakcie negocjacji, określiliśmy też jakim taborem mają być wykonywane połączenia, finansowane z budżetu GZM. Pociągi finansowane przez GZM będą wyposażone m.in. w klimatyzację, toalety w obiegu zamkniętym oraz system informacji pasażerskiej – dodaje.

Ostateczne szczegóły rozkładów jazdy na trasach Katowice-Sławków i Bytom-Gliwice będą znane po opracowaniu rozkładu jazdy przez zarządcę infrastruktury kolejowej, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe, niemniej pasażerowie mogą się spodziewać kilkunastu par pociągów na dobę w dni robocze.

Metropolia będzie dalej dofinansowywać połączenia na głównych trasach: Gliwice-Katowice Dąbrowa Górnicza oraz Tychy-Katowice-Dąbrowa Górnicza. W 2021 roku przeznaczyła na 48 połączeń kwotę 9,2 mln zł. (G-ZM)

Majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń

 widzowie w kinie w maseczkach

Od 15 maja będziemy mogli m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach, a od 28 maja - w lokalu. Od 21 maja, w reżimie sanitarnym, będą działać kina, teatry i ośrodki kultury.

15 maja 2021 (sobota)

Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Co jeszcze się zmieni?

Transport zbiorowy

  • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
  • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)
  • Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

  • maks. 50-procentowe obłożenie

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu

  • z zachowaniem reżimu sanitarnego

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

  • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
  • reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport

  • obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności
  • zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób

 

21 maja 2021 (piątek)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie

  • obłożenie 50%
  • reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki
  • uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach

  • wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego

Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu

  • obłożenie 50 proc.

 

28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

  • maks. 50 proc. obłożenia, dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

  • maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny

  • dla wszystkich
  • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

  • limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria

  • limit 1 osoba na 15m2
  • reżim sanitarny

 

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

  • stacjonarnie wszyscy uczniowie
  • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

źródło: gov.pl/koronawirus

Kolejne sukcesy młodych muzyków

wiolonczelista i skrzypaczka

Niedawno opisywaliśmy wielki triumf młodych śpiewaków z Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego w Gliwicach, którzy wygrali organizowany w naszym mieście XIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. L. Różyckiego, a już spieszymy z kolejną dobrą wiadomością o nagrodach dla uczniów z Gliwic. Tym razem po laury sięgnęli młodzi instrumentaliści – wiolonczelista Radosław Garbiec i skrzypaczka Justyna Liber. Uczniowie PSM w Gliwicach odnieśli sukces na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych.

22–25 kwietnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbył się konkurs dla uczniów klas skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu ze szkół muzycznych II stopnia. Radosław Garbiec sięgnął po III nagrodę, a jego nauczyciel – Marcin Kusz – zdobył wyróżnienie za przygotowanie ucznia. Wyróżnienie powędrowało także do Justyny Liber przygotowywanej przez Adama Zająca. O randze elbląskiego konkursu świadczy rekomendacja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Radosław Garbiec uczy się w V klasie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach – specjalność wiolonczela. Młody wiolonczelista ma dobrą passę, bo zaraz po zdobyciu III miejsca w Elblągu sięgnął też po I nagrodę w swojej grupie wiekowej w XXVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej. Choć w jego rodzinie nie było tradycji muzycznych, to z inicjatywy przedszkolanki – która stwierdziła, że Radek posiada poczucie rytmu – przystąpił do egzaminu do szkoły muzycznej. I tak w wieku 5 lat rozpoczął swoją edukacje muzyczną w klasie wiolonczeli. Radosław jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach w klasie politechnicznej. Jego zainteresowania muzyczne to nie tylko wiolonczela, ale również śpiew. W wolnym czasie lubi grać w gry planszowe. Ponadto jest harcerzem starszym w 316 Gliwickiej Drużynie Harcerzy, a od pewnego czasu trenuje boks. Pasjonuje go język rosyjski, a także tamtejsza kultura – z tego powodu chce w przyszłości odbyć podróż koleją transsyberyjską.

Justyna Liber to uczennica IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach – specjalność skrzypce. Uczy się w V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Wielokrotnie miała zaszczyt koncertować solo z Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna „Archetti”, a także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej. Brała również udział w projekcie „Filharmonia Młodych” organizowanym przez Filharmonię Śląską w Katowicach. Uwielbia muzykę, a gra na skrzypcach jest jej wielką pasją. Swoje umiejętności doskonaliła również podczas kursów mistrzowskich w klasie prof. Jana Staniendy. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, chętnie gra w siatkówkę, jeździ na rowerze oraz wędruje po górach.

Młodym muzykom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Już wkrótce uczniowie PSM w Gliwicach będą mogli szlifować swoje talenty w nowej siedzibie szkoły muzycznej przy ul. Ziemowita. Obecnie budynek jest remontowany i przystosowywany do nowej funkcji przez Miasto Gliwice.

Biblioteki i muzea otwarte

wystawa w muzeum

Kultura powoli ze sfery wirtualnej z powrotem przenosi się do „realu”. Otwarte są już filie Miejskiej Biblioteki Publicznej i oddziały Muzeum w Gliwicach.

W reżimie sanitarnym można korzystać ze zbiorów MBP w Gliwicach. Czytelnicy mają wolny dostęp do bibliotecznych półek we wszystkich placówkach. Czytelnie nadal pozostają zamknięte. Nie można także korzystać ze stanowisk komputerowych i toalet dla czytelników.

Dobrą wiadomość mamy także dla miłośników historii. Wszystkie pięć oddziałów Muzeum w Gliwicach można już zwiedzać „na żywo” z zachowaniem pandemicznych rygorów. Willa Caro, Zamek Piastowski, Radiostacja, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich i Oddział Odlewnictwa Artystycznego są otwarte. A już 15 maja szykuje się wielkie muzealne wydarzenie, czyli Noc Muzeów.

Prof. Leszek Miszczyk nie żyje

Prof. Leszek Miszczyk

We wtorek, 11 maja, w tragicznym wypadku zginął prof. Leszek Miszczyk, ceniony specjalista-onkolog Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Gliwicach.  

Gliwice, Narodowy Instytutu Onkologii oraz środowisko radioterapeutów straciło cenionego specjalistę, jednego z twórców i animatorów współczesnej polskiej radioterapii.
Prof. dr hab. n. med. Leszek Miszczyk urodził się 17 sierpnia 1965 r. w Gliwicach. Był absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 1990 r., kiedy skończył tę uczelnię, aż do śmierci pracował w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo na stanowisku młodszego asystenta (1990-1996), a następnie asystenta naukowo-badawczego (1996-1997), adiunkta naukowo-badawczego (1997-2002), docenta (2002-2008) i profesora zwyczajnego (od 2008). W 1997 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, w 2002 r. doktora habilitowanego nauk medycznych, w 2008 r. profesora.
W 1996 r. uzyskał specjalizację z radioterapii onkologicznej, od 1998 do 2011 r. pełnił funkcję zastępcy kierownika Zakładu Radioterapii, a od 2011 r. kierował Zakładem Radioterapii. W latach 2010-2015 był zastępcą dyrektora ds. klinicznych gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, a w latach 2015-2016 pełnił obowiązki dyrektora.
W 1997 r. pełnił funkcję konsultanta w Sekcji Radioterapii i Radiobiologii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Od 1996 r. był członkiem i współorganizatorem unikalnego na skalę całego kraju, interdyscyplinarnego, Międzyośrodkowego Zespołu Guzów Kości utworzonego w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Stażysta Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia, 1994). Wizytujący profesor w klinikach radioterapii Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Uniwersytetu Los Angeles (2003) oraz w Zakładzie Radioterapii Kalifornijskiego Uniwersytetu Los Angeles (2005). Kierownik Międzynarodowej Szkoły Radioterapii „VAI IGRT/RPM School” w Gliwicach, kierownik międzynarodowego programu edukacyjnego „Varian Product Familiarization” (2012). Redaktor naczelny czasopisma „Onkologia Info” (2008-2011).
Był członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (PTRO) i Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ESTRO). Autor 139 publikacji naukowych. Jego prace były cytowane 1056 razy według bazy Scopus. Laureat wielu prestiżowych nagród: Nagrody Polskiego Towarzystwa Onkologii (1996), czterokrotnie Nagrody Dyrektora NIO OG (2002-2008), czterokrotnie wyróżniony przez Dyrektora NIO OG w uznaniu osiągnięć w pracy klinicznej i naukowej (2000-2006).

 

 

 

Ptasi Bufet – dokarmiaj nie szkodząc

ptasi bufet

Wiele osób  dokarmia ptaki. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że będziemy robić to we właściwy sposób, nie szkodząc skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach oraz w parku Szwajcaria stanęły Ptasie Bufety - urządzenia, które wydają zdrową karmę dla ptaków, a dodatkowo pełnią ważną funkcję edukacyjną.

Na urządzeniach znajduje się instrukcja obsługi. Wystarczy 2 zł, żeby z Ptasiego Bufetu pozyskać zdrową karmę dla ptaków – pełną różnorodnych i odżywczych ziaren. Ważne, żeby karmy nie wsypywać bezpośrednio do wody, a pozostawić ją na brzegu. Ptasie Bufety uczą, żeby nie dokarmiać ptaków  – jak to się dzieje najczęściej – pieczywem, które może im zaszkodzić – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, jednostki miejskiej, która zamontowała Ptasie Bufety w porozumieniu z firmą z Ostródy, która wyszła z taką inicjatywą.
Pamiętajmy, że dokarmianie to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego ścianki Ptasich Bufetów pełnią też funkcję tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się czym i w jakich okrasach szczególnie dokarmiać ptaki. Zawierają też ciekawostki na temat różnych gatunków ptaków.
Wróble, mazurki, sikorki, kosy, kwiczoły, dzwońce, trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion, np. słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach. Gołębie miejskie, sierpówki, kawki i gawrony zjedzą też większe nasiona np. pszenicę, grubą kaszę. Kawałek niesolonej słoniny można powiesić dla sikorek i dzięciołów. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu i dzikiej róży. Kosy lub kwiczoły można karmić pokrojonymi jabłkami, owocami rokitnika, rodzynkami lub suszonymi morelami. Kaczki oraz łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże warzywa surowe lub ugotowane.
Zwracajmy uwagę na zachowanie ptaków – niektóre mogą potrzebować naszej pomocy. Jeśli zobaczymy osłabione lub ranne zwierzę najlepiej powiadomić Straż Miejską (nr tel.: 986) lub Schronisko dla Zwierząt w Gliwicach (nr tel.: 513-127-426 i  519-743-556). (mf)

 

Skarby ziemi na wyciągniecie ręki

odwiedzający podczas Giełdy Minerałów

Przed nami jubileuszowa, XXV Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości. Wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz gliwickich imprez, przyciąga nie tylko mieszkańców Gliwic, ale i całego regionu. To okazja by kupić elegancki i wartościowy drobiazg i zdobyć wiedzę na temat minerałów i szlachetnych darów natury wydobytych z wnętrza ziemi. Giełda została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości odbywa się dwa razy w roku i przyciąga zarówno znawców i miłośników minerałów, jak i entuzjastów ceniących urok wyjątkowej biżuterii. Na giełdzie można spotkać kolekcjonerów, rzemieślników, artystów i jubilerów z kraju i zagranicy, z którymi można porozmawiać i zgłębić wiedzę na temat ich kolekcji, a także zobaczyć okazałe, jedyne w swoim rodzaju minerały i kamienie szlachetne. Wystawcy zaprezentują też skamieniałości, meteoryty, bursztyny, kości dinozaurów oraz kamienie szlachetne, rękodzieło artystyczne, oryginalne wyroby jubilerskie i unikatowe ozdoby. Dodatkową atrakcją będą m.in. warsztaty rozpoznawania minerałów i warsztaty poszukiwania złota.
XXV Gliwicka Giełda Minerałów Skamieniałości i Biżuterii odbędzie się w weekend 15-16 maja w godz. od 10.00 do 18.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Górnych Wałów 29.
Bilety na giełdę kosztują 5 i 10 zł. Dzieci do 5. roku życia wchodzą bezpłatnie. Nieodpłatnie organizator przekaże też bilety wstępu dla uczniów i nauczycieli gliwickich szkół, by zachęcić ich do poznawania fascynującego świata minerałów i skarbów ziemi. Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Gliwice.
Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie www.geoexpo.eu. (mf)