Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 stycznia 2021 r.

// 11-01-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów

widok na Urząd Miejski w Gliwicach

W poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak, wygodnie i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Urząd cały czas działa normalnie,  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! Od 18 stycznia będzie obowiazywała elektroniczna rejestracja wizyt (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). Możliwość rejestracji do Referatu Rejestracji Pojazdów przy ul. Zwycięstwa 21 będzie możliwa od 11 stycznia. Do 15 stycznia sprawy można załatwić bez wcześniejszego umawiania terminu. Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

  2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Żyrafy ograne na własnym boisku

Żyrafy wchodzą do szafy

Siatkarki AZS Gliwice zwyciężyły w Tarnowie z Grupą Azoty 3:1.

Akademiczki pewnie zapisały na swoim koncie dwa pierwsze sety, po których oddały jeden popularnym Żyrafom z Tarnowa. W czwartym secie gliwiczanki udowodniły gospodyniom pełną dominację, a skuteczna gra Joanny Ciesielczyk pozwoliła jej na zdobycie MVP meczu. To zwycięstwo było ważne, bo pozwoliło podopiecznym Wojciecha Czapli przełamać serię 6 porażek i awansować na 11. miejsce w tabeli. Od 8. miejsca dzielą je teraz 3 punkty, a kolejna szansa na poprawienie tego wyniku już 16 stycznia, kiedy siatkarki AZS Gliwice zmierzą się z Karpatami Krosno.

Powołani do kadry Polski w Judo

Czwórka reprezntantów AZS Gliwice w kadrze narodowej

Czwórka reprezentantów AZS-u Gliwice została powołana w skład kadry Polski w Judo.

O medale w barwach biało-czerwonych zawalczą Emilia Wołkowicz, Julia Jamroszczyk , Oliwier Nowok oraz Kacper Szczurowski, który ma całkiem spore szanse na zakwalifikowanie się na rozgrywane w lipcu tego roku Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Nasi reprezentanci już niedługo wezmą udział w zgrupowaniu w Zakopanem.

Uwaga kierowcy, remont ul. Zabrskiej

Zabrska

Na poniedziałek 25 stycznia planowane jest rozpoczęcie remontu odcinka ul. Zabrskiej od skrzyżowania z ul. Hutniczą i Błogosławionego Czesława wraz ze skrzyżowaniem, do wiaduktu nad torami kolejowymi. Zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu – informuje Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, wykonawca inwestycji. Prace potrwają około 5 miesięcy.

Rusza kolejny etap remontu ul. Zabrskiej. W ramach prac, na odcinku od skrzyżowania z ul. Hlubka i Bł. Czesława do wiaduktu, zostanie wymieniona infrastruktura podziemna, m.in. sieć gazowa, wodociągowa, energetyczna i kanalizacji deszczowej, a torowisko zostanie zlikwidowane. Ulica zyska nowe oświetlenie, chodniki z krawężnikami i nową nawierzchnię jezdni.

Uwaga kierowcy – na czas prac dla ruchu zamknięty będzie chodnik po jednej stronie ulicy Zabrskiej. Ruch pieszych będzie odbywał się po drugiej stronie wiaduktu. Zostaną również wprowadzone dodatkowe zmiany w organizacji ruchu na ulicach przyległych do remontowanego odcinka:

– odcinek ul. Błogosławionego Czesława od miejsca zamknięcia do ul. Paulińskiej będzie dwukierunkowy;

– ul. Paulińska stanie się ulicą jednokierunkową w stronę ul. Franciszkańskiej;

– ze względu na przeniesienie trasy linii autobusowej A4 przystanki autobusowe będą przeniesione na ul. Franciszkańską i Jagiellońską. Jednocześnie uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów linii 197;

– zostanie wytyczony objazd pomiędzy ul. Chorzowską a ul. Zabrską. Kierowcy będą poruszać się ulicami: Jagiellońską, Hlubka, Piwną, Traugutta i Dąbrowskiego.

Kierowcy proszeni są o wyrozumiałość, zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace zakończą się pod koniec czerwca. (mf)

Tunel zamknięty do połowy maja

budowa Centrum Przesiadkowego

Zgodnie z zapowiedziami, wykonawca prac związanych z budową Centrum Przesiadkowego zamknął czasowo przejście podziemne biegnące od ul. Tarnogórskiej do dworca kolejowego (w części za peronami). Tunel powinien zostać udostępniony mieszkańcom w połowie maja, później znów zostanie zamknięty z powodu niezbędnych robót.

Przypomnijmy, iż prace przy budowie Centrum Przesiadkowego, w rejonie tunelu pod dworcem PKP, rozpoczęły się w pierwszym tygodniu września 2020 r. Wykonawca tej ważnej dla gliwiczan inwestycji (konsorcjum firm Mostostal Zabrze, Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic) zamierzał wtedy w pierwszej kolejności zająć się robotami w rejonie istniejącego przejścia podziemnego, które ze względów bezpieczeństwa zostałoby zamknięte. W tym czasie dojście do dworca byłoby możliwe wyłącznie od ul. Piwnej lub od ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

Po interwencjach miasta termin zamknięcia tunelu przesunięto.
 
Aby maksymalnie ograniczyć niedogodności dla gliwiczan spowodowane niedostępnością przejścia podziemnego i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w rejonie prowadzonych prac, po analizach ze strony wykonawcy i miasta ustalono dwuetapowy harmonogram zamknięć tunelu łączącego ul. Tarnogórską z dworcem PKP.
 
Zaplanowano, że tunel zostanie zamknięty od 11 stycznia do 15 maja 2021 r. (I etap) oraz od trzeciego kwartału 2021 r. do początku 2022 r. (II etap).
 
Ten orientacyjny harmonogram zamknięć tunelu może ulec zmianie, jeśli wystąpią problemy z rodzaju niemożliwych do przewidzenia na dzień dzisiejszy – zastrzegł wykonawca prac. Chodzi m.in. o ewentualne niezinwentaryzowane obiekty podziemne w rejonie placu budowy, ryzyko kwarantann pracowniczych ze względu na pandemię COVID-19 czy problemy z dostawą materiałów.
 
Czego dotyczą prace?
 
Istniejący tunel zostanie przebudowany i zmodernizowany, a także włączony do nowo budowanego tunelu w ramach Centrum Przesiadkowego. Podczas przebudowy i modernizacji wymieniane będą posadzki i okładziny ścienne wraz z przebudową schodów i dostosowaniem pochylni do obowiązujących przepisów. Przewidziano też remont sufitu, wykonanie nowych odwodnień w posadzkach oraz nowych instalacji oświetlenia ogólnego i awaryjnego (ewakuacyjnego), a także montaż kamer monitoringu. Zadaszenia nad wyjściami z tunelu od strony ul. Tarnogórskiej będą wymieniane na nowe wiaty. W ich sąsiedztwie staną tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej informujące o odjazdach pociągów.
 
Zmodernizowany tunel będzie łącznikiem dworca PKP z nowoczesnym Centrum Przesiadkowym powstającym po północnej stronie torów.
 
Obiekt zyska ekologiczną instalację fotowoltaiczną o dużej mocy i odpowiednią infrastrukturę: system dróg wewnętrznych, zadaszone stanowiska peronowe dla autobusów i infrastrukturę rowerową (drogi wraz z parkingami, dedykowane wiaty rowerowe oraz punkty napraw). Zmieni się również południowa strona dworca PKP – plac przed dworcem i plac Piastów oraz ulice: Bohaterów Getta Warszawskiego, Okopowa oraz część Piwnej, Jagiellońskiej i Zwycięstwa.
 
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z nowoczesnego, w pełni przyjaznego osobom niepełnosprawnym Centrum Przesiadkowego będzie można korzystać od drugiej połowy 2022 r.
 
Koszt szeroko zakrojonej inwestycji po północnej stronie dworca kolejowego to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pozyskano 129,5 mln zł. Koszt zadania po południowej stronie dworca (które powinno  zakończyć się pod koniec 2022 r., a wykona je Eurovia Polska S.A.) to ponad 41 mln zł.

UWAGA Klienci Referatu Rejestracji Pojazdów - zmiany od 18 stycznia!

Budynek Urzędu Miejskiego w Gliwicach

Od początku pandemii Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach nieprzerwanie świadczy usługi na rzecz mieszkańców, dostosowując tryb pracy do oczekiwań klientów z zachowaniem obowiązujących procedur prawnych. Z uwagi na brak możliwości zapewnienia przez Urząd klientom komfortu oczekiwania na załatwienie sprawy wewnątrz budynku, pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi oraz licznymi prośbami klientów od 18 stycznia zmienią się zasady obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów w Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa 21 – konieczna będzie elektroniczna rezerwacja wizyt.

Od 18 stycznia stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów przy ul. Zwycięstwa 21 (wejście od strony ul. Zwycięstwa) i Jasnej 31A dostępne będą dla klientów indywidualnych, którzy zarezerwowali wizytę internetowo pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji.

Klienci po okazaniu przy wejściu indywidualnego kodu elektronicznej rezerwacji wizyty oczekują  w holu głównym na wejście na salę obsługi.

Wprowadzenie wcześniejszej internetowej  rezerwacji wizyty zapewni klientom komfort, szczególnie w obliczu obecnych trudnych warunków atmosferycznych. Jednocześnie zachowane zostaną wymogi zawarte w § 22 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 21 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2316), zgodnie z którymi dopuszczalna liczba interesantów przebywających, w tym samym czasie, w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania w zakresie obsługi interesantów  oraz konieczność zapewnienia odpowiedniego dystansu osób oczekujących,

Przypominamy o wymogu zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk/noszeniu rękawiczek.

Możliwość rezerwacji wizyty przy ul. Zwycięstwa 21 zostanie uruchomiona 11 stycznia.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://bip.gliwice.eu/obsluga-klientow-w-czasie-epidemii

(mf)

 

 

 

 

 

 

 

GTK wygrywa z Asseco Arką

GTK w  akcji

GTK w niezwykle istotnym meczu z Asseco Arką zwycięża 97:89 i zbliża się do pierwszej ósemki. Już 14 stycznia kolejna z kluczowych gier i tym razem do Gliwic przyjeżdża Anwil Włocławek.

Mecz GTK z Asseco Arką był z cyklu tych, które w praktyce miały pogrzebać szanse któregoś z zespołów na udział w play off. Warunek powrotu do gry był jeden – komplet punktów w meczu w Gliwicach. W obu zespołach w tygodniu poprzedzającym spotkanie do szło do zmian kadrowych. GTK opuścił Joshua Perkins, a jego miejsce zajął Tayler Persons, który w tym pojedynku nie mógł jeszcze wystąpić. Z kolei w klubie z Gdyni doszło do zmiany pierwszego szkoleniowca. Po tym jak do Anwilu Włocławek odszedł Przemysław Frasunkiewicz, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Piotr Blechacz. 

Pierwsze minuty pojedynku to przede wszystkim wzajemna rywalizacja zawodników podkoszowych. Gospodarze rozpędzali się, a dzięki rzutom wolnym skutecznie powiększali swoją przewagę o blisko10 punktów. Ambitni goście po wznowieniu gry rzucili się do odrabiania strat, co w pewnym momencie spotkało się z reakcją trenera Matthiasa Zollnera, który natychmiast poprosił o przerwę na żądanie. Mecz stał się bardzo wyrównany, a prowadzenie przechodziło z jednej strony na drugą praktycznie co akcję.

Po przerwie GTK podkręciło tempo, a sytuacja punktowa zmieniała się z minuty na minutę.  Gdynianie na moment doprowadzili do remisu, ale gliwiczanie szybko odskoczyli za sprawą Boguesa i Szewczyka, których końcowe zagrania praktycznie rozstrzygnęły losy tego meczu.

Kolejny mecz GTK zagra u siebie z Anwilem Włocławek. Mecz odbędzie się 14 stycznia o godzinie 20.00. Transmisja na żywo na emocje.tv. 

Persons nowym rozgrywającym GTK

nowy zawodnik GTK Gliwice

Nowym zawodnikiem GTK został Tayler Persons. 25-letni Amerykanin, występujący na pozycji rozgrywającego, rozpoczął sezon w niemieckiej Bundeslidze w barwach s.Oliver Wurzburg, ale jego kontrakt został rozwiązany 5 stycznia za obopólną zgodą. W Gliwicach pojawi się w sobotę.

Persons urodził się w Kokomo w stanie Indiana. Karierę uczelnianą rozpoczął w Northern Kentucky, a następnie w Ball State Cardinals, gdzie po trzech latach występów stał się pierwszym zawodnikiem w historii tej uczelni, który przekroczył barierę 1000 punktów i 400 asyst. W ostatnim roku gry na uczelni mierzący 191 cm wzrostu zawodnik  zdobywał średnio 16.7 punktu oraz 4.3 asysty i został wybrany do trzeciej piątki sezonu całej konferencji MAC.

Swój pierwszy zawodowy kontrakt podpisał z ZZ Leiden. Do momentu przerwania rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa był liderem holenderskiej ekstraklasy pod względem asyst. Co ciekawe, w Leiden spotkał występującego w przeszłości w polskiej ekstraklasie Drago Pasalicia oraz obecnego koszykarza Trefla Sopot, Nuniego Omota. Latem 2020 roku Persons podpisał kontrakt z s.Oliver Wurzburg i zagrał w tym klubie 9 spotkań. Na początku stycznia doszło jednak do obopólnego rozwiązania umowy (trener zespołu z Wuzburga podkreślał, że jest to bardzo dobry zawodnik o mentalności strzelca, ale on na tej pozycji szukał innego typu koszykarza). – Zdecydowałem się na podpisanie kontraktu z GTK Gliwice, ponieważ czuję, że to będzie dobre miejsce dla mnie. Mam świadomość tego, w jakim miejscu jest klub i co chce osiągnąć. Jestem gotowy walczyć o play off – zapewnia nowa „jedynka” GTK. – Rozmawiałem już z trenerem Matthiasem Zollnerem i Shannonem Bogues'em, który jest moi przyjacielem i wiem, że w Polsce gra się bardzo fizycznie, ale jestem przygotowany na to, by dać z siebie wszystko, czego będzie potrzebowała drużyna, by wygrywać – dodaje Persons.

(GTK Gliwice)

Co w kadrze Piasta?

nowy zawodnik Piasta Gliwice

Nowym zawodnikiem Piasta Gliwice został Mateusz Winciersz. 20-latek podpisał kontrakt, który związał go z Niebiesko-Czerwonymi do 30 czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. Młody pomocnik trafił na Okrzei 20 na zasadzie transferu definitywnego z Ruchu Chorzów.

Marzeniem każdego młodego zawodnika jest gra w Ekstraklasie, dlatego cieszę się, że otrzymałem szansę przejścia do Piasta Gliwice. Jestem pracowity, ambitny i zrobię wszystko, by ją wykorzystać – powiedział Mateusz Winciersz po podpisaniu kontraktu.

Jest młodym zawodnikiem, który występuje na pozycji lewego pomocnika, ale z powodzeniem może również rozgrywać piłkę na drugim skrzydle. W obecnych rozgrywkach III ligi rozegrał 18 spotkań w barwach Ruchu Chorzów. Zdobył w nich trzy bramki oraz zanotował siedem asyst.

Zdaję sobie sprawę z wyzwań i wiem, że nie będzie łatwo konkurować z bardziej doświadczonymi zawodnikami, ale postaram się, by wyszło jak najlepiej – zaznaczył nowy zawodnik Niebiesko-Czerwonych.

Nowym kontraktem do końca grudnia 2023 roku związał się także z Piastem Jakub Czerwiński.

Chciałbym, by podpisanie tak długiego kontraktu było czytelnym sygnałem zarówno do kibiców Piasta, jak i piłkarzy, że ten klub będzie coraz silniejszy. Już teraz ugruntowuje swoje wyższe niż kiedykolwiek położenie w polskiej piłce, a ja zrobię wszystko, by z moim udziałem dalej budować to miejsce. Jestem takim człowiekiem, że nie lubię zmian, jeśli gdzieś lub z kimś się dobrze czuję. To tutaj moja rodzina jest szczęśliwa i to tutaj widzimy naszą przyszłość – przyznał obrońca Niebiesko-Czerwonych. Trafił do Piasta w styczniu 2018 roku. Od tego czasu w barwach klubu rozegrał łącznie 92 spotkania, w których strzelił osiem goli. Razem z zespołem wywalczył złoty oraz brązowy medal mistrzostw Polski.

W niedzielę piłkarze Piasta Gliwice wyjechali na zgrupowanie dp Turcji. Niebiesko-Czerwoni udali do Antalyi, gdzie przez dwanaście dni będą przygotowywać się do rundy wiosennej PKO Ekstraklasy. Sztab szkoleniowy brązowych medalistów Ekstraklasy zabrał na obóz 27 zawodników. 

GKS Piast SA