Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 12 listopada 2020 r.

// 12-11-2020

Nagrody w dziedzinie kultury przyznane

kolaż czterech zdjęć portretowych

Katarzyna Rosłon, Michał Patycki, Marek Niewiarowski i Bogusław Tracz – to laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2019 rok. W tym roku nagrody zostały przyznane już po raz 27, jednak ze względu na epidemię koronawirusa uroczysta gala nie odbyła się. Poznajcie mocną gliwicką czwórkę, której zawdzięczamy wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych.

Katarzyna Rosłon otrzymała nagrodę za całokształt twórczości artystycznej. Jest plastyczką, architektką, projektuje scenografię, fotografuje. Droga do sztuk plastycznych wiodła w jej przypadku przez słowo – chciała zostać dziennikarką. Jak sama mówi nie chce być modna, a jej projekty architektoniczne są ponadczasowe. Gdy wszechobecne są komputery, ona docenia umiejętność szkicowania i rysunku. Dr Katarzyna Rosłon spełnia się w pracy dydaktycznej jako wykładowczyni w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Michał Patycki został nagrodzony za osiągnięcia twórcze w 2019 roku –  jego prace zostały zaprezentowane na wystawach w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Pradze. Jest młodym gliwickim fotografem. Żartuje, że robi zdjęcia, bo nie chciało mu się uczyć anatomii w malarstwie. Fotograficznego bakcyla połknął w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Obecnie studiuje w Instytucie Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie.

Marek Niewiarowski został nagrodzony za całokształt twórczości w dziedzinie upowszechniania kultury. W Gliwicach zna go każdy fan muzyki alternatywnej – to między innymi jego zaangażowaniu zawdzięczamy imprezy takie jak festiwal Winter Reggae czy Punk Generation. Pracuje przy organizacji miejskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działał także w zespole Branżowym ds. Kultury w Gliwicach. Jako wydawca ma na koncie blisko setkę tytułów muzycznych. Dobrze pamięta też swoją pierwszą płytę winylową – w sklepie przy ul. Zwycięstwa dostał od mamy „Śmierć w dyskotece” zespołu Lombard.

Czwartym nagrodzonym w tok roku jest historyk Bogusław Tracz. Naukowiec otrzymał nagrodę w dziedzinie ochrony kultury za całokształt działalności. Gliwiczanin od urodzenia, dla którego Gliwice to nie tylko miejsce zamieszkania, ale i obiekt zawodowej ciekawości. „Gliwice. Biografia Miasta” to bestseller wydany przez Muzeum w Gliwicach. Blisko 600-stronicowe wydawnictwo ma niewątpliwą wartość historyczną, jednak przede wszystkim jest to pasjonująca lektura dla gliwiczan. W bogatym dorobku pisarskim Bogusława Tracza poza książkami o historii Górnego Śląska jest także książka o... hippisach. Dr Bogusław Tracz pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Piast nie zwalnia tempa

futsaliści w akcji

Siódme zwycięstwo w tym sezonie odniosła futsalowa drużyna Piasta. Po dobrym i emocjonującym meczu gliwiczanie pokonali Red Devils Chojnice 6:1. Było to brazylijsko-hiszpańskie show.

Dasajev zdobył dwa gole, Ixemad i Gustavo zaliczyli po asyście i bramce. Na listę strzelców wpisali się też Rabiej i Czech. Gliwiczanie już na początku 3. minuty objęli prowadzenie. Piłkę z autu wybijał Ixemad, zagrał do Dasaieva, który nie trafił wprawdzie czysto w futsalówkę, ale tak skutecznie to zrobił, że Kollar nie zdążył nawet zrobić ruchu w bramce.

W 17. minucie tuż przed polem karnym faulowany był Szadurski. Rzut wolny egzekwował Dasaiev. Brazylijczyk zagrał do Ixemada, który precyzyjnym strzałem podwyższył wynik na 2:0. W 24. minucie na 10 metrze faulowany był dla odmiany  Mrowiec. Tym razem do piłki podszedł Gustavo, który nie zdecydował się jednak na strzał, ale zagrał na skrzydło do Dasaieva, ten uderzył z całej siły – idealnie w światło bramki i Piast podwyższył prowadzenie. W 31. minucie Gustavo przejął piłkę na własnej połowie i skorzystał z okazji, że była pusta bramka, kierując tam futsalówkę. Na początku 38. minuty Morad wykorzystał niezdecydowanie zawodników Piasta i z bliska umieścił piłkę w bramce. To tylko jednak podrażniło graczy Piasta, bo ledwie 30 sekund później Wilk uruchomił Rabieja, ten podciągnął z piłką pod pole karne gości, strzelił mocno w długi róg i zrobiło się 5:1. Tuż przed końcem spotkania Tomasz Czech wykorzystał kolejny błąd chojniczan przy grze w przewadze, przechwycił piłkę i ze stoickim spokojem skierował ją do bramki. 

Dzięki zwycięstwu Piast utrzymał trzecią lokatę w tabeli i powiększył przewagę nad czwartym Cleareksem do 4 oczek. Następna okazja do poprawienia bilansu punktowego będzie już w sobotę. 14 listopada gliwiczanie zagrają z Futsal Team Brzeg. Będzie to spotkanie wyjazdowe.

102 lata Niepodległości. Wyjątkowa rocznica

pomnik marszałka z flagą państwową

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia sanitarne, przebiegały w zmienionej, stonowanej formie.

Obostrzenia związane z COVID-19 wykluczyły w tym roku organizację koncertów i spotkań w większym gronie. Dlatego w imieniu gliwiczan kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożył prezydent Gliwic Adam Neumann oraz przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszonak i ppłk Wojciech Gębka, p.o. Komendanta Garnizonu Gliwice. Prezydent Neumann złożył również kwiaty przy pomniku żołnierzy francuskich przy ul. Kozielskiej.

Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy w okolicach Compiègne podpisały zawieszenie broni. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

Kolejne inwestycje zrealizowane w ramach GBO 2020

parking

Na wniosek mieszkańców wybudowano miejsca parkingowe na działce nr 623 przy ul. Odrowążów oraz wyremontowano drogę wewnętrzną wraz z chodnikami pomiędzy ul. Długosza a Zawiszy Czarnego. Obie inwestycje pozwolą mieszkańcom okolicznych budynków parkować swoje pojazdy na solidnym podłożu niezależnie od warunków atmosferycznych.

Koszt realizacji wyniósł odpowiednio 60810,83 zł za parking i 49339,00 zł za remont drogi wewnętrznej. Inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego trafiają w żywotne potrzeby gliwiczan, dlatego przypominamy, że na tegoroczne projekty w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego można głosować do 13 listopada.
/ZGM/