Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 listopada 2021 roku

// 12-11-2021

Gliwicki Budżet Obywatelski. Konsultacje

baner

Tegoroczne, emocjonujące głosowanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2022 za nami. Już teraz jednak trwają prace nad kolejnymi edycjami.

Prowadzona w tegorocznej procedurze po każdym z etapów ewaluacja, rozmowy prowadzone podczas spotkań z Radami Dzielnic, uwagi mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miejskiego zaangażowanych w ocenianie wniosków – wszystko to posłużyło jako punkt wyjścia do prac nad zmianami w procedurze. Należy jednak zaznaczyć, że większość postulatów ma charakter dobrych praktyk i ich wdrożenie nie wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w uchwale. Modyfikacja karty do głosowania, elektroniczny nabór wniosków – to najistotniejsze zmiany, które pojawiły się w tym roku.

Kolejne zmiany wymagają podjęcia odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta. W związku z tym Prezydent Gliwic ogłasza konsultacje projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje skierowane są do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gliwicach, Rad Dzielnic oraz wszystkich mieszkańców zainteresowanych wyrażeniem swojej opinii. Odbędą się one w terminie od 5 do 22 listopada 2021 r.

Czego dotyczą rozwiązania zaproponowane w projekcie uchwały?
  1. Uwzględnienia w projektach zgłaszanych do GBO uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przez co rozumie się, że efekty zadań będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji oraz nie wykluczając określonych grup społecznych. Zmiana ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym, a także jest wyrazem intencji Miasta, aby podkreślić istotność dostępności w zadaniach GBO.
  2. Określenia obowiązkowych miejsc publikacji informacji o GBO: BIP i tablica ogłoszeń w Urzędzie Miejskim. Modyfikacja zapisu poprzez dodanie wymogu publikacji na tablicy ogłoszeń UM ma na celu umożliwienie dostępu do wszelkich informacji na temat GBO również osobom wykluczonym cyfrowo. Jako miejsce obligatoryjnej publikacji w internecie wskazano BIP, co nie oznacza jednak, że informacje będą zamieszczane tylko tam.
  3. Wprowadzenia możliwości zbierania poparcia dla projektów ogólnomiejskich nie tylko poprzez papierowe listy, ale i poprzez system informatyczny. Ta zmiana może bardzo ułatwić zbieranie poparcia np. w sytuacji wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią.
  4. Uporządkowania zapisów dotyczących oceny wniosków oraz dodanie nowego kryterium oceny – ogólnodostępności. Jest ona rozumiana jako możliwość korzystania z efektów projektów przez wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a w przypadku projektów o ograniczonej liczbie uczestników - konieczność przeprowadzenia otwartej rekrutacji z wykorzystaniem ogólnodostępnych kanałów informacyjnych.
  5. Dodanie możliwości weryfikacji głosów elektronicznych poprzez kod otrzymany jako sms (obecnie – jest to tylko link aktywacyjny przesłany na adres e-mail głosującego).

Szczegóły dotyczące zasad przeprowadzenia konsultacji oraz proponowany projekt uchwały Rady Miasta można znaleźć na stronie www.gods.gliwice.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 oraz w siedzibach Centrum 3.0 - Gliwickiego Działań Społecznych. (GODS)

 

Kulturalny rozkład jazdy: 12–14 listopada

kolaż zdjęć z wydarzeń kulturalnych w fioletowych barwach z napisem Kulturalny rozkład jazdy

Zapraszamy do kulturalnych Gliwic! W ten weekend zaplanowane zostały spektakle, filmy, koncerty, i kabaret.

sobota13 listopada

  • O godz. 10.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) rozpocznie się cykl twórczych spotkań ze sztuką wokół aktualnie prezentowanych wystaw w SAR-ze. Odbędą się m.in. warsztaty malowania na szkle inspirowane memami Marty Frej.
  • O godz. 15.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) zostanie wystawiony spektakl „Nina i Paul” w reżyserii R. Miner dla nastoletnich widzów, który mówi ich językiem – mówi do nich i o nich.

niedziela 14 listopada

  • O godz. 15.00 ponownie wystawiony zostanie spektakl „Nina i Paul” w reżyserii R. Miner w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
  • W Europejskim Dniu Kina Artystycznego EDKA kino Amok zaprasza od godz. 16.00. Pierwszy zostanie wyświetlony film dla dzieci od 9 lat („Marona – psia opowieść”, reż. A. Damian), a następnie dwa filmy dla dorosłych widzów („Aline. Głos miłości”, reż. V. Lemercier i „Zło nie istnieje”, reż. M. Rasoulof).
  • Na godz. 17.00 Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na przedstawienie „Amadeusz” (reż. N. Rakowski) o zachwycie nad muzyką geniusza – Amadeusza Mozarta, która przetrwała setki lat.
  • O godz. 18.00 w Arenie Gliwice odbędzie się dziewiąta edycja Polskiej Nocy Kabaretowej. W roli prowadzących - Adrianna Borek oraz Igor Kwiatkowski. Polska Noc Kabaretowa to kompilacja blasku Las Vegas, rozmachu Broadwayu i niezapomnianych doznań wprost z Los Angeles. Zapraszamy!

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Uczciliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości

uczestnicy obchodów składają kwiaty pod pomnikiem

11 listopada spotkaliśmy się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Uczciliśmy także pamięć żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922, którzy spoczywają w parku Starokozielskim.

W Gliwicach oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska miały miejsce na placu Piłsudskiego. Uczestniczył w nich między innymi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Wolność Ojczyzny nie jest prezentem od historii. Aby raz wywalczona trwała, wymaga ciągłej pracy, ponieważ patriotyzm to nie tylko walka zbrojna, ale również codzienne dbanie o Ojczyznę i o jej rozwój. W zależności od czasów, w jakich żyjemy, różnie można sformułować zestaw wymagań i obowiązków, do jakich są zobowiązani polscy patrioci. Zatem wolność Ojczyzny to przede wszystkim zobowiązanie. I zarówno wolność Ojczyzny, jak i nasza wolność osobista to odpowiedzialność – powiedział prezydent Neumann.

W parku Starokozielskim zostały złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

W Teatrze Miejskim w Gliwicach odbył się koncert z okazji 11 Listopada. Z programem pieśni i poezji niepodległościowej wystąpili: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod batutą Anny Szostak, pianista Michał Goławski oraz aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Adam Myrczek.

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy w okolicach Compiègne podpisały zawieszenie broni. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

Futsalowy Piast ograł Legię!

futsaliści w akcji

W 10. kolejce spotkań o mistrzostwo Futsal Ekstraklasy, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Piast pokonał w Warszawie stołeczną Legię 3:1. Bramki dla drużyny z Areny strzelali Andrej Baklanov (2) i Dominik Wilk.

Zanim rozpoczęło się spotkanie, kibice razem z zawodnikami odśpiewali hymn Polski. Chwilę później oba zespoły przeszły do szybkiej gry i licznych prób zdobycia bramek. Warszawski bramkarz bronił strzały Czecha, Wilka i Pegachy, a Hiram efektownie parował piłkę po uderzeniach m.in. najlepszego strzelca Legii – Milewskiego. Gliwiczanie szybko też łapali faule, bo już po 10 minutach mieli na koncie cztery przewinienia. Potem jednak zawodnicy Piasta przejęli inicjatywę, prawie nie schodząc z połowy gospodarzy, mimo to nie potrafili wypracować sobie kolejnych stuprocentowej sytuacji. Co więcej, czym było bliżej końca pierwszej połowy, tym więcej niedokładnych zagrań było po stronie Piasta. Mogło to wynikać z faktu, że Legia skupiła się na obronie i na kontratakach. Taka taktyka jednak nie opłaciła się. Na 9 sekund przed końcem tej części meczu, po ataku pozycyjnym, Czech kiwnął obrońcę, zszedł do środka, uderzył w światło bramki, Warszewski odbił piłkę przed siebie, dopadł do niej Baklanov, Łotysz trafił najpierw w poprzeczkę, ale przytomnie poszedł za futsalówką i dobił swój strzał, zdobywając gola do szatni.

W drugą połowę lepiej wszedł Piast. W 22. minucie Czech wywalczył piłkę w środkowej strefie boiska, zagrał do Bugańskiego, ten poszedł prawą stroną i zagrał do Baklanova, który dopełnił już tylko formalności. Potem inicjatywę przejęła Legia. Na bramkę gości raz po raz sunęły ataki, a Hiram miał pełne (i to dosłownie) ręce roboty. Po 4. minutach gliwiczanie odzyskali inicjatywę i byli bliscy podwyższenia wyniku. Po zagraniu Pegachy z powietrza uderzył Czech, ale trafił w poprzeczkę. Po chwili strzał Mrowca obronił Warszawski. W 29. minucie obaj bramkarze rozgrzali kibiców do czerwoności, bo zdecydowali się włączyć do akcji ofensywnej i fani zobaczyli mocny strzał Warszawskiego, obroniony przez Hirama. W 30. minucie Mrowiec wziął na plecy gracza Legii, co pozwoliło wyskoczyć sam na sam Wilkowi z bramkarzem gospodarzy i tym razem zawodnik Piasta uderzył celnie, po długim rogu, i było już 3:0. Potem gospodarze zdecydowali się wycofać bramkarza, a Orlando Duarte posłał między słupki doświadczonego Widucha, który za chwilę miał okazję się wykazać swoimi umiejętnościami, a potem jeszcze parę razy pomógł drużynie. Na 30 sekund przed końcem Cadini źle wybił piłkę z autu, bo pod nogi Szymczaka, który wykorzystał ten prezent, zdobywając honorowego gola dla Legii. Piast, wygrywając w Warszawie, obronił pozycję lidera Futsal Ekstraklasy.

Pamiętamy o nocy kryształowej

zgromadzeni przy tablicy pamiątkowej, wieczorem

9 listopada w Gliwicach i okolicznych miejscowościach została upamiętniona 83 rocznica nocy kryształowej – pierwszego masowego pogromu antyżydowskiego w III Rzeszy. Inicjatorem akcji był Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach.

Historycy uznają, że skala i brutalność napastników biorących udział w nocy kryształowej w listopadzie 1938 roku były zapowiedzią Zagłady, która miała nastąpić kilka lat później. Nie był to zresztą pierwszy przejaw antysemickiej polityki władz niemieckich – wcześniej wprowadzono bojkot ekonomiczny Żydów, liczne były także przykłady antyżydowskiego ustawodawstwa w hitlerowskich Niemczech. Więcej informacji na ten temat można znaleźć, zwiedzając wystawę stałą w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich przy ul. Poniatowskiego 14.

We wtorek 9 listopada o godz. 19.00 w sześciu miejscowościach równocześnie uczczono pamięć tych, przeciw którym wymierzone były działania napastników podczas nocy kryształowej. Inicjatorem obchodów w Gliwicach, Bytomiu, Pyskowicach, Toszku, Wielowsi i Zabrzu było gliwickie muzeum. W naszym mieście miejscem spotkania była ul. Średnia. Znajduje się tam tablica upamiętniająca spaloną synagogę. Bożnica działała w tym miejscu od 1861 do 1938 roku. Została zniszczona przez nazistów właśnie w noc kryształową.

Warto pamiętać, że w celu upamiętnienia ofiar pogromu żydowskiego z 1938 roku oraz dla wyrażenia sprzeciwu wobec współczesnych form rasizmu i nietolerancji, 9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

GTK pokonane w Bydgoszczy

GTK w  akcji

Gliwiczanie przegrali z Eneą Abramczyk Astorią różnicą 23 punktów (94:71) i, zamiast walczyć o play off, coraz mocniej muszą spoglądać w dolne rejony tabeli.

Gliwiczanie do Bydgoszczy udali się osłabieni, bo w drużynie zabrakło narzekających na urazy Keyshawna Woodsa i Artura Mielczarka, a obecny Kacper Radwański na parkiecie jeszcze nie mógł się pojawić.

Gospodarze od samego początku mocno ruszyli do ataku. Goście odpowiadali za sprawą aktywnego w ataku Adama Ramstedta, ale dość szybko stanęli. Akcje w ataku były niedokładne, a w obronie również zaczęły pojawiać się błędy. GTK radziło sobie głównie za sprawą Robertsa Stumbrisa, który dzięki swoim szybkom rzutom zapobiegł całkowitej katastrofie. Przyjezdni kolejny raz w pierwszej kwarcie stracili blisko 30 punktów i ponownie ustawili się w roli goniącego.

Po wznowieniu gry GTK próbowało odpowiadać swoją najsilniejsza bronią, czyli rzutami z dystansu. Gdy różnica punktów malała, trener gospodarzy prosił o czas. Po powrotach na parkiet Astoria za każdym razem funkcjonowała lepiej. Na drugą połowę gliwiczanie wyszli z bojowym nastawieniem szybkiego odrobienia strat. Lepsza defensywa, a dzięki temu możliwość wyprowadzanie szybkich ataków szybko przyniosła oczekiwany efekt – GTK nie zamierzało się poddawać. Aktywnie w ataku prezentował się Daniel Gołębiowski, który drugą połowę rozpoczął w pierwszej piątce. Niemniej po tym, jak trener miejscowych poprosił o chwilę rozmowy ze swoimi zawodnikami, Astoria znów odzyskała wielopunktową przewagę.

Nic nie zmieniło się w obrazie gry w ostatniej odsłonie. Gliwiczanie pudłowali w prostych sytuacjach i z każdą kolejną minutą wyraźnie gaśli. W końcówce meczu na parkiecie pojawił się Aleksander Busz, który zdobył swoje pierwsze punkty w Energa Basket Lidze i łącznie uzbierał ich pięć. Ostatecznie Astoria wygrała aż 94:71.

Kolejny mecz gliwiczanie zagrają we Wrocławiu ze Śląskiem.

Rozpoczęcie procedury planistycznej

grafika

Do 30 listopada można składać wnioski do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice.

Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach informuje, że rozpoczęto prace nad sporządzeniem projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: msip.gliwice.eu/studium-w-opracowaniu-nowe. Wnioski do przedmiotowej procedury planistycznej można składać do 30 listopada 2021 roku.

Gdy dziecko choruje na smutek

baner

Depresja to choroba psychiczna, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często objawia się głębokim smutkiem, rezygnacją, pesymizmem, brakiem motywacji, niechęcią do spotkań z ludźmi, bywa że pojawiają się myśli, a nawet próby samobójcze. Ta choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek, również dzieci i młodzież. Nie lekceważmy symptomów.

Obniżenie nastroju, smutek, depresja potęgowane pandemiczną izolacją i ograniczeniami zataczają coraz szersze kręgi, również wśród młodych ludzi. Aby oswoić się z problemem i pomóc młodym ludziom Poseł na Sejm Marta Golbik, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży we współpracy z zespołem „Brain, mind and pain“ działającym przy Parlamencie Europejskim i jego przewodniczącym Europosłem Jarosławem Dudą, a także Senatorem RP Zygmuntem Frankiewiczem, organizuje ogólnopolską konferencję „Depresja u dzieci i młodzieży”, która odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Wydarzenie odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice w poniedziałek, 22 listopada, w godz. 15.30 do 18.30.
Tegoroczna edycja skupi się na problemie depresji dziecięcej i młodzieżowej.
W debacie udział wezmą uznani specjaliści, pedagodzy oraz psycholodzy, a także fundacje młodzieżowe zajmujące się tematem problemów psychicznych młodzieży. Do uczestnictwa zaproszono również parlamentarzystów, samorządowców, lekarzy, rodziców, stowarzyszenia oraz pracowników placówek oświatowych i opiekuńczych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy – zgłoszenia należy kierować pod adres mailowy: monika.nowak@sejm.gov.pl (formularz oświadczenia o stanie zdrowia dla uczestników do pobrania tutaj: https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/719_20211122/$file/719_20211122.pdf). Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu osobiście, dostępna będzie transmisja na żywo w serwisie Facebook.(https://www.facebook.com/GolbikMarta/). W trakcie debaty, po wystąpieniach prelegentów w danym panelu, zarówno uczestnicy w studio, jak i widzowie internetowi, będą mogli zadawać pytania zaproszonym gościom.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na: https://fb.me/e/XhT3WyPo. (mf)

 

Zadbaj o siebie, zbadaj się!

próbki krwi

Wirus zapalenia wątroby typu C, znany także jako HCV, często przebiega bezobjawowo. Niestety jego przewlekła postać może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, żeby go wcześnie wykryć. Mieszkańcy Gliwic mogą wykonać bezpłatne badanie w kierunku HCV w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV”.

W Gliwicach badania wykonuje placówka ALAB Laboratoria sp. z o.o. przy ul. Zygmuntowskiej 84. Zbadać można się do końca 2021 roku. Wystarczy zgłosić się do laboratorium na badanie krwi i powołać się na akcję „Śląsk wolny od HCV”. Nie trzeba mieszkać na terenie Gliwic. Badanie można wykonać w dowolnym laboratorium ALAB na terenie Śląska (lista jest dostępna na stronie gwiazdanadziei.pl/slask-wolny-od-hcv/bezplatne-badania) – tam, gdzie będzie najwygodniej. Do badania krwi nie trzeba się przygotowywać.

W przypadku pozytywnego wyniku badania na obecność wirusa HCV, laboratorium przebada też surowicę w celu zweryfikowania, czy wirus jest aktywny – tzw. HCV RNA. W przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia, pacjent otrzyma namiary na placówki, które prowadzą na Śląsku leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Wirus HCV często rozwija się niewykryty, a pacjent dowiaduje się o zakażeniu dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dla przykładu: szacuje się, że w Polsce jest 150 tys. nosicieli wirusa, a tylko 14% z tej grupy o tym wie. Na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie ma szczepionki, ale istnieją skuteczne leki, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Akcję objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Prace na odcinku Zwycięstwa w stronę dworca. Od wtorku objazdy i zmiany tras autobusów!

wylot ul. Zwycięstwa na dworzec PKP

16 listopada ma rozpocząć się kolejny, mniej więcej półroczny, etap prac w ramach budowy Centrum Przesiadkowego po południowej stronie dworca PKP. Roboty związane z układaniem i przekładaniem sieci podziemnych spowodują wyłączenie z ruchu części jezdni ul. Bohaterów Getta Warszawskiego prowadzącej w kierunku placu Piastów oraz zamknięcie odcinka ul. Zwycięstwa – zaraz za skrzyżowaniem z ul. Dubois aż do wylotu na dworzec kolejowy. Czasowo zmienią się trasy i układ przystanków linii obsługujących plac Piastów i dworzec PKP.

Obustronny ruch na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego zostanie poprowadzony jezdnią prowadzącą dotychczas w kierunku ul. Toszeckiej. Kierowców będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Na czas zamknięcia odcinka ul. Zwycięstwa będą obowiązywały objazdy. Z placu Piastów dojedziemy do ul. Zwycięstwa, skręcając w lewo w ul. Okopową i dalej w Dubois. Kierowcy jadący ul. Zwycięstwa, aby dostać się na plac Piastów, będą musieli skręcić w lewo w ul. Dubois, jechać do ronda im. dr. Stanisława Byliny i wybrać zjazd w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wiodącą na plac Piastów.

Od wtorku 16 listopada od godz. 4.00 wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana tras linii autobusowych nr A4 i A4N, 6, 32, 32N, 71, 126, 197, 202, 224, 624, 650, 676, 677, 692, 699, 702, 710 i 932. Zawieszona zostanie ponadto obsługa przystanków Gliwice Dworzec PKP 1 (niedaleko Biprohutu, naprzeciwko dworca), Gliwice Dworzec PKP 2 (u wylotu ul. Zwycięstwa, w sąsiedztwie nieistniejącej „lampki") i Gliwice Plac Piastów 9 (stanowisko do wysiadania dla linii 6, 71, 202, 224 i 650).

Trasy zmienią się następująco:

  • autobusy linii nr 6, 71, 202, 224 i 650 jadące od strony ul. Toszeckiej zakończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i będą odbywać postoje w rejonie ul. Dworcowej i łącznika nad DTŚ;
  • autobusy linii nr 624 jadące od strony ul. Toszeckiej zakończą kurs na placu Piastów (stanowisko nr 3 przy kamienicach) i będą odbywać postoje w rejonie przystanku Gliwice Plac Piastów 31 na ul. Piwnej;
  • autobusy linii nr 126, 676, 677, 692, 699 i 710, jadące w kierunku Sikornika, Trynku, os. Wojska Polskiego i Knurowa, obsługiwać będą dodatkowo, w zamian za wyłączony z obsługi przystanek naprzeciwko dworca PKP, przystanek Gliwice Plac Piastów 3 (przy kamienicach);
  • autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku Teatru, po przystanku na ul. Jagiellońskiej skręcą w ulice: Dworcową (postoje na przystankach Gliwice Dworcowa 1 przy GCH-u i Gliwice Strzody 2 za kościołem pw. św. Barbary ), Wyszyńskiego i Zwycięstwa. Włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Zwycięstwa 3 (przy banku);
  • autobusy linii A4 i A4N, jadące w kierunku zajezdni, po przystanku na ul. Zwycięstwa skręcą w ulice: Wyszyńskiego, Strzody, Wrocławską (postój na stanowisku Gliwice Częstochowska 1), Częstochowską, Jagiellońską i Dworcową, by po skręceniu w łącznik nad DTŚ-ką (postój na przystanku Gliwice Plac Piastów 32) znów skręcić w ul. Jagiellońską i wrócić na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Jagiellońska 2;
  • autobusy linii 224 będą rozpoczynać kursy na przystanku Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u). Udadzą się na przystanek Gliwice Centrum Onkologii, skręcając z ul. Dworcowej w ulicę Kłodnicką i jadąc dalej. ul. Wybrzeże Armii Krajowej;
  • autobusy linii 624 jadące przez plac Piłsudskiego w kierunku Sośnicowic rozpoczną kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Dworcową, staną na przystankach Gliwice Dworcowa 1 (przy GCH-u) i Gliwice Strzody 2 (za kościołem pw. św. Barbary), nastepnie, jadąc ul. Wyszyńskiego, włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Plac Piłsudskiego 1.
  • autobusy linii 624 jadące przez ul. J. Śliwki w kierunku Sośnicowic rozpoczną kursy na przystanku Gliwice Plac Piastów 32 (nad DTŚ-ką). Skręcając w lewo w ul. Jagiellońską i Bohaterów Getta Warszawskiego, włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku Gliwice Dworzec PKP 4 (za pocztą przy dworcu PKP);
  • autobusy linii 676, zamiast stawać nad DTŚ-ką na stanowisku Gliwice Plac Piastów 32, staną na stanowisku Gliwice Plac Piastów 4;
  • do obsługi linii nr 6 włączone zostanie stanowisko Gliwice Plac Piastów 4.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Badanie kontrolne

baner

Od 12 do 24 listopada 2021 r. Główny Urząd Statystyczny będzie prowadził badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.

Badanie ma na celu oszacowanie błędu pokrycia i jest podstawowym sposobem oceny danych uzyskanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Będzie realizowane na próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w 2021 r.

Ankieterzy statystyczni będą kontaktować się telefonicznie, z numeru: 22 828 88 88 z pełnoletnią osobą, która w spisie była pierwszym respondentem (reprezentantem mieszkania).

W trakcie wywiadu będą zadawane pytania dotyczące: m.in. miejsca zamieszkania 31 marca 2021 r., poziomu wykształcenia, własności mieszkania, sposobu realizacji spisu. Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r. Każdy uczestnik badania będzie mógł zweryfikować tożsamość ankietera, samodzielnie poprzez stronę internetową spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). (so)

 

Uwaga hodowcy!

brązowe kury na farmie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach informuje, że na terenie powiatu tarnogórskiego stwierdzono podejrzenie wystąpienia grypy ptaków.

W związku z powyższym oraz coraz liczniejszymi ogniskami na terenie kraju, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach prosi hodowców o zwracanie uwagi na następujące objawy, które mogą wystąpić u ptactwa: depresja, gwałtowny spadek lub utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

Dodatkowo, Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności zgłaszania podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u zwierząt do właściwego terenowo inspektoratu PIW. (PIW)