Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 września 2020 r.

// 11-09-2020

Zakodowane Gliwice. Ruszają bezpłatne zajęcia dla dzieci

plakat

Prawdziwa gratka dla młodych programistów, miłośników wirtualnej rzeczywistości oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z Lego WeDo, Lego Mindstorms, robotami Photon i Ozobotami. Brzmi tajemniczo? Tym bardziej warto zapisać się na bezpłatne zajęcia kodowania, które dofinansowuje Miasto Gliwice.

Szukacie ciekawych zajęć pozalekcyjnych dla swoich pociech? Proszę bardzo. Miasto Gliwice przeznaczyło z miejskiego budżetu 18 tys. zł na dofinansowanie projektu „Zakodowane Gliwice”, czyli zajęć kodowania dla dzieci i młodzieży. Spotkania odbywają się popołudniami, organizuje je Fundacja Media 3.0.

Cieszymy się, że po półrocznej przerwie znów możemy na żywo spotkać się z uczestnikami naszych zajęć, tym bardziej że dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta możemy na bezpłatne zajęcia zaprosić aż 64 młodych programistów i programistek – mówi Beata Matuszek z Fundacji Media 3.0.

Aby zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo, zajęcia będą odbywały się w małych, 8-osobowych grupach. W projekcie mogą wziąć udział mieszkające na terenie Gliwic dzieci w wieku 7-13 lat. Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach wiekowych: 7-9  oraz 10-13 lat. Każda grupa weźmie udział w ośmiu spotkaniach, podczas których uczestnicy będą uczyć się kodowania i podstaw robotyki z wykorzystaniem najnowocześniejszych pomocy dydaktycznych, takich jak edukacyjne zestawy Lego z elementami elektronicznymi, roboty Photon i Ozoboty.

Zajęcia będą odbywać się popołudniami w siedzibie Fundacji w szkole kodowania Kodujemy.org, przy ulicy Siemińskiego 25/4. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie szkoły kodowania www.kodujemy.org. (mf)

Sto lat, harcerze!

Nocne zdjęcie Radiostacji

Z okazji tegorocznych obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej 11–12 września  zostanie podświetlona Radiostacja w barwach Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej, tj. w kolorze czerwonym i granatowym.

12 września zostanie przystrojona w chusty hufca fontanna „Tańczące fauny”.

PalmJazz Festival 2020

mężczyzna z gitarą

Patrzymy na rzeczywistość wokół, raz jest ciekawa, raz mniej. Kiedy tę rzeczywistość przesłaniamy filtrem jazzu, ma jaskrawe, żywe, piękne barwy.

Właśnie w ten sposób chcemy Wam pokolorować rzeczywistość tej jesieni. Wiemy, że ograniczeń jest wiele, ale możliwości również. Jedenasta edycja PalmJazz Festival będzie pod względem organizacyjnym zupełnie inna niż poprzednie, natomiast pod względem artystycznym nie ustąpi niczemu! Takie mamy założenie. Wszystko rozpocznie się 28 września i potrwa do 20 listopada. Koncerty otwarte dla publiczności w Jazovii i transmisje na żywo w internecie. Kilkudziesięciu artystów, a wśród nich Richard Galliano feat. Maciek Pysz, Nils Peter Molvaer & Mino Cinelu, Jameson Brandon Lewis, Anna Maria Jopek z zespołem, Marcin Wasilewski Trio, Stanisław Soyka. Synergia zaangażowania scenicznego, różnych jazzowych akcentów i koncertowych pomysłów, które stanowią całościową markę PalmJazz. Koncerty jeszcze nieoszlifowanych talentów i sztuka, która wykracza również poza ramy samej muzyki. Konstrukcja festiwalu jest niemal gotowa, niezbędnym dopełnieniem jesteście Wy! Do zobaczenia na PalmJazz Festival.

Twórcą i dyrektorem artystycznym PalmJazz jest Krzysztof Kobyliński. Koncerty odbędą się w Centrum Kultury Jazovia (Gliwice – Rynek 10). Koncert KRZYSZTOF KOBYLIŃSKI Piano Solo odbędzie się w hali Arena Gliwice (wyłącznie transmisja online)
Na PalmJazz zaprasza HH Poland SA i Teatr Miejski w Gliwicach. (materiały organizatora)

Harmonogram koncertów

  • 28.09 Ingrid Arthur & Andy Winter Trio (usa) - godz. 18.00
  • 28.09 Emiliano D'Auria Quartet feat. Luca Aquino (it) - godz. 21.00
  • 02.10 Anna MariaJjopek (pl) - godz. 18.00 i 21.00
  • 08.10 Moussa Cissokho African Project (sn/ch/il)- godz. 18.00
  • 08.10 Ścierański / Stryszowski / Berny (pl)- godz. 21.00
  • 09.10 Richard Galliano feat. Maciek Pysz (fr/pl)- godz. 18.00 i 21.00
  • 10.10 Improvision Quartet (pl)- godz. 18.00
  • 10.10 Adam Pierończyk (pl)- godz. 21.00
  • 16.10 Jazz Forum Talents (pl)- godz. 18.00
  • 16.10 Marcin Wasilewski Trio (pl) - godz. 21.00
  • 17.10 Stanisław Soyka (pl)- godz. 18.00 i 21.00
  • 22.10 Nils Peter Molvaer & Mino Cinélu (no/fr)- godz. 18.00 i 21.00
  • 23.10 Mark Lotz Trio (sk)- godz. 18.00
  • 23.10 Czechoslovak Chamber Duo (cz)- godz. 21.00
  • 28.10 Bee Bakare Trio (uk/sk/cz)- godz. 21.00
  • 05.11 Monika Borzym (pl)- godz. 18.00
  • 05.11 Jose Fallot Quartet (fr)- godz. 21.00
  • 06.11 Trygve Seim & Frode Haltli (no) - godz. 18.00
  • 06.11 XY Quartet (it) - godz. 21.00
  • 07.11 Kasia Moś Trio (pl) - godz. 18.00
  • 07.11 Kurt Rosenwinkel Trio (us/it) - godz. 21.00
  • 20.11 Krzysztof Kobyliński piano solo – (hala Arena Gliwice)

Początki nowoczesnego miasta

widokówka: ulica z kamienicami

Szobiszowice – duża, położona blisko centrum dzielnica Gliwic, o wyjątkowo ciekawej historii. Poznamy ją podczas 18. edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego 19 i 20 września. Hasłem tegorocznej imprezy jest „Szobiszowice – inkubator nowoczesnego miasta”.

Między pl. Piastów i Kanałem Kłodnickim, w pobliżu ulic Tarnogórskiej, Toszeckiej i Śliwki lokowały się pierwsze prywatne zakłady przemysłowe w Gliwicach.  Dawna osada rolnicza za sprawą inwestorów przekształciła się w ośrodek przemysłowy. Powstały nowe osiedla mieszkalne i infrastruktura. Muzeum w Gliwicach przybliży miłośnikom lokalnej historii dzieje tej bardzo ciekawej części naszego miasta. W ogrodzie przy Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) zostanie zaprezentowana wystawa planszowa, a w terenie odbędą się dwie wycieczki tematyczne. „Śladem szobiszowickich kościołów” ruszymy z Anną Kulczyk, a przewodnikiem po „Architekturze wybranych kamienic przy ul. Śliwki i Szobiszowickiej” będzie Ewa Pokorska-Ożóg, miejski konserwator zabytków.

Będzie także można zwiedzić dawny dwór Welczka przy ul. Dworskiej i Radiostację przy ul. Tarnogórskiej. Uwaga! Na wszystkie wycieczki piesze i zwiedzania z przewodnikami obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na temat godzin spacerów i zwiedzania oraz informacje kontaktowe znajdują się na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl. Na kanale YouTube MwG będą także do obejrzenia wykłady online na temat Szobiszowic. Koordynatorm GDDK jest Damian Recław, kierownik Działu Historii MwG.

Przygotowania do Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego trwały od dawna, niestety ze względu na pandemię i wciąż obowiązujący nas reżim sanitarny bardzo bogaty program tegorocznej edycji został w znacznej mierze ograniczony, nad czym ubolewamy. Mamy jednak dla Państwa dwie wycieczki piesze, a część planowanych wykładów i wycieczek zrealizowaliśmy w formie filmów, które zostaną udostępnione na muzealnym kanale You Tube. Z kolei treści, jakie zawarte zostały aż w 16 folderach towarzyszących XVIII edycji GDDK, znajdą się w kolejnym, VI już tomie przygotowywanej obecnie do druku książki „Gliwice znane i nieznane”, razem z materiałami poświęconymi Łabędom – dzielnicy Gliwic, która była bohaterem XV edycji GDDK – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.